ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
09 листопада 2015 рокусправа № 804/7874/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді:Юрко І.В., суддів: Гімона М.М., Олефіренко Н.А.,
секретарі судового засідання: Портненко М.В.,
за участі представника позивача: Алькова Д.С.,
представника відповідача: Соколової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Дніпродіпрошахт» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 липня 2015 року у справі № 804/7874/15 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська до Державного підприємства «Дніпродіпрошахт» про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач 26.06.2015 року звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Дніпродіпрошахт», яким просив стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за період 01.03.2015 року по 30.06.2015 року у сумі 180216 грн. 83 коп. (сто вісімдесят тисяч двісті шістдесят грн. 83 копійки). В обґрунтування позову зазначено, що відповідач повинен сплатити заборгованість у розмірі 180216,83 грн., яка виникла в зв'язку з несплатою різниці пенсії особам, визначеним у Законі України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у період з 31.03.2015 року по 30.06.2015 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративний позов задоволено повністю.
Стягнено з Державного підприємства «Дніпродіпрошахт» на користь Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, у період з 31.03.2015 року по 30.06.2015 року в сумі 180216,83 грн..
Не погодившись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції, та постановити нове рішення, яким позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська задовольнити частково у розмірі 113200,98 грн., в задоволенні решти суми в розмірі 67015,85 грн. відмовити. Також апелянт просить зобов'язати позивача надати довідку щодо списання або не списання спірної суми у розмірі 67015,85 грн. та зобов'язати сторони провести звірку загальної заборгованості.
Представник відповідача в судовому засіданні апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечував, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, передбачені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011.
Відповідач - Державне підприємство «Дніпродіпрошахт» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 05410777), зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська.
Відповідно до п.2 Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50% різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Відповідно до п.3 вказаного Порядку, фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.
Пунктом 5 Порядку визначено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Відповідно до ст.24 Закону №1977, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
З матеріалів справи вбачається і проти цього не заперечують сторони, що в Державному підприємстві «Дніпродіпрошахт» працювали громадяни, які у даний час отримують пенсію згідно статті 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» №1977- XII від 13.12.1991 року (далі по тексту - Закон №1977).
Відповідно до «Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, згідно із Законом України № 1977, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 372 (далі по тексту - Порядок), пенсійний орган за період з березня по червень 2015 року включно сплачував науковим пенсіонерам відповідача суми витрат на фінансування виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, які працювали на підприємстві, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право такі особи, що підтверджується відповідними повідомленнями (а.с.12-32).
Вказані повідомлення надсилались на адресу відповідача, що підтверджується відповідними супровідними листами (а.с.33-35).
Таким чином, отримавши зазначені повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між науковими пенсіями, призначеними відповідно до Закону №1977, та іншими пенсіями, призначеними відповідно до інших законодавчих актів, не надавши на них до Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська заперечень та не оскарживши розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив такі розрахунки.
У зв'язку з тим, що відповідач не сплатив позивачу зазначену в повідомленнях різницю між сумами наукових пенсій та іншими пенсіями, призначеними відповідно до інших законодавчих актів, за відповідачем за період з березня по червень 2015 року включно утворилась заборгованість в розмірі 180216 грн. 83 коп., що підтверджується розрахунком сум витрат за березень-червень 2015 року на фінансування різниці між сумою пенсій, призначеної відповідно до Закону України №1977 і сумою, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів ДП «Дніпродіпрошахт» (а.с.7-9).
Колегія суддів, погоджується з висновком суду першої інстанції, що підприємство зобов'язане сплачувати органам Пенсійного фонду України витрати на фінансування різниці між науковими пенсіями, призначеними відповідно до Закону №1977, та іншими пенсіями, призначеними відповідно до інших законодавчих актів.
Відповідно до п.8 Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Оскільки відповідачем не сплачено заборгованість по невідшкодованим сумам наукових пенсій за період з березня по червень 2015 року включно в розмірі 180216,83 грн., тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судом апеляційної інстанції надавався сторонам час для проведення звірки взаєморозрахунків. Відповідно акту такої звірки від 01.11.2015 року за даними пенсійного органу загальна заборгованість підприємства станом на 01.11.2015 року становить 657005,94 грн., за даними ДП «Дніпродіпрошахт» заборгованість на користь УПФУ в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська складає 589990,09 грн.. Розбіжність у вказаних розрахунках складає 67015,85 грн., що за даними пенсійного органу є залишком заборгованості, який рахується за підприємством на 01.01.2013 року.
Посилання апелянта на постанову Господарського суду Дніпропетровської області від 01.10.2007 року у справі №А12/179-07, якою відмовлено УПФУ в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська у стягненні з ДП «Дніпродіпрошахт» суми боргу в розмірі 67015,85 грн. у зв'язку зі спливом строку позовної давності, а тому пенсійний орган повинен був списати вказаний борг, колегією суддів до уваги не приймається, оскільки підприємством з 2007 року по теперішній час не оскаржувалась в судовому порядку неправомірность дій пенсійного органу щодо зарахування поточних платежів пенсійному органу на погашення заборгованості за більш ранні періоди.
Вимоги апеляційної скарги про зобов'язання позивача надати довідку щодо списання або не списання суми у розмірі 67015,85 грн. та зобов'язати сторони провести звірку загальної заборгованості колегією суддів до уваги не приймаються, оскільки апелянт є відповідачем по справі, а тому будь-яких позовних вимог а ні в суді першої, а ні в суді апеляційної інстанції висувати не може.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Управліннм Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська доведено правомірність стягнення з Державного підприємства «Дніпродіпрошахт» заборгованості витрат на виплату пенсій за період 01.03.2015 року по 30.06.2015 року у сумі 180216 грн. 83 коп..
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Дніпродіпрошахт» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 липня 2015 року у справі № 804/7874/15 залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 липня 2015 року у справі № 804/7874/15 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
В повному обсязі ухвалу складено 09 листопада 2015 року.
Головуючий суддя: І.В. Юрко
Суддя: М.М.Гімон
Суддя: Н.А. Олефіренко