Постанова № 53281117, 26.10.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2015
Номер справи
805/3696/15-а
Номер документу
53281117
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2015 р. Справа № 805/3696/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабаш Г.П., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради «Керуюча компанія «Східна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, та пені, –

ВСТАНОВИВ:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Донецького окружного адміністративного суду до Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради «Керуюча компанія «Східна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, та пені, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач у порушення вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» і Постанови Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.01.2007 року за № 70 не виконав норматив по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів. Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік, наданого Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради «Керуюча компанія «Східна» середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 94 особи, тобто на підприємстві повинно бути працевлаштовано 4 інваліда. Фактично за даними звіту працювало 3 інваліда. Таким чином, відповідач має сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2014 році, у розмірі 30354,26 грн. Оскільки відповідач зазначені санкції не сплатив, йому станом на 25.08.2015 року нарахована пеня у розмірі 4006,20 грн. Просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 34360,46 грн.

Відповідач не погоджується з позовними вимогами. В матеріалах справи наявні письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що аналіз положень ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» дає підстави зробити висновок, що обов’язок підприємства відносно створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов’язком здійснювати пошук, підбір та працевлаштування інвалідів на створені робочі місця. Відповідач зазначає, що протягом 2014 року ним надавались звіти про наявність вільних робочих місць та потребу в працівниках, в тому числі і інвалідів, станом на відповідний звітній місяць за формою №3-ПН. Обов’язок по працевлаштуванню інвалідів прямо закріплений за державною службою зайнятості. При цьому, відповідач вказує на те, що відмов в працевлаштуванні інвалідів протягом 2014 року з боку підприємства зафіксовано не було. Таким чином, вважає, що сам факт відсутності на підприємстві працевлаштованих інвалідів не є беззаперечною ознакою наявності відповідальності, яка може наступити тільки у випадку нездійснення прямо передбачених законодавством заходів щодо працевлаштування інвалідів. З урахуванням цього, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представники сторін, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з’явились, просили справу розглянути без їхньої участі.

Згідно ст. 128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.

Фонд соціального захисту інвалідів (далі – Фонд) є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Державною службою з питань інвалідів та ветеранів. Бюджетна установа Фонд є правонаступником Фонду соціального захисту інвалідів як урядового органу, що визначено п.п.1-2 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 14 квітня 2011 року № 129 (далі –Положення) (із наступними змінами та доповненнями).

Відповідно до п. 4 Положення основними завданнями Фонду є реалізація в межах своєї компетенції заходів щодо забезпечення зайнятості та працевлаштування інвалідів; виконання програм щодо соціального захисту інвалідів.

Для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Міністерством соціальної політики України та Державною службою з питань інвалідів та ветеранів України утворюються територіальні відділення Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що передбачено п.12 Положення.

Згідно з ч.ч. 9-10 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 № 875-ХІІ (далі –Закон № 875-ХІІ), спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про те, що у спірних правовідносинах Фонд виступає у якості суб’єкта владних повноважень, який звернувся до адміністративного суду на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.

Комунальне комерційне підприємство Маріупольської міської ради «Керуюча компанія «Східна» (код ЄДРПОУ 38349142; 87557, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Олімпійська, б. 161) зареєстроване в якості юридичної особи, внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Так, згідно ст. 17 цього Закону, метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Статтею 19 зазначеного Закону встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Як вбачаться зі звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік, який наданий до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2014 році становила 94 особи; кількість інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», визначена у звіті, становить 4 особи, проте кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становить 3 особи.

Таким чином, підприємством за 2014 рік не було працевлаштовано 1 інваліда, що, на думку позивача, є порушенням вказаних вище вимог законодавства.

Таким чином, оскільки на підприємстві не створено необхідної кількості інвалідів – штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, що не відповідає нормативу, передбаченому ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач згідно вимог ст. 20 цього Закону має сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Таким чином, відповідачем у відповідності до викладених приписів не було виконано нормативу по створенню 1-го робочого місця по працевлаштуванню інвалідів. Згідно до вимог ст. 20 вказаного Закону Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради «Керуюча компанія «Східна» мало сплатити позивачеві адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Відповідно до п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі – Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007р. № 70, обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

З наявного в матеріалах справи звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік вбачається, що останнім самостійно обчислено та визначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 30354,26 грн.

Крім того, зазначена сума підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунком позивача.

Відповідачем у встановлений ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» строк (до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулось порушення нормативу) не були сплачені адміністративно-господарські санкції в зазначеному розмірі, що дало підстави позивачеві для нарахування пені відповідно до ст. 20 вищезазначеного Закону і п. 4 Порядку, яка обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

Таким чином, станом на 25.08.2015 року розмір нарахованої пені становить 4006,20 грн., що підтверджується розрахунком, наданим позивачем.

Суд зазначає, що частиною 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII, передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Державна служба зайнятості здійснює пошук належної роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Відповідачем до суду надано копії звітів щодо інформації про попит на робочу силу (вакансії) за формою №3-ПН від 08.01.2014 року, від 26.03.2014 року та від 25.11.2014 року. Проте, доказів надання зазначених звітів в інші місяці 2014 року відповідачем до суду не надано. Крім того, суд зазначає, що із зазначених звітів не вбачається наявність вакансій для працевлаштування саме інвалідів.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач не інформував належним чином Центр зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві та потребу у направленні йому Центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, відповідачем до суду не надано доказів виконання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в частині прийняття заходів для працевлаштування інвалідів, тому позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради «Керуюча компанія «Східна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, та пені, є нормативно та документально обґрунтованими, та, відповідно, підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 71, 94, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради «Керуюча компанія «Східна» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, та пені, – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Комунального комерційного підприємства Маріупольської міської ради «Керуюча компанія «Східна» (код ЄДРПОУ 38349142; 87557, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Олімпійська, б. 161) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2014 році, у сумі 30354 (тридцять тисяч триста п’ятдесят чотири) грн. 26 коп. та пені у сумі 4006 (чотири тисячі шість) грн. 20 коп. на р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 38033949, МФО 834016, код платежу 50070000, ЄДРПОУ відділення фонду (стягувача) 13492430.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бабаш Г.П.