Постанова № 53324964, 29.10.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2015
Номер справи
806/2779/15
Номер документу
53324964
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2015 року м.Житомир справа № 806/2779/15

категорія 8.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черняхович І.Е.,

секретар судового засідання Господарчук І.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі на суму 1510598,87 грн.,

встановив:

Житомирська обєднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі, на суму 1510598,87 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач має заборгованість перед бюджетом на суму 1510598,87 грн.

В судовому засіданні 16.09.2015 представником позивача зменшено позовні вимоги, просив суд надати дозвіл на продаж майна ДП Житомирський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України", яке перебуває у податковій заставі на погашення податкового боргу у сумі 887904,47 грн. (а.с. 86).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав суду заяву, в якій просив справу розглядати без участі представника відповідача. В письмовому запереченні просив в задоволенні позову відмовити та пояснив, що Відкрите акціонерне товариство "Державна компанія "Автомобільні дороги України" утворене відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 №221 "Про утворення відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", в розділі 2 якої визначено, що у державній власності закріплюється 100 відсотків акцій компанії із забороною їх відчуження. За таких обставин, на думку представника позивача, відсутні підстави длянадання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Дочірнє підприємство "Житомирський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" зареєстроване як юридична особа Житомирським міським управлінням юстиції 31.05.2002 за № 7114, код ЄДРПОУ 32008278.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податкову заборгованість у сумуі 887904,47 грн. (а.с. 86)

Житомирською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області було сформовано податкову вимогу № 2439-25 від 25.04.2015.

Рішенням Житомирської ОДПІ Міндоходів у Житомирській області від 08.12.2014 № 2753 податковим керуючим складено акт опису майна: адмінбудинок (вул. Перемоги, 75, м. Житомир), адмінбудинок (вул. Лісова, 5, с. Зарічани Житомирський район, Житомирська область), приміщення під гараж на 40 автомобілів, будівля котельні, гараж для автобусів, трактор КИЙ - 14102, автомобіль спеціальний.

Відповідно до 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Приписами п. 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Проте, пунктом 1.1 статті 1 Статуту підприємства Дочірнє підприємство "Житомирський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" створено відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України від 09.04.2002 № 156, яке відповідно до закону України "Про акціонерне товариства" та Наказу Державної служби автомобільних доріг України № 73 від 16.03.2011 визнається за типом публічним акціонерним товариством.

Відповідно до пункту 2.1 статті 2 Статуту, підприємство, засноване з метою забезпечення економічних інтересів держави, задоволення потреб держави, населення та оборони країни в удосконаленні і розвитку автомобільних доріг загального користування, розширення можливостей виробничого та соціального розвитку підприємств дорожнього господарства, підвищення ефективності використання матеріальних, фінансових та інших ресурсів на основі спільної діяльності, розподілу праці і кооперації. Приписами пункту 4.2 статті 4 Статуту передбачено, що майно Підприємства складається з сукупності речей, майнових прав, інших цінностей, вартість яких відображається на самостійному балансі Підприємства, яке передається Засновником Підприємству в господарське відання та іншого майна, набутого Підприємством на засадах, не заборонених чинним законодавством і Статутом.

Відкрите акціонерне товариство "Державна компанія "Автомобільні дороги України" утворене відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 221 "Про утворення відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", в розділі 2 якої визначено, що у державній власності закріплюється 100 відсотків акцій компанії із забороною їх відчуження.

Крім того, відповідно до пункту 8.2 статті 8 Статуту, у державній власності закріплюється 100 відсотків акцій Компанії із забороною їх відчуження, використання для формування статутних капіталів будь - яких субєктів господарювання, передачі в управління будь - яким особам та вчинення будь - яких дій, наслідком яких може бути відчуження цих акцій з державної власності, зокрема передача в заставу, до прийняття окремого рішення щодо приватизації Компанії.

Як вбачається, з акта опису майна, у податкову заставу взято майно, яке перебуває на балансі Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" так і філії "Зарічанська ДЕД " ДП "Житомирський облавтодор", філії "Коростенська ДЕД" ДП "Житомирський облавтодор".

Згідно з Положенням про філію "Зарічанська ДЕД" ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України філії створені як відособлений структурний підрозділ ДП "Житомирський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"

Для здійснення оперативно - господарської діяльності філією, ДП "Житомирсьий облавтодор" з майна, переданого йому ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України в оперативне управління, передає філії основні засоби та обігові кошти, а також товарно - матеріальні цінності.

Таким чином, в статутному фонді Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" частка майна держави становить більше 25 відсотків.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна", встановлено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних капіталах яких частка держави становить не менше 25 відсотків (далі - підприємства), до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.

Пунктом 96.2 статті 96 Податкового кодексу України передбачено, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

- надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків;

- досудову санацію такого платника податків за рахунок коштів державного бюджету;

- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

- виключення платника податків із переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство, у порядку, встановленому законодавством України.

Відповідно до пункту 96.3 статті 96 Податкового Кодексу України, відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Контролюючий орган на обумовлені обмеження не звернув уваги, доказів, які б свідчили про звернення до органу виконавчої влади, до сфери управління якого він належить, з поданням щодо прийняття рішення щодо погашення боргу в порядку, передбаченому статтею 96 Податкового кодексу України, суду не надано.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу є не обґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 86, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -,

постановив:

У задоволенні позову Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до Дочірнього підприємства "Житомирський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі на суму 887904,47 грн. - відмовити.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І.Е.Черняхович

Повний текст постанови виготовлено: 05 листопада 2015 р.