Ухвала суду № 53289068, 04.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2015
Номер справи
823/1845/15
Номер документу
53289068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №823/1845/15 Головуючий у 1-й інстанції: Каліновська А.В.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

04 листопада 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

суддів: Бистрик Г.М.

Земляної Г.В.

за участю секретаря Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Інвестиційно-будівельна компанія "Будгарант" на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Інвестиційно-будівельна компанія "Будгарант" до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "Інвестиційно-будівельна компанія "Будгарант" (далі - ПП "Інвестиційно-будівельна компанія "Будгарант") звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (далі - ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області) про скасування податкового повідомлення-рішення № 0005151503 від 27 березня 2015 року.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року в задоволені позову відмовленолено.

На вказану постанову ПП "Інвестиційно-будівельна компанія "Будгарант" подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, рішенням Черкаської міської ради від 31 січня 2006 року №9-86 ПП «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» надана в оренду терміном на 49 років земельна ділянка площею 8630 кв.м., яка знаходиться у м. Черкаси в житловому районі «Перемога» між будинками по вул. Смілянській, 126 та по вул. 30-річчя Перемоги, 8, під розташування та подальшу експлуатацію багатоповерхового житлового будинку за рахунок земель Черкаської міської ради. Зазначеним рішення визначено, що за функціональним використанням земельна ділянка віднесена: на період будівництва - до категорії земель рекреаційного призначення та інші відкриті землі (землі, що зайняті поточним будівництвом); після завершення будівництва - до категорії земель житлової забудови.

Черкаською міською радою, як орендодавцем, та ПП «ІБК «Будгарант», як орендарем, 13 лютого 2006 року укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 18 лютого 2006 року за №040677500081.

Відповідно до пункту 4.1 вказаного договору визначено, що орендна плата за користування земельною ділянкою розраховується наступним чином:

- грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Черкаси №121-гр.-2006 від 07 лютого 2006 року на час укладання цього договору становить: на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію - 519699 грн.; земель комерційного використання - 1039311 грн.

- річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі:

- 1 % від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 5197 грн. 00 коп. - за землі, що зайняті поточним будівництвом, на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію;

- 1% від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 10393 грн. 00 коп. - за землі житлової забудови.

Згідно з пунктом 4.2 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.

Рішенням Черкаської міської ради №5-656 від 13 травня 2010 року «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси», були змінені показники грошової оцінки земель в м. Черкаси, зокрема базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель м. Черкаси була встановлена в розмірі 127 грн. 48 коп., попередній розмір становив 39 грн. 32 коп. Рішення набуло чинності з 17 травня 2011 року з прийняттям ухвали Київським апеляційним адміністративним судом від 17 травня 2011 року у справі № 2-а-791/11/2316.

Відповідно до пункту 2.11 «Порядку встановлення розмірів річної орендної плати за земельні ділянки, якими Черкаській міській раді надано право розпоряджатися», затвердженому рішенням Черкаської міської ради від 22 квітня 2008 року № 4-385 визначено, що у разі надання земельної ділянки для розміщення нових (або реконструкції існуючих) об'єктів рухомого або нерухомого майна, розмір орендної плати встановлюється на нормативний термін будівництва (реконструкції), але не більше, ніж на 2 роки, в розмірі 3 відсотків від її нормативної грошової оцінки. За закінченням даного терміну, розмір орендної плати визначається на загальних підставах (незалежно від того, чи прийнятий об'єкт в експлуатацію).

Рішенням Черкаської міської ради від 13 травня 2010 року № 5-655 «Про призупинення дії пункту 2.11 додатку до рішення Черкаської міської ради від 22 квітня 2008 року № 4-385» було призупинено дію вищевказаного пункту 2.11 та надано право орендарям, які не отримали дозвіл на виконання будівельних робіт, сплачувати орендну плату за ставками, встановленими для земель, зайнятих поточним будівництвом, тобто, в розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки землі, до 31 грудня 2010 року.

Відповідно до листа управління Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області від 17 березня 2014 року № 01-09/57, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться в житловому районі «Перемога» між будинками по вул. Смілянській, 126 та по вул. 30-річчя Перемоги, 8, якою користується Відповідач, становить: площею 8630,00 кв. м. (землі, зайняті поточним будівництвом) - 1284402 грн. 90 коп.; площею 8630,00 кв. м. (землі житлової забудови) - 2568805 грн. 80 коп.

ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області 26 березня 2015 року було проведено камеральну перевірку податкової звітності ПП «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант», за результатами якої складено акт №755/23-01-15-03/33752870.

Даною перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 286.2 ст. 286, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено підприємством орендної плати за землю в розмірі 22946 грн. 03 коп.

На підставі акта перевірки у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області винесено податкове повідомлення-рішення від 27 березня 2015 року №0005151503, яким ПП «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 34419 грн. 05 коп., в тому числі за основним платежем у сумі 22946 грн. 03 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 11473 грн. 02 коп.

Відповідно до статті 1 Законом України «Про оренду землі» орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Поняття договору оренди землі визначено статтею 13 цього ж Закону, за приписами якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України «Про оцінку земель», і відповідно до абзацу п'ятого статті 5 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до статей 15, 18 Закону України «Про оцінку земель», підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлена обов'язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування та передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання усіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Пунктами 288.5.1. - 288.5.2. ст. 288 ПК України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до підп. 14.1.147 п. 14.1. ст. 147 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів згідно з п.288.7. ст. 288 Податкового кодексу України застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.4. ст.287 ПК України).

Платником орендної плати на підставі пунктів 288.2 - 288.3 ст.288 ПК України є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.1 ст. 288 ПК України).

Згідно зі ст.21 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Як вбачається з матеріалів справи, та рішення Вищого господарського суду України від 16 квітня 2015 року по справі №925/1725/14 у зв'язку із закінченням нормативного терміну будівництва та зміною грошової оцінки земельної ділянки орендна плата за землю позивача з 01 січня 2011 року має нараховуватись за ставкою 2140 грн. у місяць, як за землі житлової забудови.

Крім того, посилання ПП "Інвестиційно-будівельна компанія "Будгарант" на ту обставину, що рішення Черкаської міськради від 13 травня 2010 року № 5-655 не розповсюджується на укладений між позивачем та Черкаською міською радою договору оренди землі від 13 лютого 2006 року №2 є необґрунтованими, оскільки при укладанні договору оренди земельної ділянки сторони зазначили можливість зміни розміру орендної плати без внесення змін та доповнень до цього договору.

Відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, це тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування, тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Отже, ДПІ у м. Черкасах ГУ ДФС у Черкаській області правомірно було винесено податкове повідомлення-рішення від 27 березня 2015 року №0005151503, яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 34419 грн. 05 коп., в тому числі за основним платежем у сумі 22946 грн. 03 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 11473 грн. 02 коп.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, а тому апеляційну скаргу ПП "Інвестиційно-будівельна компанія "Будгарант" необхідно залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Інвестиційно-будівельна компанія "Будгарант" залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді Бистрик Г.М.

Земляна Г.В.

Повний текст ухвали складено 09.11.2015 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Земляна Г.В.

Бистрик Г.М.