2-а- 2210/ 0514/2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2009 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого- судді Діденко С.О.
при секретарі Сухіна О.Ю.
за участю:
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Добропіллі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля про неправомірну бездіяльність державного органу і відшкодування шкоди, заподіяної бездіяльністю,
В С Т А Н О В И В:
31 серпня 2009 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Добропілля (далі УПФУ м.Добропілля) про неправомірну бездіяльність державного органу і відшкодування шкоди, заподіяної бездіяльністю та виплати соціальної допомоги по підвищенню пенсії відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з січня 2007 року в розмірі 3058 грн.05 коп.
В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначила, що за нею визнано статус "Дитина війни", у зв»язку з чим вона перебуває на обліку в УПФУ м. Добропілля. Згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни", вона має право на отримання щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка фактично їй не нараховувалась. Звернення ОСОБА_3 до УПФУ м. Добропілля про перерахунок пенсії залишилось без задоволення.
ОСОБА_2 посилається на Рішення Конституційного Суду України № 6-пр/2007 від 9 липня 2007 р. та № 10-рп/2008 р. від 22 травня 2008 р., згідно яких визнано неконституційними норми статей Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008 роки, що стосується призупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Відповідач відмовляється провести перерахунок та виплату передбаченої Законом зазначеної доплати до пенсії.
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача та покласти зобов’язання на УПФУ в м. Добропілля вчинити дії щодо перерахування та виплати їй щомісячної соціальної допомоги починаючи з 1 січня 2007 р. у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, що в загальному розмірі складає 3058 грн.05 коп., як особі маючої статус «Дитина війни», а також зобов’язати управління ПФУ в м. Добропілля , починаючи з січня 2009 року кожен місяць нараховувати та виплачувати зазначену доплату до пенсії.
Позивачка ОСОБА_2 до судового засідання не з»явилася. Про час і місце судового розгляду повідомлена належним чином. Надала до суду письмову заяву, в якій підтримала позовні вимоги у повному обсязі. Просить суд справу розглянути за її відсутністью, оскільки в судове засідання не зможе з»явитися у зв»язку з похилим віком та станом здоров»я.
Суд дійшов до висновку про можливість розгляду справи у відсутність позивачки ОСОБА_2 по наявним у справі доказам, проти чого представник відповідача, у судовому засіданні не заперечувала.
Представник відповідача, діюча на підставі довіреності ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_2 не визнала, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що після прийняття Конституційним Судом України рішень щодо конституційності зупинення норми закону та зміни редакції, Закону України №2195-1V питання фінансування підвищення пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в законодавчому порядку не було врегульоване, тоді як фінансове забезпечення соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Відповідно до постанови КМУ від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" п.8 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, проводиться виплата підвищення у визначених твердих розмірах.
Крім того представник УПФУ вважає, що позивачкою порушені вимоги ст..99 КАС України щодо річного строку зверненням з адміністративним позовом до суду і просить суд з цих підстав в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши в судовому засіданні пояснення відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, перевіривши викладені у позовній заяві доводи позивача та письмові заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
У пенсійному посвідченні ОСОБА_2 серія ААА № 600661 від 04.09.2000 року є штамп встановленого зразка, що засвідчує право позивачки на пільги, передбачені Законом України “Про соціальний захист дітей війни” (а.с.7).
Відповідно до ст. 1 цього Закону, до дітей війни відноситься особа, що є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Позивачка ОСОБА_2, народилася 17 березня 1944 року, що підтверджується паспортом громадянки України серії ВЕ 444376, тобто станом на час закінчення Другої світової війни їй було менше 18 років, тому її обгрунтовано віднесено до категорій осіб, визнаних дітьми війни(а.с.5).
Статтею 6 цього Закону передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цім Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 7 Закону).
Згідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
З’ясовуючи питання щодо вимоги ОСОБА_2 про стягнення щомісячної державної допомоги за 2007 рік, в цих спірних правовідносинах застосовується Закон України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». При цьому суд керується наступним.
Відповідно до п. 5 ч.1 статті 62 Закону України від 19.12.2006 р. N 489-V «Про Державний бюджет на 2007 рік» затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень.
Згідно до ч. 3 статті 62 Закону України від 19.12.2006 р. N 489-V «Про Державний бюджет на 2007 рік» для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток . Відповідно розмір мінімальної пенсії за віком становив з 01.04.2007р. по 30.09.2007р. 410,06грн.; з 01.10.2007р. по 31.12.2007р. –415,11грн.
У Прикінцевих положеннях Закону України «Про соціальний захист дітей війни» Кабінету Міністрів України було дано доручення подати до Верховної ОСОБА_3 України пропозиції щодо приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Невиконання цього доручення суб’єктом владних повноважень, колізії у застосування законодавчих актів, не можуть бути визнані підставами для відмови у захисті прав позивача, які встановлені та визнані державою.
Згідно ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 “У справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 частини 2 статті 56, частини 2 ст. 62, ч. 1 ст.66, п. п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст. 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”(справа про соціальні гарантії) визнано такими, що не відповідають Конституції України ст. 111 та п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Таким чином, при визначені розміру щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни в 2007 року необхідно було керуватися ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а не положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, та фактично позбавили осіб права, отримувати зазначену соціальну допомогу.
Посилання відповідача на те, що діючим законодавством не передбачений обов’язок Пенсійного фонду України здійснювати виплати, встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», є безпідставним.
Так, згідно з п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1261 від 24.10.2007 р. (далі Постанова № 1261), до основних засад Пенсійного фонду України відноситься, зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. У п.8 вказаної Постанови до джерел формування коштів Пенсійного фонду України відносяться також кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Фонду у випадках, передбачених законодавством.
Указом Президента України № 121/2001 від 01.03.2001 р. затверджено Положення про Пенсійний фонд України, у п. 3 якого визначено, що до основних засад Пенсійного фонду відносяться також відноситься забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних витрат.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни виплачується підвищення саме до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціального допомоги, що виплачується замість пенсії, суд, керуючись зазначеними вище положеннями Указу Президента України № 121/2001 від 01.03.2001 р. та Постанови №1261, приходить до висновку, що саме органами ПФУ позивачу мало виплачуватись підвищення пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
У запереченнях на адміністративний позов відповідач УПФУ м.Добропілля наполягає на застосуванні наслідків пропуску строків звернення до адміністративного суду.
Статтею 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені ст. 100 КАС України, є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
У своїй позовній заяві, позивачка ОСОБА_2 не надала доказів поважності пропуску нею строку для звернення з адміністративним позовом до суду за захистом порушених прав за період з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії), у тому числі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було офіційно оприлюднене в Офіційному віснику України, 2007, № 52, 27.07.2007р.
Таким чином, позивачка ОСОБА_2 мала можливість и повинна була своєчасно дізнатися, що її право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги за 2007р. порушено саме з моменту оприлюднення зазначеного рішення Конституційного Суду України, тобто з 27.07.2007 р. Відповідно річний строк для звернення з позовом до суду, що до вимог про стягнення недоплаченої соціальної допомоги за 2007 рік сплинув 27 .07.2008р.
Адміністративний позов позивачем поданий до суду 31 серпня 2009 р., тобто після закінчення річного строку з моменту, коли вона могла би дізнатися про порушення свого права. (а.с.2).
Частиною 2 ст. 100 КАС України встановлено, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Суд вважає, що юридична необізнаність позивача не може бути визнана поважною причиною для поновлення їй строку звернення з позовом до суду.
На підставі наведених вище доводів у позові ОСОБА_2 щодо покладання зобов’язання провести перерахунок та виплату щомісячної соціальної допомоги за 2007 рік задоволенню не підлягають з мотивів, порушення позивачем строків звернення з адміністративним позовом до суду.
Щодо позовних вимог про визнання дій УПФУ м. Добропілля протиправними та про відмову в перерахунку щомісячної державної допомоги за статус «Діти війни» на 2008 рік, суд вважає, що ці вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-17 внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», було передбачено, що «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».
Відповідно до статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22 травня 2008року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв'язку з прийняттям нової редакції статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»), редакція зазначеної статті що існувала до 1 січня 2008 року втратила свою чинність.
На підставі Рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року втратила чинність нова редакція статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», внаслідок чого відновлена попередня редакція закону, з дня визнання цих положень Рушенням Конституційного Суду України не конституційними, а саме починаючи з 22 травня 2008 року.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно де у пункту 8 приписано, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 гривні.
Таким чином, підвищення дітям війни виплачувались органами Пенсійного фонду відповідно до зазначеної постанови, а не до Закону, внаслідок чого є наявні правові підстави для визнання протиправними дій, бездіяльності управлінь ПФУ в порушенні права на отримання підвищеного розміру пенсії починаючи з 22 травня по 31 грудня 2008 ріку відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
На час розгляду цієї справи у суді, розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Статтею 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривні, з 1 липня - 482 гривень, з 1 жовтня - 498 гривень.
Враховуючи розмір підвищення пенсії, яку позивачка отримувала з 1 січня 2008 року у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 31 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року, щомісячно доплата складає:
Мінімальна пенсія Щомісячна держ.соціальна Фактично сплачена Недоплата
за віком на 2008р. допомога в розмірі 30% від сума ( 10%)
мін.пенсії згідно ст..6 Закону
серпень 482.00 4.66 ( 1 день серпня 2008р) 4.66
вересень 482.00 144.60 48.20 96.40
жовтень 498.00 149.40 49.80 99,60
листопад 498,00 149.40 49.80 99,60
грудень 498.00 149.40 49.80 99.60
Всього недоплата щомісячної державної допомоги з 31 серпня по 31 грудня 2008 року складає 399 грн.86 коп .
Встановивши, що відповідач УПФУ м. Добропілля порушив норми права, які регулюють правовідносини у сфері соціального захисту відповідної категорії громадян, суд визнає такі дії протиправними і відповідно до вимог ст. 162 КАС України покладає на відповідача обов’язок здійснити нарахування та виплату на користь позивача як дитині війни доплату до пенсії.
Суд не може погодитись з запереченнями відповідача щодо необґрунтованості позовних вимог виходячи з наступного.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», де пунктом 8 постанови визначено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах: з 22 травня - 48,10 гривні, з 1 липня - 48,20 та з 1 жовтня - 49,80 гривні.
Таким чином, підвищення дітям війни виплачуються органами Пенсійного фонду відповідно до зазначеної постанови, а не до Закону, внаслідок чого є наявні правові підстави для визнання протиправними дій, бездіяльності управлінь ПФУ в порушенні права на отримання підвищеного розміру пенсії починаючи з 22 травня 2008 ріку відповідно до статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
На час виникнення спірних правовідносин, розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, розмір щомісячної державної соціальної допомоги яку мала отримати позивач як особа, що відноситься до категорії «Дитина війни», починаючи з 31 серпня 2008 р. по 31 грудня 2008 р., з урахуванням наведеного вище розрахунку буде складати в загальному розмірі 399 грн.86 коп.
Щодо нарахування та виплати доплати до пенсії, дитині війни за період з 01.01.2009 р., суд вважає, що за цей період у задоволенні позову слід відмовити, оскільки виплати на які посилається позивач не передбачені Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» ,та дані положення Закону не були визнані неконституційними.
Позовні вимоги ОСОБА_2 в частині зобов’язання відповідача і на майбутнє виплачувати доплату до пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком для непрацездатних осіб, задоволенню не підлягають, оскільки не відповідають змісту законодавства. Судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання. Воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому, змінювати правове регулювання суспільних відносин.
У відповідності до ст.94 КАС України з УПФУ на користь позивача слід стягнути судові витрати в розмірі пропорційно задоволеній сумі позову, що складає 0 грн. 44 коп.. ( 3,40 х 399,86 : 3058,05).
Керуючись ст. ст.9,69,94,99,100 104,159,160,163 КАС України, ст..З , ч. 2 ст. 19 , ч. З ст. 51 Конституції України, Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Закон України "Про державний бюджет України на 2008 р", суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля, щодо відмови в нарахуванні, призначенні та здійсненні виплат ОСОБА_2 щомісячної соціальної допомоги, як особі, маючої статус "Діти війни" починаючи з 31 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля, ЄДРПОУ 23126353 р/р 256013122017 МФО 335106 в ДОУ ВАТ "Державний ощадний банк " здійснити перерахунок та виплату за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_2 недоплаченої щомісячної соціальної допомоги, починаючи з 31 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року, в передбаченому ст..6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування», з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_2 з державного бюджету понесені судові витрати в розмірі 0 грн. 44 коп.
В решті позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля щодо визнання дій відповідача протиправними, та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії з нарахування та виплати недоплачуваної щомісячної державної соціальної допомоги за статус "Діти війни" - відмовити.
Копію рішення направити за місцем мешкання ОСОБА_2, для відома.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через Добропільський міськрайонний суд заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Надруковано власноручно в одному примірнику в нарадій кімнаті.
Головуючий суддя С.О. Діденко