Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2015 р. Справа № 805/326/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Донецькій області про скасування вимоги № Ю-1 від 05.12.2014 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 685 583,72 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом (з урахуванням зміни позовних вимог) до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Донецькій області про скасування вимоги № Ю-1 від 05.12.2014 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 685 583,72 грн.
Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 13.01.2015 поштою отримав вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.2014 № Ю-1 зі сплати єдиного внеску у розмірі 685 583,72 грн. Вважає спірну вимогу незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки позивач не згоден з сумою визначеною у вимозі, розбіжність у сумі 369,72 грн. Крім того, відповідно до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням КМУ № 1053-р від 30.10.2014 смт. Мангуш входить до даного переліку. Відповідно до п. 9-3 розділу УІІІ Закону України № 2464 визначено коло платників єдиного внеску, до яких його положення застосовуються, а саме: платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 №405/2014. Позивач вважає, що оскільки ПАТ «Азовський машинобудівний завод» перебуває на обліку в Мангуській ОДПІ ДФС у Донецькій області, місцезнаходженням якого є смт. Мангуш, позивач відноситься до кола платників єдиного внеску, на яких поширюється дія положень п.9-3 розділу УІІІ Закону № 2464. Отже підприємство звільнено від виконання обовязків платника єдиного внеску починаючи з березня 2014 року. Тому вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску за період з 14.04.2014 по 30.11.2014 в частині на суму 460 869,02 грн. з підстав п. 9-3 розділу УІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 є неправомірною.
Позивач у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав письмові заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначив, що за даними інспекції ПрАТ «АМЗ» знаходиться на обліку Мангуської ОДПІ за місцем реєстрації, але фактично підприємство (основні фонди та засоби виробництва) знаходяться у м. Бердянськ Запорізької області по вул. Гагаріна, буд. 7. Тобто, підприємство здійснює свою діяльність не на території проведення антитерористичної операції, а у Запорізькій області. Крім того, розпорядженням КМУ від 05.11.2014 № 1079-р дію розпорядження КМУ від 30.10.2014 №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася анти терористична операція» зупинено. Оскільки дію розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» зупинено, положення п. 9-3 розділу УІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» не можуть бути застосовані до визначення у встановленому законодавством порядку остаточного переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Також зазначив, що на теперішній час сертифікат Торгово-промислової палати України до Мангуської ОДПІ підприємством не надавався. Отже, у інспекції відсутні підстави для звільнення ПрАТ «АМЗ» від виконання обовязків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», тому вимога від 05.12.2014 № Ю-1 про сплату боргу (недоїмки) у розмірі 685 583,72 грн. винесена з урахуванням вимог діючого законодавства. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» зареєстроване як юридична особа у встановленому порядку Першотравневою районною державною адміністрацією Донецької області 24.12.2004, включене до ЄДРПОУ за № 32954671, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ №012267 (а.с.6) та довідкою Відділу статистики у Першотравневому районі ГУ статистики у Донецькій області серії АБ № 455461 (а.с.7). Позивач перебуває на обліку в Мангуській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 02.07.2012 № 3066/10/18-013-9 (а.с.162).
Відповідач Мангуська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, зокрема, забезпечує реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Відповідно до ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Статтею 307 Податкового кодексу України передбачено, що податки і збори, не зазначені у пункті 307.1 цієї статті, сплачуються платником податку в порядку і розмірах, установлених цим Кодексом, а єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - в порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно з пунктом 2 частини першої Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, що у листопаді 2014 року Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» надало до відповідача заяву, в якій просило звільнити від виконання своїх обовязків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (зокрема від такого обовязку як своєчасно та в повному обсязі нарахувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок) на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції (а.с.163).
05.12.2014 Мангуською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1. Відповідно до якою, станом на 30.11.2014 заборгованість зі сплати єдиного внеску ПрАТ «Азовський машинобудівний завод» відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» та на підставі картки особового рахунку платника становить 685 583,72 грн. (недоїмка 685 583,72 грн.) (а.с.9). Зазначену вимогу позивач отримав 13.01.2015, про що свідчить підпис уповноваженої особи позивача на поштовому повідомленні (а.с.90).
08.12.2014 Мангуською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області листом № 8069/10/05-40-17 повідомлено позивача про те, що до ПрАТ «АМЗ» не можуть бути застосовані положення п.9-3 розділу УІІІ «Прикінцеві та Перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» до визнання у встановленому законодавством порядку остаточного переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (а.с.225-226).
Вказана заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування підтверджується карткою особового рахунку Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод».
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У відповідності до ч. 2, 3, та абз. 1 ч. 4 цієї статті у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-VІІ (надалі Закон № 1669).
Законом України № 1669-VІІ внесено зміни до Закону 2464, зокрема, розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 93 такого змісту:
Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Таким чином, пункт 93 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 є умовною нормою, оскільки звільняє платників єдиного внеску від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану лише за умови надання заяви платником єдиного внеску про звільнення від сплати єдиного внеску до контролюючого органу.
Як встановлено судом, позивач звертався до відповідача із заявою з приводу звільнення його як платника єдиного внеску від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування». Однак, Мангуською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області повідомлено Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» про те, що до підприємства не можуть бути застосовані до визначення у встановленому законодавством порядку остаточного переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Суд зауважує, що статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період провадження антитерористичної операції» передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Судом встановлено, що позивачем окрім заяви про звільнення від виконання обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» не надано до відповідача сертифікату Товгово-промислової палати України щодо підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору).
Таким чином, позивач не виконав вимоги Закону і не може бути звільненим від сплати єдиного внеску, оскільки не надав до відповідача ОСОБА_1 (висновок) про настання обставин непереборної сили Торгово-промислової палати України.
Крім того, суд зазначає, що розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014, яке є чинним.
З урахуванням викладеного та підтвердження суми заборгованості зі сплати єдиного внеску карткою особового рахунку Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» станом на 30.11.2014, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно винесено спірну вимогу про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Донецькій області про скасування вимоги № Ю-1 від 05.12.2014 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 685 583,72 грн. відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дмитрієв В.С.