Ухвала суду № 53201884, 26.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2015
Номер справи
813/368/14
Номер документу
53201884
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2015 року Справа № 876/4152/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Ліщинський А.М.

судді Запотічний І.І.

секретар судового засідання Гнатик А.З.

за участю представників

відповідача - Попадюк Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2014р. по справі № 813/368/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест» до Золочівської об'єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

17.01.2014 року товариство з обмеженою відповідальністю «Інвест» (ТзОВ «Інвест») звернулося до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Золочівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (Золочівська ОДПІ), в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 30.12.2013 року № 0000142200, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1 399 295 грн, в тому числі 932 862 грн - за основним платежем та 466 433 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями та від 30.12.2013 року № 0000152200, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 480 339 грн, в тому числі 320 225 грн за основним платежем та 160 114 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями. В позові посилається на безпідставність висновків податкового органу, викладених в акті перевірки від 17.12.2013 р. № 71/22-12/31907840, про неправомірність віднесення до складу валових витрат та податкового кредиту по податку на додану вартість послуг, отриманих підприємством у контрагентів ТОВ «Конді 50», ТОВ «Континент Профі», ТзОВ «Сана Прим» та ТзОВ «Маштрейд» у зв'язку із відсутністю підтвердження фактичного надання таких послуг. Зазначає, що факт придбання ТзОВ «Інвест» товарів документально підтверджено договорами, видатковими та податковими накладними, які повністю відповідають вимогам, встановленим до первинних документів статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Відповідачем не вказано жодних обставин, які б спростували реальність цих господарських операцій. З посиланням на закріплений в статті 61 Конституції України принцип індивідуальної відповідальності зазначає, що підприємство не може нести відповідальність за дії третіх осіб. Вважає, що викладені в акті перевірки посилання на виявлені порушення та на результати перевірки контрагентів є неналежними та недопустимими доказами в розумінні КАС України. За таких обставин спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними і підлягають скасуванню.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2014р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись із викладеними у вищевказаній постанові суду першої інстанції висновками, позивач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм діючого законодавства, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи. Просить прийняти нову постанову якою задовольнити позовні вимоги.

Відповідач заперечив доводи апеляційної скарги, вважає, що суд першої інстанції виніс законне і обґрунтоване рішення.

Відповідно до ст.55 КАС України суд проводить заміну відповідача на належного - Золочівську об'єднану державну податкову інспекціію Головного управління ДФС у Львівській області.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Судом першої інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Інвест», зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа 26.11.2002 року за кодом ЄДРПОУ 31907840 та перебуває на податковому обліку у Перемишлянському відділенні Золочівської ОДПІ з 01.01.2003 року за № 170. ТзОВ «Інвест» є платником ПДВ відповідно до виданого ДПІ у Перемишлянському районі Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 18526686 від 17.02.2003 року.

На виконання постанови старшого слідчого СВ прокуратури Львівської області, Домбровського В. від 20.11.2013 року про призначення позапланової документальної перевірки, Золочівською ОДПІ на підставі наказу від 29.11.2013 № 563, виданого ГУ ДФС у Львівській області, проведена позапланова виїзна перевірка ТзОВ «Інвест» з питань дотримання вимог податкового законодавства по взаєморозрахунках з ТОВ «Конді 50» (код ЄДРПОУ 38149196) за період жовтень 2012 року, ТОВ «ЕЙС Констракшен Менеджмент» (код ЄДРПОУ 36757122) за період вересень 2011 року, ТОВ «Лідерком» (код ЄДРПОУ 35197074) за період з 01 вересня 2011 по 31 грудня 2011 року, ПП «Біко Агротрейд» (код ЄДРПОУ 36677875) за період лютий 2012 року, ТОВ «Континент Профі» (код ЄДРПОУ 38544090) за період з 01.02.2013 по 31.03.2013 та з 01.05.2013 по 30.06.2013, ТОВ «Сана Прим» (код ЄДРПОУ 33927607) за період травень 2012 року та ТОВ «Маштрейд» (код ЄДРПОУ 37956799) за період березень 2012 року.

З постанови про призначення позапланової документальної перевірки від 20.11.2013 року слідує, що слідчим відділом прокуратури Львівської області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 420131500000000169 від 14.11.2013 року за фактом зловживання владою та службовим становищем службовими особами Перемишлянського відділення Золочівської ОДПІ, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 364 КК України.

Результати позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Інвест» оформлено актом від 17.12.2013 р. № 71/22-12/31907840, яким встановлено порушення:

- п.44.1 ст.44. п.138.2 ст.138.2. п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), в результаті чого ТзОВ «Інвест» занижено податок на прибуток підприємств за період 2012 рік на суму 320 225грн, в тому числі за І квартал на суму 27 383 гр., за II квартал на суму 190 079 грн, за III квартал на суму 92 642 грн, за IV квартал на суму 10 121 грн;

- пп.14.1.181 п.14.1 ст.14, п. 198.2. п. 198.3, п.198.4. п.198.6. ст.198, п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого ТзОВ «Інвест» занижено податок на додану вартість по операціях з ТОВ «Конді 50», ТОВ «Континент Профі», ТзОВ «Сана Прим» та ТзОВ «Маштрейд» в сумі 932 862 грн, в тому числі за періоди: березень 2012 року в сумі 161 343 грн, травень 2012 року в сумі 133 994 грн, жовтень 2012 року в сумі 9 639 грн, лютий 2013 року в сумі 111 209 грн, березень 2013 року в сумі 134 357 грн, травень 2013 року в сумі 152 196 грн, червень 2013 року в сумі 230 124 грн.

На підставі вказаного акту Золочівською ОДПІ 30.12.2013 року прийнято два податкових повідомлення - рішення:

-№ 0000142200, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1 399 295 грн, в тому числі 932 862 грн - за основним платежем та 466 433 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями;

-№ 0000152200, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 480 339 грн, в тому числі 320 225 грн за основним платежем та 160 114 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Склад витрат, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування та порядок їх визнання регулюється статтею 138 Податкового кодексу, а витрати, що не враховуються при визначенні оподатковуваного прибутку - статтею 139.

Згідно до підпункту 139.1.9. пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу не включаються до складу витрат витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності, а саме: витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Відповідно до підпункту 14.1.181. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Відповідно до пункту 198.1. статті 198 Податкового кодексу право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Відповідно до пункту 198.3. статті 198 Податкового кодексу податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 198.6. статті 198 Податкового кодексу встановлено заборону віднесення до податкового кредиту сум податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, які не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями , іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно підпункту 201.1. статті 201 Податкового кодексу платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну з зазначеними в ній обов'язковими реквізитами згідно переліку, визначеного цим же підпунктом.

Згідно підпункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до частини другої статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-ХІV (далі - Закон № 996-ХІV) фінансова, податкова статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Згідно зі статтею 9 Закону № 996-ХІV первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року за №168/704, первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Статтею 67 Конституції України закріплений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Перевіривши оскаржені позивачем податкові повідомлення - рішення Золочівської ОДПІ від 30.12.2013 року №0000142200 та №0000152200, колегія суддів дійшла висновку, що вони прийняті відповідачем з урахуванням вимог Податкового кодексу України і з дотриманням передбачених статтею 2 КАС України принципів.

Враховуючи наведене,колегія суддів дійшла до переконання, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, податкові повідомлення - рішення від 30.12.2013 року №0000142200 та №0000152200 винесені правомірно, тому апеляційна скарга є безпідставною.

З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Інвест» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.03.2014р. по справі № 813/368/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Запотічний І.І.

Ліщинський А.М.