ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/3575/15
Категорія: 3.1.1 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі - Тропанець О.В.,
за участю: представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та скасування рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
У червні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області (далі - управління ДМС) та з урахуванням уточнень до позову просив визнати протиправними дій щодо прийняття рішення від 17.04.2015 року про скасування рішення про набуття громадянства України ОСОБА_1 за територіальним походженням та скасування зазначеного рішення як незаконного.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року у задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Бендери Республіки Молдова, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_1, виданого 26.11.2010 року Центральним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області.
У березні 2010 року ОСОБА_1 звернувся до СГІРФО Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням та надав в підтвердження народження одного із батьків на території України до 24.08.1991 року свідоцтво про народження батька ОСОБА_3 серії НОМЕР_2.
За результатами розгляду заяви, 24 березня 2010 року управлінням ДМС прийнято рішення про оформлення набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про громадянство України" (народження одного із батьків на території України до 24.08.1991 року) та видана довідка №4693 про реєстрацію особи громадянином України.
10 квітня 2015 року на адресу управління ДМС від прокуратури Центрального району м. Миколаєва надійшов лист з інформацією про те, що слідчім відділом Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №120141604700009931 від 12.12.2014 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, оскільки при перевірці достовірності свідоцтва серії НОМЕР_2 про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлена його недостовірність, зокрема, згідно даних відділу ДРАЦС РС по місту Котовську та Котовському району Котовського управління юстиції в Одеській області, свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 видане на ім'я ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1
На підставі отриманої від прокуратури інформації, 15 квітня 2015 року начальником Центрального РВ у м. Миколаєві УДМС України в Миколаївській області підготовлено подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства з підстав подання ОСОБА_1 завідомо несправедливих відомостей.
За результатами розгляду подання управлінням ДМС прийнято рішення від 17.04.2015 року про скасування рішення від 24.03.2010 року про набуття ОСОБА_3 громадянства України за територіальним походженням, що стало підставою для звернення до суду.
Вирішуючи справу та відмовляючи у задоволені позову суд першої інстанції виходив з необґрунтованості позовних вимог, а також з того, що відповідач, як наділений повноваженнями щодо скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, прийняв обґрунтоване та законе рішення відносно позивача про скасування рішення від 24.03.2010 року про набуття ОСОБА_1 громадянства України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також, відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.
Законом України "Про громадянство України" від 18.01.2001 р. № 2235-III (далі - Закон № 2235-III) передбачено, що цей Закон відповідно до Конституції України визначає правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення - як зазначено у преамбулі вказаного Закону.
Перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України відповідно до Закону № 2235-III визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого 27 березня 2001 року Указом Президента України №215 (далі - Порядок).
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 2235-III особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов'язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства.
Статтею 21 Закону № 2235-III встановлено, що рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується, якщо особа набула громадянство України відповідно до статей 8 та 10 цього Закону шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянство України.
Згідно з п. 88 Порядку для скасування рішення про оформлення набуття громадянства України відповідно до ст. 21 Закону № 2235-III органами міграційної служби готується подання та документи які підтверджують, що особа набула громадянство України за територіальним походженням шляхом обману, внаслідок подання свідомо неправдивих відомостей або фальшивих документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого особа не може набути громадянства України.
Судом першої інстанції встановлено, що факт надання позивачем при зверненні до СГІРФО Центрального РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області разом із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням недостовірних даних, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, даними слідчих органів та органів прокуратури, а також даними відділу ДРАЦС РС по місту Котовську та Котовському району Котовського управління юстиції в Одеській області.
Отже, відповідач, який наділений повноваженнями щодо скасування рішення про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням отримавши інформацію про те, що свідоцтво серії НОМЕР_2 про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на території с. Новоселівка, Котовського району Одеської області, є недостовірним, правомірно підготовив подання про скасування рішення про оформлення набуття громадянства з підстав подання ОСОБА_3 завідомо несправедливих відомостей, та розглянув його та, в межах своїх повноважень, 17 квітня 2015 року прийняв обґрунтоване та законне рішення про скасування рішення від 24.03.2010 року про набуття позивачем громадянства України за територіальним походженням.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що оскаржене рішення про скасування рішення про набуття громадянства України ОСОБА_1 за територіальним походженням прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією та законами України, та відповідає іншим критеріям правомірності, встановленими частиною 3 статті 2 КАС України.
Посилання на помилково вказану у оскарженому рішенні дату (рік) набуття позивачем громадянства України - 24 березня 2015 року замість 24 березня 2010 року є помилкою технічного характеру і не може бути достатньою підставою для визнання такого рішення неправомірним та його скасування.
Враховуючи вимоги статті 71 КАС України, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, колегія суддів погоджується, що в ході розгляду справи позивач не довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених позовних вимог, а відповідач надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.
Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про необґрунтованість позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують, оскільки ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
За таких обставин, підстав для задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 11 листопада 2015 року.
Головуючий: М.М.Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова