ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2015 року 10 год. 25 хв. Справа № 808/5553/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
за участю секретаря Рибакової М.В.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Терем, лтд»
до: Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційна фірма «Терем, лтд» (далі позивач або ТОВ ВКФ «Терем, лтд») звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі відповідач або ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 05.08.2015, яким збільшено суму грошового зобовязання за платежем орендна плата з юридичних осіб у сумі 90906 грн. 21 коп.
Позивач вважає висновки акту перевірки необґрунтованими, та зазначає про відсутність з боку підприємства порушень вимог податкового законодавства як підстави для визначення йому податкових зобовязань з орендної плати за землю. Зазначає, що Договір оренди земельної ділянки, щодо якої визначено грошове зобовязання позивачу, укладено 20.04.2006, - задовго до введення в дію Податкового кодексу України, а отже його положення не застосовуються до орендних правовідносин, що виникли до набрання чинності Податковим кодексом України.
Представник позивача в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи за відсутності представника ТОВ ВКФ «Терем, лтд» (а.с 86).
Представник відповідача позов не визнав, вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно, у відповідності до вимог Податкового кодексу України та у звязку з встановленими порушеннями податкового законодавства.
Вислухавши пояснення представника відповідача, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в період з 01.07.2015 по 07.07.2015, з подальшим продовженням до 09.07.2015, співробітниками ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та підпункту 78.1.7 пункту 78.1, пункту 78.2 статті 78 Податкового кодексу України, наказу ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя № 365 від 01.07.2015 проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ ВКФ «Терем, лтд» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012 по 07.07.2015 за результатами якої складено Акт № 83/08-29-22-0109/13622499 від 16.07.2015 (а.с. 50-76).
Як зазначено в Акті перевірки, перевіркою встановлено порушення ТОВ ВКФ «Терем, лтд» пунктів 274.1 статті 274, 286.2 статті 286, 287.1, 287.3 статті 287, 288.1, 288.7 статті 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого підприємством безпідставно не нараховано орендну плату за землю за період з 01.04.2012 по 07.07.2015 у розмірі 982424 грн. 49 коп., у тому числі по періодах: квітень-грудень 2012 року по 24260 грн. 97 коп. щомісяця; січень-листопад 2013 року по 24260 грн. 97 коп. щомісяця та у грудні 2013 року 24260 грн. 99 коп.; січень-листопад 2014 року по 24260 грн. 97 коп. щомісяця та у грудні 2014 року 24260 грн. 99 коп.; січень-червень 2015 року по 30302 грн. 07 коп. щомісяця (а.с. 74-75).
Не погодившись із висновками, викладеними в Акті перевірки, позивач подав заперечення, на які отримав відповідь ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області від 31.07.2015 № 7785/10/08-29-22-0106 про те, що висновки акту залишені в частині встановлених порушень пунктів 274.1 статті 274, 286.2 статті 286, 287.1, 287.3 статті 287, 288.1, 288.7 статті 288 Податкового кодексу України щодо безпідставно не нарахованої орендної плати за землю у періоді з 01.04.2012 по 07.07.2015 у розмірі 60604 грн. 14 коп. у тому числі по періодах: травень 2015 року на суму 30302 грн. 07 коп., червень 2015 року на суму 30302 грн. 07 коп. (а.с. 77-84).
Зазначені висновки обґрунтовані тим, що позивачем задекларована щомісячна орендна плата у розмірі 5329 грн. 88 коп., а з урахуванням нормативної грошової оцінки орендованої позивачем земельної ділянки площею 1,7487 га, яка станом на 01.01.2015 становить 14252779 грн. 35 коп., розмір щомісячної орендної плати у 2015 року становить 35631 грн. 95 коп. (а.с. 71-74).
Для вжиття заходів 04.08.2015 матеріали документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ ВКФ «Терем, лтд» ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області направлені до ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, якою 05.08.2015 прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 про збільшення ТОВ ВКФ «Терем, лтд» суми грошового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб у сумі 90906 грн. 21 коп., у тому числі за основним платежем 60604 грн. 14 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 30302 грн. 07 коп. (а.с. 45,47).
Судом встановлено, що 20.04.2006 між ТОВ ВКФ «Терем, лтд» (Орендар) та Запорізькою міською радою (Орендодавець) укладено Договір оренди земельної ділянки відповідно до умов якого Орендодавець, відповідно до Рішення двадцять девятої сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 55/78 від 25.01.2006 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування блоку адміністративно-виробничих приміщень, яка знаходиться за адресою м. Запоріжжя, Південне шосе, 78. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,7487 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3945067 грн. 20 коп. (в цінах 2006 року). Строк дії договору 10 років. Орендна плата вноситься у грошовій формі та в розмірі 39450 грн. 67 коп. за календарний рік в цінах 2006 року. Згідно з пунктом 12 Договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни умов, господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом (а.с. 87-92).
Згідно з Актом прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі від 16.05.2006 № 040626100411, Запорізька міська рада (Орендодавець) передала ТОВ ВКФ «Терем, лтд» (Орендар) земельну ділянку за кадастровим № 2310100000:02:022:0085, загальною площею 1,7487 га, яка знаходиться за адресою м. Запоріжжя, Південне шосе, 78, а Орендар прийняв вищевказану земельну ділянку в оренду (а.с. 93-94).
ТОВ ВКФ «Терем, лтд» подано до контролюючого органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, відповідно до якої підприємством визначено суму орендної плати за землі державної або комунальної власності на 2015 рік у загальному розмірі 63958 грн. 57 коп. з щомісячним платежем у період з січня по листопад 2015 року -5329 грн. 88 коп. та у грудні 2015 року 5329 грн. 89 коп. (а.с. 109-110).
27.07.2011 Господарським судом Запорізької області у справі № 15/5009/2918/11 винесено рішення, яким внесено зміни в пункт 9 Договору оренди земельної ділянки від 20.04.2006, виклавши його в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 164323 грн. 59 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року» (а.с. 104-105).
За наслідками апеляційного та касаційного оскарження, рішення Господарського суду Запорізької області від 27.07.2011 у справі № 15/5009/2918/11 залишено без змін та набрало законної сили 19.10.2011 (а.с. 105-зворот-108).
Відповідно до листа Управління Держземагенства у Запорізькому районі Запорізької області від 17.07.2015 № 8-28-0.4-2939/2-15, нормативна грошова оцінка орендованої позивачем земельної ділянки площею 1,7487 га за адресою м. Запоріжжя, Південне шосе, 78, кадастровий номер 2310100000:022:0085, станом 01.01.2015 становить 14252779 грн. 35 коп. (а.с. 123).
Згідно зі статтею 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Починаючи з 01.01.2011, законодавець систематизував правила адміністрування земельного податку та орендної плати за землю, як обов'язкового платежу, в розділі ХІІІ Податкового кодексу України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до положень статті 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок (стаття 271 Податкового кодексу України).
Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Кодексу.
Оскільки плату за землю у формі орендної плати за землі комунальної та державної власності віднесено Верховною Радою України до загальнодержавних податків і зборів згідно переліку статті 9 Податкового кодексу України, розмір орендної плати за вказані ділянки є нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами. Тому, починаючи з 01.01.2011, на адміністрування орендної плати та відносини, що виникають при оренді земельної ділянки комунальної та державної власності, поширюються приписи Податкового кодексу України з усіма правилами обрахування орендної плати та наслідками недотримання порядку нарахування та справляння даного обов'язкового платежу.
Таким чином, з 01.01.2011 мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3 % від їх грошової оцінки.
Зважаючи на законодавче закріплення мінімального та максимального розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, після набрання чинності Податковим кодексом України позивач мав самостійно перерахувати розмір орендної плати на поточний рік з урахуванням обмежень, визначених підпунктами 288.5.1 та 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку, що грошове зобовязання з орендної плати за основним платежем у розмірі 60604 грн. 14 коп. визначено відповідачем правомірно.
Також суд приходить до висновку, що правомірним є накладення штрафу у розмірі 50 відсотків від суми нарахованого податкового зобовязання відповідно до частини 2 пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, оскільки у даному випадку має місце повторне протягом 1095 днів визначення зобовязання з орендної плати (а.с. 9, 120-122).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи допущені позивачем порушення податкового законодавства суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове-повідомлення рішення прийнято правомірно, у межах наданих повноважень та у спосіб, що визначений законом, у звязку з чим позов про визнання його протиправним і скасування не підлягає задоволенню.
При подачі адміністративного позову позивачем сплачено 10 відсотків розміру ставки судового збору, у звязку з чим, відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» (у редакції, чинній на час звернення до суду) стягненню з позивача підлягає сума судового збору у розмірі 1644 грн. 30 коп.(а.с. 2-а).
Керуючись статтями 2, 11, 17, 71, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Терем, лтд» (код ЄДРПОУ 13622499) до спеціального фонду Державного бюджету України суму судового збору 1644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) грн. 30 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша