У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/3135/15
Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
03 листопада 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Білоуса О.В. Матохнюка Д.Б.
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправними, скасування рішень і розпорядження та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправними, скасування рішень і розпорядження та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2015 позовну заяву повернуто позивачу з підстав не усунення вказаних недоліків у строк встановлений судом.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення і направити справу для продовження розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представника позивача, який прибув в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
З матеріалів справи слідує, що 11 серпня 2015 ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду адміністративний позов було залишено без руху і надано позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 21 серпня 2015.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2015 позовну заяву повернуто позивачу.
Повертаючи позовну заяву, суд першої інстанції, посилаючись на п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, виходив з того, що оскільки позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, то подана ним позовна заява підлягає поверненню.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
Відповідно до ст. 104 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
При цьому адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви (в тому числі і шляхом заповнення бланка позовної заяви, наданого судом), яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені ст. 106 КАС України.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 107 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 106 цього Кодексу.
Згідно ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є (пункт 2 частини 1); ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі (пункт 3 частини 1); зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (пункт 4 частини 1); у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо (пункт 5 частини 1); до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень; до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати (частина 3); позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання (частина 4).
У відповідності до ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулась із позовною заявою.
За змістом п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено буз руху.
Так, постановляючи ухвалу про залишення позовної заяви без руху, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не сплачено судовий збір за позовні вимоги з якими позивач звернувся до суду першої інстанції.
В подальшому на адресу Хмельницького окружного адміністративного суду повернувся конверт поштового відправлення з відміткою: "за закінченням терміну зберігання", а тому враховуючи вищезазначене суд першої інстанції повертає позивачу позовну заяву.
Однак, як встановлено судом апеляційної інстанції, 04.09.2015 року представник позивача звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із заявою в якій зазначив, що у зв'язку з тим що до цього часу ФОП ОСОБА_3 не повідомлена про дату та час розгляду справи, а тому просить надати справу для ознайомлення. Ознайомившись з матеріалами справи йому стало відомо про те, що Хмельницьким окружним адміністративним судом винесено ухвалу про повернення позовної заяви позивачу у зв'язку з не усуненням недоліків викладених в ухвалі Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2015 року.
Крім того, колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу на те, що при подачі до Хмельницького окружного адміністративного суду позивачем також вказано засоби зв'язку, а саме номер мобільного телефонна (0679000098).
Відповідно до ч. 1 ст. 38 КАС України суб'єкту владних повноважень текст повістки надсилається електронною поштою (факсимільним повідомленням) на адресу електронної пошти або на номер факсу (телефаксу), які містяться у Єдиній базі даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень повинен за допомогою електронної пошти (факсу, телефону) негайно підтвердити суду про отримання тексту повістки. Текст такого підтвердження роздруковується, а телефонне підтвердження записується відповідним працівником апарату суду і приєднується секретарем судового засідання до справи. Таке підтвердження є достатнім доказом належності повідомлення суб'єкта владних повноважень про дату, час і місце судового розгляду. Якщо протягом двох робочих днів з дня направлення тексту повістки підтвердження від суб'єкта владних повноважень не надійшло, секретар судового засідання складає про це довідку, що приєднується до справи і є достатнім доказом належності повідомлення суб'єкта владних повноважень про дату, час і місце судового розгляду.
Одночасно з надсиланням тексту повістки суд, у разі якщо справа розглядається за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень, повідомляє суб'єкта владних повноважень про наявні у нього матеріали, які підлягають врученню йому як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.
Частиною 2 вищевказаної статті зазначено, що порядок частини першої цієї статті може бути застосовано також щодо особи, яка бере участь у справі, незалежно від того, чи є вона суб'єктом владних повноважень, у разі, якщо вона зазначила адресу своєї електронної пошти (номер факсу, телефаксу) і не висловила заперечень проти її використання для одержання текстів судових рішень та інших документів.
А тому, враховуючи вищезазначене колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку що судом першої інстанції при винесені оскаржуваної ухвали не вжито всіх заходів для повідомлення сторони по справі як передбачено ст. 38 КАС України.
Також колегія суддів апеляційної інстанції звертає увагу на те, що питання доступу особи до правосуддя неодноразово було предметом судового розгляду Європейського суду з прав людини.
Так, у справі Bellet v. France Європейський суд з прав людини зазначив, що «стаття 6 параграфу 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданих національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права».
У рішенні по справі «Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії» від 13 січня 2000 року та у рішенні по справі «Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії» від 28 жовтня 1998 року Європейський Суд з прав людини вказав, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступ до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог. Це визнане порушенням пункту 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, зважаючи на викладене, з метою недопущення ситуації позбавлення особи права допуску до правосуддя, а також враховуючи, що спірні правовідносини мають публічно-правову природу, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що дану справу необхідно направити до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження, а оскаржувана ухвала постановлена судом передчасно, з порушенням норм процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вбачає підстави для скасування ухвали суду першої інстанції про повернення позовної заяви.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 204 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 199, 204, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 задовольнити.
Ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправними, скасування рішень і розпорядження та зобов'язання вчинити дії скасувати.
Справу направити до Хмельницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Совгира Д. І.
Судді Білоус О.В.
Матохнюк Д.Б.