Постанова № 53468559, 15.09.2015, Личаківський районний суд м.Львова

Дата ухвалення
15.09.2015
Номер справи
463/2106/15-а
Номер документу
53468559
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

463/2106/15-а>

2-а/463/112/15>

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2015 року Личаківський районний суд м. Львова

у складі: головуючого судді - Шеремети Г.І.

при секретарі - Козак О.В.

за участю позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Штангрет У.Я.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про визнання дій протиправними, зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом, який вподальшрму уточнила та остаточно просила визнати протиправними дії відповідача про відмову їй у перерахунку пенсії за вислугу років за нормами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», яка діяла у квітні 2010 ротку, на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/797 від 06.03.2015 року, зобов'язати відповідача здійснити з 01.03.2015 року перерахунок зазначеної пенсії виходячи із розрахунку 86 % від суми заробітку за відповідною посадою та виплатити позивачу різницю між фактично отриманою нею та належною до сплати сумою пенсії з 01.03.2015 року без застосування обмежень максимального розміру пенсії та виплатити різницю в пенсії за минулий час (12 місяців) з 01.03.2014 року

Як на підставу своїх вимог покликається на те, що з 19.04.2010 року перебуває на обліку в управлінні ПФ України в Личаківському районі м. Львова як отримувач пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про прокуратуру». Після виходу на пенсію продовжував працювати в прокуратурі Львівської області. 27.02.2015 року вона була звільнена з відповідної посади за власним бажанням, 10.03.2015 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок розміру пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції яка діяла на час призначення пенсії, на підставі довідки Прокуратури Львівської області № 18/797 від 06.03.2015 року і 09.04.2015 року отримала відповідь про відмову у перерахунку пенсії, яку позивач вважає неправомірною, а тому просить адміністративний позов задоволити.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги з аналогічних підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов заперечила, пояснила, що перерахунок пенсії, призначеної до 01.10.2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників, виходячі з розміру, встановленого на час призначення пенсії, з урахуванням визначеної законом граничної межі. Тому вважає дії відповідача законними, просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задоволити частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 19.04.2010 року визначену правилами ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії - 2003 р.). Після звернення позивача 10.03.2015 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції закону, яка діяла на час призначення пенсії, відповідно до довідки Прокуратури Львівської області № 18/797 від 06.03.2015 року про заробітну плату (а.с. 36) відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку її пенсії з підстав того, що Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» з 01.01.2015 року внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМ України

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ. Редакція зазначеної ст. неодноразово змінювалась.

Так, у 2010 році, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, пенсія позивачу призначена в розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати за місяць (редакція закону, що діяла на час призначення пенсії).

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини першої ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї ст.). Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Ураховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Отже, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ не зазнали.

Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституції України, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Така правова позиція висловлена Верховним Судом України, зокрема у постановах від 10.12.2013 року (справи №№ 21-348а13, № 21-420а13), 17.12.2013 року (справа № 21-445а13).

Так як позивачу було призначено пенсію до моменту внесення змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які звужують обсяг її оправ на отримання пенсійного забезпечення, і в силу наведених законодавчих положень таке звуження її прав не допускається, тому суд приходить до висновку про неправомірність відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу, у зв'язку з чим адміністративний позов в цій частині слід задоволити.

Що стосується вимоги про виплату різниці в пенсії за минулий час (12 місяців) з 01.03.2014 року, то право на таку пенсію у позивача виникло, ще у 2012 році (після збільшення заробітної плати працівникам прокуратури), однак позивач звернулася до суду із даною позовною заявою тільки 05.05.2015 року - за межами строку, встановленого ст. 99 КАС України, не просила поновити пропущений строк звернення до суду, тому в цій частині позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2,9,94,160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі міста Львова щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно поданої нею заяви від 10 березня 2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі міста Львова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно поданої нею заяви від 10 березня 2015 року з врахуванням довідки Прокуратури Львівської області № 18/797 від 06 березня 2015 року, виходячи із розрахунку 86 відсотків від середнього заробітку та виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою нею та належною до сплати сумою пенсії з 01 березня 2015 року без застосування обмежень максимального розміру пенсії в десять прожиткових мінімумів, установленої для осіб, які втратили працездатність.

В решті вимог - відмовити.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга в порядку і в строки передбачені ст.186 КАС України.

Суддя: Г.І. Шеремета