Постанова № 53105342, 27.10.2015, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
27.10.2015
Номер справи
923/86/13-г
Номер документу
53105342
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2015 р.Справа № 923/86/13-гОдеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Лавриненко Л.В.

суддів: Пироговського В.Т.,Філінюка І.Г.

при секретарі судового засідання Мельник Ю.М.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Державного підприємства „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон

на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 22.09.2015 р.

у справі №923/86/13-г

за заявою боржника ОСОБА_1 підприємства „Фірма „Сол-Транс м. Херсон

кредитори:

1) Державне підприємство „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон

2) Державна податкова інспекція у м. Херсоні

за участю арбітражного керуючого ліквідатора боржника ОСОБА_2

про визнання банкрутом

Учасники провадження у справі про банкрутство в судове засідання не зявились, про день, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 12.10.2015 р. прийнята до провадження та призначена до розгляду апеляційна скарга Державного підприємства „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон на ухвалу Господарського суду Херсонської області від 22.09.2015 р.

Враховуючи той факт, що ст. 102 Господарського процесуального кодексу України встановлені стислі строки розгляду апеляційної скарги на ухвалу місцевого господарського суду та відсутністю учасників провадження у справі про банкрутство, які про день, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином, Одеський апеляційний господарський суд позбавлений можливості скористатися правом наданим ст. 69 ГПК України та продовжити строк розгляду справи за клопотанням сторони, для відкладення розгляду апеляційної скарги на іншу дату та повторного виклику сторін, суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо розгляду справи по суті за відсутністю учасників провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Апеляційна скарга розглянута в межах процесуального строку, визначеного ст. 102 ГПК України.

У січні 2013 р. Приватне підприємство „Фірма „Сол-Транс м. Херсон звернулось до Господарського суду Херсонської області з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство, у звязку з неспроможністю останнього задовольнити протягом трьох місяців вимоги кредитора, безспірний розмір яких сукупно становить більше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати та ухваленням засновником боржника рішення про звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство підприємства.

Постановою Господарського суду Херсонської області від 16.05.2013 р. визнано Приватне підприємство „Фірма „Сол-Транс м. Херсон банкрутом, відкрито відносно боржника ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого ОСОБА_3.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 25.04.2013 р. визнано вимоги кредиторів до ОСОБА_1 підприємства „Фірма „Сол-Транс м. Херсон і затверджено реєстр вимог кредиторів, відповідно до якого вимоги:

- Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" в сумі 1147,00 грн. (судові витрати) включені до - 1 черги, 538144 грн. 57 коп. до 4 черги, 30226 грн. 96 коп. до 6 черги.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 02.10.2013 р. визнано поточні вимоги Державної податкової інспекції у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області до боржника ОСОБА_1 підприємства „Фірма „Сол-Транс м. Херсон в сумі 179831 грн. 31 коп.

Цією ж ухвалою місцевим господарським судом затверджено реєстр вимог кредиторів, відповідно до якого вимоги:

- Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" в сумі 1147,00 грн. (судові витрати) включено до 1 черги, 538144 грн. 57 коп. до 4 черги, 30226 грн. 96 коп. - 6 черга.

- Державної податкової інспекції у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області в сумі 179831 грн. 31 коп. включено до 6 черги.

Таким чином, загальна сума кредиторських вимог до ОСОБА_1 підприємства „Фірма „Сол-Транс м. Херсон становить 749349 грн. 84 коп.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 08.05.2014 р. затверджено звіт арбітражного керуючого ОСОБА_3 про виконану ним в ході ліквідаційної процедури роботу станом на 31.03.2014 р., задоволено заяву арбітражного керуючого ОСОБА_3 про дострокове припинення повноважень ліквідатора ОСОБА_1 підприємства „Фірма „Сол-Транс м. Херсон. Припинено повноваження ліквідатора боржника арбітражного керуючого ОСОБА_3 та призначено ліквідатором ОСОБА_1 підприємства „Фірма „Сол-Транс м. Херсон арбітражного керуючого ОСОБА_2, продовжено строк ліквідаційної процедури на шість місяців.

Крім того, наведеною ухвалою, арбітражного керуючого ОСОБА_2 зобовязано виконати дії передбачені ст. ст. 41-48 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 22.09.2015 р. затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс підприємства - банкрута, Приватне підприємство „Фірма „Сол-Транс м. Херсон ліквідовано, провадження по даній справі припинено.

Ухвала мотивована тим, що наданий ліквідатором звіт та ліквідаційний баланс банкрута свідчать про відсутність у останнього основних і оборотних засобів для ведення господарської діяльності, погашення заборгованості та відновлення платоспроможності.

Не погодившись з наведеною ухвалою, Державне підприємство „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить, ухвалу Господарського суду Херсонської області від 22.09.2015 р. про припинення провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 підприємства „Фірма „Сол-Транс м. Херсон скасувати, справу направити для подальшого розгляду до Господарського суду Херсонської області.

В обґрунтування своїх вимог Державне підприємство „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон посилається на те, що оскаржувана ухвала винесена з неповним з'ясуванням всіх обставин справи та з порушенням норм процесуального і матеріального права.

В апеляційній скарзі Державне підприємство „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон посилається на те, що арбітражний керуючий ОСОБА_4 не здійснив заходів по пред'явленню вимоги до фірми Erdem Ticaret Tomruk (Туреччина) про стягнення дебіторської заборгованості у сумі 289 583,43 грн., натомість вчинив неправомірні дії щодо організації продажу дебіторської заборгованості на аукціоні по заниженій ціні 5760,00 грн., яка в 50 разів менша за розмір дебіторської заборгованості, що в результаті порушило права кредитора та унеможливило погашення його грошових вимог кредитора.

Крім того, апелянт зазначає, що тільки в разі неможливості повернення дебіторської заборгованості фірми Erdem Ticaret Tomruk (Туреччина) у сумі 289 583,43 грн. в межах ліквідаційної процедури, ліквідатор мав право її реалізувати в порядку, передбаченому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Арбітражний керуючий ОСОБА_2 в поданому відзиві, заперечив проти доводів викладених в апеляційній скарзі та просив суд оскаржувану ухвалу залишити без змін.

За результатами розгляду матеріалів справи суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга Державного підприємства „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон задоволенню не підлягає за наступними підставами.

Відповідно до частини 2 статті 41 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами Господарського процесуального кодексу України.

Частиною 1 статті 1 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом від 14.05.1992 р. № 2343-ХІІ (зі змінами та доповненнями) банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Відповідно до ст. 38 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:

- господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;

- строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;

- у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;

- припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;

- відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;

- продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом;

- скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;

- вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі;

- виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених цим розділом.

З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та, розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.

З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, здійснюється офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.

За приписами ст. 41 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку.

Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження:

- приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження;

- виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;

- проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута;

- аналізує фінансове становище банкрута;

- виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута;

- очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу;

- пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості;

- має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута;

- з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю.

- Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту;

-заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими;

-подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника;

-вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб;

-передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню;

-продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом;

-повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному органу з питань банкрутства відповідну інформацію для ведення Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство;

-у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу. Для цього за погодженням із Службою безпеки України визначає склад ліквідаційної комісії режимно-секретного органу, яка формується в установленому законодавством порядку;

-веде реєстр вимог кредиторів;

-здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, місцевий господарський суд ухвалою від 08.05.2014 р. задовольнив заяву арбітражного керуючого ОСОБА_3 про дострокове припинення повноважень ліквідатора ОСОБА_1 підприємства „Фірма „Сол-Транс м. Херсон, призначив ліквідатором ОСОБА_1 підприємства „Фірма „Сол-Транс м. Херсон арбітражного керуючого ОСОБА_2 та зобовязав останнього виконати вимоги, передбачені ст. ст. 41-48 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

На виконання вимог наведеної ухвали господарського суду від 08.05.2014 р. ліквідатором виконано вимоги, передбачені розділом ІІІ Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та за результатами проведеної роботи, відповідно до ст. 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", подано на розгляд та затвердження суду звіт і ліквідаційний баланс банкрута, ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон.

Як вбачається з наведеного звіту, ліквідатором було вжито заходів щодо проведення ліквідаційної процедури банкрута з урахуванням вимог, передбачених ст.ст.41 - 48 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

26.05.2014 р. арбітражним керуючим ОСОБА_2 за актом приймання-передачі прийнято від попереднього ліквідатора боржника ОСОБА_3 реєстраційні та фінансові документи ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон.

За приписами ст. 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, що належать юридичній особі - банкруту, які передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку. Майно, визначене родовими ознаками, що належить банкруту на праві володіння або користування, включається до складу ліквідаційної маси.

Згідно з ст. 139 Господарського кодексу України майном у сфері господарювання визнається сукупність речей та інших цінностей (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб'єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна цих суб'єктів.

Відповідно до ч. 2 - 7 наведеної норми залежно від економічної форми, якої набуває майно у процесі здійснення господарської діяльності, майнові цінності належать до основних фондів, оборотних засобів, коштів, товарів.

Основними фондами виробничого і невиробничого призначення є будинки, споруди, машини та устаткування, обладнання, інструмент, виробничий інвентар і приладдя, господарський інвентар та інше майно тривалого використання, що віднесено законодавством до основних фондів.

Оборотними засобами є сировина, паливо, матеріали, малоцінні предмети та предмети, що швидко зношуються, інше майно виробничого і невиробничого призначення, що віднесено законодавством до оборотних засобів.

Коштами у складі майна суб'єктів господарювання є гроші у національній та іноземній валюті, призначені для здійснення товарних відносин цих суб'єктів з іншими суб'єктами, а також фінансових відносин відповідно до законодавства.

Товарами у складі майна суб'єктів господарювання визнаються вироблена продукція (товарні запаси), виконані роботи та послуги.

Особливим видом майна суб'єктів господарювання є цінні папери.

В ході проведення ліквідаційної процедури ліквідатором, в цілях пошуку та виявлення можливого майна підприємства банкрута, здійснено запити у відповідні організації та установи, від яких отримано наступні відповіді.

Так, відповідно до листа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.07.2014 р. № 09/04/12746/нк - Приватне підприємство "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон серед власників, які володіють значними пакетами акцій емітентів відсутнє.

Державна авіаційна служба України листом від 02.07.2014 р. № 20.1.19-7309 повідомила, що за ОСОБА_1 підприємством "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон повітряні судна не зареєстровані.

ОСОБА_5 доходів і зборів України від 04.07.2014р. № 4407/Д/99-99-18-03-04-14 повідомлено, що Приватне підприємство "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон не перебуває на обліку в митницях Міндоходів як субєкт зовнішньоекономічної діяльності.

У боржника, відповідно до листа Державної інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті від 18.07.2014 р. № 1247-05/1/1-14, записи в Судновій книзі України та Державному судновому реєстрі України щодо суден, власником або судновласником яких є Приватне підприємство "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон відсутні.

Державним космічним агентством України листом від 13.08.2014 р. №3496/10-4.3/14 повідомлено, що Приватне підприємство "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон не належить до сфери управління агентства та ліцензії на космічну діяльність не отримувало. Також повідомлено про відсутність відомостей в обліку ДКАУ щодо космічних обєктів, космічної техніки чи іншого майна у власності банкрута.

Листом Державної служби інтелектуальної власності України від 03.07.2014 р. №1-8/5014 повідомлено, що законами України про охорону прав на обєкти права інтелектуальної власності та Положенням про Державну службу інтелектуальної власності України не передбачено проведення пошуку відносно наявності обєктів права інтелектуальної власності будь-яким особам та надання інформації. Разом з тим, повідомлено, що Державною службою інтелектуальної власності України через інтернет мережу відкрито доступ до 9 баз даних та до 11 інформаційно-довідкових систем щодо обєктів промислової власності.

Ліквідатором проведено аналізом баз даних та інформаційно-довідкових систем, розміщених в мережі Інтернет, в результаті чого не виявлено зареєстрованих за ОСОБА_1 підприємством "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон об'єктів права інтелектуальної власності, зокрема патентів, винаходів, корисних моделей, промислових зразків, знаків для товарів і послуг, топографії інтегральних мікросхем, тощо.

Департаментом охорони державної таємниці та ліцензування Служби безпеки України, листом від 22.07.2014 р. № 26/1/1-8832 повідомлено, що спеціальний дозвіл на провадження діяльності, повязаної з державною таємницею ОСОБА_1 підприємству "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон не надавався.

До того ж, попереднім ліквідатором ОСОБА_3 надано відповіді від:

- Управління Державної автомобільної інспекції ГУ МВС України в Херсонській області, що автомототранспортні засоби за ОСОБА_1 підприємством "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон не зареєстровано, лист від 10.06.2013 р. №6/12-7876;

- Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області, що сільськогосподарська техніка за ОСОБА_1 підприємством "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон не зареєстрована, лист №05-11/5223/5202 від 21.06.2013 р.;

- Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Херсонській області, що обєкти, які згідно чинного законодавства підлягають реєстрації в органах Держгірпромнагляду за ОСОБА_1 підприємством "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон не зареєстровані, лист від 28.05.2013 р. №01-10/1/974;

- Головного управління Держземагентства у Херсонській області про те, що надання інформації про земельні ділянки зареєстровані за ОСОБА_1 підприємством "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон не є можливим, оскільки необхідно звернутись до відповідного державного реєстратора прав, лист від 01.06.2013 р. №05-14/2889;

- Відділу державної виконавчої служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні, що згідно даних Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень, виконавчі провадження в яких стягувачем є Приватне підприємство "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон на виконанні не знаходяться, лист від 03.06.2013 р. №11316;

- Реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні отримано рішення від 15.02.2013 р. №401152 про відмову у наданні інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у звязку з відсутністю відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяжень відносно ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон.

Згідно довідок відділення Акціонерного товариства ОТП Банк в м. Херсон від 21.06.2014 р. № Н00-4-5/193 та №Н00-4-5/324 поточні рахунки ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон №26008001332544 та №26042090332544 закрито 14.06.2014 р. і 17.06.2014 р., відповідно.

Відповідно до акту від 25.07.2013 р. № 66 архівні документи ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон фонду №753 (справи з особового зберігання) передані на зберігання до Архівного відділу Херсонської міської ради.

08.10.2013 р. арбітражним керуючим ОСОБА_3 знищено печатку ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон, про що складено відповідний акт.

Згідно з витягу від 26.06.2014 р. №18897501 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про відокремлені підрозділи ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон відсутні.

30.05.2014 р. ліквідатором відповідно до положень ч. 2 статті 41 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом проведено інвентаризацію основних засобів, нематеріальних активів, інших необоротних матеріальних активів, виробничих запасів, дебіторської заборгованості, малоцінних та швидкозношувальних предметів, товарів, грошових коштів, які знаходяться у касі ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон станом на 01.06.2014 р.

За результатами проведеної інвентаризації майна та майнових прав сформовано ліквідаційну масу банкрута до складу якої включено дебіторську заборгованість Erdem Ticaret Tomruk ve Orman Urunleri Insaat Turizm San. Ve Tic. Sti (м. Alіpasa Mahallesi basak caddesi №71 Izmit, Kocaeli, Turkiye) y сумі 289 583,43 гривень та дебіторську заборгованість Херсонської торгово-промислової палати у сумі 372,60 гривень.

26.06.2014 р. на адресу Херсонської торгово-промислової палати спрямовано претензію з вимогою погасити заборгованість перед ОСОБА_1 підприємством "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон в сумі 372,60 гривень.

07.07.2014 р. від Херсонської торгово-промислової палати надійшов акт звірки взаємних розрахунків, згідно якого сальдо на 01.07.2014 р. склало 372,60 грн. на користь ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон, акт звірки підписано ліквідатором та один примірник повернуто Херсонській торгово-промисловій палаті.

10.07.2014 р. від Херсонської торгово-промислової палати надійшли кошти у сумі 372,60 грн. в рахунок погашення дебіторської заборгованості, яка обліковувалась у ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон, що підтверджується платіжним дорученням від 10.07.2014 р. № 2025.

16.05.2014 р. ліквідатором з метою продажу належної банкруту дебіторської заборгованості Erdem Ticaret Tomruk ve Orman Urunleri Insaat Turizm San. Ve Tic. Sti до редакції газети Наддніпрянська правда подано оголошення про конкурс з визначення організатора аукціону з продажу активу банкрута, з проханням надсилати пропозиції та документи на підтвердження кваліфікаційним критеріям, визначеним ст. 49 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом до 30.05.2014 р.

21.05.2014 р. в газеті Наддніпрянська правда за № 39 опубліковано оголошення.

29.05.2014 р. на адресу ліквідатора, від Товарної біржі Електронні торги України, в інтересах якої виступає філія Товарної біржі Електронні торги України у м. Херсоні надійшла заява про участі у конкурсі з визначення організатора торгів з продажу майна боржника.

Протоколом від 02.06.2014 р. №1 переможцем конкурсу з визначення організатора аукціону з продажу майна ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон у справі про банкрутство № 923/86/13-г визначено Товарну біржу Електронні торги України, в інтересах якої виступає філія Товарної біржі Електронні торги Украйни у м. Херсоні.

02.06.2014 р. до Господарського суду Херсонської області подано клопотання про залучення організатора аукціону учасником провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 19.06.2014 р. клопотання ліквідатора задоволено, залучено організатора аукціону Товарну біржу Електронні торги України, в особі філії Товарної біржі Електронні торги України у м. Херсоні учасником провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон.

02.07.2014 р. на сайті Товарної біржі Електронні торги України (https://tbetu.com.ua) розміщено оголошення про продаж активу банкрута.

Початкову вартість лоту визначено в порядку ч.1 ст. 43 та ч.5 ст. 44 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом в сумі 749 349,84 грн.

Відповідно до опублікованого Товарною біржою Електронні торги України оголошення, строк прийняття заявок на участь у аукціоні закінчився 15.07.2014 р.

У звязку з відсутністю заявок на участь у торгах (аукціоні), організатором аукціону прийнято рішення від 16.07.2014 р., яким визнано аукціон таким, що не відбувся.

18.07.2014 р. ліквідатором видано розпорядження про визначення початкової вартості продажу вищезазначеного лоту у сумі 90000,00 грн.

Відповідно до опублікованого Товарною біржою Електронні торги України оголошення, строк прийняття заявок на участь у аукціоні закінчився 01.08.2014 р.

В результаті відсутності заявок на участь у торгах (аукціоні), організатором аукціону прийнято рішення від 04.08.2014 р., яким визнано аукціон таким, що не відбувся.

06.08.2014 р. організатором аукціону подано до ОСОБА_5 юстиції України та Вищого господарського суду України заявку про розміщення оголошення про проведення електронних торгів на їх веб-сайті в порядку ст. 58 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Початкову вартість лоту визначено у сумі 72000,00 грн. з можливістю її зниження на тому ж аукціоні.

Строк представлення заявок на участь в торгах встановлено з моменту опублікування оголошення про проведення аукціону на веб-сайті ОСОБА_5 юстиції України та Вищого господарського суду України по 26.08.2014 р.

У звязку з відсутністю заявок на участь у торгах (аукціоні) та відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом рішенням від 26.08.2014 р. аукціон з продажу майна банкрута визнано таким що не відбувся.

01.12.2014 р. відбувся другий повторний аукціон з продажу дебіторської заборгованості ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон з початковою вартістю майна 57600,00 гривень, з можливістю її зниження на тому ж аукціоні доти, доки не виявиться бажаючий придбати це майно.

Відповідно до протоколу від 01.12.2014 р. № 116155 проведення аукціону, актив банкрута реалізовано за найвище запропонованою ціною - 5760,00 гривень.

01.12.2014 р. між переможцем аукціону та ліквідатором укладено договір купівлі - продажу майна банкрута.

02.12.2014 р. за актом про передання права вимоги, переможцю аукціону передано право вимоги та документи, які його засвідчують.

Кошти, отримані за результатами проведеної претензійної роботи та від реалізації активів ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон в сумі 6132,60 грн., розподілено наступним чином:

- 4608,00 гривень - винагорода організатора торгів Товарної біржі Електронні торги України;

- 1524,60 грн. - оплата послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого ОСОБА_2, у звязку з виконанням обовязків ліквідатора у справі №923/86/13-г про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон.

Приймаючи оскаржувану ухвалу, судом першої інстанції встановлено, що ліквідатором банкрута здійснено усі дії, спрямовані на пошук та реалізацію майна банкрута, в результаті чого затверджено поданий звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками місцевого господарського суду та зазначає, що доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків оскаржуваної ухвали, з наступних підстав.

Державне підприємство „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон в апеляційній скарзі посилається на те, що ліквідатор не здійснив заходів по предявленню вимоги до фірми Erdern Ticaret Tomruk (Туреччина) про стягнення дебіторської заборгованості у сумі 289 583,43 грн. в судовому порядку, проте вчинив дії щодо організації продажу дебіторської заборгованості на аукціоні по заниженій ціні, що призвело до припинення провадження у справі та порушення прав кредитора, і як наслідок позбавило його можливості задовольнити свої вимоги у справі про банкрутство.

Проте, таке твердження не приймають судом апеляційної інстанції з огляду на наступне.

На виконання ухвали Господарського суду Херсонської області від 08.05.2014 р. від арбітражного керуючого ОСОБА_3, який виконував обовязки ліквідатора, за актом приймання - передачі прийнято документи господарської діяльності банкрута, на підставі яких було сформовано ліквідаційну масу банкрута до складу якої було включено дебіторську заборгованість Erdem Ticaret Tomruk ve Orman Urunleri Insaat Turizm San. Ve Tic. Sti (м. Alіpasa Mahallesi basak caddesi №71 Izmit, Kocaeli, Turkiye) в сумі 289 583,43 грн. та дебіторську заборгованість Херсонської торгово-промислової палати в сумі 372,60 грн.

Як вбачається з протоколів комітету кредиторів від 07.11.2013 р. № 5, від 28.02.2014 р. № 6, від 11.04.2014 р. №7, комітет кредиторів, головою якого та єдиним членом є Державне підприємство „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон, неодноразово відмовляв ліквідатору у створенні фонду для оплати витрат по стягненню дебіторської заборгованості в судовому порядку, у звязку з відсутністю фінансових ресурсів для вжиття заходів по предявленню вимог щодо повернення сум дебіторської заборгованості в судовому порядку, в результаті чого і було прийнято рішення про продаж дебіторської заборгованості Erdem Ticaret Tomruk ve Orman Urunleri Insaat Turizm San. Ve Tic. Sti в порядку, встановленому Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Відповідно до статті 49 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, продажу підлягають всі види майна боржника, призначеного для здійснення господарської діяльності, за винятком прав і обов'язків, які не можуть бути передані іншим особам.

Згідно з п.4 ч.2 ст. 44 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом на аукціоні можуть продаватися дебіторська заборгованість на умовах договору про відступлення права вимоги банкрута.

На підставі наведених норм, ухвалою Господарського суду Херсонської області від 19.07.2014 р. задоволено клопотання ліквідатора, та визнано організатора аукціону Товарну Біржу Електронні торги України учасником провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що матеріали справи не містять заперечень Державного підприємства „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон щодо клопотання ліквідатора.

Крім того, ухвалу Господарського суду Херсонської області від 19.07.2014 р. Державним підприємством „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон оскаржено не було, про що свідчать матеріали справи.

Продаж активів боржника відбувався організатором аукціону Товарною біржою Електронні торги України, в порядку, встановленому розділом IV Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Інформація про проведення аукціонів (електронних торгів) та їх умови оприлюднювались на веб-сайтах ОСОБА_5 юстиції України, Вищого господарського суду України та веб-сайті самої товарної біржі.

Щодо тверджень Державного підприємства „Херсонський морський торгівельний порт м. Херсон щодо заниження початкової вартості, за яку продано дебіторську заборгованість банкрута, то слід зазначити, що можливість зниження початкової вартості майна передбачено Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

Так, відповідно до ч.3 ст. 65 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом якщо інше не встановлено договором, початковою вартістю повторного аукціону, другого повторного аукціону є вартість, зменшена на 20 відсотків щодо початкової вартості відповідно попереднього аукціону, попереднього повторного аукціону.

Згідно з ч.4 ст. 66 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом за відсутності бажаючих укласти договір ліцитатор знижує початкову вартість на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.

Тому, актив ОСОБА_1 підприємства "Фірма "Сол-Транс" м. Херсон, тобто дебіторську заборгованість Erdem Ticaret Tomruk ve Orman Urunleri Insaat Turizm San. Ve Tic. Sti реалізовано за найвищою запропонованою ціною, а саме 5 760,00 гривень.

Апеляційний господарський суд зазначає, що комітету кредиторів, щомісячно подавались звіти про хід проведення ліквідаційної процедури, що підтверджується матеріалами справи.

Як вбачається зі звіту ліквідатора від 11.07.2014 р. №02-01/250, після укладення договору з Товарною біржою Електронні торги України, в особі філії Товарної біржі Електронні торги України у м. Херсоні, 02.07.2014 р. направлено заяву про проведення відкритих електронних торгів - лот №107456 Право вимоги, що виникло на підставі Договору доручення № 04-01/2010 на транспортно-експедиційне обслуговування зовнішньоторговельних вантажів від 04.01.2010 року, укладеного між Erdem Ticaret Tomruk ve Orman Urunleri Insaat Turizm San. Ve Tic. LTD. Sti - Замовник, та ПП "Фірма "Сол-Транс" - Експедитор, сума дебіторської заборгованості складає 289 583,43 грн.

Проте, матеріали справи та протоколи засідання комітету кредиторів свідчать, що Державне підприємство "Херсонський морський торговельний порт" м. Херсон не надавало жодних пропозицій щодо необхідності вжиття заходів щодо предявлення вимог до дебітора фірми Erdem Ticaret Tomruk ve Orman Urunleri Insaat Turizm San. Ve Tic. LTD. Sti про стягнення дебіторської заборгованості у судовому порядку, або заперечень щодо реалізації даної заборгованості на аукціоні.

Відповідно до ч.3 ст. 57 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом у разі наявності обґрунтованих сумнівів щодо визначеної арбітражним керуючим початкової вартості майна комітет кредиторів або окремий кредитор чи власник майна боржника можуть звернутися до господарського суду з клопотанням про проведення незалежної оцінки.

Однак, жодних доказів, які б свідчили про вжиття відповідних дій з боку Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" м. Херсон, матеріали справи не містять.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з місцевим господарським судом та зазначає, що ліквідатором вжито усіх заходів передбачених Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, щодо пошуку та реалізації майна боржника, у т.ч. й в частині проведення аукціону з реалізації дебіторської заборгованості фірми Erdem Ticaret Tomruk ve Orman Urunleri Insaat Turizm San. Ve Tic. LTD. Sti.

Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Враховуючи той факт, що доводи наведені в апеляційній скарзі спростовані матеріалами справи і є необґрунтованими, у Одеського апеляційного господарського суду відсутні підстави для зміни або скасування оскаржуваної ухвали.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 85, 91, 99, 101-106 ГПК України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Ухвалу Господарського суду Херсонської області від 22.09.2015 р. по справі № 923/86/13-г залишити без змін, а апеляційну скаргу Державного підприємства "Херсонський морський торговельний порт" м. Херсон без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено та підписано 02.11.2015 р.

Головуючий суддя :Л.В. Лавриненко

Судді:В.Т. Пироговський

ОСОБА_6