Березівський районний суд Одеської області
вул. Миру 17 м. Березівка Березівський район Одеська область Україна 67300
29.09.2015
Справа № 494/817/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2015 р. м. Березівка
Березівський районний суд Одеської області у складі:
Головуючого судді Лебединського С.Й.,
за участю секретаря судових засідань Барильській А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Березівському районі Одеської області «Про визнання неправомірної відмови УПФ України у Березівському районі у перерахунку пенсії».
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_2, звернувшись до суду із даним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області, просила визнати неправомірною відмову відповідача від 15 травня 2015 р. №1455/04 у перерахунку пенсії. Визнати протиправними дії відповідача щодо не врахування під час розрахунку розміру позивачу пенсії сум інших видів виплат: - допомога на вирішення соціально-побутових питань у сумі 4877 гривень 71 коп., - матеріальної допомоги у сумі 3801,0 гривень, - індексації 1091 гривень 06 коп., компенсаційна виплата за невикористану відпустку 1 495 гривень 18 коп..
Зобов'язати відповідача здійснити розрахунок її пенсії з 06 травня 2015 р. з урахуванням наступних складових заробітної плати: - посадовий оклад 1083,0 гривень, - надбавка за ранг - 70,0 гривень, - надбавка за вислугу років (20%) за стаж державної служби 13 років 230, 60 гривень, на які нараховані та з яких фактично утримані страхові внески до Пенсійного фонду України згідно даних довідки від 16 березня 2010 р. №263/03-02 (станом на 30.06.2009 р.).
Зобов'язати відповідача здійснити розрахунок її пенсії з 06 травня 2015 р. з урахуванням сум інших виплат: - допомога на вирішення соціально-побутових питань у сумі 4877,71 грн., - матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 3801,0 гривень, індексація 1091 гривень 06 коп., компенсаційна виплата за невикористану відпустку 1 495 гривень 18 коп. на які нараховані та з яких фактично утримані страхові внески до Пенсійного фонду України згідно даних довідки від 06 травня 2015 р. за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією (за період з 01 березня 2012 року по 28 лютого 2014 року, виданою Одеським обласним центром зайнятості про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою п. 2 постанови правління ПФУ від 14 лютого 2011 р. №5-1.
Зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії позивача з 06 травня 2015 р. у розмірі 83 відсотків сум заробітної плати та сум інших виплат, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказала, що вона є одержувачем пенсії в Управлінні Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області, яка призначена за Законом України «Про державну службу». Для призначення пенсії нею подавалась довідка від 16 липня 2009 р. №606/05/04, що була видана Березівським районним центром зайнятості за формою, затвердженою постановою правління ПФУ від 30 жовтня 2008 р. №19-11. При розрахунку їй пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області взято суми надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, а саме: з 01 липня 2007 р. по 30 червня 2009 р..
Однак, при цьому не враховані інші виплати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсаційна виплата, за невикористану відпустку за період за який обчислюється пенсія. А саме за період з 01 липня 2007 р. по 30 червня 2009 р. в сумах матеріальна допомога 3801 гривень, для вирішення соціально-побутових питань 4877 гривень 71 коп., індексація 1091 гривень 06 коп., компенсаційна виплата за невикористану відпустку 1494 гривень 18 коп..
За вказаний період з вищевказаних та отримуваних позивачем сум заробітної плати та інших заохочувальних виплат сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування. На звернення позивача з цього питання 06 травня 2015 р. було отримано від відповідача роз'яснення про неможливість застосувати при обчисленні розміру пенсії «інших виплат», тому, що це не передбачено ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу». Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують та обмежують її права, передбачені діючим законодавством.
Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області надав заперечення проти позову, посилаючись на його необґрунтованість, просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що допомога за оздоровлення, матеріальна допомога та грошові винагороди, не є складовою заробітної плати в розумінні ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та ПКМУ від 24 лютого 2003 р. за №212. Крім того, відповідач просив суд застосувати строки позовної давності для звернення до суду, оскільки позивач пропустив цей строк.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду на підставі наданих доказів і доведення їхньої переконливості судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Позивач є одержувачем пенсії в Управлінні Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області, яка призначена за Законом України «Про Державну службу». Для призначення пенсії відповідно до вказаного закону до управління Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області позивачем подана довідка від 16 липня 2009 р. №606/05/04, що була видана Березівським районним центром зайнятості за формою, затвердженою постановою правління ПФУ від 30 жовтня 2008 р. №19-11
При розрахунку пенсії позивачу управлінням Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області взято суми надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, а саме: з 01 липня 2007 р. по 30 червня 2009 р..
При розрахунку пенсії позивача не враховані інші виплати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсаційна виплата, за невикористану відпустку за період за який обчислюється пенсія. А саме за період з 01 липня 2007 р. по 30 червня 2009 р. в сумах матеріальна допомога 3801 гривень, для вирішення соціально-побутових питань 4877 гривень 71 коп., індексація 1091 гривень 06 коп., компенсаційна виплата за невикористану відпустку 1494 гривень 18 коп.
За вказаний період з вищевказаних та отримуваних позивачем сум заробітної плати та інших заохочувальних виплат сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Таким чином, не включення інших виплат за період з з 01 липня 2007 р. по 30 червня 2009 р. до заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, суд вважає неправомірним, таким, що суперечить нормам діючого законодавства.
06 травня 2015 р. звернулась з заявою щодо перерахунку її пенсії, а саме з включенням всіх сум, з яких були сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням відповідача від 15 травня 2015 р. №1555/04 825130 у перерахунку пенсії позивачу було відмовлено та зазначено, що дані графи «інші виплати» (індексація, матеріальна допомога) для визначення заробітку для призначення пенсії не враховувались, оскільки вказані виплати не передбачені нормами ст. 37 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, а регулюються іншими нормативно правовими актами.
Згідно Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розмірі їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно частини 2 статті 37-1 згаданого Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту ст..40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови КМУ №865 від 31 березня 2000 р., встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Таким чином, чинне законодавство як загальне, та і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
Згідно пункту 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2014 р. №5-1 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» Відповідно до ст.. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Таким чином з врахуванням процесуальних особливостей адміністративного судочинства доведення факту неправомірності дій позивача, покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 99, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
П о с т а о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України у Березівському районі Одеської області «Про визнання неправомірної відмови УПФ України у Березівському районі у перерахунку пенсії» - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області у перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області здійснити розрахунок її пенсії з 06 травня 2015 р. з урахуванням наступних складових заробітної плати: - посадовий оклад 1083,0 гривень, - надбавка за ранг - 70,0 гривень, - надбавка за вислугу років (20%) за стаж державної служби 13 років 230, 60 гривень, на які нараховані та з яких фактично утримані страхові внески до Пенсійного фонду України згідно даних довідки від 16 березня 2010 р. №263/03-02 (станом на 30.06.2009 р.).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Березівському районі Одеської області здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_2 з 06 травня 2015 р. з урахуванням сум інших виплат: - допомога на вирішення соціально-побутових питань у сумі 4877,71 грн., - матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 3801,0 гривень, індексація 1091 гривень 06 коп., компенсаційна виплата за невикористану відпустку 1 495 гривень 18 коп. на які нараховані та з яких фактично утримані страхові внески до Пенсійного фонду України згідно даних довідки від 06 травня 2015 р. за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією (за період з 01 березня 2012 року по 28 лютого 2014 року, виданою Одеським обласним центром зайнятості про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою п. 2 постанови правління ПФУ від 14 лютого 2011 р. №5-1.
Зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії позивача з 06 травня 2015 р. у розмірі 80 відсотків сум заробітної плати та сум інших виплат, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10 -ти днів з дня її проголошення до Апеляцйного адміністративного суду Одеської області через Березівський районний суд Одеської області.
Суддя:________-