Постанова № 53199452, 16.10.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2015
Номер справи
822/2136/15
Номер документу
53199452
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2136/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представника позивача ОСОБА_3 представника відповідача 1 ОСОБА_4 представника відповідача 2 ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в особі Нетішинського відділення , Славутського управління державної казначейської служби України Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Славутський комбінат "Будфарфор" звернулось в суд з позовом до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області в особі Нетішинського відділення і Славутського управління державної казначейської служби України Хмельницької області, у якому просить визнати протиправною бездіяльність Славутської об'єднаної державної податкової інспекції, яка полягає в неподанні до органу Славутського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області висновку про відшкодування з державного бюджету України 1298052,00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року, та стягнути з державного бюджету України через Славутське управління державної казначейської служби України Хмельницької області на користь публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" України 1298052,00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року шляхом зарахування на поточний рахунок ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" № 26005052400306, що відкритий у ПАТ КБ Приват банк, МФО 315405.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що з 03 червня 2011 року по 10 червня 2011 року працівниками Славутської об'єднаної ДПІ у Хмельницькій області проведена позапланова виїзна перевірка публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року у сумі 1831071,00 грн. За результатами перевірки Славутською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000112303 від 25 червня 2011 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1298 052,00 грн. Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2012 року визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000112303 від 25 червня 2011 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1298 052,00 грн. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 лютого 2015 року у справі № 2270/13910/11 судове рішення апеляційної інстанцій - залишено без змін. Зазначає, що після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу (п. 200.13 ст. 200 ПК України). Однак Славутською об'єднаною державною податковою Інспекцією Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області до управління казначейства висновок у порядку передбаченому п. 200.15 ст.200 ПК України із зазначенням суми податку на додану вартість за березень 2011 року, що підлягає відшкодуванню із бюджету у сумі 1298052,00 грн. на користь позивача не наданий. Зазначив, що невиконання відповідачами своїх обов'язків, встановлених вимогами пунктів 200.12, 200.13 статті 200 ПК України, порушило право позивача на своєчасне отримання бюджетного відшкодування ПДВ, яке підлягає стягненню як заборгованість бюджету.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача 1 проти позову заперечив, вказує, відповідно до спільного наказу Державного казначейства України, Державної податкової адміністрації України від 03.02.2011 року №68/23 "Про затвердження Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 р. за №199/18937, Славутською ОДПІ включено до інформації про можливі обсяги бюджетного відшкодування станом на 13.07.2015 року суму бюджетного відшкодування позивачу в розмірі 1298052 грн. Листом від 14.08.2015р. №3135/8/22-14-15-1-13 Славутська ОДПІ надіслала матеріали щодо можливих обсягів бюджетного відшкодування ПДВ грошовими коштами по ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" по декларації з ПДВ за березень 2011 року в розмірі 1298052 грн. після завершення процедури судового оскарження до ГУ ДФС у Хмельницькій області , яке листом №3015/8/22-01-15-01-15 від 18.08.2015 року згідно п.2 Порядку №68/23 надіслано матеріали на розгляд до ДФС України з метою подальшого виконання вимог п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України. На сьогоднішній день, узагальнюючі матеріали від ДФС України по ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" по декларації за вказаний звітний період щодо підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість не надходили, а відтак така сума залишається невідшкодованою. Вказує, що лише після інформування Державною фіскальною службою України про формування узагальненої інформації щодо визначених у висновках обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість будуть сформовані органу державного казначейства висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню. Вважає, що всі дії працівників Славутської ОДПІ є правомірними та у межах функціональних обов'язків, а тому позовні вимоги позивача не підлягають до задоволення.

Представник відповідача 2 проти позову також заперечив, зазначив що позовні вимоги заявлені до Славутського управління державної казначейської служби України Хмельницької області безпідставно. В задоволені позову просить відмовити.

Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку та сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити з урахуванням викладеного нижче.

Суд встановив, що позивач публічне акціонерне товариство "Славутський комбінат "Будфарфор" зареєстроване 07.03.2003 року

В квітні 2011 року ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" подало до Славутської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2011 року, в якій задекларувало суму ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок товариства, в розмірі 1831071,0 грн.

В період з 03 червня 2011 року по 10 червня 2011 року працівниками Славутської ОДПІ у Хмельницькій області проведена позапланова виїзна перевірка публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року у розмірі 1831071,00 грн., результати якої оформлені актом № 375/23/32285199 від 14.06.2011 року. За результатами перевірки Славутською ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення №0000112303 від 25 червня 2011 року про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1298052,00 грн., яке позивач оскаржив до суду.

Постановою від 01 лютого 2012 року у справі № 2270/13910/11 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 від 25 червня 2011 року. Вінницький апеляційний адміністративний суд постановою від 31 травня 2012 року скасував зазначену постанову та прийняв нову постанову про задоволення позову, якою визнав протиправними та скасував податкові повідомлення-рішення Славутської об'єднаної державної податкової інспекції №0000112303 та №0000122303 від 25 червня 2011 року. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 лютого 2015 року постанова Вінницького апеляційного адміністративного суду залишена без змін.

Станом на час звернення до суду позивач не отримав бюджетне відшкодування з ПДВ у розмірі 1298052,00 грн., тому звернувся до суду з відповідним позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідачів та стягнення суми бюджетного відшкодування.

Вирішуючи зазначений спір, суд враховує наведене нижче.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів та порядок їх адміністрування, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначає ст. 200 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

За змістом п.200.3 ст. 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду (п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України).

У відповідності до пунктів 200.7 та 200.10 цієї статті платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Пунктом 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

В силу п. 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Механізм взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість визначено порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 р. № 39 (далі - Порядок №39).

Згідно п.6 Порядку №39 у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість, в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету.

У відповідності до п.9 Порядку №39 на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Право ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" на отримання з державного бюджету України бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 1298052,0 грн., задекларованого в податковій декларації з ПДВ за березень 2011 року, підтверджене постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2012 року, по справі № 2270/13910/11. Копію постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2012 року Славутська ОДПІ отримала в червні 2012 року та подала на неї касаційну скаргу (вх. № К/9991/40665/12 від 21.06.2012 року). Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 лютого 2015 року, яку Славутська ОДПІ отримала 27.05.2015 року, зазначена постанова залишена без змін.

Відтак, отримавши постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2012 року, яка набрала законної сили з моменту проголошення, Славутська ОДПІ зобов»язана була виконати вимоги п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України та протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Проте, станом на час розгляду спору висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету на рахунок позивача, Славутська ОДПІ до Славутського управління державної казначейської служби України Хмельницької області не надіслала, будь-яких дій щодо складання зазначеного висновку не вчинила.

Невиконання Славутською ОДПІ протягом червня 2012 року жовтня 2015 року вимог п. 200.15 статті 200 Податкового кодексу України щодо складання та надсилання в п»ятиденний строк з моменту отримання рішення суду до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, призвело до порушення права позивача на отримання 1298052,0 грн. бюджетного відшкодування з ПДВ за березень 2011 року.

Суд вважає безпідставним посилання Славутської ОДПІ в обґрунтування бездіяльності щодо складання та надіслання зазначеного висновку на Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затверджений наказом Державного казначейства України і Державної податкової адміністрації України від 03.02.2011 року №68/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 лютого 2011 р. за №199/18937, оскільки цей Порядок розроблений з метою забезпечення координації дій органів державної податкової служби та державного казначейства у процесі бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість, які заявлені до відшкодування платниками податку (п.1 Порядку) та регулює відносини цих органів щодо обміну інформацією в частині бюджетного відшкодування. Проте, зазначений Порядок не регулює строки надсилання органом державної податкової служби до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та не звільняє орган державної податкової служби від своєчасного виконання обов»язку, встановленого п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України.

В силу п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

Враховуючи викладене, суд вважає правомірними позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Славутської ОДПІ щодо ненадання до Славутського управління державної казначейської служби України Хмельницької області висновку про суму бюджетного відшкодування з державного бюджету України податку на додану вартість за березень 2011 року в розмірі 1298 052, 0 грн. та стягнення з державного бюджету України на зазначеного бюджетне відшкодування.

Згідно ст. 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету. Державне казначейство здійснює безспірне списання з рахунків, на яких обліковуються гроші Державного бюджету та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийнято державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування (ст. 25 Бюджетного кодексу України).

Відповідно до ч. 4 Положення про Державне казначейство України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 р. № 215, казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює, зокрема, бюджетне відшкодування податку на додану вартість та безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.

На підставі абзацу 2 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 17 січня 2011 року № 39 "Про затвердження порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість" відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведена правомірність бездіяльності щодо неподання до Славутського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області висновку про відшкодування з державного бюджету України 1298052 ,00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2011 року.

Суд також враховує, що право на відшкодування податку на додану вартість є невідємним правом позивача, захист якого гарантований ч.1 ст.1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини та основних свобод, яка відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства. Неправомірне неповернення бюджетного відшкодування податку на додану вартість порушує право власності юридичної особи на законне сподівання мати можливість користуватися своєю власністю, своєчасно і в повному обсязі і в порядку, визначеному законом, отримати це відшкодування із бюджету при відсутності з його боку порушень цих законів.

Враховуючи викладене, а відтак позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до ст.94 КАС України сплачений позивачами судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Славутської об'єднаної державної податкової інспекції.

Керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, ст.ст. 11, 99, 158 - 163, 167 і 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області щодо ненадання до Славутського управління державної казначейської служби України Хмельницької області висновку про суму бюджетного відшкодування з державного бюджету України податку на додану вартість за березень 2011 року в розмірі 1298 052, 0 грн.

Стягнути з державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за березень 2011 року в розмірі 1298 052, 0 грн.

Стягнути на користь публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" судовий збір в розмірі 560,28 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 21 жовтня 2015 року

Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1