Постанова № 53144589, 20.10.2015, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
20.10.2015
Номер справи
333/5015/15-а
Номер документу
53144589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 333/5015/15-а

Провадження № 2-а/333/91/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.10.2015 року м.Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м.Запоріжжя Боровікова А.І., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просив суд визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя щодо стягнення з призначеної ОСОБА_1 пенсії податку на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування та ставки військового збору 1,5 відсотків від об'єкту оподаткування - неправомірними. Зобов'язати ОСОБА_2 ПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя здійснювати в повному розмірі виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії та повернути грошові кошти, які стягнуті як суми оподаткування, а саме податок на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування та ставки військового збору 1,5 відсотків від об'єкту оподаткування, з 1 лютого 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Сума пенсії становить 5725,84 грн. у місяць. Разом з цим, з лютого цього року пенсія, яку він отримав, складала лише 5383,98 а не 5725,84 грн. Аналогічно у меньшому розмірі отримує пенсію по теперішній час. У зв'язку з чим, позивач звертався до УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя за роз'ясненням.

Відповідач листом від 28.05.2015 №89/Т-9 повідомив, що він з 01 лютого 2015 року, застосовуючи Закон України від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким було внесено зміни до норм Податкового кодексу України, які набули чинності з 01 січня 2014 року, виплатив мені пенсію у нижчому розмірі, мотивуючи це тим, УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя виступаючи податковим агентом, утримав 15% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Вважає, що дії управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя щодо застосуванняЗакону України від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким було внесено зміни до підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, які набули чинності з 01 січня 2015 року, та виплатипенсії у нижчому розмірі, в зв'язку з утриманням з пенсії податку на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування та ставки військового збору 1,5 відсотків від об'єкту оподаткування є неправомірними та суперечать нормам чинного законодавства України, в першу чергу Конституції України.

Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя надав до суду свої письмові заперечення посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про прокуратуру в управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя.

Відповідач зазначає, що на виконання положень Закону України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» у зв'язку з набранням чинності змінами до Податкового Кодексу України з 01.01.2015 року податок на доходи фізичних осіб утримується з суми пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного довічного утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати в розрахунку на місяць, встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Відповідно до п.п.164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПК України та Закону №71-VIII, до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку включаються, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Згідно статті 7 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» № 80 від 28.12.2014, у 2015 році мінімальну заробітну плату встановлено у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 грн., відтак, відповідно до положень ПК України та Закону № 71-УІІІ, базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654 грн. на місяць.

Об'єктом оподаткування військового збору є доходи, визначені ст. 163 ПК України, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахуванню (виплати, надання), тобто, із сум пенсій або щомісячного довічного грошового утримання в частині, що перевищує 3654 грн. сплачується військовий збір.

З огляду на вищевикладене, вбачається що об'єктом оподаткування військового збору, розмір доходу, з якого справляється податок на доходи фізичних осіб, при цьому базового оподаткування по відношенню до позивача є загальний розмір пенсії.

Станом на 01.02.2015 року розмір пенсії ОСОБА_1 складав 5357,63 грн., з урахування індексації пенсії - 5725,84 грн.

Сума пенсії, яка підлягає оподаткуванню, становить 2071,84 грн. (5725,84 грн. 3654,00 грн.), відповідно сума утриманого податку з доходів фізичних осіб у лютому 2015 року складала 310,78 грн. (2071,84 грн. х 15%), а сума утриманого військового збору за лютий 2015 року - 31,08 грн. (2071,84 грн. х 1,5%). Аналогічні утримання здійснюються щомісячно.

Оскільки, положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року, і не визнанні такими, що не відповідають Конституції України, то дії управління є правомірними відповідно до вимог чинного законодавства. Тому просить суд в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити в повному обсязі.

Згідно п.2 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч.4 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності та оцінивши повідомлені сторонами обставини, суддя дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку скороченого провадження та вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Сума пенсії становить 5725,84 грн. у місяць. Разом з цим, з лютого цього року пенсія, яку він отримав, складала лише 5383,98 а не 5725,84 грн. Аналогічно у меньшому розмірі отримує пенсію по теперішній час.

Зазначені відомості суд вважає достовірними, оскільки не заперечуються сторонами.

На виконання положень Закону України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» у зв'язку з набранням чинності змінами до Податкового Кодексу України з 01.01.2015 року податок на доходи фізичних осіб утримується з суми пенсій (включаючи суму їх індексації) або щомісячного довічного утримання, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати в розрахунку на місяць, встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Частиною 1 ст. 4 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується наКонституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно п.п.164.1ст.164 Податкового кодексу України(далі -ПК України), базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Відповідно до п.п.164.1.1. ст.164 ПК України, загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.

Податковим Кодексом Українита Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIIІ від 28.12.2014 (далі - Закон №71-VIIІ) встановлено, що особи, з яких удержується податок на доходи фізичних осіб, визначені п.162.1ст.162 Податкового кодексу України, тобто фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об'єктом оподаткування збору є доходи, визначені п.162.1ст.163 Податкового кодексу України, тобто доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Відповідно до п.п.164.2.19п.164.2ст.164 ПК Українита Закону №71-VIIІ, до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку включаються, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Згідно статті 7 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» № 80 від 28.12.2014, у 2015 році мінімальну заробітну плату встановлено у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 грн., відтак, відповідно до положеньПК Українита Закону № 71-VIIІ, базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3654 грн. на місяць.

Статтею 38 Податкового кодексу Українипередбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

Відповідно до п.164.3. ст.164 ПК України, при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах.

Також, до завершення реформи Збройних сил України були внесені зміни доПерехідних положень Податкового кодексу України, якими встановлюється військовий збір.

Так, платниками військового збору є особи, визначені п.162.1ст.162 ПК України, а саме - фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Відповідно дост. 163 ПК України, об'єктом оподаткування військового збору є доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

З огляду на вищевикладене, вбачається що об'єктом оподаткування військового збору, є розмір доходу, з якого справляється податок на доходи фізичних осіб, при цьому базою оподаткування по відношенню до позивача є загальний розмір пенсії.

Станом на 01.02.2015 року розмір пенсії ОСОБА_1 складав 5357,63 грн., з урахуванням індексації пенсії - 5725,84 грн.

Сума пенсії, яка підлягає оподаткуванню, становить 2071,84 грн. (5725,84 грн. - 3654,00 грн.), відповідно сума утриманого податку з доходів фізичних осіб у лютому 2015 року складала 310,78 грн. (2071,84 грн. х 15%), а сума утриманого військового збору за лютий 2015 року - 31,08 грн. (2071.84 грн. х 1,5%). Аналогічні утримання здійснюються щомісячно.

На залежність розмірів соціальних виплат особі від економічних чинників вказав і Конституційний Суд України, зокрема, у рішенні від 19 червня 2001 року № 9-рп/2001 у справі щодо стажу наукової роботи, зазначивши, що право на пенсію, її розмір та суми виплат можна пов'язувати з фінансовими можливостями держави, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами у той чи інший період її розвитку, а також з часом ухвалення відповідних нормативно-правових актів.

Крім того, у рішенні від 8 жовтня 2008 року N 20-рп/2008 у справі про страхові виплати Конституційний Суд України вказав, що види і розміри соціальних послуг та виплат потерпілим встановлюються державою з урахуванням його фінансових можливостей.

Конституційний Суд України, вирішуючи це питання, врахував також положення актів міжнародного права. Так, згідно зі статтею 22 Загальної декларації прав людини розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року.

Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Оскільки, положенняПК Українив частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року, і не визнані такими, що не відповідаютьКонституції України, то відповідач, здійснюючи відповідні відрахування, діє відповідно до чинного законодавства.

Таким чином, з 01.01.2015 року органи Пенсійного фонду України визначені податковими агентами при нарахуванні та виплаті пенсії. Положення Податкового кодексу Українив частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 р., та не визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню.

Керуючись Законом України від 28.12.2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», Законом України від 28.12.2014 року № 79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», ст.ст.1,8,9,18,162,163,164,168 ПК України,ст. 64 БК України, ст.ст.8-11,16,41,69-71,86,94,99,158-163,186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії відмовити.

Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: А.І. Боровікова