Рішення № 53410111, 11.11.2015, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.11.2015
Номер справи
924/1469/15
Номер документу
53410111
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" листопада 2015 р.Справа № 924/1469/15

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом виконуючого обов'язки прокурора Городоцького району в інтересах держави

до: - товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", с. Водички Хмельницького району Хмельницької області

- Городоцької районної державної адміністрації, м. Городок Хмельницької області

про визнання недійсним договору оренди землі від 02.08.2007 р., укладеного між Городоцькою районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", зареєстрованого Городоцьким районним відділом ХРФ ЦДЗК 20 серпня 2007 року за №040775100084

за участю представників:

прокуратури: ОСОБА_1 - за посвідченням №033155 від 24.04.2015 р.

відповідача - ТОВ "Поділля Агросервіс": не з'явився

відповідача - Городоцької РДА: не з'явився

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: виконуючий обов'язки прокурора Городоцького району в інтересах держави звернувся до відповідачів з позовною заявою, в якій просить, враховуючи заяву про зміну предмету позову (№85-37-15 від 15.09.2015 р.), визнати недійсним договір оренди землі від 02.08.2007р., укладений між Городоцькою районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", зареєстрований Городоцьким районним відділом ХРФ ЦДЗК 20 серпня 2007 року за №040775100084.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в договорі оренди земельної ділянки від 02.08.2007 р. розмір орендної плати встановлено з порушенням вимог ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", оскільки не було проведено нормативно-грошової оцінки землі. Про те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передана ТОВ "Поділля-Агросервіс" в оренду, не проведена, свідчить лист відділу Держземагентства у Городоцькому районі №3044/0/2-15 від 25.05.2015 р. Вказує, що на обов'язковість нормативної грошової оцінки для визначення розміру орендної плати наголошує Верховний Суд України в постановах від 08.04.2015 р. у справі №3-41гс-15 та від 20.05.2015 р. у справі №3-70гс-15. Посилається на ст. ст. 13, 15 Закону України "Про оцінку земель", ст. 211 Земельного кодексу України, ст. ст. 203, 211, 228, 257, 261 ЦК України, ст. ст. 271, 289 Податкового кодексу, ст. ст. 1, 13, 15 Закону України "Про оренду землі", п. 2.3 Постанови Пленуму ВГСУ "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Прокурор в судових засіданнях позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позові.

Відповідач - ТОВ "Поділля-Агросервіс" повноважного представника в судове засідання не направив, витребуваних доказів та письмового відзиву на позов з документальним обґрунтуванням своїх доводів не надав, про причини неявки та неподання доказів не повідомив, своїм процесуальним правом не скористався, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень, наявними в матеріалах справи.

Відповідач - Городоцька РДА повноважного представника в судове засідання не направив. На адресу суду надіслав відзив на позовну заяву (№42104-15-284112015 від 19.10.2015 р.) та письмові пояснення від 14.09.2015р. № 42/04-15-2471/2015), в яких зазначає, що відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 01.06.2007 р. № 291/2007-р "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок" ТОВ "Поділля-Агросервіс" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Радковицької сільської ради за межами населеного пункту на загальну площу 299,1594 гектари. Вказує, що у пункті 10 "Зауваження та пропозиції до землевпорядної документації" висновку державної експертизи землевпорядної документації від 30 липня 2007 року № 2169 не зазначено, що розрахунок грошової оцінки земельних ділянок необхідно винести в окрему технічну документацію, і в пункті 11 зазначено, що землевпорядна документація в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України. Згідно проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок грошова оцінка земельних ділянок: площею 60,6815 га становить 762273,79 грн.; площею 151,7225 га становить 1909069,64 грн.; площею 86,7554 га становить 882112,66 гривень. Зауважує, що відповідно до розрахунків грошової оцінки земельних ділянок (сторінки 35, 36, 39 проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок) загальна площа земельної ділянки становить 299,1594 га, грошова оцінка становить 3553456,09 грн., що зазначено в пункті 5 договору оренди землі від 02.08.2007 року, який зареєстровано Городоцьким РВ ХРФ ЦДЗК 02.08.2007 року за № 040775100084. Повідомляє, що розпорядженням голови районної державної адміністрації від 25.10.2011р. № 742/2011-р ТОВ "Поділля-Агросервіс" зобов'язано внести зміни до договору оренди землі в частини зміни площі та розміру орендної плати. На підставі зазначеного розпорядження в серпні 2012 року товариством виготовлена технічна документація про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою Хмельницька область, Городоцький район, Радковицька сільська рада. Нормативна грошова оцінка виготовлена на загальну площу 173,232 га, з яких: площею 86,7554 га становить 2111989,59 грн.; площею 60,6815 га становить 1792090,26 грн.; площею 24,0751 га становить 678764,90 грн.; площею 1,62 га становить 42458,63 гривні. Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 29.12.2012 № 865/2012-р ТОВ "Поділля-Агросервіс" змінено розмір орендної плати на 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. 29 грудня 2012 року між районною державною адміністрацією та ТОВ "Поділля-Агросервіс" підписано додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі, однак товариство не здійснило державну реєстрацію додаткової угоди. Зазначає, що додаткова угода з підписами та печатками обох сторін знаходиться у директора товариства, а тому додає проект додаткової угоди. З огляду на зазначене вважає, що районною державною адміністрацією не було порушено вимог законодавства при укладенні договору оренди землі від 02.08.2007 року, який зареєстровано Городоцьким РВ ХРФ ЦДЗК 02.08.2007 року за № 040775100084.

З огляду на зазначене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Розпорядженням Городоцької районної державної адміністрації від 02.08.2007р. №434/2007-р. "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Поділля-Агросервіс" (далі - розпорядження), відповідно до ст. 6 Закону України „Про місцеві державні адміністрації", ст. ст. 16, 18, 20 Закону України „Про оренду землі", ст. 50 Закону України „Про землеустрій", ст. 186 Земельного кодексу України, розпорядження Президента України від 5 липня 2007 р. № 146/2007-рп „Про тимчасове виконання обов'язків голови Городоцької державної адміністрації Хмельницької області": затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ „Поділля-Агросервіс" на територіях Великояромирської, Чорниводської та Радковицької сільських рад (п. 1 розпорядження); надано в оренду ТОВ „Поділля-Агросервіс" земельні ділянки загальною площею 597,4872 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а саме: - земель запасу площею 176,3678 га (Великояромирська сільська рада); - земель запасу площею 12,55 га та резервного фонду площею 109,41 га (Чорниводська сільська рада); - земель резервного фонду площею 299,1594 га (Радковицька сільська рада) за межами населених пунктів (п. 2 розпорядження); вирішено ТОВ "Поділля-Агросервіс" укласти договора оренди земельних ділянок на вищевказані площі терміном на 49 років та провести їх державну реєстрацію (п. 3 розпорядження); встановити орендну плату в розмірі 1,5% від грошової оцінки земель (п. 4 розпорядження).

02.08.2007 р. між Городоцькою районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Поділля-Агросервіс" (орендар) укладено договір оренди землі (далі - договір), відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки резервного фонду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Радковицької сільської ради.

В оренду передаються земельні ділянки загальною площею 299,1594 га, у тому числі рілля 299,1594 га (п. 2 договору).

У п. 5 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 3553456,09 грн.

У п. 9 договору сторони погодили, що орендна плата вноситься орендарем щорічно у грошовій формі у розмірі 53301,84 грн. (1,5% грошової оцінки земельних ділянок). Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, затвердженими КМУ формами, що заповнюється під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно з п. 36 договору зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

У п. 8 договору зазначено, що він укладений на 49 років.

Відповідно до п. 43 договору договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Невід'ємними частинами договору є: план або схема земельних ділянок; кадастрові плани земельних ділянок з відображенням обмежень; акт визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі земельних ділянок; проект відведення земельної ділянки у випадках, передбачених законом.

Договір підписаний сторонами, скріплений печатками сторін, зареєстрований у Городоцькому районному відділі ХРФ ЦДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 02.08.2007 р. за №040775100084.

Відповідно до акта від 02.08.2007 р. прийому-передачі об'єкта оренди (земельних ділянок) за договором оренди від 02.08.2007 р. Городоцька РДА - орендодавець передала земельні ділянки, кадастрові номери 6821287100:06:004:0010; 6821287100:06:004:0011; 6821287100:07:011:000, загальною площею 299,1594 га, розташовані на території Радковицької сільської ради, а ТОВ "Поділля-Агросервіс" - орендар прийняв вищевказані земельні ділянки в оренду. В п. 4 акту зазначено, що він є невід'ємною частиною договору. Акт підписаний сторонами, скріплений їхніми печатками.

25.10.2011р. Городоцькою РДА прийнято розпорядження №742/2011 р. "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 2 серпня 2007 року № 434/2007-р", згідно з яким вирішено внести зміни до зазначеного розпорядження, а саме: у п. 2 цього розпорядження цифри "597,4872" замінити на цифри "471,4872", цифри "299,1597" замінити на "173,1594"; у п. 4 цього розпорядження цифри "1,5" замінити на "3", товариству з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс" у місячний строк укласти додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі і провести її державну реєстрацію.

29.12.2012 р. Городоцькою РДА прийнято розпорядження №865/2012 р. "Про внесення змін до розпоряджень голови районної державної адміністрації", відповідно до п. 1.1. якого вирішено внести зміни до розпорядження від 2 серпня 2007 року № 434/2007-р "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ "Поділля-Агросервіс", а саме: викласти п. 4 розпорядження в новій редакції: "Встановити орендну плату в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки", товариству з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс" у десятиденний строк укласти додаткові угоди про внесення змін до договорів оренди землі і провести їх державну реєстрацію.

Листами №19-22-0.8-7126/2-14 від 06.08.2014 р., №19-22-0.8-10434/2-14 від 30.09.2014 р. Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області з посиланням на Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012 р. №258 звернулось до ТОВ "Поділля-Агросервіс" з пропозицією переглянути, зокрема, договір оренди земельної ділянки державної власності, укладений між Городоцькою РДА та ТОВ "Поділля-Агросервіс", зареєстрований 02.08.2007 р., а саме: внести зміни в частині розміру орендної плати, встановивши річну суму відповідно до Податкового кодексу України, для чого звернутись до Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області.

З такою ж пропозицією до ТОВ "Поділля-Агросервіс" звернувся й відділ Держземагентства у Городоцькому районі Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області (листи №011-02/3792 від 05.09.2014 р., №011-05/4631 від 31.10.2014 р.).

Листом №10-22-0.8-9925/2-15 від 08.04.2015 р. Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області повідомило прокуратуру Городоцького району про те, що ТОВ "Поділля-Агросервіс" не зверталось до управління для укладення додаткових угод щодо внесення змін до договорів оренди.

Листом №3044/0/2-15 від 25.05.2015 р. Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області повідомило прокуратуру Городоцького району про те, що на земельну ділянку площею 299,1597 га, яка знаходиться на території Радковицької сільської ради в оренді ТОВ "Поділля-Агросервіс", технічна документація з нормативної грошової оцінки не розроблялась. Згідно з розпорядженням Городоцької РДА від 25.10.2011 р. №742/2011-р "Про внесення зміни до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.08.2007 р. №434/2007-р" грошова оцінка виготовлена на площу 173,1320 га на території Радковицької сільської ради за межами населеного пункту.

Рішенням господарського суду Хмельницької області суду від 12.08.2015 р. у справі №924/865/15 було відмовлено у задоволені позову прокурора Городоцького району в інтересах держави в особі Городоцької районної державної адміністрації та Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки (договір оренди землі від 02.08.2007 р., укладений між Городоцькою районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", зареєстрований Городоцьким районним відділом ХРФ ЦДЗК за №040775100084). У рішенні суд дійшов висновку, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель є обовязковою, але матеріали справи не містять, а прокурором та сторонами в ході судового розгляду не надано відомостей щодо проведення нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, орендованих відповідачем на підставі договору оренди земельної ділянки від 02.08.2007 року загальною площею 299,1594 га.

В матеріали справи надано копію технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою: Хмельницька область, Городоцький район, Радковицька сільська рада (за межами населеного пункту), відповідно до п. 6.1 якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки для визначення розміру орендної плати, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 86,7554 га, адреса земельної ділянки: Хмельницька область, Городоцький район, Радковицька сільська рада (за межами населеного пункту), замовник: ТОВ "Поділля-Агросервіс", станом на 16.07.2012 р. становить 2111989,59 грн., площею 60,6815 га - 1792090,26 грн. (п. 6.2 технічної документації), площею 24,0751 га - 678764,90 грн. (п. 6.3 технічної документації), площею 1,6200 га - 42458,63 га (п. 6.4 технічної документації) (всього 173,132 га).

Згідно з інформацією, викладеною у листі відділу Держгеокадастру у Городоцькому районі Хмельницької області №5903/0/2-15 від 09.10.2015 р., угоди про внесення змін до договору оренди землі від 02.08.2007 р., укладеного між Городоцькою РДА та ТОВ "Поділля-Агросервіс", щодо зміни орендної плати та ін. не укладались.

З огляду на невідповідність договору оренди земельної ділянки від 02.08.2007 р., укладеного між Городоцькою РДА та ТОВ "Поділля-Агросервіс", вимогам ст. ст. 13, 15 Закону України "Про оцінку земель", ст. 15 Закону України " Про оренду землі" прокурор в інтересах держави звернувся із позовом до суду про визнання зазначеного договору недійним.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

У ст. 2 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - ЗК України) визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 13 (п. 7 ч. 1) Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Відповідно до пункту а) ч. 1 ст. 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до пункту 12 Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до частини 3 статті 122 ЗК України районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Як убачається з матеріалів справи, розпорядженням Городоцької РДА №434/2007-р від 02.08.2007р. ТОВ "Поділля-Агросервіс" надано в оренду земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зокрема, із земель резервного фонду площею 299,1594 га (Радковецька сільська рада) за межами населених пунктів, встановлено оренду плату в розмірі 1,5% від грошової оцінки земель.

02.08.2007 р. між Городоцькою районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Поділля-Агросервіс" (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельні ділянки резервного фонду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Радковицької сільської ради загальною площею 299,1594 га, у тому числі рілля 299,1594 га.

Прокурор просить визнати недійсним зазначений договір оренди, оскільки останній суперечить вимогам ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", ст. ст. 1, 13, 15 Закону України "Про оренду землі", оскільки земельну ділянку передано в оренду за відсутності проведення нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.

За приписами статті 29 ГПК України визначено повноваження прокурора як учасника судового процесу у позовному провадженні, та передбачено, що у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобовязаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного субєкта владних повноважень.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорон землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. "Інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Як убачається з матеріалів справи, звертаючись до суду із даним позовом прокурор вказував, що звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання законності передачі в користування земельних ділянок державної власності. При цьому прокурор також вказував, що оскільки Державну інспекцію сільського господарства не наділено правом подання до суду позовів про визнання недійсними рішень органів державної влади щодо розпорядження землею та визнання недійсними правочинів щодо передачі у користування земельних ділянок державної власності, то прокурор звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави.

Судом береться до уваги, що відповідно до статті 188 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент подання цього позову) державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією та Законами України.

З аналізу положень пп. 1. п. 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, яке затверджено Указом Президента України від 13.04.2011 р. № 459/2011, ст. ст. 6, 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" слідує, що законодавство чітко визначає повноваження Державної інспекції сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) при здійсненні державного контролю за використанням та охороною земель та шляхи реалізації цього контролю, до яких, разом з тим, не відноситься право на подання позову до суду з вимогами про визнання недійсними розпоряджень органів державної влади та договорів оренди земельної ділянки.

Також із зазначених нормативних актів слідує, що правом розпорядження земельними ресурсами Держсільгоспінспекція України не наділена, а, отже, в останньої в цій справі відсутні цивільні права або інтереси, які стосуються розпорядження спірною земельною ділянкою.

Зважаючи на зазначене, суд вважає правомірним звернення прокурора з цим позовом в інтересах держави без зазначення органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, оскільки у Державної інспекції сільського господарства відсутні повноваження щодо звернення до господарського суду (аналогічна позиція викладена у постанові ВГСУ №5002-33/5439-2011 від 12.03.2014р.). При цьому у звязку із тим, що вказаний позов був поданий прокурором як позивачем, то, зважаючи на приписи ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", останній не зобовязаний повідомляти будь-якого субєкта владних повноважень про звернення до суду із позовом.

Згідно з ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу. Зокрема, відповідно до ч. 1 статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" (тут і далі - в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог ст. ст. 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" (в редакції, що діяла на момент укладення спірного договору) передбачено, що нормативна грошова оцінка обов'язково проводиться, зокрема, у разі визначення орендної плати за землі державної та комунальної форми власності.

Відповідно, нормативна грошова оцінка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності. При цьому, як зазначено в ст. 1 цього Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Така правова позиція викладена у Постановах Верховного суду України від 20.05.2015р. у справі №916/2294/14, від 08.04.2015р. у справі № 916/2439/14, обов'язковість яких для всіх судів України визначена ст. 111-28 ГПК України.

Із зазначених вище положень убачається, що обовязок зі сплати орендної плати є нормативно регульованим і не може визначатися чи змінюватися та припинятися сторонами договору за власним волевиявленням з порушенням умов та порядку, передбачених чинним законодавством; дотримання порядку визначення орендної плати відповідно до проведеної нормативної грошової оцінки є чинником економічного регулювання земельних відносин, визначення економічно обґрунтованих надходжень до місцевих бюджетів та можливості подальшої індексації відповідних надходжень, виконання вимог статті 627 Цивільного кодексу України щодо справедливості укладеного договору шляхом забезпечення застосування рівного підходу при визначенні орендної плати незалежно від особи учасника правовідносин. Порушення цього порядку суперечить частині 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель".

Дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх вірного правового (в тому числі договірного) врегулювання, що виключає невизначеність у правовідносинах сторін, безпосередньо належить до інтересів держави (аналогічна позиція в постанові Вищого господарського суду України від 02.12.2014р. у справі №916/2287/14).

Судом враховується, що згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 20 вказаного Закону за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів (ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").

Судом враховується, що хоча в укладеному між відповідачами договорі оренди землі нормативно-грошова оцінка і зазначена (п. 5 договору), однак всупереч наведеним положенням законодавства нормативна грошова оцінка землі площею 299,1594 га, що надана ТОВ "Поділля-Агросервіс" в оренду на підставі оспорюваного договору, не проводилась та технічна документація не складалась, а зазначення у договорі орендної плати не на основі нормативно-грошової оцінки, визначеної відповідно до вимог чинного законодавства, є неправомірним. Доказів, які б спростовували зазначене, відповідачами не надано.

Натомість, листом від 25.05.2015р. № 3044/0/2-15 відділ Держземагентства у Городоцькому районі повідомив про те, що на земельну ділянку площею 299,1597, яка знаходиться на території Радковецької сільської ради в оренді ТОВ "Поділля-Агросервіс", технічна документація з нормативної грошової оцінки не розроблялась.

Отже, укладення договору оренди від 02.07.2007р. із визначенням орендної плати без нормативно-грошової оцінки суперечить приписам чинного законодавства. Тому спірний договір не відповідає ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", ст. 15 Закону України "Про оренду землі", що відповідно до ст. ст. 203, 215 ЦК України є підставою для визнання його недійсним.

З приводу посилань відповідача - Городоцької РДА на розпорядження голови Городоцької РДА від 25.10.2011 р. №742/2011 р. та від 29.12.2012 р., якими внесено зміни до розпорядження від 2 серпня 2007 року № 434/2007-р щодо зміни площі земельної ділянки, наданої ТОВ "Поділля-Агросервіс в оренду, з 299,1597 га на 173,1594 га та встановлення орендної плати в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зобов'язання ТОВ " Поділля-Агросервіс" укласти угоди про внесення змін до договору землі, суд бере до уваги те, що доказів про внесення сторонами відповідних змін до спірного договору, їх державної реєстрації суду не подано. При цьому враховується лист відділу Держгеокадастру у Городоцькому районі від 09.10.15р. № 5903/0/2-15, в якому повідомлено, що угоди про внесення змін до договору оренди землі площею 299,1594 га ріллі, укладеного 02.08.2007р. між Городоцькою РДА та ТОВ "Поділля-Агросервіс", щодо зміни орендної плати та ін. не укладались.

Крім того, суд критично оцінює надану в матеріали справи копію технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за адресою: Хмельницька область, Городоцький район, Радковицька сільська рада (за межами населеного пункту) ТОВ "Поділля-Агросервіс", оскільки остання розроблена не на земельні ділянки площею 299,1597 га, що надані в оренду за оспорюваним договором оренди, а на земельні ділянки площею 173,132 га (при цьому відповідно до розпорядження Городоцької РДА від 25.10.2011 р. №742/2011 р. площу земельних ділянок змінено на 173,1594 га), однак зміни в договір оренди не вносились. Також звертається увага на те, що суду не подано доказів, які б підтверджували відповідність зазначеної технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок вимогам ст. 23 Закону України "Про оцінку земель".

Суд бере до уваги рішення господарського суду Хмельницької області від 12.08.2015 р. у справі №924/865/15, яким відмовлено у задоволені позову прокурора Городоцького району в інтересах держави в особі Городоцької районної державної адміністрації та Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки (договір оренди землі від 02.08.2007 р., укладений між Городоцькою районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", зареєстрований Городоцьким районним відділом ХРФ ЦДЗК за №040775100084).

В рішенні суд зазначив, що прокурором та сторонами в ході судового розгляду не надано відомостей щодо проведення нормативно-грошової оцінки земельних ділянок, орендованих відповідачем на підставі договору оренди земельної ділянки від 02.08.2007 року загальною площею 299,1594 га. Посилання прокуратури на нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 173,232 га судом не взято до уваги, оскільки по договору оренди від 02.08.2007 року ТОВ „Поділля-Агросервіс передано в оренду 299,1594 га землі, а не 173,23 га. Прийняте головою Городоцької районної державної адміністрації розпорядження від 25.10.2011 року „Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 2 серпня 2007 року № 434/2007-р" не свідчить про внесення змін у сам договір оренди, оскільки статтею 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторони відповідних змін до договору оренди не вносили.

Судом враховується, що, зважаючи на норми статті 236 ЦК України і ч. 3 ст. 207 ГК України, зобов'язання за визнаним недійсним договором оренди припиняються на майбутнє. Тому спірний договір оренди підлягає визнанню недійсним з припиненням договору на майбутнє. Аналогічна правова позиція викладена у п. 2.29 Постанови Пленуму ВГСУ № 6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню, а договір оренди від 02.08.2007 р., укладений між відповідачами, підлягає визнанню недійсним з припиненням його на майбутнє.

При цьому суд оцінює критично посилання прокурора на порушення вимог Податкового Кодексу України при укладенні спірного договору від 02.08.2007 р., оскільки Податковий кодекс України набрав чинності з 01.01.2011 р.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір у зв'язку із задоволенням позову підлягає покладенню на відповідачів у рівних частинах шляхом стягнення в доход Державного бюджету України. При розподілі витрат з оплати судового збору судом враховуються положення п. п. 4.1, 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України".

Керуючись ст. ст. 1, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов виконуючого обов'язки прокурора Городоцького району в інтересах держави до товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", с. Водички Хмельницького району Хмельницької області, Городоцької районної державної адміністрації, м. Городок Хмельницької області про визнання недійсним договору оренди землі від 02.08.2007 р., укладеного між Городоцькою районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", зареєстрованого Городоцьким районним відділом ХРФ ЦДЗК 20 серпня 2007 року за №040775100084, задовольнити.

Визнати недійсним договір оренди землі від 02.08.2007 р., укладений між Городоцькою районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", зареєстрований Городоцьким районним відділом ХРФ ЦДЗК 20 серпня 2007 року за №040775100084 з припиненням договору на майбутнє.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", Хмельницька область, с. Водички, вул. Подільська, буд. 5 (код 31412668) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів УДКСУ у м.Хмельницькому, рахунок отримувача №31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 609,00 грн. (шістсот девять гривень 00 коп.).

Видати наказ.

Стягнути з Городоцької районної державної адміністрації, Хмельницька область, м. Городок, вул. Шевченка, буд. 20 (код 21313625) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів УДКСУ у м.Хмельницькому, рахунок отримувача №31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 609,00 грн. (шістсот девять гривень 00 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 13.11.2015 р.

СуддяВ.В. Виноградова

Віддрук. 5 прим.: 1 - до справи; 2 - прокуратурі Хмельницької області; 3 - прокуратурі Городоцького району (32000, м. Городок, вул. Грушевського 80); 4 - відповідачу ТОВ "Поділля-Агросервіс" (31334, Хмельницька область, Хмельницький р-н, с. Водички, вул. Подільська 5); 5 - відповідачу ОСОБА_2 РДА (32000, Хмельницька обл., м. Городок, вул. Шевченка 20)