Ухвала суду № 53437498, 12.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2015
Номер справи
358/1170/15-а
Номер документу
53437498
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 358/1170/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Тітов М.Б. Суддя-доповідач: Грибан І.О.

У Х В А Л А

Іменем України

12 листопада 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

за участі :

секретар с/з Артюхіна М.А.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області на постанову Богуславського районного суду Київської області від 10 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області в якому просив:

- визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області №869 від 02.07.2015 року про відмову у призначенні пенсії за вислугу років;

- зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 п. «е» Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 23 червня 2015 року.

Постановою Богуславського районного суду Київської області від 10 вересня 2015 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає на порушення судом першої інстанції матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове - про відмову в задоволенні позовних вимог.

Сторони в судове засідання на апеляційний розгляд не з'явилися. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін. Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом №52-к/т від 10.03.2015 року позивача звільнено з займаної посади за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років.

Рішенням Управління пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області № 322 від 18.03.2015 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, оскільки у трудовій книжці відсутній стаж роботи на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років.

У травні 2015 року вона звернулася до суду із позовною заявою про внесення виправлень у трудову книжку і рішенням Богуславського районного суду Київської області від 04.06.2015 року було зобов'язано відділ освіти Богуславської районної державної адміністрації Київської області видати накази про внесення до її трудової книжки змін до наказу №272 від 30.08.1989 року та до наказу №16 від 15.02.2001 року.

Після цього, повторно подав пакет документів для призначення пенсії за вислугу років до Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області.

Проте, рішенням від 02.07.2015 року № 869 Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі відмовило у призначенні пенсії за вислугу років у звязку з тим, що посада логопеда, вчителя-логопеда, які працюють в складі районних відділів освіти, правом виходу на пенсію за вислугу років не користуються.

Вважаючи зазначене рішення протиправними, позивач звернувся з даним позовом в суд.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Надаючи правову оцінку встановленим в справі обставинам та фактам , колегія судді звертає увагу на наступне.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугою років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні Фонди пенсії за вислугу років призначаються за нормами цього Закону при наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до статті 52 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають, зокрема, працівники освіти.

Згідно з приписами пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як встановлено судом першої інстанції, відповідно до записів в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1, в тому числі записів №10 та №11 зроблених на підставі рішення Богуславського районного суду Київської області від 04.06.2015 року, остання, працювала на посаді вчителя-логопеда по дошкільних закладах м. Богуслава з 01.09.1989 року та вчителя-логопеда логопедичного пункту відділу освіти Богуславської РДА з 15.02.2001 року. Наказом №52-к/т від 10.03.2015 року позивача звільнено з займаної посади за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.

Тобто, в трудовій книжці позивача містяться відповідні записи про наявність спеціального стажу роботи.

За таких підстав, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивача спеціального трудового стажу, необхідного для призначення пенсії за вислугу років згідно п. «е»ч. 1 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Доводи апелянта про те, що посада вчителя-логопеда пункту відділу освіти місцевої районної державної адміністрації не передбачена в переліку № 909, колегія суддів вважає помилковими з огляду на наступне.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про освіту» система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.

Згідно п.п 1,3 Положення про логопедичні пункти системи освіти, затвердженого наказам Міносвіти від 13.05.1993 року № 135, логопедичні пункти при загальноосвітніх школах, дошкільних закладах організовуються для надання допомоги дітям з вадами мови. Логопедичні пункти відкриваються районними, міськими органами державного управління освітою в межах асигнувань, передбачених у бюджеті для цієї мети. Для вчителів-логопедів логопедичних пунктів діючим законодавством передбачені всі пільги і переваги, тривалість чергової відпустки і порядок пенсійного забезпечення, встановлені для вчителів спеціальних шкіл-інтернатів для дітей з вадами фізичного або розумового розвитку.

Відповідно до п.п. 1.2, 4.1, 5.3 Положення про логопедичний пункт відділу освіти Богуславської районної державної адміністрації, затвердженого начальником відділу освіти Богуславської районної державної адміністрації, логопедичний пункт відкривається районним відділом освіти з дозволу органів місцевої виконавчої влади та самоврядування в межах асигнувань. Безпосереднє керівництво і контроль за роботою учителів-логопедів логопед пункту здійснює районний відділ освіти, у віданні якого перебуває логопедичний пункт. Логопед пункт фінансується відділом освіти у віданні якого він перебуває.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 (зі змінами), затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Відповідно до даного Переліку, правом на призначення пенсії за вислугу років користуються особи, які працювали в загальноосвітніх навчальних закладах, логопедичних пунктах та дошкільних навчальних закладах всіх типів на посадах вчителів-логопедів.

Отже, діюче законодавство не пов'язує право позивача на пенсію за вислугу років з належністю логопедичного пункту до навчального закладу.

Враховуючи викладене, Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області неправомірно відмовило у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, колегія суддів приходить до переконання, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 197, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Богуславському районі Київської області залишити без задоволення, а постанову Богуславського районного суду Київської області від 10 вересня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя А.Б.Парінов

Повний текст виготовлено - 13.11.2015 р.

.

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Парінов А.Б.

Беспалов О.О.