Справа №538/1622/15-а
Провадження по справі №2-а/538/62/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2015 року Лохвицький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Крекотень С.А.
при секретарі - Криворучко В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лохвиця, Полтавської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі, Міністерства фінансів України, до Державної казначейської служби України про визнання неправомірними дій про відмову в перерахуванні пенсії по інвалідності та додаткової пенсії постраждалому внаслідок ЧАЕС,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до Лохвицького районного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі про визнання неправомірними дій про відмову в перерахуванні пенсії по інвалідності та додаткової пенсії постраждалому внаслідок ЧАЕС. В позові він зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії ЧАЕС 1-ї категорії, інвалідом ІІІ-ї групи внаслідок захворювання, повязаного з Чорнобильською катастрофою. Перебуває на обліку в Управління пенсійного фонду України в Лохвицькому районі. Вважає, що його пенсія не може бути нижчою від 6 мінімальних пенсій за віком та, що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком. Позивач зазначив, що звертався до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії у відповідності із вказаними нормами, проте в перерахунку пенсії йому було відмовлено. Вважає відмову незаконною та такою, що не відповідає вимогам діючого законодавства. Просить визнати дії відповідача по відмові у перерахунку пенсії та додаткової пенсії з урахуванням мінімальної пенсії за віком, протиправною. Просить також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленої законом мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.11.2011 року.
В судове засідання позивач не з'явився, але направив заяву в якій просить справу розглядати без його участі та позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача УПФУ в Лохвицькому районі в судове засідання не з`явився, але надіслав заперечення, в якому просить справу розглядати без їх представника та просив відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача Міністерства фінансів України в судове засідання не з`явився, але надіслав заперечення, в якому просить справу розглядати без їх представника та просив відмовити в задоволенні позову до Міністерства фінансів України.
Представник відповідача Державної казначейської служби України в судове засідання не з`явився по невідомим суду причинам, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи.
Дослідивши та давши оцінку доказам по справі суддя прийшов до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та інвалідом ІІІ-ї групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою. Як пенсіонер перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі. Одержує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю. Позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії 26.08.2015 року. Відповідь позивачу надана 04.09.2015 року вих.№Ю-40/04.
Відповідно до ст. 49 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи пенсії, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3 та 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Згідно частини 4 статті 54 вищевказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у звязку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІІ групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст. 50 вказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам ІІІ-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до статті 53 цього Закону здійснюється повністю, незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Виходячи з цього, суд приходить до висновку, що вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком.
Згідно ст. 28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Судом також встановлено, що розрахунок пенсії позивачу проведено відповідачем виходячи із встановленого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.08 року № 530 про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян та Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.08 року № 654 про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, розміру, який складає з 01.10.08 року 980 гривень.
Згідно ст.ст. 19, 46 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 року у справі № 10-рп/08 пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень,тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних, відповідно до ст. 22 Конституції України є неприпустимим.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, входячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають норми ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постанов Кабінету Міністрів України від 28.05.08 року № 530 про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян та від 16.07.08 року № 654 про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених Законом Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Суд не приймає також до уваги зазначення відповідача про застосування норм статті 28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, тому що положення цієї статті не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, повязаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого частиною 1 цієї статті розміру мінімальної пенсії за віком.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання державної пенсії в розмірі 6 мінімальної пенсій та додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Оскільки зазначене право надано йому Конституцією та законами України визнання за позивачем права на отримання державної пенсії та додаткової пенсії у визначених розмірах додатковому зазначенню в рішенні суду не підлягає.
Враховуючи той факт, що відповідачем відмовлено в проведенні перерахунку та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії в розмірі мінімальної пенсії за віком, суд вважає за необхідне визнати зазначені дії протиправними та зобовязати відповідача провести відповідний перерахунок та провести виплату державної пенсії та доплати до пенсії в розмірі, мінімальної пенсії за віком, встановленому законом. Проте, розглядаючи позовну заяву відповідно до ст. 11 КАС України в межах заявлених позовних вимог, а також враховуючи той факт, що на день розгляду справи судом відповідач не задовольнив вимоги в добровільному порядку, суд вважає можливим задовольнити вимоги стосовно зобовязання проведення перерахунку та виплати пенсій , з 01.11.2011 року по 05.11.20151 року по день винесення рішення судом.
Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 17, 69, 72, 94, 100, 158, 160-163, 167, 186 КАС України, ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 року, ст.ст. 49, 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", суд -
постановив :
Позовну заяву задоволено повністю.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі про відмову у перерахунку пенсії та додаткової пенсії з урахуванням мінімальної пенсії за віком, неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи із встановленої законом мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.11.2011 року по 05.11.2015 року.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя С.А. Крекотень