Ухвала суду № 53115209, 27.10.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
639/1191/15-а
Номер документу
53115209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2015 р.Справа № 639/1191/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Старостіна В.В.

Суддів: Бегунца А.О. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача Пилипенко М.М., Ібрагімова Ф.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1, ОСОБА_2 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2015р. по справі № 639/1191/15-а

за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2

до Міністерства оборони України , Харківського обласного військового комісаріату

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_2, звернулися до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, Харківського обласного військового комісаріату, в якому просили суд:

- визнати бездіяльність Міністерства оборони України та Харківського обласного військового комісаріату у частині відмови в призначені сім'ї померлого майора збройних сил України ОСОБА_5 - дружині ОСОБА_1, дочки ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги згідно вимог частини 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №499 від 28.09.2008 року "Про затвердження порядку та умов Призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травм або каліцтвом) або інвалідності військовослужбовців, призначених на (або перевірці) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених із військової служби (зборів) осіб" протиправною;

- зобов'язати Міністерство оборони України та Харківський обласний військовий комісаріат нарахувати та виплатити сім'ї померлого майора збройних сил України ОСОБА_5 - дружині ОСОБА_1, дочки ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу згідно вимог статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України №499 від 28.09.2008 року "Про затвердження порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) або інвалідності військовослужбовців, призначених на навчанні (або перевірці) та спеціальні збори, та Інвалідності звільнених із військової служби (зборів) осіб" у розмірі, встановленому статтею 16-2 вказаного Закону, що дорівнює 500-кратному прожитковому мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

В обґрунтування позовних вимог, позивачі зазначали, що на їхню думку, відмова суб'єкта владних повноважень виплатити сім'ї померлого майора збройних сил України ОСОБА_5 - дружині ОСОБА_1, дочці ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу згідно вимог статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" є незаконною, необгрунтованою та такою, що суперечить діючому законодавству України.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2015 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Міністерства Оборони України, Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Позивачі, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивачі посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на їхню думку, вирішення спору судом першої інстанції.

В судовому засіданні апеляційної інстанції позивачі підтримали апеляційну скаргу, просили задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Представники відповідача, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просили залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, позивачів, представників відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивачі ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є дружиною ОСОБА_5 а ОСОБА_2 є донькою ОСОБА_5 про свідчать свідоцтво про народження а також свідоцтво про укладення шлюбу які містяться в матеріалах справи.

Відповідно до свідоцтва про смерть НОМЕР_1 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 про що в книзі реєстрації смертей 27.08.2007 року зроблено відповідний актовий запис за №12415.

Як вбачається з довідки про причини смерті, ОСОБА_5 помер внаслідок гострої серцево - судинної неостаточності, стенозуючого коронаросклерозу, атеросклеротичної хвороби серця та гіпертонічної хвороби.

З досліджених у судовому засіданні витягу із протоколу засідання Центральної військово - лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань поранень, контузій, травм, каліцтв наказу №134 від 26.06.2008 року зазначено, що захворювання і смерть ОСОБА_5 який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 настала під час проходження військової служби (а.с.21-23).

ОСОБА_1 звернулась із заявами до Начальника Харківського університету повітряних сил а також до Війкового комісару Харківського обласного військового комісаріату в яких просила виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю (смертю, отримання каліцтва).

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки як вбачається з витягу із протоколу засідання Центральної військово - лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань поранень, контузій, травм, каліцтв наказу №134 від 26.06.2008 року, захворювання і смерть ОСОБА_5 який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 настала саме під час проходження військової служби.Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб» з 1 січня 2007 року почала діяти нова редакція статті 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якою з цієї ж дати передбачено провадити замість виплати страхових сум за державним обов'язковим особистим страхуванням військовослужбовців виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби а тому, допомога ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не передбачена у зв'язку з тим, що смерть майора ОСОБА_5 не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби а настала під час проходження військової служби.

Щодо посилань позивачів в апеляційній скарзі на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців» від 04.07.2012 року №5040-VI (який набрав чинності з 01.01.2014 року), поняття "під час виконання обов'язків військової служби" та "в період проходження військової служби" ототожнено і перелік осіб що мають право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовція розширено, слід зазначити наступне.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції чинній на день смерті ОСОБА_5.), у разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, який перебував на кадровій військовій службі або проходив військову службу за контрактом, під час виконання ним обов'язків військової служби сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога в розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2009р. № 499 „Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, у разі загибелі (смерті) під час виконання обов'язків військової служби військовослужбовця, який перебував на кадровій військовій службі або проходив військову службу за контрактом, військовослужбовця строкової військової служби, військовозобов'язаного чи резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві сім'ї загиблого (померлого), а в разі її відсутності - його батькам та утриманцям виплачується одноразова грошова допомога, зокрема сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, який перебував на кадровій військовій службі або проходив військову службу за контрактом, а в разі її відсутності - його батькам та утриманцям у розмірі десятирічного грошового забезпечення зазначеного військовослужбовця за останньою посадою, яку він займав на день загибелі (смерті), виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а у разі загибелі (смерті), що сталася включно до 31 грудня 2007 р., - виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячної надбавки у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення відповідно до Указів Президента України від 10 квітня 1996р. N925 та від 23 лютого 2002р. №173 і постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2000 р. №829.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців» від 04.07.12р. №5040-VI, який набрав чинності з 01.01.14р., а саме в ст.16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» було розширено перелік підстав отримання одноразової грошової допомоги, серед яких окрім призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, п.2 ч.2 ст. 16 було передбачено призначення та виплату одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.

Аналізуючи викладене колегія суддів апеляційного суду вважає за необхідне зазначити, що на момент смерті ОСОБА_5 чинним законодавством України не було передбачено виплати одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби, а була передбачена лише тільки у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання обов'язків військової служби, що є різними поняттями та підставами.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки як вбачається з витягу із протоколу засідання Центральної військово - лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань поранень, контузій, травм, каліцтв наказу №134 від 26.06.2008 року, захворювання і смерть ОСОБА_5 який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 настала саме під час проходження військової служби.

Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2015 року по справі № 639/1191/15-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивачів.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.09.2015р. по справі № 639/1191/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Рєзнікова С.С. Повний текст ухвали виготовлений 30.10.2015 р.