ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2015 р. Справа № 804/14234/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юркова Е.О.
при секретарі - Шпота Я.С.
заза участю: представник позивача -ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» до Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» до Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області з вимогами:
- скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 10.06.2015 року за платежем: акцизний податок з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, яким визначена сума грошового зобовязання за основним платежем 31 234,65 грн. та штрафні санкції 15 617,33 грн., прийняте Нововолинською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області.
В обґрунтування позову позивач посилається на безпідставність та необґрунтованість висновків акту від 20.05.2015р. № 521/22.5/32560942 камеральної перевірки даних, задекларованих з акцизного податку ТОВ ВТФ «Авіас» за березень 2015 року, оскільки позивач не здійснює роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачу, що відповідно до чинного законодавства є обєктом оподаткування акцизним податком, а здійснює реалізацію товару на торгівельні точки до підприємств-пертнерів, які в свою чергу через мережу АЗС здійснюють відпуск нафтопродуктів кінцевому споживачу. Вказав, що правомірно при визначенні сум податкового зобовязання з акцизного податку оподатковує лише операції з реалізації підакцизних товарів за місцем реалізації (торгівельна точка) кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, а реалізацію юридичним особам та фізичним особам-підприємцям, через мережі АЗС яких здійснюється відпуск нафтопродуктів за довірчими документами покупцям позивача, не включає до обєкту оподаткування через використання останніми нафтопродуктів у своїй господарській діяльності (комерційне використання), що відповідає приписам п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14, п.п.212.1.11 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України.
Отже прийняте на підставі вказаного акту перевірки спірне податкове повідомлення-рішення винесено без урахування фактичних обставин справи та в порушення приписів податкового законодавства, тому є протиправним та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надав письмові заперечення на позов, в обґрунтування яких вказав, що в ході проведення камеральної перевірки даних, задекларованих позивачем у декларації з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за березень 2015 року було встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельною фірмою «Авіас» приписів ст.213, ст.214, п.п.215.3.4 п.215.3 ст.215, ст.216 Податкового кодексу України, що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за березень 2015 року в сумі 31 234,65 грн. Вказав, що податкові зобов'язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій. При цьому факт придбання підакцизного товару субєктом господарювання сам по собі не свідчить про його подальше комерційне використання. Продаючи пальне субєктам господарювання, позивач не зясовував подальше його використання, зокрема, факт його комерційного використання, що передбачає саме перепродаж товару (підакцизних товарів) іншому кінцевому споживачеві, або ж факт іншого господарського використання. Оскільки через мережу АЗС здійснювався роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевим споживачам, такі операції згідно п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України є обєктом оподаткування акцизним податком. Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено обґрунтовано та скасуванню не підлягає.
Вислухавши представника позивача, врахувавши позицію відповідача, викладену у письмових запереченнях, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявності підстав для його задоволення.
Як вбачається із матеріалів справи, 20.05.2015р., на підставі ст. 48 Податкового кодексу України, у порядку ст.76 Податкового кодексу України, Нововолинською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області (далі Нововолинська ОДПІ, відповідач) проведено камеральну перевірку податкової звітності декларації з акцизного податку Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» (далі - ТОВ ВТФ «Авіас», позивач) задекларованих з акцизного податку за березень 2015 року.
Вказаною перевіркою встановлено порушення ст.213, ст..214, п.п.215.3.4 ст.215, ст..216 Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України №14 від 23.01.2015 року «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» ТОВ ВТФ «Авіас», що призвело до заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за березень 2015 року в сумі 31 234,65 грн.
За результатами перевірки податковим органом був складений акт від 20.05.2015р. № 521/22.5/32560942 «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих з акцизного податку ТОВ ВТФ «Авіас» за березень 2015 року».
На підставі акту перевірки Нововолинською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» № НОМЕР_1 від 10.06.2015 року про збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» грошового зобовязання з акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, за основним платежем на суму 31 234,65 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 15 617,33 грн.
Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивачем було подано до Головного управління ДФС у Волинській області скаргу від 02.07.2015р. за № 414 на податкове повідомлення-рішення.
Рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 16.07.2015р. за № 4816/10/03-20-10-03-06 повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 10.06.2015 року залишено без змін, скаргу без задоволення.
Суд вважає, що висновки зазначені в акті перевірки від 20.05.2015р. № 521/22.5/32560942, а отже і податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 10.06.2015 року є безпідставними та не відповідають дійсним обставинам справи, з огляду на наступне.
Положеннями п.п.14.1.4 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Відповідно до п.п.212.1.11 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
За приписами п.215.1 ст.215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.
Згідно з п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів;
Як визначено п.п.214.1.4 п.214.1 ст.214 Податкового кодексу України базою оподаткування у разі обчислення податку із застосуванням адвалерних ставок - є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу.
Згідно з п.п.215.3.10 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 цього Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.
Положеннями абз.2 п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що реалізацією субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - є продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших субєктах господарювання громадського харчування.
Аналіз наведених законодавчих приписів дозволяє дійти висновку, що операція з реалізації субєктом господарювання підакцизних товарів є обєктом оподаткування акцизним збором в розумінні п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України коли субєктом здійснюється продаж підакцизних товарів безпосередньо громадянам або іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.
З наведеними положеннями узгоджуються приписи Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.15 року №14, відповідно до якого Додаток 6 Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів до декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку:
графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків;
графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання;
у графі 5 Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр. 3 - гр. 4) вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.
Отже, законодавець окремою графою виділив вартість підакцизних товарів, реалізованих в роздрібній торговельній мережі (а відтак через АЗС), але для комерційного використання, які не входять до бази оподаткування акцизним податком.
З матеріалів справи судом встановлено, що ТОВ ВТФ «Авіас» здійснює реалізацію нафтопродуктів через мережу торгівельних точок. ТОВ ВТФ «Авіас» як постачальником було укладено договори поставки з контрагентами-покупцями, а саме як приклад: №74 від 19.03.2015р., укладений з КП «Полігон», №148 від 12.01.2015р., укладений з ПАТ «Нововолинський ливарний завод». На підставі укладених угод виписані специфікації, видаткові накладні.
В подальшому підприємствами-покупцями ТОВ ВТФ «Авіас» здійснюється реалізація нафтопродуктів через власні/орендовані мережі АЗС.
Отже, за умови реалізації товару кінцевому споживачу для особистого некомерційного використання, відпуск нафтопродуктів здійснюється саме підприємствами-покупцями ТОВ ВТФ «Авіас».
Позивач при визначенні сум податкового зобовязання з акцизного податку оподатковує лише операції з реалізації підакцизних товарів за місцем реалізації (торгівельна точка) кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, а реалізацію юридичним особам та фізичним особам-підприємцям, через мережі АЗС яких здійснюється відпуск нафтопродуктів за довірчими документами покупцям позивача, не включає до обєкту оподаткування через використання останніми нафтопродуктів у своїй господарській діяльності (комерційне використання).
Таким чином, при визначені сум податкового зобов'язання з акцизного податку ТОВ ВТФ «Авіас» правомірно виходило з вартості операцій по реалізації нафтопродуктів кінцевому споживачу для власних потреб - фізичним особам (гр.3- гр.4 Додатку б до Декларації акцизного податку), а контролюючий орган незаконно та безпідставно при визначені сум податкового зобов'язання включив вартість товарів реалізованих контрагентам для використання у господарській діяльності.
Слід вказати, що Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затвердженими постановою КМУ від 20.12.1997р. №1442 визначено порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування, тобто регулюють порядок роздрібної, а не оптової торгівлі нафтопродуктами. Суд відмічає, що згадані Правила не містять заборони на оптовий продаж пального через АЗС.
Крім того, суд зважує на той факт, що названі Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами розроблені на виконання ст. 20 Закону України «Про захист прав споживачів», який під споживачем розуміє фізичну особу, яка придбаває продукцію для особистих потреб, не повязаних із підприємницькою діяльністю або виконанням обовязків найманого працівника (п. 22 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів»).
Щодо визначення «роздрібна торгівля», наведене в ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять», суд зазначає, що вказаний ДСТУ пояснює як термін «роздрібна торгівля», так і термін «оптова торгівля». Так, оптовою торгівлею є купівля-продаж товарів за до говорами постачання партіями для їх наступно го продажу кінцевому споживачу через роздріб ну торгівлю або для виробничого використання (п. 4.5). Зазнаючи про здійснення позивачем операцій з реалізації підакцизних товарі саме з роздрібної торгівлі, контролюючим органом не спростований належним та допустимим доказами факт постачання позивачем таких підакцизних товарів покупцям для виробничого використання, тобто факт здійснення ним оптової торгівлі.
Окремо суд зазначає, що відповідно до п.5.3 ст. 5 Податкового кодексу України інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами, а ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять» законом не є.
З урахуванням вищезазначеного суд доходить висновку, що податкове повідомлення-рішення форми «Р» № НОМЕР_1 від 10.06.2015 року про збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» грошового зобовязання з акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, за основним платежем на суму 31 234 грн. 65 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 15 617 грн. 33 коп., прийняте Нововолинською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Волинській області не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з порушенням використаного повноваження з метою, з якою це повноваження надано; необґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення; не добросовісно та не розсудливо, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій та рішень.
Позивачем під час подання адміністративного позову сплачено судовий збір в розмірі 183 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 13452 від 20.08.2015р.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, згідно із ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір в розмірі 183 грн. 00 коп. присуджується на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань з Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» до Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення за формою «Р» Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області № НОМЕР_1 від 10.06.2015 року про збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» грошового зобовязання з акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, за основним платежем на суму 31 234 грн. 65 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 15 617 грн. 33 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгівельна фірма «Авіас» (код ЄДРПОУ 32560942) витрати по сплаті судового збору у розмірі 183 грн., сплачені згідно платіжного доручення № 13452 від 20.08.2015р.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений протягом пяти днів
Суддя (підпис) ОСОБА_2