Ухвала суду № 53406089, 12.11.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2015
Номер справи
805/4828/15-а
Номер документу
53406089
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Голошивець І. О.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2015 року справа №805/4828/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Компанієць І.Д., при секретарі судового засідання: Куленко О.Д., за участі позивача ОСОБА_2, представника позивача ОСОБА_3, представника відповідача Колеснікова Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кандидата на посаду Святогірського міського голови ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2015 року у справі № 805/4828/15-а, за позовом Кандидата на посаду Святогірського міського голови ОСОБА_2 до Святогірської міської виборчої комісії Донецької області про визнання незаконними та скасування постанов, дострокове припинення повноважень складу виборчої комісії, зобов'язання вчинити певні дії та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій , -

ВСТАНОВИВ:

06 листопада 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся кандидат на посаду Святогірського міського голови ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Святогірської міської виборчої комісії, в якому після уточнення вимог просив:

-визнати незаконною та скасувати постанову Святогірської МВК від 04 листопада 2015 року № 31 "Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови";

-визнати незаконною та скасувати постанову Святогірської МВК від 06 листопада 2015 року № 36 "Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови";

-достроково припинити повноваження усього складу Святогірської МВК у зв'язку з систематичним порушенням Закону України "Про місцеві вибори";

-зобов'язати Святогірську МВК провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 у приміщенні Святогірської МВК згідно вимог ст. 79 Закону України "Про місцеві вибори" та скласти протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови;

-зобов'язати Святогірську МВК утриматись від прийняття рішення (постанови) за наслідками повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 та при складенні протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови про визнання недійсним голосування на дільниці № 141239 з підстав відсутності уточненого списку виборців на виборчій дільниці № 141239.

В обґрунтування вимог позивач зазначив наступне.

04 листопада 2014 року на виконання постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а Святогірською МВК здійснений повторний підрахунок голосів виборців на виборчий дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови.

За результатами повторного підрахунку відповідачем прийнята постанова від 04 листопада 2015 року № 31 "Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови" та складений відповідний протокол про повторний підрахунок голосів.

06 листопада 2015 року на виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2015 року по справі № 805/4786/15-а відповідачем знову здійснений повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови, за результатами якого прийнята постанова від 06 листопада 2015 року № 36 "Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови".

Постанови Святогірської МВК від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36 по суті повністю відтворюють постанову цієї ж комісії від 27 жовтня 2015 року № 12, яка визнана незаконною та скасована постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а.

Позивач вважав, що спірні постанови прийняті всупереч вимогам ч. 8 ст. 99 Закону України "Про місцеві вибори" та за відсутності передбачених ч. 1 ст. 81 Закону України "Про місцеві вибори" підстав для визнання недійсним голосування на виборчій дільниці.

З приводу голосування на виборчій дільниці № 141239, скарги суб'єктів виборчого процесу до виборчих комісій чи до суду не надходили, а підставою для прийняття відповідачем оскаржуваних постанов стали акти від 04 та 06 листопада 2015 року про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів ДВК, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців. Причиною такої невідповідності є відсутність списку виборців, що унеможливлює встановлення волевиявлення громадян.

Але дані, які містяться у списку виборців, жодним чином не впливають на можливість встановлення волевиявлення громадян.

На думку позивача, повторний підрахунок голосів виборців здійснюється шляхом перерахунку бюлетенів без розпечатування пакета із списком виборців.

Волевиявлення громадян можливо встановити лише на підставі даних про кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду міського голови (рядок 11 Протоколу про повторний підрахунок голосів на виборчий дільниці). Такі дані відповідач без зайвих зусиль може встановити, підрахувавши кількість бюлетенів, які взяли участь у голосуванні, і відрахувавши від цієї кількості бюлетені, визнані недійсними.

Кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчий дільниці та до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування можливо встановити на підставі даних Реєстру виборців або первинного протоколу про підрахунок голосів на виборчий дільниці № 141239, складеного дільничною виборчою комісією 26 жовтня 2015 року.

Визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 141239 матиме наслідком складання протоколу Святогірської МВК про підсумки голосування з виборів Святогірського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі без врахування результатів голосування на спірній дільниці.

Відповідно до відомостей первинного протоколу ДВК № 141239 про підрахунок голосів виборців на виборчий дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови двома кандидатами, що набрали найбільшу кількість голосів виборців, є: ОСОБА_6 - 167 голосів та ОСОБА_2 - 215 голосів, тобто перевага позивача становить 48 голосів.

Внаслідок визнання недійсним голосування на дільниці №141239 та неврахування відповідного протоколу підрахунку голосів виборців цій дільниці при складанні Святогірською МВК протоколу про підсумки голосування з виборів Святогірського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі від 28 жовтня 2015 року двома кандидатами, що набрали найбільшу кількість голосів виборців, визначені ОСОБА_6 - 240 голосів та ОСОБА_2 - 224 голоси, тобто перевага ОСОБА_6 становить 16 голосів.

З урахуванням наведеного позивач зазначав, що внаслідок системних, протиправних, умисних дій Святогірської МВК спотворено результати волевиявлення громадян з виборів Святогірського міського голови, у зв'язку з чим переможцем може стати кандидат, що набрав меншу кількість голосів, а не фактичний переможець.

Посилаючись на ч. 3 ст. 29 Закону України "Про місцеві вибори" позивач зазначав, що виборчою комісією систематично порушується чинне законодавство. Про систематичність порушень Закону України "Про місцеві вибори" свідчать окрема ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року по справі № 805/4778/15-а, постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а, постанова Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4790/15-а, а також постанови Святогірської МВК від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36, які прийняті всупереч вимогам ч. 8 ст. 99 Закону України "Про місцеві вибори".

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2015 року у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про безпідставність та необґрунтованість адміністративного позову.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу в якій посилається на порушення норм матеріального та процесуального права. В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що висновок суду першої інстанції в частині виявлення факту незаконного голосування, який полягає у голосуванні особами, які не включені до списку виборців, у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці № 141239 зроблений судом при недоведеності даних обставин, які суд першої інстанції вважає встановленими. Жодних нових доказів, у тому числі будь - яких актів про порушення, чи звернень з цього приводу до правоохоронних органів, на підтвердження виявлення фактів незаконного голосування на ДВК № 141239 що сталися під час голосування 25.10.2015 року, та полягали у голосуванні особами, які не включені до списку виборців, у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, як про це зазначає суд першої інстанції, під час розгляду даної адміністративної справи, відповідачем надано не було.

Апелянтом також зазначено, що навіть відсутність уточненого списку виборців станом на час повторного перерахунку відповідачем голосів жодним чином не впливає на можливість встановити результати волевиявлення та складення відповідного протоколу про підрахунок голосів. Такий результат можливо встановити лише на підставі даних про загальну кількість голосів виборців, поданих за кандидатів (якими відповідач володів) та кількості голосів поданих за кожного кандидата окремо.

Вважає що судове рішення в частині відмови у достроковому припиненні повноважень усього складу ТВК не відповідає вимогам ст. 159 КАС України, оскільки не містить жодних обґрунтувань.

Відповідач приймаючи оскаржувані рішення порушує як Міжнародні договори, Конституцію України, так і вимоги Закону України «Про місцеві вибори» передбачені ч.1 ст.81 та ч.8 ст. 99.

Своїми діями МВК позбавляє законних прав позивача бути обраним на посаду міського голови і позбавляє виборців права голосу.

ОСОБА_2 просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2015 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити заявлені позовні вимоги.

Відповідно до ст. 195 ч.ч.1,4 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги і розглядає лише ті позовні вимоги, що були заявлені в суді першої інстанції.

Відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання здійснювалося за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове рішення яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Представник відповідача проти позову та доводів апеляційної скарги позивача заперечував, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення а рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач - ОСОБА_2 є суб'єктом виборчого процесу з виборів Святогірського міського голови, має статус кандидата на посаду Святогірського міського голови, що підтверджено посвідченням за № 2, виданим 01 жовтня 2015 року Святогірською МВК (а.с. 8).

Відповідач - Святогірська міська виборча комісія Донецької області утворена постановою Слов'янської міської виборчої комісії (далі - Слов'янська МВК) від 12 вересня 2015 року № 3 "Про формування складу відповідних місцевих виборчих комісій м. Святогірська та м. Миколаївки Донецької області".

Відповідно до матеріалів справи 26 жовтня 2015 року дільничною виборчою комісією № 141239 складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 м. Святогірськ Донецької області з виборів Святогірського міського голови, яким встановлена кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою комісією, а саме - 1188; кількість невикористаних бюлетенів - 732; кількість бюлетенів, що не підлягають врахуванню, - 0; кількість бюлетенів, що визнані недійсними - 18; кількість виборців, які внесені до списку виборців на виборчій дільниці, - 1193; кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування, - 29; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування - 22; загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, - 456 ; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщені для голосування - 434.

Згідно п.п. 11-12 протоколу від 26 жовтня 2015 року кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду голови м. Святогірська, складає: ОСОБА_6 - 167, ОСОБА_7 - 46, ОСОБА_2 - 215, ОСОБА_8 - 10; загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду (сільського, селищного, міського голови) - 438.

Цей протокол разом із виборчими бюлетенями передано до Святогірської МВК.

Зі змісту протоколу № 11 засідання Святогірської МВК встановлено, що 26 жовтня 2015 року об 11 год. 00 хв. до робочого приміщення Святогірської МВК зайшли члени ДВК № 141239 та інші особи (12 осіб), які на стіл до секретаря комісії кинули протоколи ДВК № 141239 в незапечатаному вигляді. При перевірці правильності заповнення протоколів з підсумків голосування ДВК № 141239 був доданий один з протоколів з виправленнями, грубими помилками, на яких при цьому були мокрі печатки та підписи членів комісії.

На підставі протоколу № 11 від 26 жовтня 2015 року Святогірською МВК прийнята постанова № 11/1 "Про повернення виборчих бюлетенів та протоколів від ДВК № 141239", мотивована тим, що протоколи надані до МВК в незапечатаному стані, а також мали виправлення підрахунків корекційним олівцем, помарки та закреслення у цифрах.

26 жовтня 2015 року о 19 год. 40 хв. Святогірською МВК прийнято постанову № 11/3 "Про скасування постанови Святогірської МВК №11/1 від 26.10.2015 року та проведення виїзного засідання Святогірської МВК на ДВК №141239 з метою проведення повторних підрахунків голосів". Зі змісту постанови вбачається, що під час прийняття рішення № 11/1 Святогірська МВК мала керуватись п. 7 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори", оскільки повторний підрахунок голосів проводиться територіальною виборчою комісією. Зазначена постанова прийнята на підставі п. 4 протоколу № 11.

Відповідно до п. 5 протоколу № 11 Святогірська МВК проголосувала за прийняття рішення про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239.

27 жовтня 2015 року відповідачем прийнято постанову № 14 "Про прийняття рішення щодо зміни нумерації постанов Святогірської МВК", якою змінена нумерація постанов Святогірської МВК з № 11/1 на № 11, з 12/1 на 12.

27 жовтня 2015 року на підставі зазначеного протоколу Святогірська МВК прийняла постанову № 12 "Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Слов'янського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах № 1, 2, 3,4,5,6", якою визнано недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Слов'янського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах № 1, 2, 3, 4, 5, 6 .

В постанові № 12 зазначено, що 27 жовтня 2015 року Святогірською МВК складено акт "Про неможливість встановити результати виборів", а саме, виконати вимоги ч. 14 ст. 83, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст. 86 Закону України "Про місцеві вибори" щодо встановлення відомостей про: кількість виборців, включених до списків виборців на виборчій дільниці; кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; кількість виборців, які що отримали виборчі бюлетені у приміщенні перебування; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні. Оскільки зазначені відомості відсутні, Святогірська МВК не має можливості встановити результати волевиявлення громадян на ДВК № 141239.

Відповідно до листа Слов'янського MB ГУМВС України в Донецькій області від 27 жовтня 2015 року № 5/13087, 27 жовтня 2015 року до чергової частини Слов'янського MB ГУМВС України в Донецькій області за телефоном оператора "102" від секретаря ТВК № 36 м. Святогірська ОСОБА_9 надійшло повідомлення про те, що було втрачено список про отримання бюлетенів в період з 26 жовтня 2015 року до теперішнього часу, яке зареєстровано в ЖЕО від 27 жовтня 2015 року за № 17326.

В акті Святогірської МВК, складеному 27 жовтня 2015 року о 02 год. 21 хв., зазначено: "… на виборчій дільниці № 141239 членами Святогірської МВК були перераховані виборчі бюлетені, контрольні талони за кількістю відповідали кількості бюлетенів, та виявлено відсутність дільничної печатки на всіх контрольних талонах. Підстава п. 27 ст. 79 Закону України "Про місцеві вибори". В окрузі № 1 та № 4 виявлені розбіжності у кількості виборчих бюлетенів 4 шт. Комісія визнала один виборчий бюлетень з виборів Святогірського міського голови зіпсованим."

Відповідно до протоколу відповідача від 28 жовтня 2015 "Про підсумки голосування з виборів Святогірського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі" встановлено, що кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями, складає - 2637; кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях, - 2635; кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях, - 49; кількість невикористаних виборчих бюлетенів - 903; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування, - 512; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування, - 34; загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, - 546; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, - 546; кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, - 1188; кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними, - 22; кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду (сільського, селищного, міського) голови: ОСОБА_6 - 240, ОСОБА_7 - 46, ОСОБА_2 - 224, ОСОБА_8 - 14; загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду голови склала 524.

29 жовтня 2015 та 30 жовтня 2015 року відповідачем складено уточнені протоколи "Про підсумки голосування з виборів Святогірського міського голови в єдиному одномандатному виборчому окрузі". Відповідно до п. 2 зазначених уточнених протоколів, кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях, складає 1442.

В протоколі від 28 жовтня 2015 року не враховано відомості щодо результатів підрахунку голосів які отримані з ДВК № 141239.

Постановою Святогірської МВК № 23 від 29 жовтня 2015 року "Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ Донецької області" визнано обраним міським головою м. Святогірськ ОСОБА_6

На підставі уточненого протоколу від 30 жовтня 2015 року Святогірською МВК 30 жовтня 2015 року прийнято рішення № 25 "Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірськ Донецької області", яким визнано обраним міським головою м. Святогірськ ОСОБА_6

Вказані обставини встановлені постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а, а тому в силу приписів ч. 1 ст. 72, ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не підлягають доведенню під час розгляду справи № 805/4828/15-а (а.с. 44-48).

Судом також встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4790/15-а, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2015 року, постанова Святогірської МВК від 30 жовтня 2015 року № 25 "Про визнання обраним на посаду міського голови м. Святогірська Донецької області" скасована (а.с. 40-43).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі № 805/4778/15-а визнані протиправними та скасовані постанови Святогірської МВК від 26 жовтня 2015 року № 11 "Про повернення виборчих бюлетенів та протоколів від ДВК № 141239", від 26 жовтня 2015 року № 11/3 "Про скасування постанови Святогірської міської виборчої комісії від 26 жовтня 2015 року № 11/1 та проведення виїзного засідання Святогірської міської виборчої комісії на ДВК №141239 з метою проведення повторних підрахунків голосів"; від 27 жовтня 2015 року № 12 "Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Слов'янського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах"; зобов'язано Святогірську МВК провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 у приміщенні Святогірської МВК згідно ч. 9 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори" (а.с. 44-48).

Таким чином, судовим рішенням по справі № 805/4778/15-а відповідача зобов'язано здійснити повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239.

З метою виконання судового рішення по справі № 805/4778/15-а 04 листопада 2015 року Святогірською МВК проведене засідання, яке розпочалось о 10 годині 45 хвилин і перебіг якого відображений у протоколі № 12 (а.с. 49-52).

Повноважність складу Святогірської МВК станом на 04 листопада 2015 року підтверджена довідкою від 08 листопада 2015 року № 5 та постановою Слов'янської МВК від 12 вересня 2015 року № 3 з додатком 1 до неї (а.с. 153-155).

На засіданні Святогірської МВК 04 листопада 2015 року були присутні члени Святогірської МВК, в тому числі голова ОСОБА_10, заступник голови ОСОБА_11, секретар ОСОБА_9, члени комісії ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16

На засіданні Святогірської МВК 04 листопада 2015 року також були присутні голова Слов'янської МВК ОСОБА_17; голова ДВК № 141239 ОСОБА_18, секретар ДВК № 141239 ОСОБА_19, члени ДВК № 141239 ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, а також інші особи, включаючи ОСОБА_2

При повторному підрахунку голосів Святогірська МВК встановила:

- кількість виборчих бюлетенів для голосування з виборів Святогірського міського голови, одержаних ДВК від Святогірської МВК, згідно витягу з протоколу від 22 жовтня 2015 року, отримали в кількості 1188;

- кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці - нуль, так як неможливо встановити кількість через відсутність уточненого виборчого списку, у якому розписувався виборець, що є фіксацією отримання ним бюлетеня (члени ДВК перевіряли наявність виборця в уточненому списку виборців та паспорт громадянина України) згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України "Про місцеві вибори";

- кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування, - нуль, з тієї ж причини;

- кількість невикористаних виборчих бюлетенів 732;

- кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування, - нуль, неможливо встановити;

- загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, - підраховувалися контрольні талони у кількості 456, 3 з яких виявилися недійсними у зв'язку з відсутністю в них підпису виборця;

- кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, - нуль.

За результатами розгляду питання 4 порядку денного Святогірською МВК прийнятий протокол про повторний підрахунок голосів виборців з виборів Святогірського міського голови та вирішено визнати недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови, а також складений акт про невідповідність контрольних талонів та підписів виборців в уточненому списку виборців, причиною якої є відсутність списку виборців з підписами голосуючих, про що є запис в Журналі ЄО МВС № 17326 від 27 жовтня 2015 року.

За це рішення проголошували: "за" - 7, "проти" - 0, "утримались" - 0.

04 листопада 2015 року Святогірською МВК складений акт про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з виборів Святогірського міського голови, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців.

Акт підписаний головою, заступником голови, секретарем та двома членами Святогірської ДВК.

В акті зазначено, що дільнична виборча комісія з виборів Святогірського міського голови на виборчій дільниці № 141239 м. Святогірськ Донецької області за результатами підрахунку кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії з виборів Святогірського міського голови, які їх видали, - 456; кількість підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів Святогірського міського голови для голосування у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 36 - 0, виявила невідповідність зазначених кількостей, що становить 456 контрольних талонів, з них три не містять підписів виборців, про що відповідно до ч. 13 ст. 27, ч. 9 ст. 79 Закону України "Про місцеві вибори" склала цей акт. Причиною невідповідності є відсутність списку виборців з підписами голосуючих (а.с. 70).

Судом встановлено, що за результатами розгляду питання 4 порядку денного 04 листопада 2015 року о 20 год. 35 хв. Святогірською МВК прийнята постанова № 31 "Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови".

Постанова обґрунтована тим, що виконати вимоги ч. 14 ст. 83, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст. 86 Закону України "Про місцеві вибори" і встановити у протоколі про повторний підрахунок голосів виборців на виборчий дільниці № 141239, відомості про кількість виборців, включених до списку виборців на виборчих дільницях; кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні перебування; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, є неможливим оскільки зазначені відомості відсутні у Святогірської міської виборчої комісії м. Слов»янська Донецької області. Неможливість встановлення цих показників виключає можливість встановлення результатів волевиявлення громадян на ДВК № 141239.

Керуючись ч.ч. 11-12, 14-16 ст. 83, ч. 1 ст. 81, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст. 86 Закону України "Про місцеві вибори" Святогірська МВК постановила визнати недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови (а.с. 71).

04 листопада 2015 року о 20 год. 35 хв. Святогірською МВК складений Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови Донецької області, який підписаний головою, заступником голови, секретарем та членами комісії, присутніми на засіданні.

В протоколі Святогірська МВК у п. 1 "кількість виборчих бюлетенів для голосування в територіальному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією" зазначила " 1 188"; у п. 2 "кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці" - " 0"; у п. 3 "кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування" - " 0"; у п. 4 "кількість невикористаних виборчих бюлетенів" - " 732"; у п. 5 "кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування" - " 0"; у п. 6 "кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування" - " 0"; загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені" - " 0"; у п. 8 "кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню" - " 0"; у п. 9 "кількість виборців, які взяли участь у голосуванні" зазначено "-"; у п. 10 "кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними" зазначено "-", у п. 11 "кількість голосів виборців, поданих за кожну місцеву організацію політичної партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення)" навпроти прізвища, ім'я та по батькові кожного з чотирьох кандидатів на посаду Святогірського міського голови зазначено "-"; у п. 12 "загальна кількість голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій, кандидатів, закріплених ними за відповідними територіальними виборчими округами (у разі закріплення)" зазначено "-".

ОСОБА_2 та ОСОБА_23 підписали цей протокол з окремою думкою (а.с. 72-75).

Окрема думка, на яку позивач посилався у протоколах, являла собою "Звернення (окрему думку) кандидата на посаду міського голови м. Святогірська ОСОБА_2 до протоколу від 04 листопада 2015 року".

Відповідно до змісту цього звернення 26 жовтня 2015 року ДВК № 141239 складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 м. Святогірська Донецької області з виборів Святогірського міського голови, яким встановлено: кількість виборчих бюлетенів, отриманих дільничною виборчою дільничною комісією, а саме 1188; кількість невикористаних бюлетенів складає 732, кількість бюлетенів, що не підлягають врахуванню - 0; кількість бюлетенів, що визнані недійсними - 18; кількість виборців, які внесені до списку виборців на виборчій дільниці - 1193; кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування - 29; кількість виборців, які отримали, виборчі бюлетені, складає 456; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування, - 434.

Відповідно до п. 11 протоколу кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду міського голови м. Святогірська складає ОСОБА_6 - 167, ОСОБА_7 - 46, ОСОБА_2 - 215, ОСОБА_8 - 10, загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду міського голови - 438 (п. 12 протоколу).

На цій підставі позивач зазначив, що протоколи, складені 04 листопада 2015 року, не відповідають фактичному підрахунку (а.с. 151).

Звернення (окрема думка) Святогірській МВК надана не була, до протоколів повторного підрахунку голосів виборців не долучалася, і не була предметом розгляду відповідача.

Крім того судом встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2015 року по справі № 805/4786/15-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2015 року, визнана протиправною та скасована постанова Святогірської МВК від 27 жовтня 2015 року № 12 "Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Слов'янського міського голови, депутатів Слов'янської міської ради Донецької області, Святогірського міського голови та депутатів Святогірської міської ради в округах № 1, 2, 3, 4, 5, 6"; зобов'язано Святогірську МВК провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 у приміщенні Святогірської МВК в порядку ч. 9 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори" (а.с. 104-111).

Таким чином, судовим рішенням по справі № 805/4786/15-а відповідача було зобов'язано здійснити повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239.

З метою виконання судового рішення по справі № 805/4786/15-а 06 листопада 2015 року Святогірською МВК проведене засідання, яке розпочалось о 10 год. 05 хв. і перебіг якого відображений у протоколі № 13 (а.с. 112-115).

Повноважність складу Святогірської МВК станом на 06 листопада 2015 року підтверджена довідкою від 08 листопада 2015 року № 6 та постановою Слов'янської МВК від 12 вересня 2015 року № 3 з додатком 1 до неї (а.с. 156-158).

На засіданні Святогірської МВК 06 листопада 2015 року були присутні члени Святогірської МВК, в тому числі голова ОСОБА_10, заступник голови ОСОБА_11, секретар ОСОБА_9, члени комісії ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16

На засіданні Святогірської МВК 06 листопада 2015 року також були присутні голова ДВК № 141239 ОСОБА_18, секретар ДВК № 141239 ОСОБА_19, член ДВК № 141239 ОСОБА_20, а також інші особи. Позивач на засіданні 06 листопада 2015 року присутній не був.

При повторному підрахунку голосів Святогірська МВК встановила:

- кількість виборчих бюлетенів для голосування з виборів Святогірського міського голови, одержаних ДВК від Святогірської МВК, згідно витягу з протоколу від 22 жовтня 2015 року, отримали в кількості 1188;

- кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці - нуль, так як неможливо встановили кількість через відсутність уточненого виборчого списку, у якому розписувався виборець, що є фіксацією отримання ним бюлетеня (члени ДВК перевіряли наявність виборця в уточненому списку виборців та паспорт громадянина України) згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України "Про місцеві вибори";

- кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу зі списку виборців для голосування за місцем перебування - нуль, з тієї ж причини;

- кількість невикористаних виборчих бюлетенів 732;

- кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування - нуль, неможливо встановити;

- загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені - підраховувалися контрольні талони у кількості 456, 3 з яких виявилися недійсними у зв'язку з відсутністю в них підпису виборця;

- кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню - нуль.

За результатами розгляду питання 5 порядку денного Святогірською МВК прийнятий протокол про повторний підрахунок голосів виборців з виборів Святогірського міського голови та вирішено визнати недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови, а також складений акт про невідповідність контрольних талонів та підписів виборців в уточненому списку виборців, причиною якої є відсутність списку виборців з підписами голосуючих, про що є запис в Журналі ЄО МВС № 17326 від 27 жовтня 2015 року.

За це рішення проголосували: "за" - 8, "проти" - 0, "утримались" - 0.

06 листопада 2015 року Святогірською МВК складений акт про невідповідність кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців і членів дільничної виборчої комісії з виборів Святогірського міського голови, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців.

Акт підписаний головою, заступником голови, секретарем та чотирма членами Святогірської ДВК.

В акті зазначено, що дільнична виборча комісія з виборів Святогірського міського голови на виборчій дільниці № 141239 м. Святогірськ Донецької області за результатами підрахунку кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії з виборів Святогірського міського голови, які їх видали, - 456; кількість підписів виборців у списку виборців, які отримали виборчі бюлетені з виборів Святогірського міського голови для голосування у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 36, - 0, виявила невідповідність зазначених кількостей, що становить 456 контрольних талонів, з них три не містять підписів виборців, про що відповідно до ч. 13 ст. 27, ч. 9 ст. 79 Закону України "Про місцеві вибори" склала цей акт. Причиною невідповідності є відсутність списку виборців з підписами голосуючих (а.с. 125).

Судом встановлено, що за результатами розгляду питання 5 порядку денного 06 листопада 2015 року о 10 год. 55 хв. Святогірською МВК прийнята постанова № 36 "Про визнання недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови".

Постанова обгрунтована тим, що виконати вимоги ч. 14 ст. 83, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст. 86 Закону України "Про місцеві вибори" і встановити у протоколі про повторний підрахунок голосів виборців на виборчий дільниці № 141239, відомості про кількість виборців, включених до списку виборців на виборчих дільницях; кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні перебування; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, є неможливим, оскільки зазначені відомості відсутні у Святогірської міської виборчої комісії м. Слов'янська Донецької області. Неможливість встановлення цих показників виключає можливість встановлення результатів волевиявлення громадян на ДВК № 141239.

Керуючись ч.ч. 11-12, 14-16 ст. 83, ч. 1 ст. 81, ч. 3 ст. 85, ч. 1 ст. 86 Закону України "Про місцеві вибори" Святогірська МВК постановила визнати недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови (а.с. 126).

06 листопада 2015 року о 10 год. 55 хв. Святогірською МВК складений Протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови Донецької області, який підписаний головою, заступником голови, секретарем та членами комісії, присутніми на засіданні, а також членами Святогірської ДВК № 141239, присутніми на засіданні.

В протоколі Святогірська МВК у п. 1 "кількість виборчих бюлетенів для голосування в територіальному виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією" зазначила " 1188"; в п. 2 "кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці" - " 0"; в п. 3 "кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування" - " 0"; в п. 4 "кількість невикористаних виборчих бюлетенів" - "732"; в п. 5 "кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування" - " 0"; в п. 6 "кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування" - " 0"; загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені" - "0"; в п. 8 "кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню" - " 0"; в п. 9 "кількість виборців, які взяли участь у голосуванні" - "-"; в п. 10 "кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними" - "-", в п. 11 "кількість голосів виборців, поданих за кожну місцеву організацію політичної партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення)" навпроти прізвища, ім'я та по батькові кожного з чотирьох кандидатів на посаду Святогірського міського голови зазначено "-"; в п. 12 "загальна кількість голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій, кандидатів, закріплених ними за відповідними територіальними виборчими округами (у разі закріплення)" зазначено "-" (а.с. 127-128).

З приводу позовних вимог про визнання незаконними та скасування постанов Святогірської МВК від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36 суд зазначає наступне.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 року № 595-VII.

Встановлення підсумків голосування регламентовано ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори".

Процедура повторного підрахунку голосів виборців визначена ч.ч. 9-12 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори".

Відповідно до ч. 9 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори" повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, що прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати, уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Згідно з ч. 10 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Відповідно до ч. 11 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори" протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається територіальною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша за кількість осіб, які входять до складу відповідної територіальної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу. Цей протокол підписується присутніми членами територіальної виборчої комісії та членами дільничної виборчої комісії, які брали участь у повторному підрахунку голосів виборців, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. Відомості, занесені до протоколу, оголошуються. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Статтею 83 частиною 12 Закону України "Про місцеві вибори" встановлено, що у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у ч. 1 ст. 81 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів. У цьому разі протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному ч. 11 цієї статті та ч. 3 ст. 81 цього Закону.

Підстави, за наявності яких голосування на виборчій дільниці визнається недійсним, визначені ч. 1 ст. 81 Закону України "Про місцеві вибори".

Згідно з ч. 1 ст. 81 Закону України № 595 дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

За правилами ч. 3 ст. 81 Закону України "Про місцеві вибори" у разі прийняття рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним з окремих місцевих виборів усі бюлетені, виявлені у виборчих скриньках на цій виборчій дільниці з таких місцевих виборів, вважаються такими, що не підлягають врахуванню. У цьому разі протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відповідно за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1-8 частини другої статті 80 цього Закону, а за місцеві організації партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), повинен містити лише відомості, зазначені у пунктах 1-8 частини третьої статті 80 цього Закону. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

Згідно ст. 83 ч.14,15,16,17 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів (у тому числі з позначкою "Уточнений") дільничних виборчих комісій відповідно про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці не пізніш як на п'ятий день з дня голосування (дня повторного голосування) встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів такі відомості: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 2) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; 3) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях; 4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 9) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними.

До протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі, єдиному одномандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, крім відомостей, зазначених у частині чотирнадцятій цієї статті, цифрами і прописом заносяться: 1) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, за кожного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости; 2) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

До протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, крім відомостей, зазначених у частині чотирнадцятій цієї статті, цифрами і прописом заносяться: 1) кількість голосів виборців, поданих за кожну місцеву організацію партії, кандидата, закріпленого нею за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення), у цьому територіальному виборчому окрузі; 2) загальна кількість голосів виборців, поданих за усі місцеві організації партій, кандидатів, закріплених ними за відповідним територіальним виборчим округом (у разі закріплення).

Протокол територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі містить відомості, зазначені у частині чотирнадцятій цієї статті, і відомості, зазначені відповідно у частинах п'ятнадцятій або шістнадцятій цієї статті.

Роз'яснення щодо складення протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ затверджені постановою Центральної виборчої комісії від 21 вересня 2015 року № 355 (далі - Постанова ЦВК № 355).

Це Роз'яснення розроблено з метою однакового застосування відповідних положень Закону України "Про місцеві вибори" та постанов Центральної виборчої комісії.

Особливості складання протоколу у випадку визнання голосування на виборчій дільниці недійсним визначені п.п. 3.1-3.5 Постанови ЦВК № 355.

Пункт 3.1 Постанови ЦВК № 355 передбачає, що відповідно до ч. 1 ст. 81 Закону дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним у разі встановлення нею порушень вимог Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує п'ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, про що у кожному випадку складається акт за формою згідно з додатком 23 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року № 177;

2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, про що складається відповідний акт за формою згідно з додатками 24 - 26 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року № 177;

3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці, про що складається відповідний акт за формою згідно з додатками 27 - 29 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року № 177.

Згідно з п.п. 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 Постанови ЦВК № 355 у разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті ради у територіальному виборчому окрузі заносяться лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 8 частини третьої статті 80 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу. При цьому в пункті 8 протоколу зазначається загальна кількість виборчих бюлетенів, виявлених у скриньках. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

У разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів сільської, селищної ради в одномандатному виборчому окрузі, виборів сільського, селищного, міського голови, старости заносяться лише відомості, зазначені у пунктах 1 - 8 частини другої статті 80 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу. При цьому в пункті 8 протоколу зазначається загальна кількість виборчих бюлетенів, виявлених у скриньках. На місці інших відомостей ставиться прочерк.

Рішення дільничної виборчої комісії про визнання голосування на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі недійсним та акт (акти), на підставі якого (яких) прийнято це рішення, додаються до першого примірника протоколу.

Протокол складається комісією у порядку, встановленому ст. 80 Закону, із застосуванням положень розділів 1, 2 цього Роз'яснення.

Так, п. 2.1 Постанови ЦВК № 355 визначено, що до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів сільського, селищного, міського голови прописом та цифрами заносяться відомості, передбачені пунктами 1 - 12 частини другої статті 80 Закону, яким відповідають такі ж пункти протоколу (додаток 4 до постанови Центральної виборчої комісії від 25 серпня 2015 року № 180), а саме: 1) кількість виборчих бюлетенів для голосування у виборчому окрузі, одержаних дільничною виборчою комісією; 2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці; 3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування; 4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 11) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду (сільського, селищного, міського) голови; 12) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду (сільського, селищного, міського) голови.

Частиною 3 статті 79 Закону України "Про місцеві вибори" та пунктом 2.3 Постанови ЦВК № 355 визначено, що дільнична виборча комісія на підставі списку виборців (зазначених у списку відомостей) встановлює кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці.

Для цього кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу зі списком виборців, підраховує по кожному аркушу списку відомості про кількість виборців, внесених до списку виборців, на момент закінчення голосування. Після чого член комісії повідомляє підсумкові відомості щодо кількості виборців.

На підставі додавання відповідних підсумкових відомостей про кількість виборців, оголошених усіма членами дільничної виборчої комісії, відповідальними за роботу зі списком виборців, комісія встановлює кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до списку виборців на виборчій дільниці (на момент закінчення голосування). Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту " 2) кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці" відповідних протоколів з кожних місцевих виборів, що визначено п. 2.3 Постанови ЦВК № 355.

Відповідно до п. 2.4 Постанови ЦВК № 355 дільнична виборча комісія на підставі порівняння списку виборців (записів у списку виборців "голосує за місцем перебування") та витягу із списку виборців (відомостей про включених до нього виборців) встановлює кількість виборців на виборчій дільниці, які були включені до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування (на момент закінчення голосування). Ця кількість оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії і заноситься секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії до пункту "3) кількість виборців, внесених на виборчій дільниці до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування" протоколу.

Таким чином враховуючи зазначені приписи Закону України "Про місцеві вибори" та Постанови ЦВК № 355 судова колегія вважає правильним висновок суду 1 інстанції про те, що кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці, встановлюється саме на підставі списку виборців.

Згідно п. 2.6 Постанови ЦВК № 355 після підрахунку невикористаних виборчих бюлетенів дільнична виборча комісія згідно з ч. 6 ст. 79 Закону № 595 підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування, за підписами виборців відповідно у списку виборців та у витягу із списку виборців, передбаченому частиною третьою статті 78 Закону № 595, про що оголошує голова комісії.

Для цього кожен член дільничної виборчої комісії, відповідальний за роботу зі списком виборців (з витягом із списку виборців), підраховує по кожному аркушу списку за підписами виборців відомості про кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування. Після чого член комісії підсумовує відомості з усіх отриманих ним аркушів списку виборців (витягу із списку виборців) і передає їх, а також сумарні відомості голові комісії.

Комісія на підставі списку виборців (за підписами виборців у списку виборців), а також порівняння списку виборців (записів у списку виборців "голосував за місцем перебування") та витягу із списку виборців (за підписами виборців у витягу із списку виборців) окремо підраховує кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені з відповідних місцевих виборів у приміщенні для голосування та за місцем їх перебування, про що оголошується головою (головуючим на засіданні) дільничної виборчої комісії.

Такі кількості заносяться секретарем (секретарем засідання) дільничної виборчої комісії відповідно до пунктів " 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування" та " 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування" протоколу.

Таким чином, кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені, встановлюється на підставі списку виборців (за підписами виборців у списку виборців), а також шляхом порівняння списку виборців (записів у списку виборців "голосував за місцем перебування") та витягу із списку виборців (за підписами виборців у витягу із списку виборців).

Можливість використання будь-якого іншого документа для встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені, ні Законом України "Про місцеві вибори", ні Постановою ЦВК № 355 не передбачена.

З Реєстру виборців можливо отримати відомості про громадян України, які були включені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці, однак неможливо встановити, хто з осіб, включених до списку виборців, отримував виборчі бюлетені і голосував на відповідних виборах у день голосування, а також чи була особа, яка отримала бюлетень, включена до такого списку.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України "Про місцеві вибори" місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Таємниця голосування є однією із засад місцевих виборів, що визначено ст. ст. 2, 7 Закону України "Про місцеві вибори", яка крім іншого забезпечується неможливістю ідентифікації виборця на підставі контрольних талонів або виборчих бюлетенів.

Як наслідок, контрольні талони та виборчі бюлетені не дають можливості встановити факт того, що на виборах проголосували саме ті виборці, які були включені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці.

Крім того в абз. 4 п. 2.7. Постанови № 355 передбачено, що у разі невідповідності кількості контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів дільничної виборчої комісії з місцевих виборів, які їх видали, кількості підписів виборців, які отримали виборчі бюлетені, у списку виборців дільнична виборча комісія складає відповідний акт за формою згідно з додатками 10 - 12 до постанови Центральної виборчої комісії від 11 серпня 2015 року № 177.

В якості правової підстави для прийняття оскаржуваних рішень про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови відповідач зазначив п. 1 ч. 1 ст. 81 Закону України "Про місцеві вибори".

Враховуючи відсутність списку виборців з підписами виборців про отримання бюлетенів, суд 1 інстанції обґрунтовано вважав правомірним висновок Святогірської МВК про неможливість достовірного встановлення результатів волевиявлення виборців оскільки відповідачем виявлений факт незаконного голосування, який полягав у голосуванні особами, які не включені до списку виборців, у кількості, що перевищує п'ять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, тобто з підстави, якою обґрунтовані оскаржувані постанови відповідача.

Частиною 8 статті 99 Закону України "Про місцеві вибори" встановлено, що у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.

Відповідно до постанов та ухвали адміністративного суду Постановою Святогірської МВК від 27 жовтня 2015 року № 12, якою крім іншого визнано недійсним голосування на ДВК № 141239 з виборів Святогірського міського голови, не доведені обставини, які надають можливість визнати голосування недійсним і прийняття такого рішення без повторного підрахунку голосів є порушенням положень частини 1 статті 83 Закону № 595 (а.с. 47-48, 110-111).

Таким чином постанова відповідача № 12 була скасована в судовому порядку у зв'язку з порушенням ВК процедури встановлення підсумків голосування, визначеної Законом України "Про місцеві вибори", тобто з формальних підстав.

Як наслідок є правильним висновок суду 1 інстанції про відсутність достатніх правових підстав до правовідносин, які виникли між сторонами застосовувати приписи ст. 99 ч.8 Закону України «Про місцеві вибори».

Повторні підрахунки голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови, які мали місце 04 та 06 листопада 2015 року, проведені Святогірською МВК у відповідності до вимог Закону України "Про місцеві вибори" та п.п. 3.1-3.5 Постанови ЦВК № 355.

Підстави для визнання незаконними та скасування спірних постанов від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36 судом не встановлені.

Оскільки є необґрунтованими вимоги позивача про визнання незаконними та скасування зазначених постанов, є безпідставними позовні вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців та скласти протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 141239 з виборів Святогірського міського голови.

Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України "Про місцеві вибори" повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.

Такий факт як "систематичне порушення" відповідачем Закону України "Про місцеві вибори" судовими рішеннями у справах № 805/4778/15-а, № 805/4786/15-а та № 805/4790/15-а, встановлений не був.

Правомірність постанов від 04 листопада 2015 року № 31 та від 06 листопада 2015 року № 36 доведена відповідачем належними та допустимими доказами.

Таким чином є правильними висновки суду 1 інстанції про відмову у задоволенні вимог і щодо дострокового припинення повноважень усього складу Святогірської МВК.

Враховуючи викладене колегія суддів зазначає, що судом оскаржувана постанова прийнята із дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду 1 інстанції і підстави для скасування постанови відсутні.

Позивач не сплатив судовий збір за подачу апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції.

На підставі ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п.п.2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір» № 3674 за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставку судового збору встановлено у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при подані позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Ставки судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду як суду першої інстанції адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Мінімальна заробітна плата станом на 1 січня 2015 року визначена у розмірі 1218 грн. 110% від 0,4 розміру мінімальної заробітної плати складає 535,92грн.

Статтею 5 Закону № 3674, визначений вичерпний перелік звільнених від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях. Відповідно до вказаної статті, в редакції на час звернення з апеляційною скаргою, апелянт не входить до переліку осіб, яких звільнено від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Як вбачається з уточненої позовної заяви, позивачем заявлено п'ять позовних вимог.

Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у сумі 2679,60грн.(535,92грн. х 5 немайнових позовних вимог) за подачу апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, на користь Державного бюджету України.

Несплачену суму судового збору належить перераховувати за наступними реквізитами: рахунок - 31211206781059, код ЄДРПОУ - 37944338, МФО банку - 834016 , отримувач - Краматор.УК/м.Краматорськ/22030001, банк - ГУДКСУ у Донецькій обл., код класифікації доходів бюджету - 22030001, символом звітності 206 з параметром RR (81), призначення платежу - «судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), за апеляційною скаргою (ПІБ скаржника), Донецький апеляційний адміністративний суд».

Керуючись ст.ст. 9, 11, 160, 167, 172, 177, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Кандидата на посаду Святогірського міського голови ОСОБА_2 на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2015 року у справі № 805/4828/15-а - залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Стягнути з Кандидата на посаду Святогірського міського голови ОСОБА_2 несплачений судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції у сумі 2679 (дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять) гривень 60 коп., на користь Державного бюджету України.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Д.В. Ляшенко

Судді Л.В. Ястребова

І.Д. Компанієць