КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 листопада 2015 року 810/5319/15
Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі:
головуючий - суддя Василенко Г.Ю., судді: Лиска І.Г., Виноградова О.І.,
за участю секретаря судового засідання Сірук А.В.,
за участю:
представника позивача - Крайніка Д.В.,
представників третіх осіб - Стогова В.С., Вертелецької О.В., ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Васильківської районної виборчої комісії , треті особи: Київська обласна виборча комісія, кандидат в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_6, Київська територіальна організація партія "Блок Петра Порошенка "Солідарність" про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и л а:
Київська обласна організація політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Васильківської районної виборчої комісії, треті особи: Київська обласна виборча комісія, кандидат в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_6, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Васильківської районної виборчої комісії при встановленні результатів виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18, що полягала у неприйнятті рішення про проведення повторного підрахунку голосів відповідно до ч. 7 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори";
- зобов'язати Васильківську районну виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Київської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 по виборчих дільницях №320299 та №320328.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позові та пояснив, що в протоколах дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 320299 та № 320328 містяться невідповідності та неточності. Васильківською районною виборчою комісією при прийнятті цих протоколів було допущено бездіяльність та в порушення ч. 7 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори" не прийнято рішення про повторний підрахунок голосів на цих виборчих дільницях.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Надіслав письмові заперечення на позов, в якому зазначив що рішення про перерахунок голосів можливе на підставі колегіального рішення комісії та приймається у випадку, якщо виникає сумнів у результаті підрахунку голосів, або якщо існують такі неточності у протоколах, які неможливо усунути не інакше як при повторному підрахунку голосів. Прийняття протоколів здійснювалось Васильківською районною виборчою комісією шляхом голосування, сумнівів у комісії не виникало. Крім того, представник відповідача зазначав про пропуск строків звернення до суду позивачем та про те, що третя особа ОСОБА_6 вже є обраним депутатом обласної ради, який приступив до виконання своїх обов'язків.
Представник третьої особи - Київської обласної виборчої комісії Стогов В.С. в судовому засіданні заявив що позовні вимоги підлягають задоволенню та зазначив, що відповідач не мав права без проведення перерахунку голосів приймати прокол «Уточнений» від 03 листопада 2015 року.
Представник третьої особи - Київської обласної виборчої комісії Вертелецька О.В. в судовому засіданні заявила, що позов не підлягає задоволенню та зазначила, що відповідач двічі привозив до обласної виборчої комісії документи, проте в зв'язку із виявленими обласною комісією неточностями, протоколи Васильківської районної виборчої комісії повертались на доопрацювання, в зв'язку із чим відповідачем було правомірно прийнято останній «Уточнений» протокол від 03 листопада 2015 року, який є предметом дослідження у цій справі.
Третя особа ОСОБА_6 в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив.
В судовому засіданні судом залучено в якості третьої особи Київську територіальну організацію партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".
Представники зазначеної третьої особи вважають позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню та пояснили суду, що відповідно до вимог ст.. 83 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія в разі виникнення у неї сумнівів щодо результатів підрахунку голосів, може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. Проте, оскільки у відповідача таких сумнівів не виникло, призначення повторного підрахунку голосів не відбулось.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Так, Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 року були призначені чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів в Україні 25 жовтня 2015 року.
Відповідно до цієї постанови 25 жовтня 2015 року в с. Путрівка та в с. Залізне Васильківського району Київської області проведене голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 18.
26 жовтня 2015 року о 03 год. 15 хв. дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320299, відповідно до ст. 79, ч.ч. 1, 3-5 ст. 80 Закону України "Про місцеві вибори", складено Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320299 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, де кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_7 склала 46, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_6 - 87.
У подальшому, 26 жовтня 2015 року о 04 год. 28 хв., дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320299 складено Протокол "Уточнений" про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320299 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, де кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_7 - 51, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_6 - 141.
26 жовтня 2015 року дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320328 відповідно до ст. 79, ч.ч. 1, 3-5 ст. 80 Закону України "Про місцеві вибори" складено Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320328 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, в якому кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_7 зазначено 141, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_6 - 139.
О 01 год. 30 хв. 26 жовтня 2015 року дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320328 складено Протокол "Уточнений" про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320328 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, де кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_7 становить 141, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_6 - 336.
На підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, зокрема, на виборчих дільницях №320299 та №320328, та з урахуванням зауважень Київської обласної виборчої комісії, Васильківська районна виборча комісія одноголосно на своєму засіданні встановила результати виборів депутатів до Київської обласної ради, про що 31 жовтня 2015 року о 19 год. 00 хв. було складено Протокол Васильківської районної виборчої комісії "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18.
Зі змісту вказаного Протоколу вбачається, що кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_7 становить 2114, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_6 кількість голосів виборців становить 2814.
У подальшому, 03 листопада 2015 року о 12 год. 05 хв. Васильківською районною виборчою комісією, в зв'язку із зауваженнями Київської обласної виборчої комісії, на безперервному засіданні, одноголосно прийнято Протокол "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18.
З даного Протоколу вбачається, що кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_7 становить 1713, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_6 кількість голосів виборців становить 2543.
04 листопада 2015 року о 01 год. 30 хв. Київською обласною виборчою комісією, відповідно до частин 1-7, 9, 10 ст. 86 Закону України "Про місцеві вибори", на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, зокрема, на підставі протоколу Васильківської районної виборчої комісії "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 від 03 листопада 2015 року, було складено Протокол про результати виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі.
Як зазначено в судовому засіданні представниками Київської обласної виборчої комісії, протокол «Уточнений» Васильківської районної виборчої комісії від 03 листопада 2015 року, був прийнятий без зауважень.
Крім того, як встановлено в судовому засіданні Протокол Київської обласної виборчої комісії від 04 листопада 2015 року про результати виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі був предметом розгляду в Окружному адміністративному суді м. Києва у справі № 826/24626/15 від 06 листопада 2015 року (Постанова набрала законної сили), в якій судом, на підставі досліджених документів, відмовлено Київській обласній організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у визнанні протиправними дій Київської обласної виборчої комісії щодо складання протоколу від 04 листопада 2015 року про результати виборів депутатів Київської обласної ради та про скасування цього протоколу.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України від 14 липня 2015р., №595-VIII "Про місцеві вибори" (далі - Закон України «Про місцеві вибори»).
В силу ч.ч. 1, 2 ст. 84 Закону України "Про місцеві вибори" протоколи та інші виборчі документи територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Так, відповідно до ч.18 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» протоколи про підсумки голосування у відповідних виборчих округах складаються територіальною виборчою комісією у кількості примірників, що на три більша за кількість осіб, які входять до складу територіальної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. У протоколі про підсумки голосування зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами територіальної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами територіальної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. Член територіальної виборчої комісії, присутній на засіданні комісії, зобов'язаний підписати протокол про підсумки голосування. У разі своєї незгоди з діями комісії чи підсумками голосування, зафіксованими у протоколі про підсумки голосування, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підсумки голосування. У разі відсутності підпису члена територіальної виборчої комісії у протоколі про підсумки голосування проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Протокол підписується та засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів також мають право підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі - суб'єкти відповідного виборчого процесу, які були присутні на засіданні територіальної виборчої комісії при встановленні підсумків голосування. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
Таким чином, кожний із членів територіальної виборчої комісії, у разі незгоди з протоколом, може у письмовій формі висловлювати окрему думку, надати заяви і скарги щодо порушення порядку встановлення результатів виборів.
Досліджені в судовому засіданні протоколи Васильківської районної виборчої комісії «Уточнені» від 31 жовтня 2015 року та від 03 листопада 2015 року були оформлені у відповідності до вищенаведених вимог Закону України «Про місцеві вибори».
При цьому, як встановлено судом, окрему думку у письмовій формі ніхто з членів комісії не висловив.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до положень ч. 20 ст. 83 України «Про місцеві вибори», якщо після підписання протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі територіальна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складання нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений", що і було зроблено відповідачем на своєму засіданні.
Відповідно до ч. 6, ч. 7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» підставою для перерахунку голосів можуть бути: 1) встановлені актами порушення вимог Закону під час проведення голосування або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що ставить під сумнів результати підрахунку голосів; 2) неточності у протоколі виборчої комісії, які неможливо усунути без перерахунку голосів; 3) у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами.
Як встановлено в судовому засіданні, актів порушення виборчого законодавства під час проведення голосування або підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях не складалось та в судове засідання не надано. Ознак розпечатування пакетів із запакованими документами виявлено не було.
Оглянуті судом протоколи територіальної виборчої комісії про підсумки голосування, неточності, які б не можна було б усунути без повторного підрахунку голосів, не містили, а отже, підстав для перерахунку голосів у комісії не існувало.
Крім того, як зазначено в судовому засіданні представником позивача, заяви та скарги з приводу вказаних порушень виборчого законодавства на дільничних виборчих комісіях, позивачем чи його представниками не подавались.
Відтак, приймаючи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши докази наявні в матеріалах справи та приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку, що, відповідач діяв на підставі та в межах наданих чинним законодавством повноважень, у спосіб, передбачений Конституцією України, Законом України «Про місцеві вибори", а отже, позовні вимоги Київської обласної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" є необґрунтованими, недоведеними та безпідставними, що свідчить про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 159-163, 167, 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Відмовити Київській обласній організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Василенко Г.Ю.
Судді: Лиска І.Г.
Виноградова О.І.