ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
03 листопада 2015 року № 826/6737/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу
за позовом
Державної архітектурно-будівельної інспекції України
до
Обслуговуючого житлово-будівельного кооперативу "Британський квартал"
про
застосування заходів реагування
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулась до суду з позовом до обслуговуючого житлового кооперативу «Британський квартал» про застосування заходів реагування шляхом зупинення експлуатації капітальної забудови будівлі, яка розташована на земельній ділянці, яка використовується на підставі свідоцтв САК №545229 зареєстрованого 02.12.2013 за індексним номером 13791867, серії САК №545132 індексний номер 13649413, серії САК 545133 індексний номер 13652263 зареєстрованих 29.11.2013.
Позов обґрунтовано тим, що будівельні роботи з будівництва житлових будинків проведено з суттєвим порушенням містобудівного законодавства, замовником будівництва у декларації про готовність об’єкта до експлуатації наведено недостовірні дані, внаслідок чого скасовано реєстрацію декларації про готовність об’єкту до експлуатації, отже будівлі є самочинним будівництвом. Вказане на думку позивача вказує на наявність підстав для застосування заходів реагування шляхом зупинення експлуатації капітальної забудови будівлі.
Відповідач - обслуговуючий житловий кооператив «Британський квартал» - заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи.
Ухвалою від 10.06.2015 зупинено провадження у справі №826/6737/15 до набрання законної сили постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2015 у справі №826/7199/15 за позовом обслуговуючого житлово-будівельного кооперативу “Британський квартал” до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування приписів від 26.03.2015 про усунення порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, постанов про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 07.04.2015, наказів від 10.03.2015 №151, №50 “д” від 31.03.2015, №51 “д” від 31.03.2015, 252 від 09.04.2015, №253 від 09.04.2015.
В подальшому, ухвалою від 03.11.2015 провадження у справі №826/6737/15 поновлено.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується подання, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у місті Києві Державної архітектурно-будівельної інспекції України проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Обслуговуючим житлово-будівельним кооперативом «Британський квартал», за результатом якої складено акт від 26.03.2015 (далі – акт перевірки).
З акту перевірки вбачається, що перевіркою встановлено наступне: встановлено, за адресою: вул. Яблунева, 39, 41, 45, 47, 49 у Голосіївському районі м. Києва, Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки № 26/14/12-3/009-14 від 10.06.2014. Згідно виданих містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за вказаною вище адресою № 26/14/12-3 009-14 від 10.06.2014 функціональне призначення земельної ділянки: відповідно
до проектних рішень ДПТ мікрорайону «Жуляни», затвердженого рішенням КМР від 14.06.07 № 796/1457 та від 18.12.2008 № 922/922 - територія садибної житлової забудови. Крім того, техніко-економічні показники об'єкта будівництва за намірами замовника у складі містобудівного розрахунку в частині поверховості будівлі складає 7 (сім) поверхів. Згідно п. 3.19* ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень», район садибної забудови може бути сформований окремими житловими чи блокованими будинками з присадибними і приквартирними) ділянками з господарськими будівлями або без них. Забудова цих районів не повинна перевищувати 4-х поверхів. В містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки від 10.06.2014 № 26/14/12-3 009-14 уточнено техніко-економічні показники (ТЕП) з врахуванням забезпечення мешканців житлових будинків об'єктами соціально-культурного визначення (дитячі /дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я тощо), необхідною кількістю машино-місць, при будинкових майданчиків тощо.
Згідно листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.04.2014 № 7/14-4911 на засідання Секції «Містобудування та архітектури, будівництва об'єктів цивільного та промислового призначення, будівельних матеріалів і виробів» Науково-технічної ради Мінрегіону від 24 квітня 2014 року (далі - Секція) було вирішено погодити відхилення від вимог, зокрема, ДБН 360-92** в частині збільшення поверховості до 7 (цокольний, 5 основних, мансардний) за умови отримання містобудівних умов та обмежень земельної ділянки у Департаменті містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Без виконання умов Секції, прийняте рішення вважається недійсним.
Проте, відповідачем у декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ІУ 143142410969 від 29.08.2014 «Будівництво житлових будинків (будинок № 1, № 3) по вул. Яблунева, 45, 47, 49 у Голосіївському районі м. Києва (І-черга будівництва) (будинок №1)» в частині основних показників об'єкта зазначено, що поверховість І черги складає - цоколь, п'ять поверхів, дворівнева мансарда, що в свою чергу не відповідає вимогам Секції та містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки.
Отже, у декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ІУ 143142410969 від 29.08.2014 відповідачем вказано недостовірні дані в частині відповідності виконаних будівельних робіт державним будівельним нормам, стандартам і правилам, чим порушено ч. 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Також, відповідачем вказано недостовірні дані в декларації про готовність об’єкта до експлуатації № КВ 143150640276 від 05.03.2015 в часині відповідності виконаних будівельних робіт державним будівельним нормам, стандартам і правилам, чим порушено ч. 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
На підставі викладеного позивач вказує, що будівельні роботи з будівництва житлових будинків виконані з істотним порушенням будівельних норм і правил, що у відповідності до ст. 376 Цивільного кодексу України та постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №6 від 30.03.2012 є підставою вважати об’єкти самочинним будівництвом.
Крім того, перевіркою було встановлено, що на земельній ділянці, яка використовується ОЖБК «Британський квартал» на підставі свідоцтва про право власності на земельну ділянку серія САК № 545229, зареєстрованого Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м. Києві 02.12.2013 за індексним № 13791867; свідоцтв про право власності на земельну ділянку: серія САК № 545132, індексний № 13649413; серія САК №545133 індексний № 1365226.3, які зареєстровані Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м. Києві від 29.11.2013, самовільно без документів, що надають право на виконання будівельних робіт та належно затвердженого проекту виконані будівельні роботи із будівництва капітальної будівлі, що є порушенням ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та експлуатується без прийняття об’єкту в експлуатацію, чим порушено ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
З матеріалів справи вбачається, що на підставі акту перевірки позивачем винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26.03.2015, та протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26.03.2015, копії яких долучено до матеріалів справи.
Також, позивачем прийнято наказ від 31.03.2015, яким скасовано реєстрацію декларації про готовність об’єкту до експлуатації «Будівництво житлових будинків (будинок №1, №3) по вул. Яблуневій, 45, 47, 49 у Голосіївському районі м. Києва (ІІ черга будівництва) № КВ 143150640276 від 05.03.2015.
Враховуючи зазначене, у зв’язку з тим, що будівельні роботи не відповідають вимогам законодавства, позивач звернувся з відповідним позовом до суду з вимогою про зупинення експлуатації капітальної будівлі.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері містобудівної діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Згідно положень ст.4 Закону України «Про архітектурну діяльність» (далі – Закон №687) для створення об'єкта архітектури виконується комплекс робіт, який включає: підготовку містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки у випадках і порядку, передбачених законодавством; здійснення в необхідних випадках передпроектних робіт, а також заходів з охорони нововиявлених під час здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єктів містобудування, що відповідно до закону мають антропологічне, археологічне, естетичне, етнографічне, історичне, мистецьке, наукове чи художнє значення; пошук архітектурного рішення, розроблення, погодження у визначених законом випадках і затвердження проекту; виконання робочої документації для будівництва, а в разі виконання її або окремих її частин іншим виконавцем - здійснення авторського нагляду за таким виконанням; будівництво (нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт) та знесення об'єкта архітектури, архітектурно-будівельний контроль, технічний та авторський нагляди під час здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування; прийняття спорудженого об'єкта в експлуатацію.
В ст.9 Закону №687 визначено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності» (далі Закон №3038).
Пунктом 11 ч.1 ст.1 Закону №3038 визначено, що проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об'єктів будівництва.
Згідно ч.5 ст.26 Закону №3038 проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених ст.31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Відповідно до ч.1 ст.31 Закону №3038 проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Згідно ч.6 ст.31 Закону №3038 проектна документація на будівництво об'єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що будівництво об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних норм, стандартів і правил у порядку, визначеному законодавством у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону №3038 право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.
Згідно ч. 1, 8 ст. 39 Закону №3038 прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.
Як зазначено вище, перевіркою встановлено, що на земельній ділянці, яка використовується ОЖБК «Британський квартал» самовільно без документів, що надають право на виконання будівельних робіт та належно затвердженого проекту виконані будівельні роботи із будівництва капітальної будівлі, під відділ продажу, що є порушенням ч. 1 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та експлуатується без прийняття об’єкту в експлуатацію, чим порушено ч. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
З матеріалів справи вбачається, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2015 у справі №826/7199/15 задоволено позов обслуговуючого житлово-будівельного кооперативу «Британський квартал» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України визнано протиправними та скасовано приписи від 26.03.2015 про усунення порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 07.04.2015, накази від 10.03.2015 №151, №50 «д» від 31.03.2015, №51 «д» від 31.03.2015, 252 від 09.04.2015, №253 від 09.04.2015.
Ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2015 та Вищого адміністративного суду України від 15.10.2015 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2015 у справі №826/7199/15 залишено без змін.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Отже, постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2015 у справі №826/7199/15 набрала законної сили 16.07.2015.
Зі змісту згадуваної постанови вбачається, що суд дійшов висновку про протиправність: наказу №151 від 10.03.2015 р. про призначення позапланової перевірки позивача з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті "Будівництво житлових будинків на вулиці Яблуневій, 39, 41, 45, 47, 49 у Голосіївському районі м. Києва" ; накази про скасування реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації №50 “д” та №51 “д” від 31.03.2015 р. та накази про скасування реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт та про готовність об’єкта до експлуатації №253, №252 від 09.04.2015 р.
З акту перевірки від 26.03.2015 р. вбачається, що на земельній ділянці, яка використовується ОЖБК “Британський квартал” на підставі свідоцтва про право власності на земельну ділянку серія САК № 545229, індексний № 13791867 - зареєстровано Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м. Києві від 02.12.2013 р.; свідоцтв про право власності на Земельну ділянку: серія САК № 545132, індексний № 13649413; серія САК №545133 індексний № 13652263 - зареєстровано Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м. Києві від 29.11.2013 р., самовільно, без документів що надають право на виконання будівельних робіт та належно затвердженого проекту, виконані будівельні роботи із будівництва капітальної будівлі, що є порушенням ч. 1 ст. 34 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”. Разом з цим, зазначена капітальна будівля експлуатується ОЖБК “Британський квартал” під відділ продажу без прийняття об'єкта в експлуатацію, чим порушено ч. 8 ст. 39 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.
Проте, у вказаній постанові суд дійшов висновку, що зазначена споруда є одноповерховою, виготовлена із збірних конструкцій, встановлена тимчасово та без улаштування фундаменту, що свідчить про наявність характеристик тимчасової, а не капітальної споруди. Крім того, в акті перевірки відповідачем не наведено жодних обґрунтованих висновків, на підставі яких інспекція встановила порушення позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Згідно ч. 1. ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на викладене, протиправність наказу №151 від 10.03.2015 р. про призначення позапланової перевірки позивача з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті "Будівництво житлових будинків на вулиці Яблуневій, 39, 41, 45, 47, 49 у Голосіївському районі м. Києва" ; наказів про скасування реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації №50 “д” та №51 “д” від 31.03.2015 р. та накази про скасування реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт та про готовність об’єкта до експлуатації №253, №252 від 09.04.2015 р не потребує потворного доказування.
З вказаних підстав не потребує повторного доказування висновок суду, що капітальна будівля експлуатується ОЖБК “Британський квартал” під відділ продажу та розміщена на земельній ділянці, яка використовується ОЖБК “Британський квартал” на підставі свідоцтва про право власності на земельну ділянку серія САК № 545229, індексний № 13791867 - зареєстровано Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м. Києві від 02.12.2013 р.; свідоцтв про право власності на Земельну ділянку: серія САК № 545132, індексний № 13649413; серія САК №545133 індексний № 13652263 - зареєстровано Реєстраційною службою Головного управління юстиції у м. Києві від 29.11.2013 р. є тимчасовою спорудою.
Оскільки перевірку відповідача проведено за вістун ості законодавчо визначених підстав, враховуючи, що висновки викладені в акті перевірки спростовано судовим рішенням, яке набрало законної сили, отже суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 160-163, 183-2, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити в задоволенні позову.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, та підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя В.І. Келеберда