Ухвала суду № 53240036, 05.11.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2015
Номер справи
810/5309/15
Номер документу
53240036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення подання без руху

05 листопада 2015 року № 810/5309/15

Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши подання Тетіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

в с т а н о в и в:

05 листопада 2015 року о 17 год. 37 хв. до Київського окружного адміністративного суду надійшло подання Тетіївської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області про стягнення податкового боргу в сумі 99 769, 14 грн. з ОСОБА_1, подане в порядку статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання подання з'ясовує, зокрема, чи відповідає подання вимогам, встановленим ст.183-3 цього Кодексу, чи подано воно у строк, установлений законом, чи немає інших підстав для повернення подання, залишення його без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши подання контролюючого органу та додані до нього матеріали, суд дійшов висновку, що дане подання не відповідає вимогам ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства, у звязку з таким.

Абзацом 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI передбачено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду субєктом владних повноважень або юридичною особою адміністративного позову майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2015 року становить 1 218, 00 грн.

Як вбачається з матеріалів подання, Тетіївська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області просить суд стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в сумі 99 769, 14 грн.

Отже, за вимогу майнового характеру про стягнення податкового боргу Тетіївській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області необхідно сплатити судовий збір в розмірі 1 496, 54 грн. (1,5% х 99 769, 14 грн.)/100 % ).

Проте, Тетіївською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області не додано до подання доказів сплати судового збору.

У поданні Тетіївська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, посилаючись на розяснення Вищого адміністративного суду України, які викладені у листі від 02.02.2011 № 149/11/13-11, вказує на те, що податковий орган не зобовязаний сплачувати судовий при зверненні з поданням в порядку статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

У звязку з цим, податковий орган просить суд звільнити Тетіївську ОДПІ ГУ ДФС у Київській області від сплати судового збору за подане до суду подання, з приводу чого суд зазначає таке.

Відповідно до статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо: зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків; підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків; стягнення коштів за податковим боргом тощо.

Суд звертає увагу, що за змістом статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України подання є процесуальною формою відповідної заяви, з якою органи доходів і зборів звертаються до суду у передбачених законом випадках.

Окрім того, абз. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Отже, Закон України "Про судовий збір" передбачає обов'язкову сплату судового збору також при зверненні до суду із заявою, відмінною від позовної, у випадках, передбачених законом. При цьому, диспозиція статті 3 Закону України "Про судовий збір" не встановлює, що такі випадки мають бути зазначені саме в цьому законом. На думку суду, такий випадок як раз і передбачений статтею 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Натомість вичерпний перелік випадків, коли заявник (позивач) звільняється від сплати судового збору передбачений статтею 5 Закону України «Про судовий збір», якою не передбачено звільнення податкового органу від сплати судового збору при зверненні з поданням в порядку статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Окрім того, посилання податкового органу на лист Вищого адміністративного суду України від 02.02.2011 №149/11/13-11 є безпідставними, оскільки розяснення, що в ньому містяться в частині судового збору ґрунтувались на положеннях декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 №7-93, який втратив чинність.

Таким чином, подання є процесуальною формою відповідної заяви, про яку йдеться мова в абзаці 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір", з якою органи доходів і зборів звертаються до суду у передбачених законом випадках, що в свою чергу свідчить про те, що за звернення до суду суб'єкта владних повноважень з поданням справляється судовий збір.

За таких обставин суд не вбачає підстав для звільнення податкового органу від сплати судового збору.

Суд звертає увагу, що для перерахування судового збору за подання позовної заяви до Київського окружного адміністративного суду Головним управлінням Державної казначейської служби України у Київській області визначено наступні реквізити: отримувач коштів: Київський окружний адміністративний суд, код отримувача: 37955989, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області, код банку отримувача: 821018, рахунок отримувача: 31213206784001, код класифікації доходів бюджету: 22030001 Символ звітності « 206».

У рядку «призначення платежу» платіжного документа платник судового збору повинен вказати слова «судовий збір за позовом», ПІБ чи назва установи, організації позивача, «Київський окружний адміністративний суд», код ЄДРПОУ суду, до якого він звертається (код ЄДРПОУ Київського окружного адміністративного суду: 35919304).

Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв та інших процесуальних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі «Судова влада України» за інтернет-адресою: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070//tax, а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.

Окрім того, суд звертає увагу, що заявником не надані суду докази направлення податкової вимоги від 03.09.2015 №29549-10, оскільки копія повідомлення про вручення поштового відправлення не дозволяє суду з'ясувати дату фактичного подання контролюючим органом до відділення поштового зв'язку відповідної вимоги для відправлення платнику податків, у той час як встановлення цієї дати є визначальним для з'ясування обставин дотримання податковою інспекцією строку для звернення до суду з відповідним поданням.

Так, відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Термін "надіслання" податкової вимоги в контексті норми пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України означає відправлення податкової вимоги платникові податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу такого платника податків.

Відповідно в разі використання поштового способу інформування платника податків про наявність у нього податкового боргу право на внесення подання про стягнення податкового боргу виникає у податкового органу на наступний день після закінчення 60 днів з дня відправлення платнику податків податкової вимоги рекомендованим листом із повідомленням про вручення, незалежно від дати фактичного отримання цієї податкової вимоги платником податків, вказаної в повідомленні про вручення.

Аналогічна правова позиція викладена в ОСОБА_2 адміністративного суду України від 09.04.2012 р. N 1017/11/13-12 та від 22.04.2011 р. N 571/11/13-11.

Слід зазначити, що строк у 24 години, протягом яких згідно з частиною третьою статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України до суду повинно бути внесено подання про стягнення коштів за податковим боргом, починає перебіг з нуля годин дня, наступного за тим, у який сплинули 60 днів із дня надіслання податкової вимоги.

Така правова позиція викладена, зокрема, в листі Вищого адміністративного суду України від 22.04.2011 р. N 571/11/13-11.

Отже, контролюючому органу необхідно надати оригінал повідомлення про вручення поштового відправлення та фіскальний чек відділення поштового зв'язку, якими підтверджується фактична дата направлення платнику податків податкової вимоги від 03.09.2015 №29549-10.

Зазначені обставини вказують на невідповідність подання вимогам процесуального законодавства, у зв'язку з чим суд, враховуючи приписи абз. 1 ч. 4 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне залишити подання без руху з наданням заявнику часу для усунення зазначених недоліків.

Так, відповідно до ч. 4 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України у разі недотримання вимог частини третьої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.

Невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику подання та доданих до нього документів.

Повернення подання не є перешкодою для повторного звернення з ним до суду після усунення його недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.

Вказані недоліки повинні бути усунені у строк до 14 год. 00 хв. 06 листопада 2015 року.

Зважаючи на те, що статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України передбачені скорочені строки розгляду справ за зверненням органів доходів і зборів, суд вважає за необхідне застосувати винятковий засіб надсилання сторонам судових повідомлень факсом або засобами телефонного зв'язку.

Керуючись статтями 108, 160, 165, 183-3Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1.Подання Тетіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про стягнення податкового боргу в сумі 99 769, 14 грн. з ОСОБА_1 Васильовичазалишити без руху.

2. У строк до 19 листопада 2015 року до 06 листопада 2015 року до 14:00 усунути вказані недоліки, а саме:

- надати докази оплати судового збору в сумі 1 496, 54 грн.;

- надати оригінал повідомлення про вручення поштового відправлення та фіскальний чек відділення поштового зв'язку, якими підтверджується фактична дата направлення платнику податків податкової вимоги від 03.09.2015 №29549-10.

3.Зміст ухвали повідомити заявнику засобами телефонного зв'язку (факсом/ електронною поштою).

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Дудін С.О.