Постанова № 53160088, 03.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
362/6331/15-а
Номер документу
53160088
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 362/6331/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Кравченко Л.М.Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 листопада 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Бужак Н.П., Костюк Л.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Василькові та Васильківському районі Київської області на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 28 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Василькові та Васильківському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі - Позивач) звернулася Васильківського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м.Василькові та Васильківському районі Київської області (далі - Відповідач) про визнання протиправними дії щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії від 19.03.2015 року №1454/04; зобов'язання провести перерахунок пенсії з 06.03.2015 року у розмірі 83% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці від 04.03.2015 року №07/06/171, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, а також з урахуванням сум зазначених в довідці від 26.03.2011 року №09-28/486 «про складові заробітної плати», а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років та зобов'язання виплатити різницю перерахованої пенсії починаючи з 23.08.2011 року.

Ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 28 вересня 2015 року позовні вимоги за період з 23.08.2011 року по 01.03.2015 року залишено без розгляду.

Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 28 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено частково, визнано неправомірними дії Відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії Позивачу, як державному службовцю відповідно Закону України «Про державну службу»; зобов'язано Відповідача провести Позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2015 року у розмірі 83% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці від 04.03.2015 року №07/06/171, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, а також з урахуванням сум зазначених в довідці від 26.03.2011 року №09-28/486 «про складові заробітної плати», а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Рішення суду першої інстанції прийняте в порядку скороченого провадження.

Відповідно ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі, зокрема, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1,2 частини першої статті 183-2.

З огляду на викладене та враховуючи те, що рішення суду першої інстанції прийнято у порядку скороченого провадження, колегія суддів вважає за можливе проводити апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно п.3 ч.1 ст.197 КАС України.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у Відповідача та з 23.08.2011 року їй призначено пенсію, як державному службовцю за віком.

06.03.2015 року Позивач звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки від 04.03.2015 року №07-06/181.

Листом Відповідача від 19.03.2015 року №1454/04 Позивачу в перерахунку пенсії відповідно вказаної довідки відмовлено з посиланням на положення ст.33 Закону України «Про державну службу» та вказано, що суми матеріальної допомоги та індексації не входять до складу заробітної плати державного службовця.

Статтею 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Положеннями ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.

Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Приписами ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як вбачається з довідки про складові заробітної плати від 04.03.2015 року №07-06/181, виданої Васильківським управлінням державної казначейської служби України у Київській області, до неї включено нараховані та отримані Позивачем за період з серпня 2009 року по липень 2011 року суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.

На всі виплати, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Отже, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі №21-125а13, від 04.03.2014 року у справі №21-14а14, від 03.06.2014 року у справі №21-134а14.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій Відповідача щодо невключення додаткових видів оплати праці при обчисленні розміру пенсії Позивача та відмови у проведенні Позивачу перерахунку пенсії з урахуванням фактично отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Проте, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Відповідача провести Позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2015 року у розмірі 83% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених в довідці від 26.03.2011 року №09-28/486 «про складові заробітної плати», а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, з огляду на таке.

Так, з 23.08.2011 року Позивачу призначено пенсію, як державному службовцю за віком на підставі довідки від 26.03.2011 року №09-28/486.

Як зазначалось раніше, ухвалою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 28 вересня 2015 року позовні вимоги за період з 23.08.2011 року по 01.03.2015 року залишено без розгляду.

Оскільки, Позивач звернулась до Відповідача 06.03.2015 року, то і при перерахунку пенсії слід враховувати суми з останньої довідки про складові заробітної плати від 04.03.2015 року №07-06/181.

Крім того, зі змісту поданої Позивачем до Відповідача заяви вбачається, що Позивач просила зробити перерахунок пенсії саме з врахуванням довідки від 04.03.2015 року №07-06/181.

Отже, позовні вимоги щодо зобов'язання Відповідача провести перерахунок пенсії з 06.03.2015 року у розмірі 83% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених в довідці від 26.03.2011 року №09-28/486 «про складові заробітної плати», а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років - задоволенню не підлягають.

Щодо задоволення позовних вимог з 01.03.2015 року, слід зазначити таке.

Положеннями статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Колегія суддів звертає увагу, що оскільки Позивач звернулась до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії 06.03.2015 року, тобто до 15-го числа поточного місяця, то позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню з першого числа місяця, в якому Позивач звернулася за перерахунком пенсії, а саме, з 01.03.2015 року.

Згідно ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати постанову суду та прийняти нову постанову.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального та процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції слід скасувати частково та в цій частині постановити нове рішення.

Згідно ч.10 ст.183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 183-2, 198, 202, 205, 207, 212 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Василькові та Васильківському районі Київської області задовольнити частково.

Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 28 вересня 2015 року в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м.Василькові та Васильківському районі Київської області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2015 року у розмірі 83% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених в довідці від 26.03.2011 року №09-28/486 «Про складові заробітної плати», а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років скасувати та прийняти в цій частині нову постанову наступного змісту:

«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Василькові та Васильківському районі Київської області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2015 року у розмірі 83% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці від 04.03.2015 року №07/06/171, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити».

В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженю не підлягає.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Бужак Н.П.

Костюк Л.О.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Бужак Н.П.

Костюк Л.О.