П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 521/5426/14-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Поліщук І.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.,
суддів - Романішина В.Л., Єщенка О.В.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 13 травня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2014 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси (далі - УПФУ) про визнання протиправною відмову УПФУ у призначенні пенсії з урахуванням інших виплат та зобов'язання зробити перерахунок пенсії з урахуванням усіх виплат на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та провести відповідні виплати з 28.03.2014 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем незаконно відмовлено їй у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі ГУ Міндоходів в Одеській області №10528/В/15-53-05-026 від 28.03.2014р про складові заробітної плати з врахуванням при розрахунку пенсії інших видів виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), на які нарахований та з яких утриманий (сплачений) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідач заперечував проти позову, посилаючись на дотримання ним законодавства України, яким встановлюються умови пенсійного забезпечення державних службовців, в зв'язку з чим просив у позові відмовити.
За наслідками розгляду адміністративного позову Малиновським районним судом м. Одеси 13 травня 2014 року ухвалено постанову про задоволення адміністративного позову.
Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України у Малиновському районі міста Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням усіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально- побутових питань, індексацію та провести відповідні виплати з 28.03.2014 року.
Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки з матеріальної допомоги та індексації утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вони повинні включатися до складу заробітної плати, розмір якої враховується при обчисленні пенсії.
В апеляційній скарзі УПФУ, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального права, просить рішення суду скасувати, повністю відмовити позивачу у задоволенні заявлених позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач вказав, що порядок та умови призначення та перерахунок пенсій державним службовцям регулюється статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Тому застосувати «інші виплати» при обчисленні пенсії не можливо.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та, зважаючи на з'ясовані обставини, дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Суд апеляційної інстанції встановив, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 01.02.2006р.
28.03.14 р. позивач звернулась до УПФУ з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі ГУ Міндоходів в Одеській області №10528/В/15-53-05-026 від 28.03.2014р. про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 6).
Приймаючи рішення про відмову у перерахунку пенсії, УПФУ послалось на те, що діючим законодавством не передбачені складові заробітної плати державного службовця, як інші виплати.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що оскільки з «інших виплат» утримувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вони повинні включатися до складу заробітної плати, розмір якої враховується при обчисленні пенсії.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 ст.37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що «інші виплати» входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. (№21-430а11), від 04 березня 2014р. (21-3а14) та відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковою для врахування в судовій практиці. Крім того, відповідно до ч.2ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 ч.1 ст. 237 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що УПФУ відмовилось врахувати всі виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, які зазначені в довідці №10528/В/15-53-05-026 від 28.03.2014р (а.с. 7).
Наведені відповідачем в апеляційній скарзі доводи правомірності неврахування суми «інших виплат» для перерахунку пенсії позивачу суд апеляційної інстанції вважає такими, що не ґрунтуються на законі.
Однак, апеляційний суд вважає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не прийнято до уваги положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо правильного визначення дати, з якої повинен бути проведений перерахунок пенсії позивачу.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в Малиновському районі м.Одеси із заявою про перерахунок пенсії 28.03.2014р. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися з 01 квітня 2014 року, а не з 28.03.2014 року, як про це зазначив Малиновський районний суд м.Одеси.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийнятті постанови правильно по суті вирішено справу, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, у зв'язку з чим, відповідно до п.1 ч.1 ст.201 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає зміні.
Керуючись: ст. ст. 195, 197, 198, 201, 207, 254 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси - залишити без задоволення.
Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 13 травня 2014 року - змінити, зазначивши в абзаці третьому її резолютивної частини початковим терміном, з якого слід здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 "01 квітня 2014 року" замість "28.03.2014 року "
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії сторонам та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Суддя-доповідач: О.О.Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: В.Л. Романішин