КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/11284/15 Головуючий у 1-й інстанції: Гарник К.Ю. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
03 листопада 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Арт-мастер» на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 10 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арт-мастер» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м.Києві про визнання недійсними та скасування рішень,-
в с т а н о в и в:
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 10 серпня 2015 року у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Арт-мастер» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м.Києві про визнання недійсними та скасування рішень відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, що прийнята із порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову про задоволення позову. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування пов'язана з перебуванням всіх рахунків ТОВ «Арт-мастер» під арештом, що унеможливлювало здійснення будь-яких платежів, незалежно від дій позивача.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві винесені рішення від 03 березня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску:
- №0000771706 на суму 24645,76 грн. за період з 21 листопада 2013 року по 30 травня 2014 року, в тому числі штраф в розмірі 9161,97 грн. (10%) та пеня в розмірі 15483,79 грн. (0,1% від суми недоїмки);
- №0000781706 на суму 30122,48 грн. за період з 21 грудня 2013 року по 10 липня 2014 року, в тому числі штраф в розмірі 10972,33 грн. (10%) та пеня в розмірі 19150,15 грн. (0,1% від суми недоїмки);
- №0000791706 на суму 29585,04 грн. за період 21 січня 2014 року по 21 жовтня 2014 року, в тому числі штраф в розмірі 8512,31 грн. (10%) та пеня в розмірі 21072,73 грн. (0,1% від суми недоїмки).
За результатами адміністративного оскарження позивачем рішень від 03 березня 2015 року №0000771706, №0000781706, №0000791706 рішеннями ГУ ДФС у м.Києві від 17 квітня 2015 року №6587/10/26-15-10-08-16 та ДФС України від 27 травня 2015 року №11135/6/99-99-10-01-07-15 скарги ТОВ «Арт-мастер» залишено без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, дійшов висновку, що оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03 березня 2015 року №0000771706, №0000781706, №0000791706 прийняті відповідачем правомірно, у зв'язку з невиконанням позивачем обов'язку по своєчасній сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку і його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску.
Пунктом 2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування
Відповідно до п.1 ч.2 ст.6 зазначеного Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно ч.5 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Частиною 7 зазначеної статті встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Згідно п.1 ч.10 ст.9 вищезазначеного Закону днем сплати єдиного внеску вважається, зокрема, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
В силу вимог ч.11 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч.12 вказаної статті єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Пунктом 2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Разом з тим, ч.10 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч.13 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
З аналізу вищенаведених норм законодавства України вбачається, що жодних обставин, які можуть слугувати підставами для відстрочення сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або звільнення платника від нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, законодавством не визначено.
Згідно із пп.2 п.4.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року №455 (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Відповідно до п.7.1, пп.2 п.7.2 вищезазначеної Інструкції за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період. Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць.
Таким чином, законодавець чітко визначив обов'язок органу доходів і зборів застосовувати фінансові санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску та нарахування пені на суму недоїмки.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно картки особового рахунку ТОВ «Арт-Мастер» станом на 01 листопада 2013 року обліковувалась переплата в розмірі 1030723,10 грн.
19 листопада 2013 року ТОВ «Арт-мастер» до відповідача подано звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень 2013 року, де позивачем самостійно визначено суму єдиного внеску в розмірі 1122342,80 грн., внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 91619,75 грн. (з урахуванням наявної переплати).
16 грудня 2013 року позивачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2013 року, де самостійно визначено суму єдиного внеску в розмірі 109723,33 грн., внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 201343,08 грн.
16 січня 2014 року позивачем подано звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за грудень 2013 року, де самостійно визначено суму єдиного внеску в розмірі 85123,11 грн., внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 286466,19 грн.
Позивачем фактично не заперечується несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак в обґрунтування апеляційної скарги позивач посилається на наявність незалежних від нього обставин, що призвели до несвоєчасної сплати єдиного внеску, а саме накладення арешту на рахунки ТОВ «Арт-мастер» ухвалами слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 11 жовтня 2013 року.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Печерського районного суду м.Києва від 11 жовтня 2013 року у справі №757/22161/13-к накладено арешт на видаткові операції по рахункам №№26002351129, 26001341129, 26000331129, 26008311129, 26044331129, 26043321129, 26042311129, 26106321129, 26009321129, 26105311129, 26008311129 Євро, 26008311129 Долар США, а також по іншим рахункам ТОВ «Арт-мастер», код ЄДРПОУ 30404750, що відкриті в АТ «Фортуна-Банк».
Також ухвалою Печерського районного суду м.Києва від 11 жовтня 2013 року у справі №757/22163/13-к накладено арешт на видаткові операції по рахункам №№26048321236, 26002301236, 26047311236, 26006341236, 26002301236 Євро, 26046301236, 26057301236, 26003311236, 26004321236, 26005331236, а також по іншим рахункам ТОВ «Арт-мастер», код ЄДРПОУ 30404750, що відкриті у ПАТ «Банк Форум».
26 вересня 2014 року ухвалою Печерського районного суду м.Києва у справі №757/26863/14-к скасовано арешт, накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м.Києва від 11 жовтня 2013 року у справі №757/22161/13-к на видаткові операції по рахункам №№26002351129, 26001341129, 26000331129, 26008311129, 260044331129, 26043321129, 26042311129, 26106321129, 26009321129, 26105311129, 26008311129 Євро, 26008311129 Долар США, а також по іншим рахункам ТОВ «Арт-мастер», код ЄДРПОУ 30404750, що відкриті в АТ «Фортуна-Банк».
Позивачем до матеріалів справи додано апеляційну скаргу від 14 жовтня 2013 року на ухвалу Печерського районного суду м.Києва від 11 жовтня 2013 року, клопотання про скасування арешту майна від 15 жовтня 2013 року, клопотання про часткове скасування арешту майна від 07 листопада 2013 року, однак, до матеріалів справи не надано доказів щодо подачі даних документів до суду та прийняття за наслідками їх розгляду процесуальних рішень у відповідності до вимог КПК України, що свідчить про необґрунтованість доводів апелянта щодо вжиття ним заходів для зняття арешту з рахунків з метою належного виконання свого обов'язку зі сплати єдиного внеску.
Крім того, жодних обставин, які б унеможливлювали сплату єдиного внеску шляхом перерахування позивачем безготівкових коштів з його банківського рахунку, відкритого в будь-якому іншому банку, окрім АТ «Фортуна-Банк» та ПАТ «Банк Форум», на які накладено арешт, позивачем не наведено.
За наведених обставин, враховуючи відсутність законодавчовизначених підстав для відстрочення сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або звільнення платника від нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 03 березня 2015 року №0000771706, №0000781706, №0000791706 прийняті відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття таких рішень.
На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, постанова Окружного адміністративного суду м.Києва від 10 серпня 2015 року прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Арт-мастер» - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 10 серпня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 09 листопада 2015 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді Т.М.Грищенко
І.О.Лічевецький
.
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Грищенко Т.М.