Постанова № 53111720, 29.10.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2015
Номер справи
823/5081/15
Номер документу
53111720
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2015 року справа № 823/5081/15

м. Черкаси

15 год. 10 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мишенка В.В.,

при секретарі Гордієнку Ю.П.

за участю сторін:

представника позивача ОСОБА_1О.(за довіреністю);

представника позивача ОСОБА_2 (за довіреністю);

представника відповідача ОСОБА_3 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного підприємства Медіт-Сервіс до управління Укртрансінспекції у Черкаській області про оскарження рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява приватного підприємства Медіт-Сервіс (далі-позивач) до управління Укртрансінспекції у Черкаській області (далі-відповідач), в якій позивач, з урахуванням зменшених позовних вимог, просить скасувати постанову № 039235 від 07.09.2015 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначає, що відповідач своїми діями порушив вимоги Закону України Про автомобільний транспорт.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

Приватне підприємство «Медіт-Сервіс» зареєстроване 09.02.1998, ідентифікаційний код 25211844 за видом діяльності КВЕД 45.20 «технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів», 49.31 «пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення», 49.41 «вантажний автомобільний транспорт», 52.21 «допоміжне обслуговування наземного транспорту», місцезнаходження: 18008, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 127.

У відповідності до наказу № 19 від 17.08.2015 «Про створення комісії для перевірки виконання вимог автотранспортного законодавства субєктом підприємницької діяльності» та винесеного направлення на перевірку № 007602 від 17.08.2015 (скарга ОСОБА_4В.) - 17.08.2015 працівниками управління Укртрансінспекції у Черкаській області під час проведення перевірки ПП «Медіт-Сервіс» дотримання ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», встановлено, що ПП «Медіт-Сервіс» здійснювало перевезення пасажирів на міському маршруті № 28 «автовокзал - вул. Пацаєва» у м. Черкаси, без оформлення документів, перелік яких визначено ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутній договір з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, чим порушено вимоги Закону.

Дане порушення зафіксоване актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт від 17.08.2015 № 019990.

Також, 17.08.2015 директор ПП «Медіт-Сервіс» - ОСОБА_2, отримав повідомлення щодо розгляду даної справи.

Отже, на підставі викладеного, 07.09.2015 управлінням Укртрансінспекції у Черкаській області постановою № 039235 «Про застосування адміністративно-горсподарського штрафу» накладено на ПП «Медіт - Сервіс» на підставі ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» штраф в розмірі 1700 грн.

В подальшому не погоджуючись з вищевказаною постановою управління Укртрансінспекції у Черкаській області, позивач оскаржив її до суду.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні регулюються Законом України Про автомобільний транспорт від 05.04.2001 №. 2344-III (далі-Закон №. 2344-III ).

Відповідно до ст. 34 Закону №. 2344-III автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Згідно ст. 39 Закону №. 2344-III, автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

З матеріалів справи встановлено, що ПП «Медіт-Сервіс» був заключний договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом з виконавчим комітетом Черкаської міської ради від 15.08.2013 № 83 на маршруті № 28 «Автовокзал-вул. Пацаєва» (а.с. 21-22), проте строк дії договору сплинув 15.08.2014, що вбачається з п. 5.1 Договору.

Отже, проаналізувавши норми законодавства, суд погоджується з доводами відповідача, що ПП «Мед-Сервіс» після сплину дії договору, порушуючи законодавство здійснювало перевезення пасажирів по маршруту № 28 «Автовокзал-вул. Пацаєва» у м. Черкаси, без повного комплекту необхідних документів.

Крім того, суд не погоджується з доводами позивача, що ухвала від 14.05.2015 та 04.06.2015 Соснівського районного суду м. Черкаси в справі № 712/5300/15-а, зокрема, про зупинення дії рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування від 28.04.2015 в частині п. 2.11, 2.12, 2.13 і є підставою для перевезення пасажирів без наявності оформлених документів. Оскільки зазначене рішення (а.с.9-14) стосується проведення конкурсу і в подальшому заключення договорів на перевезення з переможцями конкурсу. Отже, дане рішення жодним чином не впливає на відсутність у перевізника документів.

Також, суд звертає увагу позивача, що посилання на лист управління Укртрансінспекції у Черкаській області від 04.09.2015 № 266/51/15-15 не може являтися доказом про відсутність підстав для застосування штрафу, оскільки даним листом (а.с. 30) встановлено лише відсутність у ПП «Медіт-Сервіс» порушень ліцензійних умов, які впливають на безпеку перевезень.

Статтею 60 Закону 2344-III встановлення, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, суд виходячи з вищевикладеного зазначає, що Законом № 1961-IV чітко встановлено відповідальність саме власників транспортних засобів за порушення законодавства при здійсненні перевезення у відсутності - договору із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозволу.

Таким чином, постанова № 039235 про застосування адміністративно-господарського штрафу від 07.09.2015 відповідає вимогам закону, і при її прийнятті відповідач діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 2. ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.

Суддя В.В. Мишенко

Повний текст постанови виготовлено 02.11.2015