Постанова № 53281860, 05.11.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2015
Номер справи
816/4443/15
Номер документу
53281860
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2015 року м.ПолтаваСправа № 816/4443/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Удовіченка С.О.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кисличенко О.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

22 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про:

- визнання неправомірною відмову УМВС України в Полтавській області в особі Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку у встановленні позивачу статусу ветерана органів внутрішніх справ та видачі відповідного посвідчення,

- зобов'язання УМВС України в Полтавській області в особі Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку встановити статус ветерана органів внутрішніх справ та видати відповідне посвідчення.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що УМВС України в Полтавській області в особі Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку протиправно відмовлено у встановленні статусу ветерана органів внутрішніх справ, оскільки у ОСОБА_1 наявні для цього всі необхідні підстави передбачені Порядком видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби".

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 25 вересня 2015 року Наказом УВС м. Полтави №38 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду міліціонера-водія відділу охорони громадського порядку по забезпеченню екологічної безпеки УВС м. Полтави (а.с. 28).

Наказом УМВС України в Полтавській області №465 о/с від 29 вересня 2014 року ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справі за п.64 "б" (а.с. 27).

Відповідно до вищевказаного наказу вислуга років позивача станом на 30 вересня 2014 року складає 24 роки 00 місяців 12 днів.

Наказом УМВС України в Полтавській області №57 о/с від 06 лютого 2015 року (а.с. 26) пункт Наказу №465 о/с від 29 вересня 2014 року щодо звільнення з органів внутрішніх справ за п. "64" (у запас через хворобу) підполковника міліції ОСОБА_1 (С-580749), начальника сектору кадрового забезпечення Полтавського районного відділу, 30 вересня 2014 року, змінити в частині оголошення вислуги років, отримання одноразової грошової допомоги при звільненні. Уважаючи, що вислуга років станом на 30 вересня 2014 року складає 25 років 09 місяців 21 день, має право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні за 25 років служби.

25 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернувся листом до Начальника відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Полтавській області ОСОБА_4 із вимогою оформити на підставі статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" посвідчення про встановлення статусу ветерана органів внутрішніх справ (а.с. 13).

Листом №4/Д-49 від 06 жовтня 2015 року Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Полтавській області відмовило визнати позивача ветераном органів внутрішніх справ, з тих підстав, що час календарної служби в Збройних Силах та в органах внутрішніх справ складає 24 роки 00 місяців 06 днів при необхідних 25 і більше років (а.с. 16).

Не погодившись із отриманою відмовою, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли, суд дійшов до наступних висновків.

Статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України встановлює Закон України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" від 24 березня 1998 року №203/98-ВР (надалі - Закон №203/98-ВР).

Як вбачається з позовної заяви, позивач просить суд зобов'язати відповідача на підставі пункту 1 частини першої статті 5 Закону №203/98-ВР визнати його ветераном внутрішніх справ України із виданням відповідного посвідчення.

Так, згідно пункту 1 частини першої статті 5 Закону №203/98-ВР ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України визнаються громадяни України, які бездоганно прослужили на військовій службі, в органах внутрішніх справ, податковій міліції, державній пожежній охороні, Державній кримінально-виконавчій службі України, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України 25 і більше років у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнені в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.

Тобто, за змістом пункту 1 частини першої статті 5 Закону №203/98-ВР передбачено, що до ветеранів органів внутрішніх справ належать громадяни України, які бездоганно прослужили в органах внутрішніх справ 25 і більше років у календарному обчисленні або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнені в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.

Суд зазначає, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2003 року № 4-рп/2003 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) визначено, що в аспекті порушених у конституційному поданні питань положення статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" слід розуміти так, що громадяни України визнаються ветеранами органів внутрішніх справ за наявності умов, передбачених зазначеною статтею, незалежно від часу їх звільнення в запас або у відставку з органів внутрішніх справ.

Таким чином, законодавство чітко визначає, що для визнання ветераном органів внутрішніх справ особи, така особа має бути громадянином України та бездоганно прослужити на військовій службі, в органах внутрішніх справ 25 і більше років у календарному обчисленні або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнена в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.

Обчислення вислуги років здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи особи, та зазначається у розрахунку вислуги років.

Судом встановлено, що згідно розрахунку вислуги років ОСОБА_1 від 02 лютого 2015 року (а.с. 28-29) вислуга років позивача станом на 30 вересня 2014 року для призначення пенсії складає 25 років 09 місяців 21 день.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 17 вищевказаного Закону передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховується, в тому числі, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

До вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", застосовуючи поняття "календарна" та "пільгова" вислуги років, не визначає суть та порядок їх обчислення, з чого слідує, що він вживає ці поняття у розумінні інших нормативно-правових актів, зокрема Закону України "Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (оскільки ці Закони регулюють спільну сферу правовідносин: соціальний захист громадян, звільнених, зокрема, з органів внутрішніх справ), а інакше неможливо було б обчислити пільгову вислугу років для надання особі статусу ветерана.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року по справі №816/4393/14 зобов'язано Управління Міністерства Внутрішніх справ України в Полтавській області зарахувати до вислуги років період навчання ОСОБА_5 з 01 вересня 1986 року по 01 квітня 1990 року у Полтавському будівельному технікумі транспортного будівництва з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби з коефіцієнтом 0,5 та внести зміни до відповідних документів щодо призначення пенсії, провести перерахунок вислуги років відповідно до внесених змін (а.с. 22-23).

У відповідності до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набрало законної сили 06 січня 2015 року.

Постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін (стаття 255 Кодексу адміністративного судочинства України).

На виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2014 року по справі №816/4393/14 УМВС України в Полтавській області видано Наказ №57 о/с від 06 лютого 2015 року відповідно до якого вислуга років ОСОБА_1 станом на 30 вересня 2014 року складає 25 років 09 місяців 21 день (а.с. 26).

Згідно пункту 3 Порядку видачі посвідчення та вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1601 підставою для видачі посвідчення і вручення нагрудного знака "Ветеран військової служби" є, зокрема наказ про звільнення з військової служби в запас або у відставку.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як субєкт владних повноважень, не довів правомірність відмови у визнанні ОСОБА_1 ветераном органів внутрішніх справ із виданням відповідного посвідчення.

З огляду на викладене, з урахуванням статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку викладену у листі від 06 жовтня 2015 року №4/Д-49 щодо визнання ОСОБА_1 ветераном органів внутрішніх справ та обов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку визнати ОСОБА_1 ветераном органів внутрішніх на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" та видати відповідне посвідчення.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області про ввизнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку викладену у листі від 06 жовтня 2015 року №4/Д-49 щодо визнання ОСОБА_1 ветераном органів внутрішніх справ.

Зобов'язати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку визнати ОСОБА_1 ветераном органів внутрішніх на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" та видати відповідне посвідчення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області судові витрати, понесені ОСОБА_1 у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 974,40 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 09 листопада 2015 року.

СуддяС.О. Удовіченко