Яготинський районний суд Київської області
Справа 382/1442/15-а
Провадження 2-а/382/26/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 жовтня 2015 року Яготинський районний суд Київської області у складі:
головуючого судді Литвин Л. І.
при секретарі Чемерис С. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготин справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, м. Київ, вул. Ярославська-40 про визнання неправомірним та скасування рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії та зобов"язання повернути безпідставно утримані кошти,
Встановив:
Позивачка звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання неправомірним та скасування рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії та зобов"язання повернути безпідставно утримані кошти, в котрому після вточнення позовних вимог зазначено, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідач виніс 10 червня 2015 року рішення за № 220 про утримання надміру виплачених сум пенсій у зв"язку з неповідомленням позивачки про її працевлаштування. Визначаючи правові підстави прийняття оскаржуваного рішення, відповідач посилається на допущені зловживання з її боку в частині неповідомлення відділу, що призначає пенсії проздійснення нею підприємницької діяльності, що вплинуло на розмір пенсійних виплат.Частиною 1 ст. 50 Закону 1058 передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Аналогічні вимоги містить також і ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Тобто, в даному випадку підлягає встановленню наявність або відсутність з боку позивача допущених порушень, що призвело до безпідставних зайвих виплат, та як наслідок обов'язок їх повернення. Відповідно до ст. 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсіонери зобов'язані повідомляти орган, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду. Згідно п. 3 ч.2 ст.19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 застрахована особа зобов'язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення. На виконання положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, було затверджено «Порядок та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так п. 2.5 Порядку передбачено, що у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання). Надалі для проведення індексації подається довідка про розмір заробітної плати (стипендії) з урахуванням індексації. Положення ст.50 Закону № 1058 встановлюють дві підстави для повернення пенсіонером сплачених йому пенсійних виплат. У першому випадку, коли має місце зловживання з боку самого пенсіонера, який надав недостовірні дані, що впливають на призначення (виплату) пенсії, з іншого боку, коли такі дані були наданні страхувальником. При чому, зміст цієї норми не визначає обов'язку повернення коштів пенсіонером, у випадку безпідставності здійснення такої виплати да допущення інших порушень (невиконання або неналежне виконання своїх функціональних обов'язків) з боку органу, який відповідає за таке призначення. Вважає, що в даному випадку відсутні такі обов'язкові умови з її боку, так як вона дотрималася вимог Закону та пройшла відповідну реєстрацію в якості фізичної особи -підприємця. Тобто, ніяких зловживань з її боку не було. Просила визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо утримання з її пенсії коштів, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області повернути їй безпідставно утримані кошти та скасувати рішення від 10 червня 2015 року № 220. В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги та просила повернути їй безпідставно утримані кошти. Представник відповідача проти позову заперечував, обгрунтовуючи це наступним. Позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 poкy № 198 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» було установлено у 2009 році з 1 квітня підвищення до пенсії у розмірі 7,5 гривні, збільшуючи його з 1 липня - до 14,2 гривні, а з 1 жовтня - до 28,4 гривні. Дане підвищення здійснювалось незалежно від дати призначення (перерахунку) пенсії непрацюючим особам. Постановою Кабінету Міністрів України від 5 травня 2010 р. № 331 «Деякі питання реалізації Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» визнано такою, що втратила чинність постанову Кабінету Міністрів України від 11 березня 2009 року № 198, та з цього часу надбавка непрацюючим пенсіонерам не встановлювалась. При звірці матеріалів пенсійної справи позивача з даними персоніфікованого обліку встановлено, що позивач працювала як фізична особа - підприємець з січня 2010 року, про що не повідомила головне управління, в результаті чого втратила право на вищезазначену надбавку та внаслідок чого виникла переплата в розмірі 1 009 грн. 05 коп. Згідно приписів ст. 60 Закону пенсіонери зобов'язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. В разі невиконання цього обов'язку і одержання у звязку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду. Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду. Згідно приписів ст. 59 Закону відрахування з пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей провадиться в порядку, встановленому частиною другою статті 50 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування". З огляду на зазначене, Головним управлінням було прийнято рішення № 220 від 10.06.2015 про щомісячне утримання з пенсії позивача суми у розмірі 20 % за неповідомлення про працевлаштування. Просили даний позов залишити без задоволення. Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає до задоволення. В силу ч.1 ст. 50 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Аналогічні вимоги містить також і ст. 103 ЗУ "Про пенсійне забезпечення". Відповідно до ст. 102 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" пенсіонери зобов"язані повідомляти орган, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов"язку і одержання у зв"язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду. Згідно п.3 ч.2 ст. 19 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" № 1058 застрахована особа зобов"язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов"язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення. З копії заяви (а.с.3 матеріали пенсійної справи № К/4482) вбачається, що ОСОБА_1 зобов"язується у разі вступу на роботу повідомити про це у пенсійну службу МВС, ГУВС, УВС у 6-денний строк. З копії паспорта (а.с.3) вбачається, що ОСОБА_1 народилася 24 травня 1951 року в с. Архангельське Красногорського району Московської області та зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. З пенсійного посвідчення № 474, виданого в 1998 році (а.с.4) вбачається, що ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років. З виписок з рахунків (а.с.4,34) вбачається, що 06.04.2015 року на рахунок ОСОБА_1 зараховано 1875, 47 грн., 07.04.2015 року- повернення коштів згідно договору від 23.07.1998 р. в сумі 1950 грн., 06.05.2015 року зараховано кошти в сумі 1875, 47 грн., 13.05.2015 року-повернення коштів в сумі 1800 грн., 05.06.2015 року -зараховано коштів в сумі 1852, 32 грн., 15.06.2015 року- повернення коштів в сумі 1800 грн., 06.07.2015 року- зараховано коштів в сумі 1481, 86 грн., 09.07.2015 року- повернуто коштів згідно договору в сумі 1600 грн. Вих.залишок на 09.07.2015 року- 31,06 грн. Вх. залишок станом на 01.07.2015 року становить 149,20 грн., 06.07.2015 року зараховано кошти в сумі 1481,86 грн, 09.07.2015 року-повернення коштів згідно договору в сумі 1600 грн., 05.08.2015 року зараховано на поточний рахунок кошти в сумі 1481,86 грн., 11.08.2015 року-повернення коштів згідно договору в сумі 1500 грн., 07.09.2015 року зараховано 1584,19 грн, 08.09.2015 року -повернення коштів згідно договору в сумі 1595 грн. Вих.залишок станом на 08.09.2015 року становить 2,11 грн. З рішення ГУ ПФУ у Київській області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 10.06.2015 року № 220 та розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії ОСОБА_1 (а.с.12-13) вбачається, що сума переплати, яка утворилася за період з 01.01.2010 року по 31.01.2010 року, з 01.01.2012 року по 31.06.2015 року у зв"язку з неповідомленням про працевлаштування, складає 1009 грн. 05 коп. та підлягає поверненню. З копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 1407/10, виданого 25.06.1998 року (а.с.36) вбачається, що ОСОБА_1 має право на заняття адвокатською діяльністю, підстава: рішення Київської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 25.06.1998 року № 51. В судовому засіданні встановлено, що з 1998 року позивачка займається підприємницькою діяльністю, має статус фізичної особи-підприємця, що підтверджується свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю, виданого 25.06.1998 року. Копію посвідчення позивачка подала до Управління Пенсійного фонду в Яготинському районі у 1998 році, та ця копія знаходилась в матеріалах фізичної особи-підприємця. З цього часу позивачка сплачувала внески до Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі. Позивачка згідно її заяви від 20.05.98 року повинна була повідомити пенсійну службу МВС про вступ на роботу, оскільки пенсія їй спочатку була призначена та виплачувалась Пенсійним відділом ГУМВС. Інших заяв при передачі її пенсійної справи до Управління пенсійного фонду України в Київській області від позивачки не надходило. Відповідно до ч.1 ст. 50 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України стягуються лише суми пенсій, що виплачено надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера. Рішенням Головного управління № 220 від 10.06.2015 року з пенсії позивачки щомісячно було утримано суми у розмірі 20 % (всього 1009 грн. 05 коп) за неповідомлення про працевлаштування, оскільки при звірці матеріалів пенсійної справи позивачки з даними персоніфікованого обліку встановлено, що позивачка працювала як фізична особа-підприємець з січня 2010 року. Відповідно до ст. 102 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсіонер зобов"язаний повідомляти орган, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. Згідно п. 3 ч.2 ст. 19 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" № 1058 застрахована особа зобов"язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов"язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення. На виконання положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсії страхування» Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22- зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, було затверджено «Порядок та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так п. 2.5 Порядку передбачено, що у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання). Надалі для проведення індексації подається довідка про розмір заробітної плати (стипендії) з урахуванням індексації. Положення ст. 50 Закону № 1058 встановлюють дві підстави для повернення пенсіонером сплачених йому пенсійних виплат. У першому випадку, коли має місце зловживання з боку самого пенсіонера, який надав недостовірні дані, що впливають на призначення (виплату) пенсії, з іншого боку, коли такі дані були надані страхувальником. Причому конструкція цієї норми та її зміст не визначає обов"язку повернення коштів пенсіонером, у випадку безпідставності здійснення такої виплати та допущення інших порушень (невиконання або неналежне виконання своїх функціональних обов"язків) з боку органу, який відповідає за таке призначення. Зловживанням є умисні протиправні дії пенсіонера, спрямовані на безпідставне отримання пенсій у більшому, ніж визначено законом, розмірі. В даному випадку відсутні такі обов"язкові умови з боку позивачки. ОСОБА_1 дотрималась вимог закону та пройшла відповідну реєстрацію в якості фізичної особи- підприємця. Тобто, ніяких зловживань з її боку не було. Оскільки не встановлено, що позивачці надміру виплачена пенсія внаслідок зловживань з її боку, а її виникнення спричинено виключно внутрішньоорганізаційними недоліками у роботі відповідача, не вбачається й підстав, передбачених ст. 50 Закону 1058 для стягнення сум пенсії у розмірі 740 гривень, внаслідок чого рішення відповідача є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Крім цього, вважати, що переплата пенсії позивачці, яка виникла за період з 01.01.2010 року по 31.01.2010 року та з 01.01.2012 року по 31.06.2015 року, сталася внаслідок зловживань з боку пенсіонера, немає підстав. Її виникнення спричинено також виключно внутрішньоорганізаційними недоліками у роботі відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 86, 99, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.19, 50 ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ст. 102 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, м. Київ, вул. Ярославська-40 про визнання неправомірним та скасування рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії та зобов"язання повернути безпідставно утримані кошти, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 10 червня 2015 року № 220 про утримання надміру виплачених сум пенсії та зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області повернути ОСОБА_1 безпідставно утримані за вказаним рішенням кошти.
Постанова може бути оскаржена до Київського Апеляційного Адміністративного суду шляхом подачі через Яготинський районний суд Київської області апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Литвин Л.І.