Рішення № 5331397, 31.08.2009, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
31.08.2009
Номер справи
21/62
Номер документу
5331397
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 21/6231.08.09 За позовомЗаступника прокурора Печерського району м. Києва в інтересах держави в особі Центральної виборчої комісії

До1) Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю

2) Громадської організації Міжнародної асоціації офіцерів спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю «ЦЕНТР»

3) Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа-Центр"

Третя особаУкраїнський науково-дослідний інститут цукрової промисловості

Провиселення з приміщення

Суддя Шевченко Е.О. Представники сторін: Від прокуратуриШиліпук А.В. (посвід. № 111 від 20.08.2008) Від позивачаЛукаш Т.Л., представник, дов. № 21-23-896 від 08.07.2009.

Від відповідача-1не зявились

Від відповідача-2не зявився

Від відповідача-3не зявився

Від третьої особиЛукашенко М.В., представник, дов. б/н від 22.07.2009. ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Заступник прокурора Печерського району м. Києва в інтересах Центральної виборчої комісії (далі по тексту позивач) звернувся до господарського суду з позовом до Партії Честі про виселення із займаного нежитлового приміщення в будівлі № 20 по вул. Лютеранській в м. Києві.

Позивач уточнив позовні вимоги та просить суд виселити відповідача 1 з приміщень комплексу нежитлових будівель, що знаходяться у місті Києві по вул. Лютеранській, 18,18А, 20.

24.07.2009 позивач до канцелярії суду подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд виселити відповідача -1, відповідача- 2, відповідача 3 з приміщень комплексу нежитлових будівель, що знаходяться у місті Києві по вул. Лютеранській, 18,18А, 20.

Позовні вимоги мотивовані тим, що пунктом 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 11січня1993року №5-93 "Про впорядкування використання адміністративних будинків і нежилих приміщень, що перебувають у державній власності", передбачено, що договори найму (оренди) з користувачами цих будинків і приміщень вважаються розірваними з моменту прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про розміщення в них центральних державних органів. На даний час Партія Честі незаконно розміщується у приміщеннях адмінбудинку Комісії, що є очевидним порушенням норм чинного законодавства та прав Центральної виборчої комісії як розпорядника майна.

Відповідач 1 заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що між відповідачем-1 та відповідачем-2 01 січня 2008 року був укладений договір суборенди, строк якого ще не сплинув, і на підставі якого Українська партія честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю на даний час займає приміщення комплексу нежитлових будівель, які знаходяться у місті Києві по вул.Лютеранській, 20. Підставою для укладання зазначеного договору суборенди був договір оренди, укладений у 2006 році Міжнародною асоціацією офіцерів спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю "Центр" з Українським науково-дослідним інститутом цукрової промисловості, який був пролонгований і є чинним на сьогоднішній день. Таким чином, відповідач-1 стверджує, що займає приміщення на законних підставах.

Відповідач 2 явку свої представників в судові засідання не забезпечив, відзив на позов не надав.

Відповідач 3 явку свої представників в судові засідання не забезпечив, відзив на позов не надав.

Представник третьої особи в судовому засіданні позов не підтримав, однак підтвердив, що на даний час Український науково-дослідний інститут цукрової промисловості розміщується у приміщеннях комплексу нежитлових будівель, які знаходяться у місті Києві по вул. Лютеранській, 18, 18А, 20 у звязку з відсутністю інших приміщень для розміщення інституту.

Розглянувши подані учасниками процесу документи і матеріали, заслухавши повноважних представників сторін, всебічно і повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та подані заперечення, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

встановив:

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9липня2004року №452 "Про передачу будинку в оперативне управління Центрвиборчкому" Центральній виборчій комісії було передано в оперативне управління будинок Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості загальною площею 7030 кв. метрів по вулиці Лютеранській, 20 у місті Києві.

Відповідно до статті 137 Господарського кодексу України правом оперативного управління визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Згідно з актом приймання-передачі зазначеного будинку з балансу Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості на баланс Центральної виборчої комісії, затвердженим протокольним рішенням ЦВК від 18 серпня 2004 року № 13, комісією (утвореною протокольним рішенням ЦВК від 5 серпня 2004 року № 8) було проведено обстеження об'єкта передачі та встановлено, що до складу обєкту передачі входять: адміністративний корпус з лабораторіями, господарчий блок, гаражі, складські споруди, які знаходяться у місті Києві по вул. Лютеранській, 18, 18А, 20. Загальна площа забудови об'єкта передачі становить 7030 кв. метрів.

Відповідно до наданих представником позивача документів будинок по вул. Лютеранській, 20, переданий з балансу Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості на баланс Центральної виборчої комісії, є комплексом нежитлових будинків, якій складається з трьох будинків, що мають окремі номери - №№ 18, 18А, 20 по вул. Лютеранській у місті Києві.

Зазначені три будинки були обєднані внаслідок конструктивної перебудови та використовувались за єдиним функціональним призначенням однією юридичною особою - Українським науково-дослідним інститутом цукрової промисловості.

Враховуючи, що в розпорядженні Кабінету Міністрів України від 9липня2004року №452 площа обєкту, що передається Центральній виборчій комісії, становить 7030 кв. метрів, а відповідно до акту приймання-передачі загальна площа забудови об'єкта передачі тобто загальна площа усіх трьох будинків - становить 7030 кв. метрів, в оперативне управління Центральній виборчій комісії був переданий комплекс нежитлових будівель, якій складається з трьох будинків - №№ 18, 18А, 20 по вул. Лютеранській у місті Києві.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок передачі права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482 право на управління обєктом передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.

Акт приймання-передачі будинку по вул. Лютеранській, 20 у місті Києві до сфери оперативного управління Центральної виборчої комісії підписаний 18 серпня 2004 року та затверджений відповідним протокольним рішенням Комісії від 18 серпня 2004 року № 13.

Таким чином, Центральна виборча комісія з 18 серпня 2004 року набула право оперативного управління на комплекс нежитлових будівель, розміщених у місті Києві по вул.Лютеранській, 18, 18А, 20.

На момент передачі комплексу нежитлових будівель по вул.Лютеранській, 18, 18А, 20 з балансу Українського науково-дослідного інституту цукрової промисловості на баланс Центральної виборчої комісії, деякі приміщення комплексу на підставі договорів оренди, укладених із Українським науково-дослідним інститутом цукрової промисловості, займали окремі юридичні особи.

Так, в матеріалах справи наявні копії: договору від 01.06.2003 № 29/1 оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, укладеного між Українським науково дослідним інститутом цукрової промисловості, як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Альфа - Центр», як орендарем, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування з 01.06.2003 по 01.06.2006 державне нерухоме майно загальною площею 113,4 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Лютеранська, 20; договору від 22.12.2003 № 29/1-25а оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, укладеного між Українським науково дослідним інститутом цукрової промисловості, як орендодавцем та Міжнародною Асоціацією ветеранів спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю «Центр», як орендарем, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування з 31.12.2003 по 31.12.2004 державне нерухоме майно загальною площею 191,63 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Лютеранська, 20; договору від 01.01.2006 № 1 суборенди нерухомого майна, що належить до державної власності, укладеного між Міжнародною Асоціацією ветеранів спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю «Центр», як орендарем та Українською партією честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю, як суборендарем, відповідно до умов якого орендар передає, а суборендар приймає в строкове платне користування з 01.01.2006 по 31.12.2006 державне нерухоме майно загальною площею 10,00 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Лютеранська, 20.

Частиною другою статті 4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що обєкти державної власності, які мають загальнодержавне значення, не можуть бути обєктами оренди. Згідно з частиною другою статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" загальнодержавне значення мають, зокрема, обєкти, які забезпечують виконання державою своїх функцій.

Як зазначено у Законі України "Про Центральну виборчу комісію" Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі.

Пунктом 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 11січня1993року №5-93 "Про впорядкування використання адміністративних будинків і нежилих приміщень, що перебувають у державній власності", який має силу закону, передбачено, що договори найму (оренди) з користувачами цих будинків і приміщень вважаються розірваними з моменту прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про розміщення в них центральних державних органів.

Таким чином, з моменту прийняття Кабінетом Міністрів України Розпорядження від 9липня2004року №452 "Про передачу будинку в оперативне управління Центрвиборчкому" усі договори оренди (найму) укладені щодо зазначених приміщень вважаються розірваними.

Відповідно до статті 291 Господарського кодексу України на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому статтею 188 цього Кодексу. Правові наслідки припинення договору оренди визначаються відповідно до умов регулювання договору найму Цивільним кодексом України.

Статтею 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Статтею 785 Цивільного кодексу України визначено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Отже, усі орендарі, які укладали договори оренди приміщень комплексу нежитлових будівель, розміщених у місті Києві за адресами вул. Лютеранська, 18, 18А, 20, мають звільнити займані приміщення, оскільки закон чітко повязує момент розірвання договору оренди із моментом передачі будинку в оперативне управління органу державної влади.

Після переходу до Центральної виборчої комісії права оперативного управління на комплекс нежитлових будівель по вул.Лютеранській, 18, 18А, 20, у місті Києві, Комісія не переукладала договори оренди з жодним орендарем та не вчиняла дій, направлених на пролонгацію таких договорів.

Отже, ніяких зобовязань по відношенню до відповідачів Центральна виборча комісія не має.

Представник третьої особи також не надав суду підтверджень законності свого перебування у приміщеннях комплексу нежитлових будівель по вул. Лютеранській, 18, 18А, 20.

Посилання представника третьої особи на відсутність нового приміщення для розміщення Інституту не відповідає дійсності, оскільки відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України від 30 липня 2004 року № 278, виданому на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 9 липня 2004 року № 452-р "Про передачу будинку в оперативне управління Центрвиборчкому", Українському науково-дослідному інституту цукрової промисловості було надано для розміщення приміщення пятого корпусу Інституту технічної теплофізики Національної академії наук України розташованого по вул. Булаховського, 2 у м.Києві.

Таким чином, на сьогоднішній день відповідачі та третя особа не мають законних підстав для перебування у приміщеннях комплексу нежитлових будівель по вул.Лютеранській, 18, 18А, 20, у місті Києві. Своїми діями відповідачі та третя особа порушують права Центральній виборчій комісії на використання цих приміщень для власних потреб. Наслідком цього є створення перешкод для належного виконання Комісією передбачених законодавством України повноважень.

Враховуючи викладені факти, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Статтею 137 Господарського кодексу України зазначено, що право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.

Відповідно до статті 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси захищаються у тому числі шляхом припинення дій, що порушують право.

В даному випадку припиненням дій, що порушують право позивача на володіння, користування і розпорядження закріпленим за ним майном є виселення відповідачів із приміщень комплексу нежитлових будівель по вул.Лютеранській, 18, 18А, 20, у місті Києві.

Керуючись ст.ст.12, 22, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.20, 147 Господарського кодексу України, ст. 785 Цивільного кодексу України, Декретом Кабінету Міністрів України від 11січня1993року №5-93 "Про впорядкування використання адміністративних будинків і нежилих приміщень, що перебувають у державній власності" суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Виселити Українську партію честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю (код ЄДРПОУ 33402185, м. Київ, 01024, вул. Лютиранська, 20), Громадську організацію Міжнародну асоціацію офіцерів спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю "Центр" (код ЄДРПОУ 21716197, м. Київ, 01024, вул. Лютеранська, 20), Товариство з обмеженою відповідальністю "Альфа-Центр" (код єдрпоу 24734617, м. Київ, 03164, вул. Димерська, 7) з приміщень комплексу нежитлових будівель, що знаходяться у місті Києві по вул. Лютеранській, 18, 18А, 20.

3.Стягнути солідарно з Української партії честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю (код ЄДРПОУ 33402185, м. Київ, 01024, вул. Лютиранська, 20), Громадської організації Міжнародної асоціації офіцерів спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю "Центр" (код ЄДРПОУ 21716197, м. Київ, 01024, вул. Лютеранська, 20), Товариства з обмеженою відповідальністю "Альфа-Центр" (код єдрпоу 24734617, м. Київ, 03164, вул. Димерська, 7), на користь Державного бюджету України 85,00 (вісімдесят пять) грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4.Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя Шевченко Е.О.

Дата підписання 01.09.2009