КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 712/8499/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Мельник І.О.
Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 листопада 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретар судового засідання Самсонова М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 14 серпня 2015 р. у справі № 712/8499/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
31.07.2015 року позивач звернулася до суду із вказаним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (далі - Управління), в якому просила суд визнати протиправними дії Управління щодо не включення додаткових видів оплати праці («інші виплати») під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_2 та відмови їй у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати Управління здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю з дати призначення пенсії в розмірі 85 відсотків сум заробітної плати, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованих, виплачених та фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та виплатити заборгованість з 15.12.2009 року.
Вважає, що відмова відповідача включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії разової та індексації заробітної плати в перерахунок пенсії, як державному службовцю є наслідком порушення вимог норм чинного законодавства.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 14 серпня 2015 р. у цій справі позовні вимоги задоволено частково: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо не включення додаткових видів оплати праці («інші виплати») під час обчислення розміру пенсії ОСОБА_2 та відмови їй у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю з дати призначення пенсії в розмірі 85 відсотків сум заробітної плати, з урахуванням при розрахунку розміру пенсії нарахованих, виплачених та фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових потреб, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації заробітної плати, з яких нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та виплатити заборгованість з 22.01.2015.
Не погодившись з таким рішенням, Управління подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до вимог ст. 33 Закону України від 19.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ) матеріальна допомога, премії та індексація не є складовими заробітної плати державного службовця, тому враховувати їх при розрахунку пенсії державного службовця немає законних підстав.
Сторони, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду справи, до суду не прибули, що, відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 23.09.2009 р. звільнено з посади головного спеціаліста-бухгалтера департаменту охорони здоров'я та соціальної політики Черкаської міської ради у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на службі в органах самоврядування.
Пенсія призначена при загальному страховому стажі роботи 37 роки 1 місяць 10 днів, в тому числі стаж державного службовця - 7 років 7 місяців 20 днів та 8 роки 4 місяці 4 дні служба в ОМС.
21.07.2015 року позивач звернулася до Управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням фактично виплачених сум матеріальної допомоги, індексації та винагород, та надала довідку від 16.07.2015 року № 664/14-05-03.
Відповідач, своїм листом від 22.07.2015 року № 458/Д-10 відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця.
Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно частини другої статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина сьома статті 33 Закону № 3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно частини шостої статті 33 Закону № 3723-ХІІ державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до вимог статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Із довідки Департаменту охорони здоров`я та медичних послуг від 16.07.2015 року № 664/14-05-03 «про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ, вбачається, що позивачу сплачувалися суми матеріальної допомоги, винагороди та індексація.
На всі виплати, що включені в ці довідки було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, вони повинні були прийматися в розрахунок пенсії позивача.
Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку про те, що види оплати праці та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ.
Крім того, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення має систематичний характер, видавалась щорічно і являлась об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду. А матеріальна допомога разового характеру надається роботодавцем у непередбачених (екстрених) випадках окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання і не є об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.
Таким чином, відповідні матеріальні допомоги, що були виплачені позивачеві згідно наданої довідки, входить до складу фонду оплати праці.
Крім того, за змістом наведених норм статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», статті 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога, винагорода та індексація, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Проте, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції в частині застосування вимог ч.2. ст.99 КАС України, задовольнивши позовні вимоги в межах шестимісячного строку з дня звернення до пенсійного фонду, а саме починаючи з 22.01.2015 року з наступних підстав.
Позивач звернулася до суду з позовними вимогами про визнання відмови Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат протиправною та зобов'язання відповідача провести перерахунок її пенсії з врахуванням інших виплат в розмірі 85 % від цих виплат та надала довідку від 16.07.2015 року.
Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідні документи про заробітну плату від 16.07.2015 року позивачка надала до відповідача разом із заявою про перерахунок пенсії 21.07.2015 року (а.с.21).
Відтак, відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.08.2015 року, тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими, з урахуванням положень ст. 45 Закону № 1058-ІV, лише з моменту звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та надання відповідних довідок.
З урахуванням вищезазначеного, та в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що у задоволені позовних вимог за період з 22.01.2015 року по 31.07.2015 року слід відмовити.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Підсумовуючи, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні.
Повний текст постанови виготовлено 09.11.2015 року.
Керуючись ст. 41, 195, 196, п.3 1.1 ст. 198, ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 212, ч.5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 14 серпня 2015 р. - задовольнити частково.
Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 14 серпня 2015 р. у справі № 712/8499/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - змінити.
У третьому абзаці резолютивної частини постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 14 серпня 2015 р. слова « 22.01.2015 року» змінити на « 01.08.2015 року».
В решті постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 14 серпня 2015 р.- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
М.І. Кобаль
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Епель О.В.
Кобаль М.І.