Справа № 577/4259/15-а
Провадження № 2-а/577/98/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" вересня 2015 р.
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Ярмак О.М.,
за участі секретаря Сущенко І.О.,
представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі про визнання неправомірними дій, зобов»язання здійснити призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 13 червня 2015 року,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся з позовом до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі та прохає суд визнати неправомірними дії відповідача, зобов»язати управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі здійснити призначення йому пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 13 червня 2015 року. Свої вимоги обгрунтовує тим, що з 30 грудня 2003 року він перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», при цьому він продовжував працювати та сплачувати страхові внески. При досягненні ним віку 60 років, він 13 червня 2015 року звернувся до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Проте своїм листом від 23 липня 2015 року відповідач відмовив у призначенні йому пенсії за віком, посилаючись на те, що він вже отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» як працівник освіти, тобто використав своє право на призначення пенсії. Вказані дії відповідача він вважає неправомірними, так як Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначені види пенсій, перелік яких є остаточним та розширеному тлумаченню не підлягає. В цьому переліку немає такого виду пенсії як пенсія за вислугу років. Таким чином, при досягненні громадянином пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», у разі звернення за призначенням пенсії за віком, слід враховувати, що за нормами Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» таке звернення є первинним, а тому не підлягають застосування положення ст. 45 вказаного закону. Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» у разі досягнення чоловіками 60-річного віку їм призначається пенсія за віком, визначена статтею ст. 9 цього закону, в порядку та на умовах, передбачених ст. ст. 24, 25, 40 та 44 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі, отримавши 13 червня 2015 року його заяву про призначення пенсії за віком, зобов»язане було призначити йому пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 13 червня 2015 року.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився, надав заяву з проханням розглядати справу без його участі. У своїй заяві ОСОБА_2 зазначив, що позовні вимоги підтримує (а.с. 22).
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_1 (а.с. 18) позов не визнала та пояснила, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_2, оскільки питання пенсійного забезпечення осіб при досягненні ними пенсійного віку регулюється Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а пенсійне забезпечення окремих категорій громадян, в тому числі і громадян, які працюють у закладах освіти на посадах, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому п. 16 розділу ХУ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначено, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. З наведеного витікає, що особи, які працюють у закладах і установах освіти в питаннях пенсійного забезпечення мають пільгу щодо зниження пенсійного віку відповідно до п. е) ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Проте пенсія їм призначається, перераховується та виплачується у відповідності з положеннями Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». З 30 грудня 2003 року позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Після досягнення встановленого законодавством пенсійного віку ОСОБА_2 13 липня 2015 року звернувся до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Однак, з урахуванням положень вищевказаних законів, а також вимог ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативних актів, які визначають довічність призначення пенсій, позивач має право на переведення на пенсію за віком, а не на її призначення, оскільки право на призначення пенсії позивачем вже реалізовано у 2003 році. Крім того при опрацюванні пенсійної справи позивача встановлена недоцільність його переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, так як при цьому буде зменшений розмір його пенсії. На даний час позивач отримує пенсію за вислугу років в розмірі 1 467 грн 62 коп, а у разі переведення його на пенсію за віком розмір його пенсії становив би 1 187 грн 39 коп. Про дану обставину ОСОБА_2 був проінформований.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та матеріали пенсійної справи ОСОБА_2, вважає, що позов частковому підлягає задоволенню.
Встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в
м. Конотопі та Конотопському районі як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 20 грудня 2003 року (а.с. 17, матеріали пенсійної справи).
Розпорядження управління ПФУ в м. Конотопі від 7 січня 2004 року, позивачеві, відповідно до його заяви від 30 грудня 2003 року, призначена пенсія за вислугу років як працівнику освіти відповідно до п. е) ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Після призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років він продовжував працювати, у зв»язку з чим йому проводився перерахунок призначеної пенсії за віком у зв»язку із збільшенням страхового стажу та середньої заробітної плати в Україні відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»: перерахунок проведений за розпорядженням управління ПФУ в
м. Конотопі та Конотопському районі від 2 листопада 2006 року відповідно до заяви позивача від 26 жовтня 2006 року, 20 січня 2009 року (заява від 12 січня 2009 року), 24 січня 2011 року (заява від 14 січня 2011 року), 15 серпня 2013 року (заява від 14 серпня 2013 року), 20 серпня 2015 року (заява від 17 серпня 2015 року) (матеріали пенсійної справи).
Позивач народився 25 липня 1953 року (а.с. 6) та 25 липня 2013 року йому виповнилося 60 років, тобто він досягнув віку, який, відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» дає право на призначення пенсії за віком.
Частиною 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Пунктом 1.6. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 визначено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
13 липня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до управління ПФУ в
м. Конотопі та Конотопському районі із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі від 17 липня 2015 року ОСОБА_2 було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», оскільки йому вже призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (матеріали пенсійної справи).
Листом від 23 липня 2015 року управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі повідомило позивача про результати розгляду його заяви від 13 липня 2015 року про призначення пенсії за віком, зазначивши, що так як ним, відповідно до заяви від 30 грудня 2003 року, вже використане право на призначення пенсії за вислугу років як працівнику освіти, то його заява від 13 липня 2015 року про призначення йому пенсії за віком не може бути розглянута як первинне звернення за призначенням пенсії. В той же час, відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» він може бути переведений з одного виду пенсії на інший, зокрема, з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. При цьому, за його бажанням, може бути врахована заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати(доходу), який враховувався під час попереднього призначення пенсії. Крім того, відповідачем ОСОБА_2 було роз»яснено, що після здійснення управлінням ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі розрахунків розміру пенсії за віком встановлено, що переведення його з пенсії за вислугу років на пенсію за віком є недоцільним, так як при цьому зменшується розмір його пенсії. З урахуванням зазначених обставин, позивачеві відмовлено у переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком (а.с. 11).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов»язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Вказаний закони є спеціальним законом, який визначає призначення, перерахунок і виплату пенсій.
Абзацом 2 преамбули зазначеного Закону визначено, що зміна умов і норм загальнообов»язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Частиною 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Частиною 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до ст. 10 вищевказаного Закону, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв»язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
З наведеного витікає, що право вибору пенсійних виплат належить особі.
Суд враховує, що 13 липня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі із заявою про призначення йому пенсії за віком, тобто позивач визначився, що він бажає отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Із заявою про переведення з одного виду пенсії на інший (з пенсії за вислугу років на пенсію за віком), позивач до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі не звертався.
Суд критично оцінює пояснення представника відповідача про те, що оскільки позивачеві призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», то йому не може бути призначений інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а можуть бути застосовані лише норми ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» щодо переведення з одного виду пенсії на інший.
На думку суду відповідач помилково ототожнює поняття «перехід» та «переведення» з одного виду пенсії на інший, «вид пенсії» за Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та «інші види пенсій», призначені за іншими законами.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», за нормами вказаного закону призначаються: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв»язку з втратою годувальника.
Призначення пенсії за вислугу років вказаним законом не передбачене.
Частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
У зазначеній нормі закону мова йде про переведення з одного виду пенсії, яка була призначена відповідно до вказаного Закону, на інший вид пенсії, передбачений ст. 9 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (за віком, по інвалідності, у зв»язку з втратою годувальника).
В той же час, у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим законом (призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», яким пенсія за вислугу років не передбачена), тому положення ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних правовідносин не підлягають застосуванню.
Таким чином, управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі після звернення позивача 13 липня 2015 року із заявою про призначення пенсії за віком повинно було призначити йому пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а не вирішувати питання щодо доцільності його переведення з пенсії за вислугу років, призначену за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пенсію за віком, передбачену Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Встановлено, що позивач при зверненні до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі із заявою про призначення йому пенсії за віком не прохав призначити пенсію із застосуванням показника заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії за вислугу років.
Суд також враховує, що при розрахунку ОСОБА_2 пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення» взагалі не застосовувався показник середньої заробітної плати в Україні, з якого сплачені страхові внески.
За таких обставин при призначенні позивачеві пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» має бути застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за ти календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно п. 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
ОСОБА_2 із заявою про призначення йому пенсії за віком звернувся до управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі 13 липня 2015 року, а тому пенсій за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» має бути призначена ОСОБА_2 з 13 липня 2015 року, а не з 13 червня 2015 року як прохає позивач.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Як вбачається із змісту позовної заяви, ОСОБА_2 прохає суд визнати неправомірними дії управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі, але при цьому не зазначає які саме дії відповідача він прохає визнати неправомірними.
Крім того, ОСОБА_2 продовжує отримувати пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З метою забезпечення прав позивача на соціальний захист, суд вважає можливим вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо відмови призначити ОСОБА_2 з 13 липня 2015 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, та зобов»язати управління ПФУ в м. Конотопі та Конотопському районі з 13 липня 2015 року здійснити позивачеві призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, та провести виплату пенсії за віком, з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсії.
Керуючись ст. ст. 19, 46 Конституції України, ст. ст. 9, 10, 26, 40, 44, 58 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 7, 52,55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затв. постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, ст. ст. 7, 9-11, 69-72, 158-163, 167 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі щодо відмови призначити ОСОБА_2 з 13 липня 2015 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі здійснити призначення ОСОБА_2 з 13 липня 2015 року пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, та провести виплату пенсії за віком, з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсії.
В іншій частині в задоволенні позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: ОСОБА_3