14.11.2015 Справа № 756/8416/15-а
унікальний № 756/8416/15-а
провадження № 2-а/756/230/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2015 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Маринченко М.М.,
при секретарі Приголовкіну В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві про визнання протиправними дій щодо не включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та зобов'язання здійснити з моменту призначення перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,
встановив:
01 липня 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо не включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та зобов'язання здійснити з моменту призначення перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
19 травня 2015 року він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з моменту її призначення з включенням до заробітку, з якого обчислюється пенсія, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Відповідач листом №11444/12/Н-1150 від 03 червня 2015 року відмовив у проведенні вказаного перерахунку з посиланням на неправильне тлумачення ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
08 червня 2015 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про здійснення вказаного перерахунку пенсії з моменту її призначення, додатково вказавши на постанову Верховного суду України від 10.03.2015 року, в якій йдеться про неоднакове застосування у подібних правовідносинах ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Проте листом №12581/12/Н-1150/1 від 18 червня 2015 року відповідача повторно відмовив у проведенні вказаного перерахунку з посиланням на ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та на відсутність судового рішення щодо перерахунку пенсії в матеріалах пенсійної справи позивача.
Позивач вважає вказану відмову у перерахунку пенсії незаконною, оскільки відповідачем проігноровано постанову Верховного суду України від 10.03.2015 року щодо неоднакового застосування у подібних правовідносинах ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що призвело до порушення його прав у вигляді нарахування йому незаконно заниженого розміру пенсії.
В судовому засіданні позивач позов підтримав.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах установлених законодавством. Зазначив, що не всі додаткові види грошового забезпечення враховуються при обрахуванні пенсії, а лише ті, які носять щомісячний (постійний) характер та ті, які перераховані в постанові Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій та грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», а саме надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно з законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі, тобто перелік додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсії є вичерпним. Крім того, представник відповідача вказав, що в матеріалах пенсійної справи позивача наявний грошовий атестат та довідка про основні та додаткові види грошового забезпечення за останні календарні 24 місяці служби підряд перед звільненням, до якої не включено матеріальні допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань. Також вказав, що органи Пенсійного фонду України виконують функції тільки призначення та перерахунку пенсій, а функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та з 31 грудня 2014 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема розрахунку пенсії за вислугу років, відповідачем при розрахунку пенсії позивачу було враховано: посадовий оклад - 1800 грн., оклад за військове звання - 135 грн., 35 % надбавки за вислугу років - 677 грн. 25 коп., середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 6500 грн. 88 коп.: 15% надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, 50% надбавки за оперативно-розшукову діяльність, 50 % надбавки за особливо важливі завдання, 75,5 % премії, а всього 9113 грн. 13 коп. грошового забезпечення.
З грошового атестату № 01/15 МВС України та довідки МВС України від 28 жовтня 2015 року № 61/15 вбачається, що позивачу за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року було нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення (червень 2013 року) у сумі 8932 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (вересень 2013 року) у сумі 8726 грн., виплати по індексації грошових доходів відсутні; за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року позивачу було нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення (червень 2014 року) у сумі 8932 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань (червень 2014 року) у сумі 8772 грн., сума нарахованої індексації грошових доходів за 2014 рік становила 1114 грн. 26 коп.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови), а також передбачено право керівників державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надавати військовослужбовцям матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення (п. 5 цієї постанови).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені пп.3 п.5 Постанови №1294 та п.2.16 розділу ІІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ».
Так, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ надається матеріальна допомога у межах асигнувань що виділяються на їх утримання, для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення на день виплати, та один раз на рік - допомога для оздоровлення в розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань особам рядового і начальницького складу надається протягом року за мотивованим рапортом особи рядового чи начальницького складу у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати. Особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в дозволених законодавством випадках - до шести років, матеріальна допомога не надається. Допомога для оздоровлення особам рядового і начальницького складу надається у розмірі, що не перевищує грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до п.3 наказу Міністерства внутрішніх справ України № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві неправомірно відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з моменту її призначення та включенні до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія позивачу, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За таких обставин позовна заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 159, 160-163 КАС України, ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», п.п. 3, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», п. 2.16 розділу ІІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», п.3 наказу Міністерства внутрішніх справ України № 499 від 31.12.2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», ст. 1 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо не включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія ОСОБА_1, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести ОСОБА_1 з 31 грудня 2014 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням розміру сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений ним судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя М.М.Маринченко