ОСОБА_1 окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"02" листопада 2015 р. № 820/6076/15
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
при секретарі - Принцевській Ю.В.,
за участю: представника відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 25.01.15р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Житлового кооперативу "Роща-5" до Державного реєстратора Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції ОСОБА_3, ОСОБА_1 міського управління юстиції в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, третя особа - ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Житловий кооператив "Роща-5", звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 02.11.15р., просить суд скасувати рішення про державну реєстрацію державним реєстратором Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції ОСОБА_3 від 16.03.2015 року №9113515 щодо права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 32,3 кв.м, 16,6 кв. м за ОСОБА_4; зобов'язати ОСОБА_5 службу ОСОБА_1 міського управління юстиції виконати рішення Апеляційного суду Харківської області від 02.06.15р. по справі №638/2516/15-ц та поновити дію заходів забезпечення позову, застосованих рішенням Дзержинського районного суду м.Харкова від 19.11.2012 року по справі № 2-з/2011/61/2012, у вигляді накладення арешту на квартиру АДРЕСА_2.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що державним реєстратором Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції ОСОБА_3 неправомірно зареєстровано право власності на квартиру за ОСОБА_4, оскільки на квартиру за адресою: АДРЕСА_1, продовжує діяти заборона на відчуження у вигляді арешту нерухомого майна згідно рішення Апеляційного суду Харківської області від 02.06.15р. Також позивач зазначив, що відповідачем неправомірно вчинюється бездіяльність по не виконанню рішення Апеляційного суду Харківської області від 02.06.15р. по справі №638/2516/15-ц та безпідставно не поновлюється дія заходів забезпечення позову, застосованих рішенням Дзержинського районного суду м.Харкова від 19.11.2012 року по справі № 2-з/2011/61/2012. у вигляді накладення арешту на квартиру АДРЕСА_2 .
Представник позивача у судове засідання не прибув, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Через канцелярію суду від представника позивача ОСОБА_6 надійшла заява від 02.11.15р. про розгляд справи без участі його представника або про перенесення судового засідання на іншу дату.
Суд зазначає, що підстав для відкладення розгляду справи суд не вбачає, у зв'язку з чим вважає за можливе розглянути справу без участі представника позивача, якого належним чином повідомлено про дату, час та місце судового засідання.
Ухвалою суду, яка занесена до журналу судового засідання 02.11.15 р., у порядку та на підставі ст. 55 КАС України замінено первинного відповідача ОСОБА_5 службу ОСОБА_1 міського управління юстиції на Харківське міське управління юстиції в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Представник відповідача ОСОБА_1 міського управління юстиції в особі відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно, ОСОБА_2, у судовому засіданні заперечував проти позову у повному обсязі та просив у його задоволенні відмовити, посилаючись на доводи та обґрунтування , викладені в запереченні на позов.
Відповідач - державний реєстратор Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції ОСОБА_3, у судове засідання не прибула, повідомлена належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Третя особа - ОСОБА_4, у судове засідання не прибула, повідомлена належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Враховуючи те, що відповідач та третя особа повідомлені належним чином про дату, час та місце судового розгляду, керуючись ч.4 ст. 128 КАС України, суд вирішив розглядати справу за їх відсутності .
Заслухавши представника ОСОБА_1 міського управління юстиції в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі ухвали Дзержинського районного суду м.Харкова від 20.11.2012р. (а.с.37) реєстратором : ОСОБА_1 філією державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, зареєстровано обтяження - арешт нерухомого майна на квартиру за адресою: АДРЕСА_1, власником якої була ОСОБА_7(а.с.7).
На підставі заяви ОСОБА_8 та ухвали Дзержинського районного суду м.Харкова по справі №638/2516/15-ц від 06.03.15р., яка набрала законної сили, державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції Харківської області прийнято рішення про державну реєстрацію припинення обтяження - арешту нерухомого майна на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 та внесено запис про припинення зазначеного обтяження (а.с.84) .
Крім того, ОСОБА_5 службою ОСОБА_1 міського управління юстиції Харківської області 16.03.2015 року на підставі договору купівлі - продажу від 24.07.12р. зареєстровано право власності на квартиру за адресою:м. Харків, АДРЕСА_3 за ОСОБА_4 (а.с.71).
Що стосується вимоги позивача про скасування рішення про державну реєстрацію державним реєстратором права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 32,3 кв.м, 16,6 кв. м за ОСОБА_4, судом встановлено наступне.
Згідно преамбули Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень №1952-ІV від 01.07.2004 року (далі Закон України №1952-ІV), цей Закон визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Відповідно до положень ст.2 Закону України №1952-ІV визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно ч.2 ст. 9 ст.2 Закону України №1952-ІV (у редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; (наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав;
3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;
5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;
6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
7) надає інформацію з Державного реєстру прав або відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом;
8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;
8 1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент оформлення права законодавства проводили таке оформлення, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо оформлених речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки;
9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.
Ч.1 ст. 15 Закону №1952 закріплено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:
1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;
2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;
3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;
4) внесення записів до Державного реєстру прав;
5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;
6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до ч.1 ст. 19 Закону №1952 державна реєстрація прав проводиться на підставі:
1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;
2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;
3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
5) рішень судів, що набрали законної сили;
6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Судом встановлено, що державним реєстратором Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції ОСОБА_3 16.03.2015 року зареєстровано право власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_4 на підставі договору купівлі - продажу. На момент здійснення зазначеної реєстрації у державному реєстрі були відсутні будь - які заборони на відчуження нерухомого майна на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач 09.06.15р. звертався з заявою до Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції, в якій просив скасувати реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_4 за ОСОБА_4.
Позивачем до своєї заяви від 09.06.15р. було подано копію ухвалу Апеляційного суду Харківської області по справі №638/2516/15-ц, провадження №22ц/790/3350/15 від 02.06.15р.(а.с.5).
Суд зазначає, що ухвала Апеляційного суду Харківської області по справі №638/2516/15-ц, від 02.06.15р. не скасовує наявність підстави (договору купівлі - продажу), на підставі якого державним реєстратором здійснено реєстрацію права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_4.
Крім того, з самої ухвали Апеляційного суду Харківської області по справі №638/2516/15-ц від 02.06.15р. вбачається, що судом ухвалено скасувати ухвалу Дзержинського районного суду м.Харкова від 06.03.15р. та передати питання (про скасування забезпечення позову у вигляді накладеного арешту на квартиру , розташовану за адресою: АДРЕСА_1 ) на новий розгляд до того ж суду.
ОСОБА_5 службою ОСОБА_1 міського управління юстиції надано відповідь позивачу листом від 22.06.15р. № 2295 (а.с.41), якою повідомлено, що у державних реєстраторів відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції відсутні правові підстави для розгляду питання щодо скасування державної реєстрації речових прав на квартиру АДРЕСА_5 .
Згідно ч. 2 ст. 26 Закону №1952 у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Суд зазначає, що ані до матеріалів справи, ані державному реєстратору, позивачем не надано доказів наявності судового рішення, яким скасовано наявність підстави (договір купівлі - продажу) для реєстрації права власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 за ОСОБА_4 , а також у реєстрі відсутні обтяження на відчуження зазначеного нерухомого майна, через що у суду відсутні підстави для скасування рішення про державну реєстрацію прав на зазначене нерухоме майно
Що стосується вимоги позивача про зобов'язання Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції виконати рішення Апеляційного суду Харківської області від 02.06.15р. по справі №638/2516/15-ц та поновлення дії заходів забезпечення позову, застосованих рішенням Дзержинського районного суду м.Харкова від 19.11.2012 року по справі № 2-з/2011/61/2012, у вигляді накладення арешту на квартиру АДРЕСА_2, судом встановлено наступне.
Як встановлено та зазначено судом вище, на підставі ухвали Дзержинського районного суду м.Харкова від 20.11.2012р. реєстратором: ОСОБА_1 філією державного підприємства "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України, зареєстровано обтяження - арешт нерухомого майна на квартиру за адресою: АДРЕСА_1, власником якої була ОСОБА_7.
На підставі ухвали Дзержинського районного суду м.Харкова по справі №638/2516/15-ц від 06.03.15р., яка набрала законної сили, державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції Харківської області внесено запис про припинення обтяження - арешту нерухомого майна на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивачем до матеріалів справи надано ухвалу Апеляційного суду Харківської області по справі №638/2516/15-ц від 02.06.15р., згідно якої судом ухвалено скасувати ухвалу Дзержинського районного суду м.Харкова від 06.03.15р. та передати питання (про скасування забезпечення позову у вигляді накладеного арешту на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 ) на новий розгляд до того ж суду.
П.2 ч.2 ст.9 Закону України №1952-ІV закріплено, що державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.
Згідно ч.4 ст. 15 Закону України №1952-ІV державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Таким чином, на законодавчому рівні закріплено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження .
Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 р. N 868 деталізовано процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відповідно до п. 8 Порядку для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 1 1 цього Порядку, заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
П.9 Порядку закріплено, що орган державної реєстрації прав, нотаріус, особа, зазначена у пункті 1 1 цього Порядку, приймає заяви в порядку черговості їх надходження шляхом реєстрації у базі даних про реєстрацію заяв і запитів з автоматичним присвоєнням їм реєстраційного номера, фіксацією дати та часу реєстрації.
Згідно п.13 Порядку заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові, особі, зазначеній у пункті 1 1 цього Порядку, необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату адміністративного збору.
У разі коли заінтересована особа відповідно до закону звільнена від сплати адміністративного збору та/або плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату адміністративного збору та/або документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, не подаються.
Наказом Міністерства юстиції України від17.04.2012 № 595/5 затверджено форми та встановлені вимоги до заповнення заяв у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
П. 20 Порядку закріплено, що за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п.73 Порядку під час проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно заінтересованою особою є особа, якою встановлено обтяження, а також особа, в інтересах якої встановлено обтяження (обтяжувач).
Згідно п.74 Порядку для проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення обтяжень таких речових прав, та інші документи, визначені цим Порядком.
П.п.1 п.75 Порядку закріплено, що документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення обтяжень речових прав на нерухоме майно, є рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили.
Також, п. ч.2 ст. 19 Закону України №1952-IV закріплено, що державна реєстрація обтяжень здійснюється на підставі рішень судів, що набрали законної сили.
З письмового заперечення представника Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції (правонаступником якого є Харківське міське управління юстиції в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно) від 05.10.15 р. вбачається, що заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо обтяження, стосовно державної реєстрації обтяження на підставі ухвали Апеляційного суду Харківської області від 02.06.15р. по справі №22ц/790/3350/15 на об'єкт нерухомого майна, розташованого за адресою: квартира АДРЕСА_4 в базі заяв та запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не реєструвалося.
Суд зазначає, що позивачем подано заяву від 09.06.15р. до Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції з проханням скасувати реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_4 за ОСОБА_4.
У той же час, встановленої законодавством форми заяви про реєстрацію (поновлення) обтяження на нерухоме майно : на квартиру АДРЕСА_4 на підставі ухвали Апеляційного суду Харківської області по справі №638/2516/15-ц від 02.06.15р. позивачем не було подано до відповідача. Доказів надіслання такої заяви до відповідача Апеляційним судом Харківської області, яким ухвалено рішення по справі №638/2516/15-ц від 02.06.15р., до справи також не надано, а судом під час судових засідань не виявлено таких доказів.
Таким чином, суд, прийшов до висновку, про те, що відсутні підстави для зобов'язання Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції виконати рішення Апеляційного суду Харківської області від 02.06.15р. по справі №638/2516/15-ц та поновлення дії заходів забезпечення позову, застосованих рішенням Дзержинського районного суду м.Харкова від 19.11.2012 року по справі № 2-з/2011/61/2012, у вигляді накладення арешту на квартиру АДРЕСА_6, через що у задоволенні зазначеної вимоги належить відмовити.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до п. 4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 160-163, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Житлового кооперативу "Роща-5" до Державного реєстратора Реєстраційної служби ОСОБА_1 міського управління юстиції ОСОБА_3, ОСОБА_1 міського управління юстиції в особі відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, третя особа - ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 11 листопада 2015 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.