Ухвала суду № 53243281, 27.10.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
610/2607/15-а
Номер документу
53243281
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2015 р.Справа № 610/2607/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Ральченка І.М.

Суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В. ,

при секретарі судового засідання - Кудіній Я. Г.,

за участю представників сторін:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Покуси О. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області на постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 31.08.2015р. по справі № 610/2607/15-а

за позовом ОСОБА_3

до Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області

про визнання протиправними і скасування рішень сесії та поновлення на посаді,

ВСТАНОВИЛА:

11.08.2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення ХLІІ сесії Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області VI скликання № 367 від 26.06.2015 року «Про скасування розпорядження № 5 від 26.06.2015 «Про надання відпустки за свій рахунок Залиманському сільському голові ОСОБА_3»;

- визнати протиправним та скасувати рішення ХLІІ сесії Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області VI скликання № 368 від 26.06.2015 року «Про дострокове припинення повноважень Залиманського сільського голови ОСОБА_3»;

- поновити його на посаді сільського голови Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області.

Балаклійський районний суд Харківської області постановою від 31.08.2015 року задовольнив позовні вимоги.

Визнав протиправним та скасував рішення ХLІІ сесії Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області VI скликання № 367 від 26.06.2015 року «Про скасування розпорядження № 5 від 26.06.2015 року «Про надання відпустки за свій рахунок Залиманському сільському голові ОСОБА_3».

Визнав протиправним та скасував рішення ХLІІ сесії Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області VI скликання № 368 від 26.06.2015 року «Про дострокове припинення повноважень Залиманського сільського голови ОСОБА_3».

Поновив ОСОБА_3 на посаді сільського голови Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області.

Залиманська сільська рада Балаклійського району Харківської області подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Також апелянт зазначає, що суд першої інстанції неповністю з'ясував обставини справи, внаслідок чого дійшов помилкових висновків.

У судовому засіданні представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити, скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача у судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечував у повному обсязі, вважав постанову суду першої інстанції такою, що не підлягає скасуванню.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення учасників судового засідання, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, 10.11.2010 року ОСОБА_3 було обрано на посаду голови Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області.

У зв'язку з необхідністю проходження медичного обстеження (а.с. 23, 24), розпорядженням № 5 від 26.06.2015 року ОСОБА_3 була надана відпустка без збереження заробітної плати до 04.07.2015 року (а.с. 34).

Рішенням XLII сесії Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області VІ скликання № 367 від 26.06.2015 року вищевказане розпорядження сільського голови Залиманської сільської ради було скасовано через порушення, які були допущені при його видачі (а.с. 9).

Рішенням XLII сесії Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області VІ скликання № 368 від 26.06.2015 року (а.с. 10) були достроково припинені повноваження Залиманського сільського голови ОСОБА_3

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що прийняттям оскаржуваних рішень порушені права позивача, які підлягають захисту шляхом визнання вказаних рішень протиправними та їх скасування, з поновленням ОСОБА_3 на посаді Залиманського сільського голови.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову, проте вважає, що до такого висновку суд дійшов з помилкових підстав та мотивів, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до пункту 15 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Повноваження сільського голови визначені частиною четвертою статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування".

Положеннями ч. 1 та ч.2 ст. 11 зазначеного вище закону передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

При цьому, сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях (ч. 3 ст. 12 вказаного Закону).

Разом з тим, відповідно до ч.3 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" у сільських радах, що представляють територіальні громади, які налічують до 500 жителів, за рішенням відповідної територіальної громади або сільської ради виконавчий орган ради може не створюватися. У цьому випадку функції виконавчого органу ради (крім розпоряджання земельними та природними ресурсами) здійснює сільський голова одноособово.

Повноваження виконавчих органів рад закріплені у главі 2 (ст.ст. 27-40) Закону України "Про місцеве самоврядування".

Отже, аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що сільська рада може вирішити питання скасування виключно тих актів сільського голови, які були прийняті ним на виконання повноважень виконавчих органів ради, тобто з питань визначених ст.ст. 27-40 Закону України "Про місцеве самоврядування".

Разом з тим, частиною четвертою статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування" до повноважень сільського голови входить вирішення питань його виключної компетенції, зокрема організаційних, кадрових і т.ін. та ці повноваження відмінні від повноваженнь виконавчих органів ради.

За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що розпорядження сільського голови під час виконання ним функцій виконавчого органу ради можуть бути скасовані відповідною радою, а з питань, прийнятих ним на виконання власних повноважень, визначених ст.42 Закону, не можуть бути скасовані відповідною радою.

Судовим розглядом встановлено, що у зв'язку з необхідністю проходження медичного обстеження (а.с. 23, 24), розпорядженням № 5 від 26.06.2015 року ОСОБА_3 була надана відпустка без збереження заробітної плати до 04.07.2015 року (а.с. 34).

З рішення XLII сесії Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області VІ скликання № 367 від 26.06.2015 року (а.с. 9) вбачається, що вищевказане розпорядження сільського голови Залиманської сільської ради було скасовано через порушення, які були допущені при його видачі.

Зазначене розпорядження прийняте сільським головою в межах власних повноважень, а отже рішення про його скасування прийнято з перевищенням повноважень Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області, яка не наділена правом скасовувати розпорядження сільського голови з питань його власної компетенції.

Крім того, згідно з частиною другою статті 84 КЗпП України за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Також колегія суддів зазначає, що ані Законом України "Про відпустки", ані нормами КЗпП не передбачено можливості переривання або відкликання з відпустки без збереження заробітної плати.

Враховуючи наведене, рішення ХLІІ сесії Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області VI скликання № 367 від 26.06.2015 року «Про скасування розпорядження № 5 від 26.06.2015 «Про надання відпустки за свій рахунок Залиманському сільському голові ОСОБА_3» суперечить приписам КЗпП, а, отже, є протиправним.

Варто вказати, що висновок суду першої інстанції про обгунтованість зазначеної частини позовних вимог правильний, однак, як вбачається зі змісту судового рішення, є невмотивованим.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення ХLІІ сесії Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області VI скликання № 368 від 26.06.2015 року «Про дострокове припинення повноважень Залиманського сільського голови ОСОБА_3», колегія суддів зазначає наступне.

Як випливає із ч. 3 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування", повноваження міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менше як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Згідно ч. 2 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування" повноваження міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права та свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Колегія суддів зазначає, що у рішенні сесії не зазначено конкретні правові підстави припинення повноважень міського голови, відповідно до ч. 2 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування", а також ці підставі не були освітлені і в протоколі засідання сесії.

Судом апеляційної інстанції досліджена копія протоколу пленарного засідання, однак жодного документа, який би підтверджував докази порушення сільським головою Конституції України та Законів України, не надано, а також не було зазначено на сесії які саме були порушення Конституції України та які саме Закони України порушив позивач.

За таких обставин, колегія суддів доходить висновку про те, що Залиманською сільською радою Балаклійського району Харківської області при прийнятті рішення про висловлення недовіри ОСОБА_3, не були дотриманні вимоги ч. 2 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування".

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог і, як наслідок, їх задоволення.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 201 КАС України підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи, але із помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Отже, з урахуванням наведеного, постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 31.08.2015 року по даній справі необхідно зміни в частині підстав та мотивів задоволення позову.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 201, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Залиманської сільської ради Балаклійського району Харківської області залишити без задоволення.

Постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 31.08.2015 року по справі № 610/2607/15-а змінити в частині підстав та мотивів задоволення позову.

В іншій частині постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 31.08.2015 року по справі № 610/2607/15-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Бершов Г.Є. Катунов В.В.

Повний текст ухвали виготовлений 02.11.2015 р.