Справа №295/14650/15-а
Категорія 90
2-а/295/371/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.11.2015 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Перекупка І.Г., розглянувши одноособово у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Житомирі про визнання дій протиправними та зобов'язання призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач 07.10.2015 року звернувся до суду з позовом, у якому просив суд визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії зі зниженням пенсійного віку та зобов'язати відповідача призначити пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 13.07.2015 року.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від відповідача надійшло заперечення на позов, відповідно до якого останній позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про задоволення позову.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ої категорії та звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
27.08.2015 року відповідачем Управлінням Пенсійного Фонду України в м. Житомирі було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з неможливістю визначити місце і час перебування в зоні радіоактивного забруднення у 1986-1992 рр.
Спірні відносини регулюються ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до якої учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, вік виходу на пенсію зменшується на 10 років.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, за документ, що засвідчує особливий статус особи, подається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форму якої затверджено постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122.
Зазначена довідка видавалася підприємствами та організаціями, в складі яких робітник безпосередньо був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У довідках, що надаються підприємствами на теперішній час, і які підтверджують право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мають бути вказані первинні документи на час виконання робіт в зоні відчуження, на підставі яких вони надаються.
У разі неможливості подання довідки за формою №122 для підтвердження періоду роботи в зоні відчуження при призначенні пенсії може бути наданий будь-який первинний документ, виданий за період роботи, із зазначенням періоду роботи і населеного пункту чи об'єкту роботи (довідка, табель обліку робочого часу тощо).
Крім того, за змістом ч. 3 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорія 3 особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації аварії при їх роботі учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали: у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів; у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів; у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів; на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році,а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи (не віднесені до категорії 2), які: постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - категорія 3;
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи і надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Крім того встановлено, що позивач 11.02.1993 року отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія Б № 101371(категорія 3).
У відповідності - до ст. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
В судовому засіданні встановлено, що належність позивача до особи постраждалої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії ніким не оспорювалось, а тому посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач згідно ч.3 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, станом на 01.01.1993 прожив або відпрацював у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше трьох років.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим, позовні вимоги доведеними та такими, що підлягають задоволенню, а саме в частині визнання дій УПФ в м. Житомирі щодо відмови у призначенні пенсії за зменшенням пенсійного віку неправомірними та зобов'язання останніх вчинити дії, спрямовані на призначення та виплату пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням пенсійного віку за ст. 55 ч. 1 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 13.07.2015 року.
Керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 8, 9, 11, 71, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирській області у призначенні пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням пенсійного віку за ст. 55 ч. 1 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирській області вчинити дії, спрямовані на призначення та виплату пенсії ОСОБА_1 зі зменшенням пенсійного віку за ст. 55 ч. 1 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 13.07.2015 року.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І.Г. Перекупка