Постанова № 53106042, 30.10.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2015
Номер справи
803/3619/15
Номер документу
53106042
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2015 року Справа № 803/3619/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Масюк Г.С.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_4 адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ВГП» до ОСОБА_4 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «ВГП» (далі ПАТ «ВГП») звернулося з адміністративним позовом до ОСОБА_4 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі ОСОБА_4 ОДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі ГУ ДКСУ у Волинській області) про стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (ПДВ) в сумі 1105660,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами власної господарської діяльності ПАТ «ВГП» за травень 2015 року до ОСОБА_4 ОДПІ подано податкову декларацію, у якій відображено рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування в розмірі 1093731,00 грн. В червні та липні 2015 року позивачем до ОСОБА_4 ОДПІ було подано уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок, в якому відображене відкориговане рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в сумі 1105660,00 грн. Достовірність заявлених у податкових деклараціях відомостей було перевірено ОСОБА_4 ОДПІ, про що складена відповідна довідка. Проте, позивачу бюджетне відшкодування не повернуто, просить суд стягнути з Державного бюджету України на його користь заборгованість по бюджетному відшкодуванню ПДВ в розмірі 1105660,00 грн.

23 жовтня 2015 року від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, мотивуючи її тим, що відповідно до п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Таким чином позивач просить суд стягнути з Державного бюджету України заборгованість по бюджетному відшкодуванню ПДВ в розмірі 1105660,00 грн., стягнути пеню за несвоєчасне відшкодування ПДВ в сумі 90367,26 грн. та стягнути 17940,41 грн. судових витрат по сплаті судового збору.

В поданих до суду письмових запереченнях проти позову від 30 вересня 2015 року (а. с.99-100) представник відповідача ОСОБА_4 ОДПІ адміністративний позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що листом ДФС України №25167/7/99-99-15-01-01-17 від 10 липня 2015 року направлено застереження до можливих обсягів відшкодування ПДВ в автоматичному режимі, так як у підприємства станом на 10 липня 2015 року рахуються розбіжності по завищенню ПК в сумі 71,2 тис. грн. та заниження податкових зобовязань в сумі 232,4 тис. грн., а тому заявлена позивачем до бюджетного відшкодування сума ПДВ 1105660,00 грн. знаходиться на виконанні в ДФС України, на даний час відсутній висновок про повернення з Державного бюджету України відповідного відшкодування.

В письмових поясненнях від 21 жовтня 2015 року № 15-08/474-7478 (а.с.97-98) відповідач ГУ ДКСУ у Волинській області вказав, що орган Казначейства перераховує платникові податку суму бюджетного відшкодування ПДВ виключно на підставі висновку органу ДФС. Так, згідно з узагальненої інформації № 31 ПК та висновків ОСОБА_4 ОДПІ від 27 серпня 2015 року №8064-20 управлінням відшкодовано ПДВ 01 вересня 2015 року в сумі 83,00 грн. та №8063-20 в сумі 118,00 грн. по декларації за травень 2015 року.

В судовому засіданні представник позивача звернувся до суду із заявою №07/42 від 30 жовтня 2015 року про часткову відмову від позовних вимог та зменшення суми позову, а саме: на суму 90367,26 грн. - пені та 1355,51 грн. - судового збору. З врахуванням уточнених позовних вимог просить суд стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «ВГП» заборгованість по бюджетному відшкодуванню ПДВ в розмірі 1105660,00 грн. та судові витрати по сплаті судового збору в сумі 16584,90 грн.

Представники відповідачів в судовому засіданні адміністративний позов не визнали з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову та поясненнях, просять у його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов, з врахуванням уточненої заяви від 30 жовтня 2015 року №07-42, слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ПАТ «ВГП» зареєстроване як юридична особа, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців серії АВ № 640218 (а.с.10), перебуває на обліку як платник податків в ОСОБА_4 ОДПІ, є платником ПДВ, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію платника ПДВ № 200133776 (а.с.11).

22 червня 2015 року за вх. № НОМЕР_1 ПАТ «ВГП» подало до ОСОБА_4 ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за травень 2015 року, згідно з якою, з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з ПДВ у звязку із виправленням самостійно виявлених помилок в червні та липні 2015 року (вх. № НОМЕР_2 від 25 червня 2015 року та № НОМЕР_3 від 15 липня 2015 року) та розрахунком суми бюджетного відшкодування сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, складає 1105660,00 грн. (а.с.12-15, 17-43, 45-56).

В довідці ОСОБА_4 ОДПІ від 31 липня 2015 року № 3214/15-02/01880724 про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «ВГП» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника в банку за березень 2015 року та травень 2015 року, яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалася в період з 01.05.2015 року по 31.05.2015 року зроблено висновок про те, що перевіркою буде підтверджено заявлену ПАТ «ВГП» суму бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника в банку за травень 2015 року після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника у сумі 1105660,00 грн. (а.с.57-74).

Судом також встановлено, що заявлене позивачем до бюджетного відшкодування ПДВ в сумі 1105660,00 грн. включено до зведеної інформації щодо можливих обсягів відшкодування ПДВ коштами субєктам господарювання, які мають право на бюджетне відшкодування за податковими деклараціями, наданими в умовах дії Податкового кодексу України, та вказана інформація передана ОСОБА_4 ОДПІ до ДФС України.

Крім того, як вбачається із матеріалів справи та не заперечується сторонами у судовому засіданні ПАТ «ВГП» 01 вересня 2015 року за вих. №757 звернулося до Головного управління ДФС у Волинській області зі скаргою на неправомірні дії та бездіяльність посадових осіб відповідача щодо не забезпечення відшкодування ПДВ в сумі 1105660,00 грн. та не надання рішення про відмову в автоматичному відшкодуванні ПДВ за травень 2015 року.

Листом № 6230/10/03-201-0214 від 30 вересня 2015 року позивачу надано відповідь в якій зазначено, що для ретельного відпрацювання всієї суми податкового кредиту по ланцюгах постачання та відпрацювання зазначених розбіжностей та ризиків ОСОБА_4 ОДПІ прийнято рішення про проведення документальної позапланової перевірки про що складено довідку у формі висновку №1727/15-1/1880724 від 10 липня 2015 року. У разі отримання узагальнених матеріалів територіальними органами державної фіскальної служби спільно з органами державної казначейської служби будуть вжиті заходи, щодо повернення залишків невідшкодованого ПДВ.

Надаючи правову оцінку обставинам що склались між сторонами, суд зважає на таке.

Згідно із пунктом 33 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України (ПК України) від 02.12.2010 року № 2755-VI (в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року № 71-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 року) за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, задекларовані до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, від'ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу, та залишок від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року: а) або без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення. Суми такого від'ємного значення та/або бюджетного відшкодування можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку; б) або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу у редакції, що діяла станом на 31 січня 2014 року.

Відповідно до пункту 200.1 ПК України (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на 31.01.2014 року) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 ПК України передбачено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно із пунктами 200.6 200.8 статті 200 цього ж Кодексу платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. Платник податку зберігає право на отримання бюджетного відшкодування коштами у майбутніх звітних (податкових) періодах. Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.

Як передбачено пунктами 200.12, 200.13 статті 200 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Відповідно до пунктів 3 4 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39, за наявності достатніх підстав, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1238 «Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку» (Офіційний вісник України, 2011 р., № 1, ст. 23) та які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснено з порушенням норм податкового законодавства, орган державної податкової служби проводить протягом 30 календарних днів, що настають за граничним строком проведення камеральної перевірки, документальну позапланову виїзну перевірку платника податку для визначення достовірності нарахування такої суми. У разі коли за результатами перевірок платника податку не виявлено порушень, орган державної податкової служби складає довідку, а у разі, коли виявлено порушення, - акт.

Пунктами 6 7, 9 цього ж Порядку визначено, що у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету. Орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість. Висновки та реєстр висновків, що передані до органів державної казначейської служби, подаються починаючи з 1 липня 2011 р. в електронній формі з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис» і «Про електронні документи та електронний документообіг» і не пізніше наступного операційного дня на паперовому носії. На підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ПАТ «ВГП» має право на бюджетне відшкодування, оскільки у встановленому порядку самостійно прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ та подав податкову декларацію з ПДВ з додатками, ОСОБА_4 ОДПІ не виявлено порушень при визначенні достовірності нарахування бюджетного відшкодування, що підтверджується довідкою ОСОБА_4 ОДПІ від 31 липня 2015 року № 3214/15-02/01880724.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, оскільки позивач не одержав з бюджету кошти в сумі 1105660,00 грн., тому його право на бюджетне відшкодування є порушеним, і належним способом захисту такого порушеного права має бути стягнення бюджетного відшкодування ПДВ на користь позивача.

А відтак, з наведених вище підстав позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття постанови про стягнення з Державного бюджету України на користь ПАТ «ВГП» заборгованості по бюджетному відшкодуванню ПДВ за травень 2015 року в сумі 1105660,00 грн.

Згідно із частиною першою статті 94 КАС України (в редакції, чинній на час звернення до суду з цим позовом) якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII, який набрав чинності 01 вересня 2015 року, частину першу статті 94 КАС України було викладено у такій редакції: якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищенаведене та беручи до уваги заяву представника позивача № 07/42 від 30 жовтня 2015 року про часткову відмову від позовних вимог та зменшення суми позову, а саме: на суму 90367,26 грн. - пені та 1355,51 грн. - судового збору, є наявні підстави для відшкодування з ОСОБА_4 ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області на користь ПАТ «ВГП» судові витрати у звязку зі сплатою судового збору у розмірі 16584,90 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1532 від 08 червня 2015 року (а.с.2).

Керуючись статтями 2,11,17,71,94,158,160,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області на користь Публічного акціонерного товариства «ВГП» (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Георгія Гонгадзе, будинок 25, ідентифікаційний код юридичної особи 01880724) заборгованість по бюджетному відшкодуванню податку на додану вартість в сумі 1 105 660 гривень 00 копійок (один мільйон сто пять тисяч шістсот шістдесят гривень 00 копійок).

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39497665) на користь Публічного акціонерного товариства «ВГП» (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Георгія Гонгадзе, будинок 25, ідентифікаційний код юридичної особи 01880724) судовий збір в сумі 16584 гривень 90 копійку (шістнадцять тисяч пятсот вісімдесят чотири гривні девяносто копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 03 листопада 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський