Постанова № 53435142, 25.05.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2015
Номер справи
804/2929/15
Номер документу
53435142
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2015 р. Справа № 804/2929/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Верхньодніпровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Верхньодніпровська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі-Верхньодніпровська ОДПІ, податковий орган, контролюючий орган) до Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради", у якому просить стягнути з відкритих розрахункових рахунків у банківських установах, які обслуговують відповідача заборгованість по податку на додану вартість у загальному розмірі 255 628, 50 грн

Позовні вимоги мотивовані наявністю непогашеної заборгованості відповідача. Так, позивач зазначає, що у Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради" обліковується заборгованість по податку на додану вартість у загальному розмірі 255 628, 50 грн., яку відповідач у добровільному порядку не погашає.

Зі змісту поданих відповідачем заперечень вбачається, що Комунальним підприємством "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради" частково погашено заборгованість по зобовязанням зі сплати податку на додану вартість, із нарахуванням підприємству пені відповідач не погоджується.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та Свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 №455034 - Комунальне підприємство "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради " (далі- КП «Жовтоводський водоканал» ДОР», підприємство, платник, відповідач) (код ЄДРПОУ 32182594) зареєстровано як юридичну особу Виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області від 18.11.2002р.

Згідно Довідки №12/29-017-2 від 15.07.2010р. підприємство перебуває на податковому обліку у Верхньодніпровській ОДПІ (Жовтовоське відділення) від 10.01.2003р. як платник податків та зборів, в тому числі і податку на додану вартість за №741.

Згідно із ст. 67 Конституції України встановлено - кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 68 Конституції України ж передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано положеннями Податкового кодексу України.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі-ПК), встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до абзацу першого п.95.3 ст.95 ПК - стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Підприємство має відкриті банківські розрахункові рахунки №3543103050705, №37129440018001, №37123220380018, №37122911603016, №35445101050705, №35444102050705 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; р/р №26004401313, №26008401278 в АТ «Райффайзен банк Аваль» у м.Києві, МФО 380805; р/р №26001000763866, №26000060007499, №26047057000871, №26055050219178, №26001000763866, № 26002050299204 у ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 305299; р/р №26003000191473 у Дніпропетровській філії АТ «Ощадбанк», МФО 305482; р/р №26002301120888 у ДОД АТ «Райффайзен банк Аваль» м.Дніпропетровськ, МФО 305633; р/р №2600900015874 у Дніпропетровській філії «Укрексімбанк», МФО 305675; р/р №26001159229, №2603271159229 в АБ «Укргазбанк», МФО 320478; р/р №37510000074261 у Казначействі України (ел. адм. подат.), МФО 899998.

Згідно п.36.1 ст. 36 ПК - податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Згідно з п.п.9.1.3 п. 9.1 ст.9 ПК - податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків і зборів.

Пунктом 49.2 ст. 49 ПК передбачено, що платник податків зобовязаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно з п.46.1 ПК, податкова декларація документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобовязання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п.49.1 ст. 49 ПК, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Звітним (податковим) періодом для податку на додану вартість є один календарний місяць (п. 203.1 ст.202 ПК).

Згідно п. 49.18 ст.49 ПК, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.54.1 ст. 54 ПК - крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з п.57.1. ст. 57 ПК, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.56.11 ст. 56 ПК - не підлягає оскарженню податкове зобовязання, самостійно визначене платником податку.

Пунктом 57.3 ст. 57 ПК передбачено, що у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1.-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків. Коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до п. 58.2. ст.58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п. 58.3 ст.58 Податкового кодексу України - податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Статтею 14 ПК визначено поняття пеня як - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законо129.1. Пеня нараховується:

Статтею 129 ПК встановлено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

- у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

- у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента (п.п. 129.1.2, п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК).

Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Відповідно до п. 95.2. ст. 95 ПК, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 ПК встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Як вбачається з матеріалів справи заявлена Верхньодніпровською ОДПІ до стягнення сума податкового боргу КП «Жовтоводський водоканал ДОР» з податку на додану вартість складається із:

- заборгованості по сплаті податку на додану вартість у загальному розмірі 255 628, 50 грн., яка виникла внаслідок не сплати підприємством самостійно задекларованих сум податкового зобов'язання, в т.ч. визначеного за декларацією з податку на додану вартість за листопад 2014р. за № НОМЕР_1 від 17.12.2014р. (граничний термін сплати 30.12.2014р.) на суму 230 843, 00 грн. та за декларацією з податку на додану вартість за грудень 2014р. за № НОМЕР_2 від 19.01.2015р. (граничний термін сплати 30.01.2015р.) на суму 24 444, 00 грн.;

-непогашеної суми штрафних санкцій у загальному розмірі 323, 00 грн., визначених податковим повідомленням-рішенням №0003891501 від 18.12.2014р. на суму 62, 00 грн. та податковим повідомленням-рішенням №0003881501 від 18.12.2014р. на суму 261, 00 грн., які були винесені контролюючим органом на підставі Акту «Про результати перевірки даних, щодо порушення граничних термінів сплати узгоджених податкових зобовязань, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість» №43/04-16-15-01/32182594 від 08.10.2014р. (доказів оскарження в адмінстратвиному або судовому порядку вищезазначеного акту та податкових повідомлень-рішень відповідачем до суду не надано);

-пені в сумі 18, 50 грн., що нарахована платнику в порядку ст. 129 ПК у звязку з несплатою узгоджених податкових зобовязань за податковою декларацією з податку на додану вартість за №9053247871 від 17.09.2014р. (в т.ч. шляхом нарахування 24.12.2014р. 10, 09 грн. та 2,40 грн.; 08.01.2015р. 6,01 грн.).

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК - у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 ПК - у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Відповідно до вимог ст. 58.3, 59.1 ПК-податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

На виконання вимог п.п. 6.2.1, п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» N 2181-III від 21.12.2000р. (чинний на момент виникнення у відповідача податкового боргу), Верхньодніпровською ОДПІ було сформовано та направлено на адресу підпримєства першу податкову вимогу №1/36 від 31.03.2003р. та другу податкову вимогу №2/66 від 11.03.2003р.

Вищезазначені вимоги отримані посадовими особами КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» 07.02.2003р. та 12.03.2003р.

Докази оскарження зазначених вимог у матеріалах справи відсутні.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову

Позивачем не надано до суду розрахунку нарахування платнику пені в сумі 18, 50 грн., у матеріалах позову відсутні відомості щодо узгоджених податкових зобовязань КП «Жовтоводський водоканал» ДОР», у звязку з несплатою яких підприємству нараховано пеню.

Крім того, слід також зазначити, що у наданих 21.05.2015р. Верхньодніпровською ОДПІ до суду розрахунках суми податкового боргу зазначено, що станом на 20.05.2015р. у підприємства відсутня заборгованість по погашенню пені.

Так, часткове погашення підприємством податкового боргу підтверджується наданими до суду та наявними у матеріалах справи платіжними документами на загальну суму 24 767, 00 грн. (платіжне доручення №271 від 30.01.2015р. на суму 24 444, 00 грн., що підтверджує погашення плаником заборгованості з податку на додану вартість за декларацією з податку на додану вартість за грудень 2014р. за № НОМЕР_2 від 19.01.2015р.; платіжні доручення №4193 від 24.12.2014р. на суму 62, 00 грн. та №4194 від 24.12.2014р. на суму 261,00 грн., які підтверджують погашення відповідачем заборгованості по сплаті штрафних санкцій у загальному розмірі, визначених податковими повідомленнями-рішеннями від 18.12.2014р. №0003891501 та №0003881501).

Водночас податковим органом заявлено позовні вимоги щодо стягнення з КП «Жовтоводський водоканал» ДОР» заборгованості по податку на додану вартість на суму 255 628, 50 грн., тому, з урахуванням відсутності доказів остаточного погашення відповідачем вказаної заборгованості, а також, зважаючи на недоведеність наявності належних доказів нарахуваня платнику пені, залишок несплаченої суми податкового боргу платника становить 230 843, 00 грн.

Таким чином, у КП "Жовтоводський водоканал" ДОР" наявна часткова заборгованість по сплаті податку на додану вартість на суму 230 843, 00 грн., яка на момент розгляду справи є непогашеною.

Згідно п.п. 95.1, 95.2 ст. 95 ПК - контролючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше, ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК - контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК - контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).

У відповідності до п. 95.4 та 95.5 ПК, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку , визначеному Кабінетом Міністрів України. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою контролюючого органу до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків. У разі неможливості внесення зазначених коштів протягом того самого дня їх необхідно внести в банк наступного робочого дня. Забезпечення збереження зазначених коштів до моменту їх внесення в банк здійснюється відповідним контролюючим органом.

Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи частина суми боргу по сплаті податку на додану вартість відповідачем у добровільному порядку не сплачена, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому, податкові зобов'язання відповідача підлягають погашенню за рахунок примусового стягнення.

З огляду на викладене, враховуючи часткове погашення відповідачем податкової заборгованості, позов Верхньодніпровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради" про стягнення заборгованості - підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з рахунків у банках обслуговуючих Комунальне підприємство "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради" (код ЄДРПОУ 32182594; р/р №3543103050705, №37129440018001, №37123220380018, №37122911603016, №35445101050705, №35444102050705 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; р/р №26004401313, №26008401278 в АТ «Райффайзен банк Аваль» у м.Києві, МФО 380805; р/р №26001000763866, №26000060007499, №26047057000871, №26055050219178, №26001000763866, № 26002050299204 у ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 305299; р/р №26003000191473 у Дніпропетровській філії АТ «Ощадбанк», МФО 305482; р/р №26002301120888 у ДОД АТ «Райффайзен банк Аваль» м.Дніпропетровськ, МФО 305633; р/р №2600900015874 у Дніпропетровській філії «Укрексімбанк», МФО 305675; р/р №26001159229, №2603271159229 в АБ «Укргазбанк», МФО 320478; р/р №37510000074261 у Казначействі України (ел. адм. подат.), МФО 899998) на користь державного бюджету (код ОКПО 38092585) податковий борг по податку на додану вартість в сумі 230 843, 00 грн. (двісті тридцять тисяч вісімсот сорок три гривні).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя ОСОБА_1