Ухвала суду № 53281258, 06.11.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2015
Номер справи
805/4800/15-а
Номер документу
53281258
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

06 листопада 2015 року Справа № 805/4800/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., розглянувши матеріали адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання незаконними бездіяльності, дій, скасування постанов, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, в якій просить суд:

- визнати незаконними бездіяльність Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в особі старшого державного виконавця Відділу Гусева Олександра Олександровича та старшого державного виконавця Відділу Косаревої Ірини Валеріївни щодо неприйняття постанов про обєднання у зведене виконавче провадження;

- визнати незаконними дії Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в особі старшого державного виконавця Відділу Гусева Олександра Олександровича та старшого державного виконавця Відділу Косаревої Ірини Валеріївни щодо накладення штрафу;

- скасувати постанови про накладення штрафу: від 18 серпня 2015 року ВП № 47888424, винесену старшим державним виконавцем Косаревою Іриною Валеріївною; від 9 липня 2015 року ВП № 47475238, винесену старшим державним виконавцем Гусевим Олександром Олександровичем; від 18 серпня 2015 року ВП № 48038354, винесену старшим державним виконавцем Косаревою Іриною Валеріївною.

Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.

Відповідно до ч. 3 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви зясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим ст. 106 КАС України.

Згідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України Про судовий збір (у редакції, яка діє з 1 вересня 2015 року).

Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до Закону України Про державний бюджет України на 2015 рік з 1 січня 2015 року мінімальна заробітна плата встановлена у місячному розмірі 1 218,00 грн.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання субєктом владних повноважень та юридичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 1 розміру мінімальної заробітної плати (пп. 2).

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Даний адміністративний позов фактично містить немайнові позовні вимоги про:

- визнання незаконною бездіяльності ОСОБА_1 щодо неприйняття постанов про обєднання у зведене виконавче провадження;

- визнання незаконною бездіяльності ОСОБА_2 щодо неприйняття постанов про обєднання у зведене виконавче провадження;

- визнання незаконними дій ОСОБА_1 щодо накладення штрафу;

- визнання незаконними дій ОСОБА_2 щодо накладення штрафу;

- скасування постанови від 18 серпня 2015 року ВП № 47888424;

- скасування постанови від 9 липня 2015 року ВП № 47475238;

- скасування постанови від 18 серпня 2015 року ВП № 48038354.

За подання кожної з цих вимог позивачем має бути сплачено судовий у розмірі 1 218,00 грн (тобто, у загальній сумі 8 526,00 грн).

Судовий збір за подання адміністративного позову підлягає сплаті за наступними реквізитами: Отримувач: Словянське УК/м. Словянськ/22030001, Р/р 31214206784075, Банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО банку: 834016, Код ЄДРПОУ отримувача: 37803368, Призначення платежу - судовий збір за позовом (реквізити позивача), Донецький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35099148.

Суд зазначає, що до позовної заяви позивачем додано клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі у звязку зі скрутним фінансовим становищем позивача, яке вмотивоване тим, що до Бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік не закладено коштів для сплати судового збору, у той час як Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-VI забороняється використовувати кошти Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Дослідивши клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно зі ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у ч. 1 цієї статті.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору від 22 травня 2015 року № 484-VIII, який набрав чинності 1 вересня 2015 року, зобовязано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

Беручи до уваги зазначене вище, субєкти владних повноважень, яким не надані пільги щодо сплати судового збору статтею 5 Закону України «Про судовий збір» (у редакції від 1 вересня 2015 року), мають бути забезпечені Кабінетом Міністрів України відповідним фінансуванням.

Крім цього, постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI Про судовий збір доведено до відома суддів апеляційних, окружних адміністративних судів та місцевих загальних судів довідку про результати вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону України Про судовий збір, якою у розділі «Відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати» зазначено, що якщо бюджетні установи діють як субєкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

За таких обставин, суд зазначає, що позивачем для підтвердження фінансової неспроможності щодо сплати судового збору надати суду належні та обґрунтовані докази зазначеного, крім цього, надати суду докази на підтвердження того, що така можливість зявиться у позивача після закінчення розгляду даної справи.

Крім цього, відповідно до п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача та відповідача, їх поштові адреси, а також номери засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є.

В порушення вказаної норми позивачем серед своїх реквізитів не зазначено адреси електронної пошти та не вказано причини неповідомлення цього реквізиту.

Відповідно до ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу по залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Також позивачем до позову додано клопотання про поновлення строку на звернення до суду.

З матеріалів адміністративного позову вбачається, що постанови про накладення штрафу від 18 серпня 2015 року ВП № 47888424 отримана позивачем 25 серпня 2015 року; від 9 липня 2015 року ВП № 47475238 14 серпня 2015 року. Про постанову про накладення штрафу від 18 серпня 2015 року ВП № 48038354 позивач дізнався 1 вересня 2015 року.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 вказаної статті учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Тобто, граничним строком подання позовної заяви про скасування постанови про накладення штрафу від 18 серпня 2015 року ВП № 47888424 було 7 вересня 2015 року; про скасування постанови про накладення штрафу від 9 липня 2015 року ВП № 47475238 25 серпня 2015 року; постанови про накладення штрафу від 18 серпня 2015 року ВП № 48038354 14 вересня 2015 року.

Відповідно до матеріалів, доданих до адміністративного позову, із даною позовною заявою позивач звернувся (вперше) до суду після 15 вересня 2015 року (тобто, із пропуском десятиденного строку звернення до суду).

Як вбачається з відомостей, що містяться у програмному забезпеченні «Діловодство спеціалізованого суду» вказаний адміністративний позов був поданий до канцелярії суду нарочно 16 вересня 2015 року, за наслідком автоматичного розподілу справ між суддями справі за вказаним позовом справі було присвоєно номер № 805/4542/15-а.

12 жовтня 2015 року судом в межах справи № 805/4542/15-а прийнято ухвалу про повернення позовної заяви позивачеві у звязку з невиконанням останнім вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 17 вересня 2015 року.

Згідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Так, суд зазначає, що може визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду із позовом (проте не поновити строк), лише якщо позивачем буде достатньо обґрунтовані причини поважності такого пропуску та надано достатньо докази на підтвердження таких посилань.

Зважаючи на вищевикладене, під час усунення недоліків позовної заяви необхідно: надати суду належний документ про сплату судового збору у визначеному законодавством розмірі або докази необхідності відстрочення сплати судового збору; повідомити суду адресу електронної пошти позивача; надати суду докази на підтвердження поважності причин пропуску позивачем строку звернення до суду із даним позовом.

Тобто, позивачу необхідно привести позов у відповідність до ст. 106 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 106, 108, 160, 186, 254 КАС України, суддя -

У Х В АЛ И В:

Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про визнання незаконними бездіяльності, дій, скасування постанов - залишити без руху.

Надати позивачу термін протягом десяти днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, в продовж якого особа має: надати суду належний доказ про сплату судового збору у визначеному законодавством розмірі або докази необхідності відстрочення сплати судового збору; повідомити суду адресу електронної пошти позивача; надати суду докази на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду із даним адміністративним позовом. Тобто, позивач має привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

Роз'яснити особі, що звернулася із позовною заявою, що при усуненні недоліків в наданий строк, позовна заява буде вважатись поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

В разі невиконання вимог ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до цієї ухвали, позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві.

Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадження або без виклику особу яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Волгіна Н.П.