Постанова № 53239086, 06.08.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2015
Номер справи
804/5070/15
Номер документу
53239086
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2015 р. справа № 804/5070/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Прудника С.В.

при секретарі судового засідання Квасові В.П.

представник позивача не прибув

представник відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Весна-Поліс" про стягнення штрафу у розмірі 1700,00 грн., -

ВСТАНОВИВ :

09 квітня 2015 року засобами поштового звязку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому позивач просить суд: стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Весна-Поліс» штраф у розмірі 1700,00 грн. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року № 2826, не було розміщено в загальнодоступній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярної річної інформації емітента за 2013 рік. Відповідальність за вказане порушення передбачена Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в України», а саме накладення штрафу у розмірі 1700 грн., який відповідачем в добровільному порядку не сплачено.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 червня 2015 року прийнято до провадження дану адміністративну справу та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні.

У судове засідання 06.08.2015 року представники сторін не прибули.

Від представника позивача 06.08.2015 року до суду надійшло клопотання про здійснення розгляду справи без участі представника.

Представник відповідача в судове засідання не прибув.

На адресу відповідача судом направлені повістки про виклик в судові засідання, проте конверти повернулись до суду з відміткою поштового відділення про повернення. Згідно до частини 11 статті 35 КАС України відповідач вважається належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.

На підставі частини 4 статті 128 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг визначаються Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі за текстом - Закон № 2664-14).

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 1 Закону № 2664-14, державне регулювання ринків фінансових послуг - здійснення державою комплексу заходів щодо регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг з метою захисту інтересів споживачів фінансових послуг та запобігання кризовим явищам.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 р. за № 448/96-ВР (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон України № 448/96-ВР), державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Положеннями ст. 12 Закону України № 448/96-ВР уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.

Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було виявлено порушення ПАТ «Страхова компанія «Весна-Поліс» законодавства про цінні папери - п. 4 гл. 4 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року № 2826 (далі Положення № 2826), а саме: не розміщено в загальнодоступній базі даних Комісії про ринок цінних паперів регулярної річної інформації емітента за 2013 рік., у звязку з чим Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 22.09.2014 року. Також даною постановою зобовязано керівника ПАТ «Страхова компанія «Весна-Поліс» зявитись на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень.

Вказана постанова направлена на адресу відповідача, про що свідчить реєстр згрупованих рекомендованих відправлень від 22.09.2014 року (а.с. 9).

02.10.2014 року позивачем складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 02.10.2014 року №0595-ЦА-УП-Е.

Постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 09.10.2014 року призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Страхова компанія «Весна-Поліс», яка разом з актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 02.10.2014 року №0595-ЦА-УП-Е були направлені на адресу відповідача, що підтверджено матеріалами справи.

За розглядом матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Страхова компанія «Весна-Поліс» позивачем винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 20.10.2014 року № 618-ЦА-УП-Е, якою застосовано у відношенні ПАТ «Страхова компанія «Весна-Поліс» санкції у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн.

Дана постанова 23.10.2014 року направлена на адресу відповідача. Доказів оскарження постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 20.10.2014 року № 618-ЦА-УП-Е відповідачем не надано.

Частиною 1, 4 ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» передбачено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.

Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 року № 2826, врегульовано склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (квартальної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску) цінних паперів емітентами цінних паперів, а також регулює строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті (веб-сторінці).

Пунктом 3 Положення № 2826 передбачено, що емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку в такій послідовності Інформацію шляхом:

розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії);

опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);

розміщення на власному веб-сайті (веб-сторінці);

подання до Комісії.

Емітенти цінних паперів до моменту подання Інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті (веб-сторінці) (далі - сторінка в мережі Інтернет) відповідно до вимог законодавства.

Відповідно до пункт 4 глави 4 розділу ІІ Положення № 2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.

Розкриття регулярної річної інформації здійснюється у такі терміни:

розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

опублікування у офіційному друкованому виданні - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

розміщення на сторінці в мережі Інтернет - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Емітенти цінних паперів до моменту подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її на сторінці в мережі Інтернет.

Відповідно до наданих до суду та досліджених доказів регулярна річна інформація емітента за 2013 рік ПАТ «Страхова компанія «Весна-Поліс» не була розміщена.

Згідно із пунктом 5 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон України № 3480-IV) Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На день розгляду адміністративної справи відповідач добровільно вищезазначений штраф у сумі 1700,00 грн. не сплатив, постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 20.10.2014 року № 618-ЦА-УП-Е в установленному законом порядку не оскаржив, а тому вказана постанова є чинною.

Згідно статті 11 Закону України № 3480-IV рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною 1 статті 69 та частиною 1 статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Таким чином, суд доходить висновку, що постанова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 20.10.2014 року № 618-ЦА-УП-Е, якою накладено на ПАТ «Страхова компанія «Весна-Поліс» штраф у розмірі 1700 грн. є узгодженою, а тому, позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про стягнення з ПАТ «Страхова компанія «Весна-Поліс» штрафу у розмірі 1700,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, судом встановлено, що позивачем - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку при зверненні до суду понесені судові витрати, повязані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 182,70 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням № 112 від 06.03.2015 р.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу адміністративного позову до суду в сумі 182,70 грн. підлягає поверненню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 10, 11, 17, 69 - 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Весна-Поліс" про стягнення штрафу у розмірі 1700,00 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Весна-Поліс» штраф у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень) до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (код ЄДРПОУ 37956207, індекс 01010, місто Київ, вулиця Московська, будинок 8, корпус 30) судові витрати повязані із сплатою судового збору у розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні сімдесят копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Суддя ОСОБА_1