Рішення № 53191072, 27.10.2015, Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
689/746/15-ц
Номер документу
53191072
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

копія/Справа № 689/746/15-ц

2/689/206/15

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

27.10.2015 року Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -

головуючий-суддя Баськов М.М.

з участю:

секретаря Кушнір О.М.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представників відповідачів Масловського Ю.П.

Дичаківської Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ярмолинці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Скаржинецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області про визнання права на завершення приватизації,

встановив:

В квітні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом і просив визнати за ним, як спадкоємцем після смерті свого батька ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, право на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва, що знаходиться в с. Перегінка Ярмолинецького району Хмельницької області (біля хімскладу).

На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що після смерті батька залишилося спадкове майно - вищевказана земельна ділянка, яку той отримав на підставі рішення №5 10 сесії Скаржинецької сільської ради Ярмолинецького району ХХІV скликання від 27.12.2003 р., однак за життя батько не встиг завершити приватизацію та отримати державний акт на право власності на земельну ділянку.

Позивач, як спадкоємець за заповітом після батька, прийняв спадщину, проте нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на зазначену земельну ділянку через відсутність правовстановлюючих документів.

Оскільки батько розпочав процедуру приватизації вказаної земельної ділянки, а органом місцевого самоврядування йому, як спадкоємцю, було відмовлено у завершенні приватизації, то позивач просить визнати за ним право на завершення приватизації цієї земельної ділянки.

В судовому засіданні позивач і його представник заявлені вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. В той же час позивач вказав, що він не може повідомити місце розташування земельної ділянки, дозвіл на приватизацію якої отримав батько, в користуванні батька дана земельна ділянка не перебувала, йому відомо, що вона знаходиться біля хімскладу за межами с. Перегінка, біля автомобільної дороги. Також позивач пояснив, що він звертався до Скаржинецької сільської ради з заявою про надання дозволу на приватизацію спірної земельної ділянки, проте орган місцевого самоврядування відмовив йому.

Представник Скаржинецької сільської ради Масловський Ю.П. позов не визнав, вважаючи його незаконним та необґрунтованим та пояснив, що територія хімскладу знаходиться за межами с. Перегінка. Там немає земельних ділянок з цільовим

призначенням - житлова та громадська забудова, там розташовані землі виключно сільськогосподарського призначення. Також представник позивача ствердив, що рішення

№5 10 сесії Скаржинецької сільської ради Ярмолинецького району ХХІV скликання від 27.12.2003 р., яким ОСОБА_5 був наданий дозвіл на приватизацію спірної земельної ділянки, прийнято з порушенням чинного законодавства, оскільки сільська рада діяла поза межами своїх повноважень, так як надала дозвіл на приватизацію земельної ділянки, яка знаходиться за межами населеного пункту, що є компетенцією Ярмолинецької райдержадміністрації.

Представник Держземагенства Дичаквська Н.І. заперечила проти позову, вказавши, що спадкодавець не використав своє право на приватизацію земельної ділянки, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Суд, заслухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши докази по справі, вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Рішенням №5 10 сесії Скаржинецької сільської ради Ярмолинецького району ХХІV скликання від 27.12.2003 р. ОСОБА_5 було надано дозвіл на приватизацію земельної ділянки загальною площею 0,25 га під будівництво, що знаходиться в с. Перегінка (біля хімскладу)(а.с. 5).

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_5 помер в м. Хмельницькому, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 29.07.2013, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції (а.с. 3).

Спадкоємцем за заповітом після ОСОБА_5 є його син ОСОБА_1, який прийняв спадщину. Дані обставини підтверджуються заповітом ОСОБА_5 від 16.09.2011 р. та свідоцтвом про право на спадщину за заповітом від 29.01.2014 р., виданого нотаріусом Другої Хмельницької державної нотаріальної контори, згідно якого ОСОБА_1 успадкував грошовий вклад з усіма відсотками та компенсаціями, який належав спадкодавцю (а.с. 7, 8).

Рішенням №2 (п.11) 43 сесії VІ скликання Скаржинецької сільської ради Ярмолинецького району від 22.10.2014 р. було відхилено заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на приватизацію земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування господарських будівель і споруд, що знаходиться в с. Перегінка (біля хімскладу), яка була виділена його батькові ОСОБА_5 рішенням №5 10 сесії Скаржинецької сільської ради ХХІV скликання від 27.12.2003 р.(а.с. 10).

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Фактично позивач, як спадкоємець, просить визнати за ним майнове право на об'єкт нерухомості, яке належало його батькові, як спадкодавцю.

Особливістю такої правової конструкції як майнове право, є те, що це так зване "право очікування", тобто це обмежене речове право, воно є складовою частиною майна як об'єкта цивільних прав, яке засвідчує правомочність його власника отримати право власності на нерухоме майно чи інше речове право на відповідне майно в майбутньому.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 173 ЗК України визначено, що межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та

юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно із частинами першою та другою статті 116 ЗК України (у редакції, яка була чинною на час прийняття сільською радою рішення) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтею 118 ЗК України (ч. 6 - 10) (у редакції, яка була чинною на час прийняття сільською радою рішення) визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.

Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом архітектури та подається на розгляд відповідної місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.

Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Отже, відведення певної земельної ділянки на місцевості і затвердження відповідним органом місцевого самоврядування проекту відведення такої земельної ділянки підтверджує наявність майнового права на земельну ділянку у особи, яка виявила бажання її приватизувати.

Однак за відсутності конкретно визначеного майна, в даному випадку земельної ділянки, як об'єкта нерухомості, у особи не може виникнути будь-яке (майнове) право на це майно.

Відповідно до статті 21 Закону України від 16 листопада 1992 року № 2780-XII "Про основи містобудування" (у редакції, яка була чинною на час прийняття сільською радою рішення), визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб здійснюється на підставі затвердженої містобудівної документації та планів земельно-господарського устрою.

Згідно із частиною другою статті 12 Закону України від 20 квітня 2000 року № 1699-III "Про планування і забудову територій" (який був чинним на час прийняття сільською радою рішення) сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи в межах повноважень, визначених законом, відповідно до генеральних планів населених пунктів, зокрема, вирішують питання вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи в користування земельних ділянок.

Відповідно до пункту 12 розділу X "Перехідні положення" ЗК України (який був чинним на час прийняття сільською радою рішення) до розмежування земель державної і

комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Як встановлено судом, а також визнано сторонами, земельна ділянка, дозвіл на приватизацію якої отримав ОСОБА_5, розташована за межами с. Перегінка. Зокрема як позивач, так і представник відповідача пояснили, що спірна земельна ділянка знаходилася біля автомобільної дороги Житомир - Чернівці, а хімсклад розташований за межами с.Перегінка.

Крім того, відсутність в рішенні сільської ради конкретної адреси місцезнаходження земельної ділянки, дозвіл на приватизацію якої був наданий ОСОБА_5, а наявність лише прив'язки до хімскладу, також підтверджує про розташування спірної земельної ділянки за межами населеного пункту.

Все вищенаведене свідчить про перевищення сільською радою повноважень щодо розпорядження землями, які розташовані за межами населеного пункту.

В ході судового розгляду позивачем не надано доказів того, що його батькові була виділена земельна ділянка для подальшої її приватизації, а отже фактично ОСОБА_5 не розпочав процедуру приватизації земельної ділянки і не набув на неї майнового права.

Крім того, Скаржинецька сільська рада, як орган місцевого самоврядування, не наділена повноваженнями передавати громадянам у власність земельні ділянки, що знаходяться за межами населеного пункту, а позитивне для позивача рішення по справі спонукатиме орган місцевого самоврядування порушити чинне законодавство.

За таких обставин відсутні підстави для задоволення позову.

На підставі ст. 12, 116, 118, 173 ЗК України ст. 16, 1218 ЦК України, керуючись ст. 10, 11, 88, 197, 209, 212-215 ЦПК України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Скаржинецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку площею 0,25 га, що знаходиться в с. Перегінка Ярмолинецького району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Хмельницької області через суд першої інстанції шляхом подання протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя підпис

Копія вірна:

Суддя М. Баськов