Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2015 року справа №812/1582/15
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Василенко Л.А.,
Ханової Р.Ф.,
при секретарі судового засідання Челахової О.О.,
за участю представника позивача Рябікової А.В. (згідно довіреності),
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у Новопсковському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2015 року у справі № 812/1582/15 за позовом Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у Новопсковському районі Луганської області до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Дільнична виборча комісія виборчої дільниці № 440296 про визнання бездіяльності та рішення протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2015 року у задоволенні позовних вимог Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області відмовлено у повному обсязі за необґрунтованістю. Стягнуто з Політичної партії "Опозиційний блок" (інд. код 37120464, поштовий індекс 03022, м. Київ, Голосіївський район, вул. Ломоносова, б. 22/15, кв.18) в дохід державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів УК у м. Сєвєродонецьку /Луганський окр.адмін.суд 22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37944909, банк отримувача (МФО) 804013, рахунок отримувача 31217206784080, код класифікації доходів бюджету 22030001, судовий збір у розмірі 3654,00 грн. (три тисяча шістсот п'ятдесят чотири гривень 00 коп.) (арк.справи 23-26).
Позивач не погодився з вказаною постановою суду першої інстанції і подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким визнати протиправною та скасувати постанову Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 03 листопада 2015 року № 35/16 щодо повторного розгляду скарги Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у Новопсковському районі Луганської області, зобов'язати Новопсковську районну виборчу комісію Луганської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 440296 Новопсковського району Луганської області, зобов'язати Новопсковську районну виборчу комісію Луганської області повторно встановити результати виборів, скласти та офіційно оприлюднити у засобах відповідний протокол (результати місцевих виборів) про результати виборів Новопсковської районної ради Луганської області (арк. справи 105-107).
Представник позивача у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги, просила постанову суду першої інстанції скасувати, позовні вимоги задовольнити повністю.
За правилами частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 27 жовтня 2015 року Територіальна організація Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області звернулася до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області з первинною скаргою на дії та рішення дільничної виборчої комісії № 440296 Новопсковського району Луганської області, що мали місце під час підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування.
Постановою Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області № 27/16 від 27 жовтня 2015 року дана скарга залишена без розгляду та запропоновано заявнику після усунення недоліків скарги звернутись повторно (арк. справи 119).
27 жовтня 2015 року Територіальна організація Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області звернулась до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області з повторною скаргою на дії та рішення дільничної виборчої комісії № 440296 Новопсковського району Луганської області, що мали місце під час підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування, в якій просила визнати протиправним рішення дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 440296 Новопсковського району Луганської області про визнання бюлетенів з виборів депутатів Новопсковської районної ради, у яких не був закріплений кандидат від Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області, за відповідним територіальним округом - недійсними - протиправними; визнати протиправними дії дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 440296 Новопсковського району Луганської області про складання протоколу про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Новопсковської районної ради - без врахування голосів, поданих за Територіальну організацію Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області; провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 440296 Новопсковського району Луганської області (арк.справи 10-12).
У задоволенні вказаної скарги Новопсковською районною виборчою комісією Луганської області відмовлено постановою № 29/16 від 29 жовтня 2015 року (арк. справи 120)
Зазначене рішення Територіальною організацією Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопськовському районі Луганської області було оскаржене до суду.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2015 року у справі № 812/1566/15 за вищезазначеним позовом визнано протиправною та скасовано постанову Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 29 жовтня 2015 року № 29/16 "Про повторну скаргу Голови Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" та зобов'язано Новопсковську районну виборчу комісію Луганської області повторно розглянути з дотриманням ч.3 ст.99 Закону України "Про місцеві вибори" скаргу Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області від 27 жовтня 2015 року на дії та рішення дільничної виборчої комісії № 440296 Новопсковського району Луганської області, що мали місце під час підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування. (арк. справи 74-76)
Вказана постанова Луганського окружного адміністративного суду сторонами у справі не оскаржувалась та набрала законної сили 03 листопада 2015 року.
На виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2015 року у справі № 812/1566/15 Новопсковською районною виборчою комісією Луганської області 03 листопада 2015 року повторно розглянуто скаргу Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області від 27 жовтня 2015 року.
За результатами розгляду вказаної скарги відповідачем прийнято постанову № 35/16 від 03 листопада 2015 року про відмову у задоволенні скарги в повному обсязі, яке є предметом судового розгляду у даній справі (арк. справи 13-18).
Прийняте рішення мотивовано Новопсковською районною виборчою комісією Луганської області наступним чином.
Вирішуючи питання про визнання протиправним рішення дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 440296 Новопсковського району Луганської області про визнання бюлетенів з виборів депутатів Новопсковської районної ради, у яких не був закріплений кандидат від Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області за відповідним територіальним округом - недійсними, відповідачем зазначено, що статтею 79 Закону України "Про місцеві вибори" встановлено виключний перелік підстав для визнання виборчого бюлетеня недійсним. З цього питання наведено позицію члена районної виборчої комісії - представника від Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області ОСОБА_4, який зазначив, що зі спілкування з членом дільничної комісії № 440295 йому стало відомо, що на вказаній дільниці спочатку хотіли визнати недійсними виборчі бюлетені, у яких не був закріплений кандидат від Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі, однак, потім цю помилку виправили. Зважаючи на велику кількість бюлетенів, визнаних недійсними (29 зі 109 виданих) він припустив, що таку помилку могли допустити члени ДВК № 440296. Жодних доказів на підтвердження цих обставин до скарги (на момент її подання) не додано (арк.. справи 124)
При розгляді питання про визнання протиправними дій дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 440296 Новопсковського району Луганської області про складання протоколу про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Новопсковської районної ради - без врахування голосів, поданих за Територіальну організацію Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області, відповідачем зазначено, що протокол про підрахунок голосів виборців складено у відповідності до вимог ст. 80 Закону України "Про місцеві вибори", докази про порушення вказаного Закону під час складання протоколу заявником скарги не надано.
Вирішуючи питання про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 440296 Новопсковського району Луганської області, відповідачем зазначено, що підстави для проведення повторного підрахунку голосів визначені ч. 6 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори", а саме те, що повторний підрахунок голосів виборців здійснюється за наявності відповідно оформлених актів суб'єктів відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці. Такі докази заявником скарги також не надані.
Відповідно до частини 3 статті 99 Закону України "Про місцеві вибори" під час розгляду скарги на дії (бездіяльність) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує:
1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження;
2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалася (вчинялася) суб'єктом оскарження на законних підставах;
3) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин та чи віднесено законом розгляд скарги до повноважень суб'єкта її розгляду;
4) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення або відмовити в їх задоволенні;
5) чи належить поновити порушені права або законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом;
6) які рішення слід зобов'язати прийняти або які дії, що випливають з факту визнання оскаржуваних дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.
Постановою Центральної виборчої комісії України від 05 вересня 2015 року № 228 затверджено Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 9.1 Порядку за результатами розгляду питання на засіданні виборчої комісії приймається рішення.
Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії (пункт 9.2 Порядку).
Відповідно до пункту 9.6 Порядку рішення виборчої комісії з питання порядку денного ухвалюється у формі постанови, яка оформлюється відповідно до пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку.
Пунктом 9.7 Порядку визначено, що постанова виборчої комісії повинна містити: найменування комісії; найменування рішення (постанова); час, дату та місце прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; нормативно-правове обґрунтування; резолютивну частину. При цьому, мотивувальна частина постанови повинна містити посилання на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні виборчої комісії, встановлені факти та підстави для ухвалення рішення.
Колегією суддів встановлено, що оскаржувана постанова Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 03.11.2015 р. № 35/16 складена у відповідності до вимог Закону України "Про місцеві вибори" та Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, а саме - містить всі необхідні реквізити, мотивувальну частину та нормативно-правове обґрунтування щодо розгляду кожного з трьох питань скарги Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області від 27.10.2015 р.
Посилання апелянта, що на засіданні Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області, яке відбулось 3 листопада 2015 року представнику заявника скарги не було надано можливості висловити свою думку спростовуються даними протоколу безперервного засідання прийняття, розгляду протоколів виборчих комісій та встановлення результатів засідання Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області 01988 від 25.10.2015 р. - 03.11.2015 р. № 16, відповідно до якого при розгляді вищезазначеної скарги від 27.10.2015 р. виступала не лише представник Політичної партії "Опозиційний блок" Рябікова А.В., а також інші представники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (арк. справи 43-51).
Також, колегією суддів встановлено, що позивачем подано до Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області 03.11.2015 р. з супровідним листом докази, які на думку представника Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області необхідно врахувати під час розгляду скарги від 27.10.2015, а саме: копія скарги від 27.10.2015 р., копія постанови суду від 31.10.2015 р., копія протоколу дільничної комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці № 440296, копія заяв виборців ОСОБА_7 та ОСОБА_8
Вказані документи отримані головою Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області Кристальною Т.Г. 03.11.2015 р., про що останньою особисто зроблено відмітку на супровідному листі, а підпис скріплено печаткою виборчої комісії. (арк. справи 22)
Відповідно до п. 13.4. Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів документи, звернення реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії.
Однак, відповідно до витягу з журналу реєстрації документів, заяв і скарг Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області вказані документи 03.11.2015 р. не зареєстровано (арк.справи 58-60)
Тобто, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції що головою комісії допущено порушення вимог Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, а саме: не здійснено реєстрацію отриманих нею документів.
Доводи апелянта про те, що відповідачем під час розгляду скарги Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області від 27.10.2015 р. не повно встановлено обставини та не досліджено всі докази, колегія суддів вважає необґрунтованими з огляду на таке.
Як підставу для задоволення повторної скарги позивачем визначено те, що членом районної виборчої комісії - представника від Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області ОСОБА_4, при спілкуванні з членом дільничної комісії № 440295 стало відомо, що на вказаній дільниці спочатку хотіли визнати недійсними виборчі бюлетені, у яких не був закріплений кандидат від Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі, однак, потім цю помилку виправили. Зважаючи на велику кількість бюлетенів, визнаних недійсними (29 зі 109 виданих) він припустив, що таку помилку могли допустити члени ДВК № 440296. Жодних доказів на підтвердження цих обставин до скарги (на момент її подання) не додано.
Як вбачається з повторної скарги позивача від 27.10.2015 р., в ній відсутні посилання на письмові пояснення виборців ОСОБА_7 та ОСОБА_10, а також у якості додатків зазначено лише копія скарги та копія рішення Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області про реєстрацію кандидатів у депутати від Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області (арк.справи 12).
Представник позивача у судовому засіданні також підтвердила, що заяви виборців ОСОБА_7 та ОСОБА_10 позивачем до скарги 27.10.2015 р. не долучались, вказані заяви представник Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області хотів надати членам комісії для огляду під час розгляду скарги по суті.
Більш того, заява ОСОБА_7 датована 29.10.2015, а тому надання її до комісії разом зі скаргою від 27.10.2015 р. є неможливим.
Відповідно до частини 6 статі 83 Закону України «Про місцеві вибори» за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Колегія суддів зазначає, що заявником підставою для повторного перерахунку голосів виборців на вищезазначеній дільниці визначено письмові заяви двох виборців, які не є належними доказами у розумінні частини 6 статі 83 та статті 98 Закону України «Про місцеві вибори».
На підставі вищенаведеного колегія суддів дійшла висновку, що доводи скарги позивача від 27 жовтня 2015 року засновані на припущеннях, які не підтверджені належним чином.
Стосовно пояснень свідків ОСОБА_7, ОСОБА_10 та ОСОБА_4 у судовому засіданні суду першої інстанції колегія суддів зазначає, що вказані пояснення жодним чином не впливають на суть вирішеної скарги та рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів зазначає, що встановити або спростувати порушення під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці № 440296 виключно на підставі заяв виборців не передбачається можливим, як з огляду на таємне голосування, так із огляду на неналежність доказів відповідно до Закону України «Про місцеві вибори».
З урахуванням встановлених обставин колегія суддів приходить до висновку, що вимога визнати протиправною та скасувати постанову Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 03 листопада 2015 року № 35/16 "Щодо повторного розгляду скарги Територіальної організації Політичної партії "Опозиційний блок" у Новопсковському районі Луганської області є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 440296 у Новопсковському районі Луганської області, колегія суддів зазначає наступне.
Судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що при розгляді повторної скарги від 27.10.2015 р. відповідачем 3 листопада 2015 року не порушено процедуру її розгляду, скаргу розглянуто відповідно до вимог Закону України "Про місцеві вибори", інших доказів, які свідчать про наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови від 03.11.2015 р., позивачем не надано, а колегією суддів не виявлено.
На підставі вищезазначеного, відсутні підстави, які б свідчили про необхідність зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 440296.
Вимога зобов'язати Новопсковську районну виборчу комісію Луганської області повторно встановити результати виборів, скласти та офіційно оприлюднити у засобах відповідний протокол (результати місцевих виборів) про результати виборів Новопсковської районної ради Луганської області, є похідною від перших двох позовних вимог та не підлягає задоволенню в зв'язку з відмовою в задоволенні перших двох позовних вимог.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для скасування постанови Новопсковської районної виборчої комісії Луганської області від 03 листопада 2015 року № 35/16 та зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 440296, внаслідок чого вимога про зобов'язання відповідача повторно встановлювати результати виборів не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, зазначена норма передбачає фактичне відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частини 2 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
При зверненні до суду з апеляційною скаргою позивачем судовий збір не сплачено, заявлено три вимоги немайнового характеру.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору складає 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Рішенням суду першої інстанції з позивача (юридичної особи) стягнуто 3654,00 грн. витрат зі сплати судового збору в дохід державного бюджету України.
За подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з ново виявленими обставинами сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що з позивача (юридичної особи) необхідно стягнути 4019,40 грн. витрат зі сплати судового збору в дохід державного бюджету України.
Отже, суд першої інстанції вирішив спір по суті вірно, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 172, ст.177, ст.195 ч.1, ст.196, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Територіальної організації Політичної партії «Опозиційний блок» у Новопсковському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2015 року у справі № 812/1582/15 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2015 року у справі № 812/1582/15 - залишити без змін.
Стягнути з Політичної партії "Опозиційний блок" (інд. код 37120464, поштовий індекс 03022, м. Київ, Голосіївський район, вул. Ломоносова, б. 22/15, кв.18) в дохід державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів Краматор.УК/м Краматорськ/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37944338; банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій обл.; код банку отримувача (МФО) 834016; рахунок отримувача 31211206781059; код класифікації доходів бюджету 22030001; призначення платежу Судовий збір, Донецький апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 34511611, судовий збір у розмірі 4019 (чотири тисячі дев'ятнадцять) гривень 40 коп.
Ухвала суду апеляційної інстанції проголошена в судовому засіданні в повному обсязі, набирає законної сили з моменту проголошення і за наслідками апеляційного перегляду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Колегія суддів А.В.Гайдар
Л.А.Василенко
Р.Ф.Ханова