Ухвала суду № 53496550, 11.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2015
Номер справи
825/2487/15-а
Номер документу
53496550
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 825/2487/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Клопота С.Л. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

У Х В А Л А

Іменем України

11 листопада 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретаря судового засідання Самсонової М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційні скарги ОСОБА_2 та Чернігівського обласного військового комісаріату на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2015 р. у справі № 825/2487/15-а за позовом ОСОБА_2 до Військової частини А2622, Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення грошової компенсації, -

В С Т А Н О В И В :

11.08.2015 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до військової частини А2622 (далі - відповідач-1), Чернігівського обласного військового комісаріату (далі - відповідач-2) про: визнання неправомірною бездіяльності відповідача-2 щодо не зарахування позивача на продовольче забезпечення з 18.03.2014 р. по 06.03.2015 р. до військової частини А2622 та щодо несвоєчасного подання документів на виплату грошової компенсації замість встановлених норм харчування до військової частини А2622; визнання неправомірною бездіяльності відповідача-1 щодо невиплати позивачу нарахованої згідно з наказом ТВО військового комісара Чернігівського ОВК від 10.12.2014 р. № 575 за період з 18.03.2014 р. по 30.11.2014 р. включно грошової компенсації замість встановлених норм харчування в сумі 4545,96 грн.; стягнення з відповідача-1 нарахованої грошової компенсації на суму 6237,48 грн.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.08. 2015 року адміністративний позов було задоволено частково, а саме: визнано неправомірною бездіяльність Чернігівського обласного військового комісаріату стосовно не зарахування ОСОБА_2 на продовольче забезпечення з 03.08.2015 по 06.08.2015 та несвоєчасного подання документів на виплату грошової компенсації замість встановлених норм харчування до військової частини А2622.

В частині визнання неправомірною бездіяльності Чернігівського обласного військового комісаріату стосовно не зарахування ОСОБА_2 на продовольче забезпечення з 18.03.2014 по 06.03.2015 та несвоєчасного подання документів на виплату грошової компенсації замість встановлених норм харчування до військової частини А2622, залишено без розгляду. В решті позову відмовлено.

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду від 19.08.2015р. та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач 2 також не погодився з таким судовим рішенням та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, так як, на думку апелянта, зазначена постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Справу розглянуто за відсутності сторін без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши у межах апеляційної скарги, відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанова суду без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що згідно з розпорядженням начальника центрального управління продовольчого забезпечення Збройних Сил України від 07.06.2012 р. № 905 військовослужбовці Чернігівського ОВК та військові комісари області знаходяться на продовольчому забезпечені військової частини А2622 ( далі - в/ч А2622 ).

Згідно наказу від 18.03.2014 № 21 військового комісара Козелецького РВК позивач призваний на військову службу по мобілізації та призначений на посаду «діловод відділення комплектування» (а.с. 6).

Відповідно до розпорядження начальника Центрального управління продовольчого забезпечення Збройних Сил України від 07 червня 2012 року № 905 військовослужбовці Чернігівського ОВК та підпорядкованих йому районних (міських) військових комісаріатів перебувають на продовольчому забезпеченні у військовій частині А2622.

Отже, витяг з наказу про зарахування позивача на продовольче забезпечення в день його видання повинен бути направлений до військової частини А2622.

03.03.2015 до військової частини А2622 надійшов наказ ТВО військового комісара Чернігівського ОВК від 10.12.2014 № 575 про постановку на продовольче забезпечення та виплату грошової компенсації названій категорії військовослужбовців за період з 18 березня по 30 листопада 2014 року.

У подальшому до військової частини А2622 також надійшли накази військового комісару Чернігівського ОВК від 02.01.2015 № 02, від 04.02.2015 № 90 та від 04.03.2015 № 169 та від 06.04.2015 № 244 про виплату грошової компенсації замість встановлених норм харчування названій категорії військовослужбовців за період з грудня 2014 року по березень 2015 року включно.

Загалом наказами військового комісара Чернігівського ОВК позивачу нарахована грошова компенсація в сумі 6 237,48 грн.

Вказані обставини не є спірними.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ( далі - Закон № 2011-XII ), Постановою Кабінету Міністрів України «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації» від 29.03.2002 р. № 426 (далі - Постанова № 426), Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, затвердженим наказом Міністра оборони України від 09.12.2002 р. № 402 ( далі - Положення № 402 ).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ст. 1 Закону № 2011-XII закріплено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 1 статті 9-1 Закону № 2011-XII передбачено, що продовольче та речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою № 426 затверджені норми, відповідно до яких має здійснюватися харчування осіб, призваних на військову службу та у пп. «н» п. 1 приміток норми № 1 закріплено, що за рахунок держави харчуванням забезпечуються громадяни, які призвані на військову службу у зв'язку з оголошенням мобілізації, - з дня прибуття їх до військового комісаріату.

Згідно з п. 2.3 Положення № 402, у Збройних Силах України забезпечення харчуванням військовослужбовців та інших категорій за встановленими нормами здійснюється за рахунок держави. Уточнення вартості норм харчування проводиться Головним продовольчим управлінням, виходячи із середніх діючих цін на продукти харчування, і доводиться ним до військ (сил) не частіше одного разу на квартал. Військовослужбовцям та іншим категоріям норми харчування видаються через відповідні їдальні або замість установлених норм харчування (основні й додаткові продукти) виплачується грошова компенсація у розмірі вартості цих норм.

Отже, законодавством регламентовано обов'язок держави здійснювати продовольче забезпечення осіб, призваних на військову службу, з дня їх мобілізації.

З матеріалів справи вбачається, що лише 03.03.2015 р. до військової частини А2622 надійшов наказ ТВО військового комісара Чернігівського ОВК від 10.12.2014 № 575 про постановку на продовольче забезпечення та виплату грошової компенсації названій категорії військовослужбовців за період з 18 березня по 30 листопада 2014 року, хоча позивач проходив службу згідно наказу військового комісара Козелецького РВК від 18.03.2014 № 21 позивач призваний на військову службу по мобілізації та призначений на посаду «діловод відділення комплектування» .

Отже, позивач був призваний на військову службу до в/ч А2622 18.03.2014 р., а наказ щодо продовольчого забезпечення Чернігівським ОВК було прийнято лише 10.12.2014 р., який у в/ч А2622 надійшло лише 03.03.2015р.

Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо протиправності дій відповідача стосовно несвоєчасного зарахування ОСОБА_2 на продовольче забезпечення та несвоєчасного подання документів на виплату грошової компенсації замість встановлених норм харчування до військової частини А2622.

Таким чином, доводи апелянта відповідача 2 не заслуговують уваги, оскільки не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.

Доводи апелянта позивача також не заслуговують уваги, оскільки враховуючи положення ст.99 КАС України, позивач у березні 2014р. під час початку проходження служби мав можливість дізнатися про порушення своїх прав.

На підставі вищезазначеного, розглядаючи справу в межах доводів апеляційних скарг, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

Повний текст ухвали виготовлено 16.11.2015 року.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційні скарги ОСОБА_2 та Чернігівського обласного військового комісаріату на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2015 р., залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2015 р. у справі № 825/2487/15-а за позовом ОСОБА_2 до Військової частини А2622, Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення грошової компенсації, залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

М.І. Кобаль

.

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Кобаль М.І.

Епель О.В.