Справа № 127/11595/15-ц
Провадження № 2/127/3943/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.11.2015 Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого Овсюка Є.М.
при секретарі Олійник І.Ю.
розглянувши в відкритому судовому засідання в м. Вінниці справу за позовом Вінницької міської ради до ОСОБА_1, третьої особи на стороні позивача ОСОБА_2 з безпеки руху поїздів і автотранспорту Жмеринської дільниці Державного територіально-галузевого об»єднання «Південно-західна залізниця» про звільнення земельної ділянки шляхом демонтажу тимчасової споруди,-
ВСТАНОВИВ:
Вінницька міська рада звернулась з позовом доСич ОСОБА_3, третьої особи на стороні позивача ОСОБА_2 з безпеки руху поїздів і автотранспорту Жмеринської дільниці Державного територіально-галузевого об»єднання «Південно-західна залізниця» про звільнення земельної ділянки шляхом демонтажу тимчасової споруди
В позові зазначає, що представниками Департаменту архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради встановлено, що ОСОБА_1 по вул.Фурманова біля будівлі №28, поблизу залізничного переїзду, самочинно розміщено тимчасову споруду. У зв'язку з зазначеним Відповідачу 02.04.2015р. за вих.№05-00-010-11617 направлено письмове попередження, згідно з яким останню повідомлено про те, що зазначені вище дії є порушенням чинного законодавства та була пред'явлена вимога в термін до 09.04.2015р. (або не пізніше 5-ти календарних днів з моменту отримання даного попередження), демонтувати самовільно встановлену ТС по вул. Фурманова біля буд.№28, поблизу залізничного переїзду, наслідки розміщення споруди ліквідувати, земельну ділянку привести у первинний стан. У відповідь на зазначене письмове попередження від 02.04.2015р. відповідачем на адресу Департаменту архітектури, містобудування та кадастру направлено лист (повідомлення) від 15.04.2015р. за вх.№05-23-15850 від 21.04.2015р., яким повідомлено, що ОСОБА_1 на праві власності належить адмінбудівля за №28 по вул. Фурманоеа, нежитлової забудови та виділена земельна ділянка постійного користування для комерційної діяльності. 12.05.2015р. з метою перевірки виконання вимог письмового попередження від 02.04.2015р. працівниками ДАМтаК складено акт, про те, що ОСОБА_1 вимог письмового попередження не виконано, а тимчасова споруда, яка має габаритні розміри 5,11*4,09м (загальна площа 21 кв.м.), виконану із дерев'яного зрубу, покриту металевою покрівлею, та яку розташовано по вул.Фурманова біля буд.№28 на відстані 3,6м від залізнично-дорожнього переїзду, не демонтовано. Враховуючи те, що правовстановлюючі документи чи документи, що дають право на розташування ТС відповідачем у ході здійснення перевірок представникам ДАМтаК не надавались, а паспорт прив'язки ТС відповідачу ОСОБА_1 не надавався, відтак розташування ТС Відповідачем є порушенням п.2.1 Порядку, згідно якого підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. Оскільки на думку позивача відповідач використовує земельну ділянку за адресою: м.Вінниця, вул.Фурманова (біля буд. №28) площею 0,0021 га, без будь-яких правових підстав та створює загрозу безпеці руху на залізничному переїзді по вул.Фурманова, Вінницька міська рада була змушена звернутись до суду з даним позовом.
Представник позивача ОСОБА_4 в судовому засіданні позов підтримав, обґрунтовуючи його викладеними в ньому обставинами.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнала та просила суд відмовити в його задоволенні.
Представник третьої особи на стороні позивача ОСОБА_2 з безпеки руху поїздів і автотранспорту Жмеринської дільниці Державного територіально-галузевого об»єднання «Південно-західна залізниця» в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, суд вирішив розглянути справу у його відсутність.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, щодо наявності підстав для задоволення позову з врахуванням наступного.
По справі встановлено, що при перевірці звернення головного ревізора з безпеки руху поїздів та автотранспорту Жмеринської дільниці (вх.№01-17-53235 від 04.12.2014р.) з проханням вирішити питання щодо усунення перешкод, що обмежують видимість переїзду машиністам локомотивів на ходовій колії №1 під'їзної колії ПАТ «Концерн Галнафтогаз» станції Вінниця по вул. Фурманова у зв'язку зі збудованим бетонним парканом та встановленим МАФ для продажу продуктів харчування було встановлено, що ОСОБА_1 по вул. Фурманова біля будівлі №28, поблизу залізничного переїзду, самочинно розміщено тимчасову споруду.
Дії відповідача порушують вимоги Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Наказу Міністерства регіонального, розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р. «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м.Вінниці, яка затверджена рішенням виконкому міської ради від 21.06.2012р. №1524
Відповідачу було направлено письмове попередження від 02.04.2015року №05-00-010-11617, згідно з яким ОСОБА_1 повідомлено про те, що зазначені вище дії є порушенням чинного законодавства та була пред'явлена вимога в термін до 09.04.2015р. (або не пізніше 5-ти календарних днів з моменту отримання даного попередження), демонтувати самовільно встановлену ТС по вул. Фурманова біля буд.№28, поблизу залізничного переїзду, наслідки розміщення споруди ліквідувати, земельну ділянку привести у первинний стан.
Департаментом архітектури, містобудування та кадастру Вінницької міської ради було здійснено комісійне обстеження прибудинкової території по вул. Фурмана, 28 в м. Вінниці, про що складений акт від 12.05.2015 року.
Відповідно до зазначеного акту тимчасова споруда має габаритні розміри 5,11*4,09м (загальна площа 21 кв.м.), виконану із дерев'яного зрубу, покриту металевою покрівлею, та яку розташовано по вул.Фурманова біля буд.№28 в м.Вінниці на відстані 3,6м від залізнично-дорожнього переїзду.
Відповідно до п.1.3. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Пунктом 1.5. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності передбачено, що комплексна схема розміщення ТС в межах вулиці (скверу, бульвару, провулку, узвозу, проїзду, площі, майдану тощо), мікрорайону (кварталу), населеного пункту - текстові та графічні матеріали, якими визначаються місця розташування ТС, розроблені з урахуванням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також: існуючих містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою.
В судовому засіданні було встановлено, що правовстановлюючі документи чи документи, що дають право на розташування тимчасової споруди та паспорт прив'язки тимчасової споруди відповідачу позивач не надавав, відтак розташування тимчасової споруди відповідачем є порушенням п.2.1 Порядку, згідно якого підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки ТС.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення обєктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобовязані додержуватись містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва обєктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво обєктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів; реєстрація права власності на обєкт містобудування.
Статтею 14 Закону України «Про основи містобудування» встановлено, що до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належить крім іншого, забезпечення в установленому законом порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації під час планування та забудови відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації та проектів окремих обєктів, а також може заподіяти шкоду навколишньому природному середовищу.
Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 21.06.2012р. №1524 затверджено Комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м.Вінниці, відповідність намірів щодо місця розташування ТС Комплексній схемі, будівельним нормам не визначалась відповідним органом з питань містобудування та архітектури.
Згідно з доповідною запискою директора міського комунального підприємства «Вінницький муніципальний центр містобудування і архітектури» за вих.№252 від 12.05.2015р. повідомлено, що за результатами тахеометричної зйомки складено кадастровий план та визначено площу земельної ділянки, яка використовується для комерційних потреб без правовстановлюючих документів, де вбачається розташування ТС на земельній ділянці, яка використовується для комерційних потреб без правовстановлюючих документів, площею 0, 0021 га. Власником даної земельної ділянки є територіальна громада міста, а умови надання - благоустрій, що також підтверджує незаконність розміщення відповідачем ТС на вказаній земельній ділянці за адресою: м.Вінниця, вул.Фурманова, біля буд.№28.
Статтею 376 ЦК України передбачено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч.2 статті 376 ЦК України особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Відповідно до ч.4 статті 376 ЦК України якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.
Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобовязана відшкодувати витрати, повязані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.
Відповідно до ст.80 Земельного кодексу України субєктами права власності на землю є: територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Відповідно до ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Відповідно до ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст.212 ЗК України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Як встановлено по справі, Вінницькою міською радою, в межах повноважень, передбачених ст.12 ЗК України, не приймались будь-які рішення щодо надання ОСОБА_1 у власність чи користування земельної ділянки біля будинку № 28 по вул. Фурманова у м. Вінниці і зазначена земельна ділянка продовжує перебувати у комунальній власності.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову і наявність підстав щодо демонтажу за рахунок ОСОБА_1 тимчасової споруди біля будинку № 28 по вул. Фурманова у м. Вінниці та звільнення за її рахунок зайнятої земельної ділянки та приведення її у придатний для використання стан.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути понесені витрати по оплаті судового збору.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 26, 29, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст. 12, 83, 125, 212 Земельного кодексу України, ст.ст.57-60, 88, 212-215, 218 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Звільнити земельну ділянку за адресою - м.Вінниця, вул.Фурманова біля будинку №28 площею 0,0021 га, шляхом демонтажу тимчасової споруди, що розташована на ній, за рахунок коштів ОСОБА_1 та приведення земельної ділянки у придатний для використання стан.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької міської ради судовий збір в розмірі 243 грн. 60 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя: