Постанова № 53491611, 22.09.2015, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2015
Номер справи
п/811/2747/15
Номер документу
53491611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2015 року Справа № П/811/2747/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В. розглянув в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області

до відповідача Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Надія»

про застосування заходів реагування.

До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулося управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (далі позивач) з адміністративним позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Надія» (далі відповідач) про застосування заходів реагування шляхом зобовязання СТОВ «Надія» зупинити роботу обєкта даного товариства, який здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Компаніївський район, селище Червоновершка та опечатати (опломбувати) ворота та вхідні двері до будівель автогаражу, зерноскладу для посівного матеріалу та контори.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що у ході планової перевірки СТОВ «Надія» (Кіровоградська область, Компаніївський район, селище Червоновершка) виявлено порушення відповідачем вимог Кодексу цивільного захисту України №5403-VІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30 грудня 2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (ППБУ), Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіонбуду України від 13.11.2014 року № 312 (ДБН В.2.5:56-2014), які створюють загрозу життю та здоровю людей.

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2015 року по справі було відкрито скорочене провадження.

Зазначена ухвала отримана відповідачем 05 вересня 2015 року (а.с.38,40).

Однак, станом на 22 вересня 2015 року заперечення на адміністративний позов відповідачем не подано.

Відповідно до пункту 2 частини пятої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі Закон №877).

Відповідно до статті 1 Закону №877 державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з частинами першою, другою статті 4 Закону №877 державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю).

Статтею 47 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

За змістом частин першої, другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Згідно з частиною першою статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: 1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; 11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; 12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Указом Президента України від 16 січня 2013 №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, відповідно до якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення). (пункт 6 цього Положення).

Частина друга статті 68 Кодексу цивільного захисту України уповноважує посадових осіб центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, звертатися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

У свою чергу, за змістом частин першої, другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Частиною пятою статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Судом встановлено, що у період з 12 по 14 серпня 2015 року, відповідно до наказу від 17 червня 2015 року (а.с.16-19), на підставі посвідчення та повідомлення на проведення перевірки (а.с.20-21), проведено планову перевірку дотримання вимог додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб СТОВ "Надія" (за адресами: Кіровоградська область, Компаніївський район, с. Червоновершка, будівля автогаражу, вул. Центральна,16, будівля зерноскладу для посівного матеріалу, вул. Леніна, 192 та будівля контори вул. Центральна, 1.

У ході планової перевірки СТОВ "Надія" виявлено порушення вимог Кодексу цивільного захисту України №5403-VІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України №1417 від 30 грудня 2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (ППБУ), Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіонбуду України від 13.11.2014 року № 312 (ДБН В.2.5:56-2014).

За результатами перевірки контролюючим органом складено акт перевірки від 14 серпня 2015 року №135, висновками якого встановлено порушення вимог зазначених законодавчих, підзаконних та нормативних актів. Акт перевірки №135 14.08.2015 направлено поштою на адресу відповідача, що підтверджується копією фіскального чеку про відправку. (а.с.31).

Зі змісту акта перевірки від 14 серпня 2015 року №135 вбачається, що за результатами перевірки були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів, які створюють загрозу життю і здоровю людей, зокрема:

перша будівля автогараж (Компаніївський район с. Червоновершка, вул. Центральна, 16):

-не виконано захист будівлі від прямих попадань блискавки і

вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 (підпункт

1.21 розділу IV ППБУ);

-світильники з лампами розжарювання в приміщеннях не обладнані

захисним суцільним склом (підпункт 1.18 розділу IV ГШБУ);

-приміщення не обладнані системою пожежної сигналізації

(підпункт 1.2, розділу V ГШБУ, додаток А, таблиця А.1, п. 12

ДБН В.2.5-56-2014);

-для будівлі не визначено категорію щодо вибухопожежної та

пожежної небезпеки, а також клас зони за НПАОП 40.1-1.32-01 «Правила

будови установок. Електрообладнання спеціальних електроустановок»

(пункт 2.9. розділу III, ГШБУ);

друга будівля зерноскладу для посівного матеріалу (Компаніївський район с. Червоновершка, вул. Леніна, 192):

-не виконано захист будівлі від прямих попадань блискавки і

вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 (підпункт

1.21 розділу IV ППБУ);

-приміщення не обладнані системою пожежної сигналізації

(підпункт 1.2, розділу V ППБУ, додаток А, таблиця А.1, п. 15.1

ДБН В.2.5-56-2014);

- дерев'яні конструкції горищного приміщення не піддано вогнезахисному оброблянню (підпункт 2.5, п. 2, розділу III ППБУ);

третя будівля контори (Компаніївський район с. Червоновершка, вул. Центральна, 1)

- не проведено перевірку пристроїв захисту будівель від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (підпункт 1.21 розділу IV ППБУ);

- приміщення не забезпечено сертифікованими первинними засобами пожежогасіння згідно з Типовими нормами належності вогнегасників, затвердженими наказом МНС України від 02.04.2004 № 151 (підпункт 3.6 розділу V ППБУ).

- дерев'яні конструкції горищного приміщення не піддано вогнезахисному оброблянню (підпункт 2.5, п. 2, розділу III ППБУ).

Заперечень або зауважень щодо перелічених порушень до позивача або до суду не надходило.

Беручи до уваги викладене, суд прийшов до переконання, що виявлені позивачем порушення вимог пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоровю людей, які перебувають чи можуть перебувати вищезазначених будівлях СТОВ «Надія», а тому наявні підстави для застосування відносно відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Водночас, позивач просить суд зобовязати СТОВ «Надія» зупинити роботу обєкта даного товариства, який здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, Компаніївський район, селище Червоновершка та опечатати (опломбувати) ворота та вхідні двері до будівель автогаражу, зерноскладу для посівного матеріалу та контори до повного усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки.

В обґрунтування зазначеної вимоги позивач вказує, що відповідно до пункту 6.2 Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затверджена наказом МНС України від 21 жовтня 2004 року №130 (далі - Інструкція) постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію.

Відповідно до пункту 1.2 Інструкції, ця Інструкція про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів передбачає порядок оформлення матеріалів при застосуванні органами держпожнагляду запобіжних заходів, права посадових осіб органів держпожнагляду, обовязки керівників (власників) обєктів під час застосування запобіжних заходів, порядок та умови їх застосування, а також здійснення контролю за дотриманням законності в цій сфері діяльності.

Оскільки законодавчо розрізняються запобіжні заходи, які застосовуються органами держпожежнагляду та обґрунтованість вжиття яких підлягає підтвердженню судом, а також заходи реагування, що застосовуються безпосередньо судом, то дія Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів стосується виключно порядку та умов застосування запобіжних заходів органами держпожежнагляду.

Більш того, пунктом 6.6 Інструкції передбачено порядок призупинення дії постанови, якою застосовані запобіжні заходи на період проведення робіт з усунення порушень вимог пожежної безпеки. Натомість відповідно до частини дванадцятої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України заходи реагування, які застосовані судом, можуть бути скасовані за умови усунення обставин, які стали підставою для вжиття заходів реагування.

Разом з тим, призупинення дії постанови суду, якою вжиті такі заходи законодавчо не передбачено, а тому зупинення роботи будівель СТОВ «Надія» шляхом опечатування (опломбування) воріт та дверей до вказаних будівель унеможливить подальше усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки.

З огляду на зміст частини другої статті 70 Кодексу цивільного захисту України заходи реагування вживаються судом у вигляді повного чи часткового зупинення роботи підприємств, обєктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг. При цьому ні повне, ні часткове зупинення робіт або надання послуг не вимагає від власника приміщення чи субєкта господарювання вчинення будь-яких дій задля виконання такого рішення, а навпаки зобовязує їх утриматися від вчинення дій, спрямованих на виконання робіт (надання послуг), зупинених відповідним судовим рішенням.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що задоволенню підлягає позовна вимога в частині застосування відносно СТОВ «Надія» заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації будівель авто гаражу, зерноскладу для посівного матеріалу та контори.

В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Відтак, суд вважає за необхідне, в порядку статті 265 Кодексу адміністративного судочинстві України, в частині застосування заходів реагування постанову допустити до негайного виконання.

Суд роз'яснює відповідачу, що у відповідності до частин 12-13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

На підставі частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 86, 94, 159-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Застосувати відносно СТОВ «Надія» (код ЄДРПОУ 03758016) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації будівель автогаражу, зерноскладу для посівного матеріалу та контори, що розташовані за адресою: Кіровоградська область, Компаніївський район, селище Червоновершка.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд в десятиденний строк з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_1