КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/5319/15 Головуючий у 1-й інстанції: Василенко Г.Ю. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
У Х В А Л А
Іменем України
16 листопада 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Грищенко Т.М.,
суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі Киш С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 р. у справі за адміністративним позовом Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Васильківської районної виборчої комісії, треті особи: Київська обласна виборча комісія, кандидат в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_3, Київська територіальна організація партія "Блок Петра Порошенка "Солідарність" про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Київська обласна організація політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" звернулася до суду з позовом до Васильківської районної виборчої комісії, треті особи: Київська обласна виборча комісія, кандидат в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_3, Київська територіальна організація партія "Блок Петра Порошенка "Солідарність", в якому просила визнати протиправною бездіяльність Васильківської районної виборчої комісії при встановленні результатів виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18, що полягала у неприйнятті рішення про проведення повторного підрахунку голосів відповідно до ч. 7 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори" та зобов'язати Васильківську районну виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Київської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 по виборчих дільницях №320299 та №320328.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року відмовлено Київській обласній організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на його переконання підставою для зміни судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 26 жовтня 2015 року о 03 год. 15 хв. дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320299, відповідно до ст. 79, ч.ч. 1, 3-5 ст. 80 Закону України "Про місцеві вибори", складено Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320299 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, де кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_4 склала 46, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_3 - 87.
У подальшому, 26 жовтня 2015 року о 04 год. 28 хв., дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320299 складено Протокол "Уточнений" про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320299 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, де кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_4 - 51, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_3 - 141.
26 жовтня 2015 року дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320328 відповідно до ст. 79, ч.ч. 1, 3-5 ст. 80 Закону України "Про місцеві вибори" складено Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320328 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, в якому кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_4 зазначено 141, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_3 - 139.
У цей же день дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320328 складено Протокол "Уточнений" про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320328 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, де кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_4 становить 141, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_3 - 336.
На підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, зокрема, на виборчих дільницях №320299 та №320328, та з урахуванням зауважень Київської обласної виборчої комісії, Васильківська районна виборча комісія одноголосно на своєму засіданні встановила результати виборів депутатів до Київської обласної ради, про що 31 жовтня 2015 року о 19 год. 00 хв. було складено Протокол Васильківської районної виборчої комісії "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18.
Зі змісту вказаного Протоколу вбачається, що кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_4 становить 2114, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_3 кількість голосів виборців становить 2814.
03 листопада 2015 року о 12 год. 05 хв. Васильківською районною виборчою комісією, в зв'язку із зауваженнями Київської обласної виборчої комісії, на безперервному засіданні, одноголосно прийнято Протокол "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18.
З даного Протоколу вбачається, що кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_4 становить 1713, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_3 кількість голосів виборців становить 2543.
Крім того, слід звернути увагу, що протокол «Уточнений» Васильківської районної виборчої комісії від 03 листопада 2015 року був прийнятий без зауважень.
04 листопада 2015 року о 01 год. 30 хв. Київською обласною виборчою комісією, відповідно до частин 1-7, 9, 10 ст. 86 Закону України "Про місцеві вибори", на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, зокрема, на підставі протоколу Васильківської районної виборчої комісії "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 від 03 листопада 2015 року, було складено Протокол про результати виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі.
Представник апелянта в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, представники третіх осіб проти доводів апеляційної скарги заперечували
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України, "Про місцеві вибори"№595-VIII від 14 липня 2015р.
Порядок підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці регулюється ст. 79 цього Закону, де, зокрема вказується, що вказаний підрахунок здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні в тому самому приміщенні, де відбувалось голосування, і там же підписується і протокол.
Ст. 80 цього Закону визначає порядок складання протоколу про підрахунок голосів виборців дільничною виборчою комісією.
Зокрема, п. 4 та п. 6 ст. 80 врегульований порядок дій у разі незгоди окремих осіб, членів дільничної виборчої комісії, з діями комісії чи результатами підрахунку голосів, шляхом підписання протоколу з приміткою «З окремою думкою» та письмового викладу окремої думки, який додається до протоколу, та складання нового протоколу з позначкою «Уточнений» у разі виявлення після підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, неточностей (описок чи помилок у цифрах).
Відповідно до ч.18 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» протоколи про підсумки голосування у відповідних виборчих округах складаються територіальною виборчою комісією у кількості примірників, що на три більша за кількість осіб, які входять до складу територіальної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. У протоколі про підсумки голосування зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами територіальної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами територіальної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. Член територіальної виборчої комісії, присутній на засіданні комісії, зобов'язаний підписати протокол про підсумки голосування. У разі своєї незгоди з діями комісії чи підсумками голосування, зафіксованими у протоколі про підсумки голосування, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підсумки голосування. У разі відсутності підпису члена територіальної виборчої комісії у протоколі про підсумки голосування проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Протокол підписується та засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів також мають право підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі - суб'єкти відповідного виборчого процесу, які були присутні на засіданні територіальної виборчої комісії при встановленні підсумків голосування. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
Крім того, згідно з ч. 20 ст. 83 України «Про місцеві вибори», якщо після підписання протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі територіальна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складання нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений", що і було зроблено відповідачем на своєму засіданні.
Перевіряючи доводи позивача, викладені у позовній заяві, суд першої інстанції, дійшов до висновку, що відповідач в особі Васильківської районної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 по виборах на дільницях №320299 та №320328 діяв в межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеві вибори».
При цьому, звернув увагу на те, що окрему думку у письмовій формі на протоколи Васильківської районної виборчої комісії «Уточнені» від 31 жовтня 2015 року та від 03 листопада 2015 року ніхто з членів комісії не висловив і вказані протоколи були підписані всіма членами комісії.
Разом з тим, апелянт вказує на те, що Васильківська районна виборча комісія у зв'язку з наявними розбіжностями у кількості голосів за першим протоколом, зокрема за КТОП «Блок Петра Порошенка «Солідарність» в кількості 251 голос, зобов'язана була провести повторний підрахунок голосів та встановити достовірні результати голосування до прийняття і складання підсумкового протоколу про встановлення результатів виборів від 03.11.2015 року о 12.05 годині з позначкою «Уточнений».
Дане твердження ґрунтується на тому, що згідно ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.
Крім того, представник вказує на порушення, які у відповідно до ч.6 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори», за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, - є підставою для територіальної виборчої комісії в прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Апелянт вважає, що в силу положень ч. 6 та ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» підставою для перерахунку голосів можуть бути встановлені актами порушення вимог Закону під час проведення голосування або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставить під сумнів результати підрахунку голосів, неточності у протоколі виборчої комісії, які неможливо усунути без перерахунку голосів та ознаки розпечатування пакетів із запакованими документами.
Представник апелянта в суді пояснив, що судом першої інстанції не було повно з'ясовані обставини, що стали передумовою неправомірності дій відповідача у невиявленні порушень у проведенні підрахунку голосів виборців на вказаних дільницях територіального виборчого округу №18, які виявились у розбіжності у підрахунку голосів, що повинно було стати підставою для призначення повторного перерахунку голосів виборців на вказаних дільницях. Ці обставини, на думку апелянта, стали причиною винесення судом невірного рішення. При цьому, вказуючи на допущені судом порушення норм матеріального і процесуального права, апелянтом не наведені докази допущених відповідачем порушень, а його посилання на встановлення судом першої інстанції таких порушень є голослівним з огляду на те, що складання протоколів з позначкою «Уточнений» і внесення до нього цифрових даних, що відрізняються від первинного протоколу не суперечить вимогам тих норм Закону України «Про місцеві вибори», на які апелянт посилається.
Як видно з протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів на дільницях №320299 та №320328, та протоколів, складених Васильківською районною виборчою дільницею, підписані вони були всіма членами комісії без застережень та окремої думки. Посилання апелянта на те, що деякі члени комісії, в т.ч. і представники їх політичної сили не мали достатньої освіти і не були достатньо обізнані з нормами Закону, не можуть бути прийняті судом з огляду на те, що йдеться про внесення в протоколи простих чисел, встановлення розбіжностей між якими не вимагає особливих знань.
Судом першої інстанції було встановлено, що жодних актів порушення виборчого законодавства під час проведення голосування або підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях не складалось, ознак розпечатування пакетів із запакованими документами виявлено не було, оглянуті протоколи територіальної виборчої комісії про підсумки голосування, неточності, які б не можна було б усунути без повторного підрахунку голосів, не містили, а тому і підстав для перерахунку голосів у комісії не було, що й стало підставою для відмови у позові.
Колегія суддів також звертає увагу на ті обставини, що представниками третіх осіб у суді були дані пояснення щодо виникнення розбіжностей у числах, що вносились у протоколи первинні та уточнені, що є предметом розгляду у даній справі, з огляду на технічні помилки, пов'язані з проходженням виборчого процесу.
Крім того, апелянт вказував в апеляційній скарзі на те, що суд першої інстанції посилаючись на судове рішення по справі №826/24626/15 в Окружному адміністративному суді м. Києва не зважив на твердження представника Позивача, що предметом відповідного спору були дії Київської окружної виборчої комісії щодо встановлення підсумків голосування та розподіл представницьких мандатів, а не встановлення бездіяльності обласної виборчої комісії з приводу прийняття протоколів Васильківської районної виборчої комісії, а отже відповідний позов розглядався з інших підстав та з іншого предмету спору.
Разом з тим, колегія суддів не бере до уваги вищенаведені доводи, оскільки ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2015 по справі 826/24625/15 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 листопада 2015 року - скасовано, а адміністративний позов Регіональної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в місті Києві до Київської міської територіальної виборчої комісії, Голосіївської районної у місті Києві виборчої комісії, Дарницької районної у місті Києві виборчої комісії, Деснянської районної у місті Києві виборчої комісії, Дніпровської районної у місті Києві виборчої комісії, Оболонської районної у місті Києві виборчої комісії, Печерської районної у місті Києві виборчої комісії, Подільської районної у місті Києві виборчої комісії, Святошинської районної у місті Києві виборчої комісії, Солом'янської районної у місті Києві виборчої комісії, Шевченківської районної у місті Києві виборчої комісії, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишено без розгляду.
Колегія суддів, заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та доводи, викладені у постанові суду першої інстанції і в апеляційній скарзі приходить до висновку про відмову у задоволенні апеляційної скарги, як такої, що не спростовує висновків суду, покладених в основу оскаржуваної постанови.
Зокрема, колегія суддів вважає, що на момент встановлення результатів виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18, в т. ч і на виборчих дільницях №320299 та №320328, у Васильківської районної виборчої дільниці були відсутні будь-які правові підстави для призначення повторного перерахунку голосів виборців на вказаних виборчих дільницях, а складені Васильківською районною виборчою дільницею протоколи, 31 жовтня 2015 року та уточнений 3 листопада 2015 року цілком відповідають вимогам ст. 83 та ст. 84 Закону України «Про місцеві вибори».
За наведених обставин, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
У зв'язку з несплатою судового збору на момент подання апеляційної скарги позивачем, у відповідності з приписами Закону України «Про судовий збір» та правилами розподілу судових витрат з Київської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об»єднання «Батьківщина» слід стягнути в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2679 гривень.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167, 172, 177, 179, 200, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" - залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 р. - залишити без змін.
Стягнути судові витрати з Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у розмірі 2679,60 грн. за наступними реквізитами: Р/Р 31211206781007, Банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, код ЄДРПОУ-38004897, МФО 820019, Код класифікації доходів бюджету: 22030001, Символ звітності -206, Призначення платежу: Судовий збір Київський ААС, пункт таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору, ПІБ позивача, номер справи. Отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі м. Києва.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Т.М.Грищенко
Судді І.О.Лічевецький
В.Е.Мацедонська
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді: Лічевецький І.О.
Мацедонська В.Е.