8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 листопада 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1258/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кисельової Є.О.
при секретарі Бутенко К.В.
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Первомайської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал" про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
28 серпня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Первомайської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал" про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що суб'єкт підприємницької діяльності-юридична особа Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство "Лисичанськводоканал" (у подальшому - відповідач) зареєстрований і внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України. Знаходиться на обліку як платник за неосновним місцем обліку 29.01.2008 за №13193 у Первомайській об"єднані державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Луганській області.
Відповідач станом на 26.08.2015 має новоутворену податкову заборгованість по рентній платі за коритування надрами загальнодержавного значення для видобування корисних копалин в загальній сумі 536 529,90 грн., яка виникла в результаті несплати самостійно задекларованих податкових зобов'язань за третій квартал 2014 та перший квартал 2015. Податкова вимога від 23.02.2012 №6 була сформована та вручена платнику податків 05.03.2012. У встановлений законом строк податковий борг сплачено не було. У зв'язку з викладеним позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом у загальній сумі 536 529,90 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надав суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав.
Представником відповідача позовні вимоги, викладені у змісті адміністратвиного позову визнаються частково, а саме в сумі 479 727,97 грн., яка є узгодженою. Позовні вимоги в частині стягнення суми 56 801,93 грн. не визнаються і не підлягають задоволенню з наступних підстав. За 3 квартал 2014 року ЛКСП «Лисичанськводоканал» самостійно обчислив суму податкового грошового зобов'язання, що склала 367 190,44 грн. та надіслав податкову декларацію 06.11.2014 до Первомайської ОДПІ №9064172434.
11.11.2014 до Первомайської ОДПІ був надісланий уточнюючий розрахунок за №9065390860, в якому були збільшені податкові зобовязання на суму 55 147,50 у зв'язку з помилковим розрахунком витрат підприємства та самостійно нарахований штраф за збільшення податкового забовязання на суму 1 654,43 грн. Бухгалтером ЛКСП «Лисичанськводоканал» в результаті проведення перевірки наданих до різних ДПІ податкових звітностей виявлено арифметичну помилку в уточнюючому розрахунку від 11.11.2014, у звязку з чим до Первомаської ОДПІ був надісланий новий, виправлений уточнюючий розрахунок, рестраційний номер 9065413949, сума податкового зобов'язання в якому складає 55 147,50 та 1 654,43 грн. штрафу. Оскільки суми по уточнюючому розрахунку від 11.11.2014 подвоєні, для виправлення помилки 22.09.2015 до Первомайської ОДПІ був надісланий уточнюючий розрахунок, реєстраційний номер 9082104994, в якому було відкоректовані подвіно враховані суми податкового зобовязання на суму 55 147,50 грн. та 1 654,43 грн.
Враховуючи вищевикладене, просили відмовити в задоволені позовних вимог щодо стягнення податкового боргу по рентні платі за користування надрамит за 3 квартал 2014 року у сумі 56 801,93 грн.
Дослідивши матеріали справи та надані суду докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до пункту 20.1.18 п.20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків та згідно п.п. 20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України - звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
У відповідності із п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (п.п.16.1.2 п.16.1); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (п.п.16.1.3 п.16.1); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.п.16.1.4 п.16.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2).
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Лисичанське комунальне спеціалізоване підприємство "Лисичанськводоканал" зареєстровано 27 січня 1999 року, про що внесено запис (а.с.6) та взято на облік як платник за неосновним місцем обліку 29.01.2008 за №13193 (а. с. 5).
11.11.2014 до Первомайської ОДПІ був надісланий уточнюючий розрахунок за №9065390858, в якому були збільшені податкові зобовязання на суму 55 147,50 грн. у зв'язку з помилковим розрахунком витрат підприємства та самостійно нарахований штраф за збільшення податкового забовязання на суму 1 654,43 грн. (а. с. 7).
11.11.2014 до Первомайської ОДПІ був надісланий уточнюючий розрахунок за №9065413889, в якій визначені податкові зобовязання, що збільшуються на суму 55 147,50 грн. та самостійно нарахований штраф за збільшення податкового забовязання на суму 1 654,43 грн. (а. с. 8-9).
29.04.2015 до Первомайської ОДПІ був надісланий розрахунок за №9082056991, в якій зазначено суму податкового зобов'язання у розмірі 422 926,04 грн. (а. с. 10-11).
Позивач звертається до суду з позовом про стягнення податкової заборгованості по рентній сплаті за користуванням надрами загальнодержавного значення для видобування корисних копалин самостійно задекларованим податковим зобов'язанням, визначених в розрахунках №9065390858 від 11.11.2014, №9065413889 від 11.11.2014, №9082056991 від 29.04.2015 на загальну суму 536529,90 грн.
Відповідач частково визнає суму боргу, а саме у розмірі 479727,97 грн.
З урахуванням вимог ст.ст.112, 136 КАС України та наявних матеріалах доказів, визнання відповідачем позову у розмірі 479727,97 грн. приймає часткове визнання позову.
Спірне питання полягає в стягненні 56801,93 грн., яку відповідач вважає відображеною двічі: уточнюючими розрахунками від 11.11.2015 №9065413889 та №9065390858., та такою що не підлягає стягненню.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач Лисичанське КСП «Лисичанськводоканал» 06.11.2014 було подано податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2014 року, реєстраційний номер документу 9064172434 (а.с.46-49). При цьому в КОР не відображено прийняття даного розрахунку до обчислення.
11.11.2014 до Первомайської ОДПІ відповідачем були надіслані уточнюючий розрахунок за №9065390858 та уточнюючий розрахунок за №9065413889 за ІІІ квартал 2014 року. Таким чином, відповідач самостійно визначив податкові зобов'язання та нарахував штрафні санкції.
Статтею 50 ПК України передбачено внесення змін до податкової звітності.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач намагався подати уточнюючі податкові розрахунки за ІІІ квартал 2014 року 11.02.2015, 22.09.2015, якими зменшував суми податкових зобов'язань, але зазначені документи прийнято пакетно.
Доказів щодо прийняття податковим органом зазначених уточнюючих розрахунків за ІІІ квартал 2014 року представником відповідача суду не надано, а тому відсутні підстави вважати ці розрахунки прийнятими.
Таким чином, на день розгляду справи за відповідачем обліковується податкова заборгованість у розмірі 536529,90 грн., яку відповідач самостійно задекларував податковими розрахунками №9065390858 від 11.11.2014, №9065413889 від 11.11.2014, №9082056991 від 29.04.2015, що також підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків.
Згідно п. 59.1 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному статтею 59 Податкового кодексу України (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п.6.2.1, 6.2.3 п.6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, який діяв на момент направлення податкових вимог, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгоджено суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога від 23.02.2012 №6 була сформована та вручена платнику податків 05.03.2012 (а. с. 13).
Зазначені вимоги у встановленому чинним законодавством порядку відповідачем не оскаржені.
Згідно з п. 95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Внаслідок того, що відповідачем на дату розгляду адміністративного позову податкового органу про стягнення податкового боргу по рентній платі за користування надрами загальнодержавного значення за третій квартал 2014 року та перший квартал 2015 року у загальній сумі 536 529,90 грн. борг не сплачено, вимоги податкового органу про стягнення заборгованості перед бюджетом суд вважає обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Первомайської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Луганській області до Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства "Лисичанськводоканал" про стягнення податкового боргу задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Лисичанського комунального спеціалізованого підприємства «Лисичанськводоканал» на користь Первомайської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Луганській області податковий борг по рентній платі за користування надрами загальнодержавного значення за третій квартал 2014 року та перший квартал 2015 у загальній сумі 536 529,90 грн. (п'ятсот тридцять шість тисяч п'ятсот двадцять девять грн. 90 коп.) до Державного бюджету на р/р №33119366700259, код платежу 13030100, отримувач- УК у Попаснянському районі, ОКПО 37928777, МФО804013 ГУДКСУ у Луганській області з розрахункових рахунків у банках, які обслуговують платника податку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 09 листопада 2015 року.
Суддя Є.О. Кисельова