465/7265/15-а
2-а/465/316/15
П О С Т А Н О В А
Іменем України
13.11.2015 року Франківський районний суд м.Львова
в складі: головуючого- судді Козюренка Р.С.
при секретарі судових засідань- Потюк В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом кандидата на посаду міського голови м. Львова ОСОБА_1 в особі довіреної особи ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фіакр-Львів» з участю третьої особи ОСОБА_3 про оскарження дій, що порушують законодавство про вибори, суд, -
встановив:
позивач звернувся в суд із позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Фіакр-Львів», в якому просить визнати протиправними дії з розміщення передвиборної агітації на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування на міських автобусних маршрутах загального користування №13, 17, 18, 22, 24, 30, 34, 39, 41, 43 у м. Львові, що обслуговуються ТзОВ «Фіакр-Львів» та зобов'язати відповідача надалі утриматись від розміщення матеріалів передвиборної агітації на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування на міських автобусних маршрутах загального користування №13, 17, 18, 22, 24, 30, 34, 39, 41, 43 у м. Львові, що обслуговуються ТзОВ «Фіакр-Львів» до 15.11.2015 року включно. В обгрутування свого позову позивач покликається на те, що 08.11.2015р. зафіксовано порушення ст.60 ЗУ «Про місцеві вибори», а саме: розміщення передвиборної агітації за кандидата на посаду міського голови м. Львова ОСОБА_3 у вигляді друкованого банера на зовнішній поверхні транспортних засобів громадського користування - автобусів, які використовуються відповідачем для перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування № 13, 17, 18, 22, 24, 30, 34, 39, 41, 43 у м Львові. Таким чином, розмістивши матеріали передвиборної агітації кандидата на посаду міського голови м. Львова ОСОБА_3 на автобусах громадського користування, відповідач порушив принципи законності та рівності виборчого процесу, а також право позивача на дотримання рівних умов та можливостей проведення передвиборної агітації у спосіб, що не заборонений законом, оскільки для позивача розміщення політичної реклами у такий спосіб є неможливим та неприпустимим, що ставить кандидата на посаду міського голови м. Львова ОСОБА_1 в не рівні у мови з ОСОБА_3 Просить позов задовольнити.
В судове засідання сторони не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи. Тому суд вважає, що відповідно до вимог ст.174 КАС України неприбуття у судове засідання сторін не перешкоджає судовому розгляду. Між тим, представником відповідача скеровано до суду заперечення, в якому останній просить відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що жодних належних та допустимих доказів позивачем не представлено, а зображення із прізвищем третьої особи не є політичною рекламою та передвиборчою агітацією.
Дослідивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов є підставним та підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до змісту ст.71 Конституції України, вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Так, п.3.2.1 Постанови Пленуму ВАСУ «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» №15 від 01.11.2013 року передбачено, що відповідачами у виборчих спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, засоби масової інформації, підприємства, установи, організації, їхні посадові та службові особи, творчі працівники засобів масової інформації, що порушують законодавство про вибори або виборчі права та інтереси виборців (ч.1 та ч.2 ст.174 КАС України).
Відповідно до вимог ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес здійснюється, зокрема, на засадах законності, дотримання принципу рівного виборчого права та неупередженості підприємств, установ, організацій, їх керівників до кандидатів.
Згідно із вимогою ч.3 ст.4 Закону України «Про місцеві вибори» усі кандидати у депутати, кандидати на посаду міського голови мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів.
Ч.3 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що виборчий процес включає, зокрема, такий етап як проведення передвиборної агітації.
Так, відповідно до ст. 54 Закону України «Про місцеві вибори» передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів, а ч.7 цієї ж статті передбачено, що передвиборна агітація здійснюється з додержанням принципу рівних умов та можливостей, що передбачає надання кандидатам за однакову плату одних і тих самих приміщень для проведення масових заходів, надання однакових друкованих площ та ефірного часу на радіо і телебаченні з урахуванням вимог цього Закону.
У відповідності до ч. 6 ст. 55 ЗУ «Про місцеві вибори» розповсюджувачі зовнішньої реклами повинні забезпечити рівний доступ та рівні умови для місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу, кандидатів до розміщення агітаційних матеріалів (політичної реклами) з використанням носіїв зовнішньої реклами.
Вимогами п.6 ч.9 ст.60 Закону України «Про місцеві вибори» чітко встановлено заборону розміщення політичної агітації на транспортних засобах громадського користування.
Судом встановлено, що номери міських автобусних маршрутів загального користування, а саме 13, 17, 18, 22, 24, 30, 34, 39, 41 та 43, обслуговуються автобусами відповідача ТзОВ «Фіакр-Львів», що підтверджується листом начальника Управління транспорту і зв'язку ДЖГІ ЛМР №2503в-1680 від 06.11.2015 року В.Щир.
Із акту про виявлення порушення під час проведення місцевих виборів від 08.11.2015 року та доданих до нього фотографій вбачається, що в період з 14:00 год. по 14:45 год. 08.11.2015 року на зупинці по вул. В.Чорновола, 2Б у м. Львові виявлено та зафіксовано факти розміщення носіїв політичної реклами на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування, а саме автобусів, що курсують за маршрутами №17, 34, 39 та 41. Крім того, аналогічні факти виявлені та зафіксовані о 15:15 год. 08.11.2015 року біля зупинки по вул.С.Бандери, 11 у м. Львові на транспортних засобах громадського користування, що курсують за маршрутами №24 та 43.
Таким чином, враховуючи усі вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що позов в частині визнання дій протиправними є підставним та підлягає до задоволення, оскільки розміщення політичної агітації на транспортних засобах громадського користування заборонена вимогами ст.60 ЗУ «Про місцеві вибори», а наявність такої агітації стороною відповідача не спростована.
Разом з тим, що стосується позовних вимог позивача про зобов'язання відповідача надалі від розміщення матеріалів передвиборної агітації на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування на міських автобусних маршрутах загального користування №13, 17, 18, 22, 24, 30, 34, 39, 41, 43 у м. Львові, що обслуговуються ТзОВ «Фіакр-Львів» до 15.11.2015 року включно, то такі задоволенню не підлягають, оскільки відсутні підстави для задоволення такого, так як предметом судового захисту можуть бути тільки порушені, невизнані чи оспорювані права, а на момент розгляду справи такий факт порушення права позивача в майбутньому відсутній.
З наведених міркувань та керуючись ст.ст.172, 174 КАС України, суд -
постановив:
адміністративний позов позовом кандидата на посаду міського голови м. Львова ОСОБА_1 в особі довіреної особи ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фіакр-Львів» з участю третьої особи ОСОБА_3 про оскарження дій, що порушують законодавство про вибори - задоволити частково.
Визнати протиправними дії відповідача ТзОВ «Фіакр-Львів» з розміщення передвиборної агітації на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування на міських автобусних маршрутах загального користування №13, 17, 18, 22, 24, 30, 34, 39, 41, 43 у м. Львові, що обслуговуються ТзОВ «Фіакр-Львів».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фіакр-Львів» на користь кандидата на посаду міського голови м. Львова ОСОБА_1 в особі довіреної особи ОСОБА_2 974,40 гривень судового збору.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається в порядку та в строки, передбачені ст.177 КАС України, до Львівського апеляційного адміністративного суду через районний суд
Суддя Козюренко Р.С.