Постанова № 53288071, 28.10.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2015
Номер справи
820/7971/15
Номер документу
53288071
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 жовтня 2015 р. № 820/7971/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Лук'яненко М.О.,

за участю секретаря судового засідання Звягіна Я.І.,

представників сторін:

позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Обрій-93" в особі директора ОСОБА_1 до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_3 про визнання дій незаконними, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Обрій-93" в особі директора ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправним дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_3 про залишення документів для реєстрації змін в установчі документи ДП "Спецінжналадка" без розгляду; зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_3 провести державну реєстрацію змін в установчі документи ДП "Спецінжналадка" на підставі документів, наданих для реєстрації ОСОБА_1, директором ТОВ фірми "Обрій-93".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_3 порушила ст.ст. 27, 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", що виражається у відмові проведення державної реєстрації змін в установчі документи ДП "Спецінжналадка" та реалізації ТОВ фірмою "Обрій-93" прав власника ДП "Спецінжналадка".

Представник позивача в судовому засідання підтримав вимоги адміністративного позову та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечувала, надала до суду письмові заперечення, позиція яких повністю збігається із викладеною у судовому засіданні, де вказала, що враховуючи, що позивачем не в повному обсязі сплачено адміністративний збір, та поданий пакет документів не відповідає вимогам ч. 2, 5 ст. 8, ч. 5 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", державним реєстратором правомірно залишено без розгляду документи надані позивачем для проведення державної реєстрації змін в установчі документи ДП "Спецінжналадка" та реалізації ТОВ фірмою "Обрій-93" прав власника ДП "Спецінжналадка". Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що дії державного реєстратора ОСОБА_3 при винесенні повідомлення від 10.04.2015 року про залишення документів без розгляду є обґрунтованими та такими, що відповідають вимогам діючого законодавства України. Просила у позові відмовити.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи встановлено, що 09 липня 2015 року до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції звернувся представник ДП "Спецінжналадка" для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи "Дочірнє підприємство "Спецінжналадка".

Позивачем при зверненні до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції надано наступні документи: реєстраційну картку на проведення держреєстрації змін до установчих документів юридичної особи, статут, зміни до статуту (два примірника), протокол № 1 загальних зборів учасників ТОВ фірми "Обрій-93" від 11.03.2015 року (копія, завірена печаткою фірми), договір про відступлення корпоративних прав від 12.03.2015 року (копія завірена печаткою фірми), квитанція від 12.03.2015 року (оригінал), довіреність від 12.03.2015 року (а.с. 5-20).

10 квітня 2015 року відповідач надіслав на адресу позивача повідомлення №04-13-10/11016 про залишення його документів без розгляду з підстав: подання документів, особою, що не має на це повноважень, подання документів не в повному обсязі, подання документів, які не відповідають вимогам ч. 2, 5 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (а.с. 21).

При проведенні державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, державний реєстратор Харківського міського управління юстиції керується, зокрема, Конституцією України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 року №755-IV, Порядком отримання відомостей з Єдиного державного реєстру регулюється Наказом Міністерства юстиції України від 31.03.2015 року № 466/5.

Відповідно до пункту 2 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору врегульовані положеннями ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якою передбачено, що документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою. Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку. Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Статути банків, установчі документи інших юридичних осіб, які відповідно до закону підлягають погодженню Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідно Національним банком України, іншими державними органами. Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними державними органами. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів. Документ про підтвердження реєстрації іноземної юридичної особи в країні її місцезнаходження повинен бути легалізований у встановленому порядку. Вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу встановлюються Міністерством юстиції України. Забороняється використовувати в назві юридичної особи символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів. Електронні документи, подані для проведення державної реєстрації у випадках, передбачених цим Законом, оформляються згідно з вимогами законодавства у сфері електронних документів та електронного документообігу. З документів, поданих для проведення державної реєстрації на паперових носіях державним реєстратором, обов'язково виготовляється електронна копія шляхом сканування. Частину десяту статті 8 виключено. Електронний документ вважається одержаним державним реєстратором з часу надходження заявникові повідомлення в електронній формі про одержання такого електронного документа державним реєстратором. Державний реєстратор автоматично після отримання від заявника електронного документа надсилає йому електронний документ з підтвердженням факту одержання електронного документа.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), за проведення державної реєстрації змін: що вносяться до установчих документів юридичної особи, справляється адміністративний збір у розмірі 0,05 мінімальної заробітної плати.

Судовим розглядом з'ясовано, що за результатами розгляду поданих документів встановлено відсутність засвідчення підпису особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи на реєстраційній картці відповідною посадовою особою в установленому порядку.

Крім того, державним реєстратором встановлено відсутність квитанції про сплату адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів в розмірі встановленому чинним законодавством.

З наданої до суду квитанції №7040 від 12.03.2015 року, судом встановлено, що позивачем сплачено адміністративний збір у розмірі 51,00 грн. (а.с. 5).

Проте, суд зауважує, що адміністративний збір на момент подачі позивачем документів до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_3 становив 60,90 грн.

Положеннями ч. 1 ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; наявність в установчих документах юридичної особи пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) та кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Згідно до ч. 1, 11 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

У відповідності до ст. 30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Тобто, державний реєстратор юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_3, залишаючи без розгляду подані товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Обрій-93" в особі директора ОСОБА_1 документи, діяла на підставі положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", а тому не порушувала діючих норм законодавства, оскільки нею при залишенні без розгляду документів щодо внесення змін в установчі документи ДП "Спецінжналадка" в повній мірі досліджено документи, в результаті чого встановлено їх не відповідність вимогам ч. 2, 5 ст. 8 даного Закону.

Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд зауважує, що відповідачем доведено перед судом, а матеріалами справи підтверджено обґрунтованість та правомірність її дій.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_3 провести державну реєстрацію змін в установчі документи ДП "Спецінжналадка" на підставі документів, наданих для реєстрації ОСОБА_1, директором ТОВ фірми "Обрій-93", суд зазначає, що дана вимога є похідною від визнання протиправними дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_3 про залишення документів для реєстрації змін в установчі документи ДП "Спецінжналадка" без розгляду, а тому також задоволенню не підлягає.

Поряд із цим, суд зауважує, що позивач після усунення недоліків в оформлені відповідних документів для проведення реєстраційних змін та сплати у повному обсязі адміністративного збору, не позбавлений можливості звернутися повторно із заявою про проведення реєстраційних змін в установчі документи ДП "Спецінжналадка".

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Проаналізувавши вищенаведене, суд знаходить позов необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає .

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Обрій-93" в особі директора ОСОБА_1 до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції ОСОБА_3 про визнання дій незаконними - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 30 жовтня 2015 року.

Суддя М.О.Лук'яненко